Foto: SHUTTERSTOCK

Ņemot vērā Covid-19 uzliesmojumu, šobrīd nav pieļaujama plaša gripas izplatība. Efektīvākais līdzeklis pret to ir vakcinācija 21

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija
Lasīt citas ziņas

Gripas vakcīnas pieejamas daudzus gadus, par to drošību šaubu nav, tātad atliek tikai tās izmantot. Šogad valsts tās pilnībā apmaksā visiem tiem Latvijas iedzīvotājiem, kuri ietilpst riska grupās, proti, bērniem līdz divu gadu vecumam, grūtniecēm, ārstniecības personām, sociālās aprūpes centru klientiem un darbiniekiem, gados veciem cilvēkiem – virs 65 gadiem – un hroniskiem slimniekiem.

Vakcinācija kļūst par ieradumu

“Sākumā mana iecirkņa pacientiem nebija ieraduma vakcinēties pret gripu, bet tad sākām to darīt, pamazām tas iegājās, un tagad aptvere ir ļoti liela. Ik gadu vakcinējam 300 līdz 500 cilvēkus,” stāsta ģimenes ārsts Ingars Burlaks.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viņš atceras gripas sezonas, kad ārstam bija jādodas mājas vizītēs pat pie desmit gripas slimniekiem dienā. Taču, vakcinācijai uzņemot apgriezienus, šādu izsaukumu skaits strauji samazinājies, jo vakcinētajiem gripa noritēja vieglā formā, bez komplikācijām.

Otra vieta, kur Ingars Burlaks pārliecinājies par gripas vakcīnas efektivitāti, ir ilgstošās sociālās aprūpes centrs, kura iemītnieki ir viņa pacientu vidū.

“Kad tikko sāku tur strādāt, divdesmit pieci gripas slimnieki ar ātro palīdzību bija jānogādā slimnīcā. Tie visi bija gados veci cilvēki ar novājinātu organismu. Kopā ar feldšeri pirms gadiem sešiem septiņiem sākām vakcinēt centra klientus pret gripu – toreiz vēl nebija valsts apmaksātas programmas sociālās aprūpes centru klientiem un darbiniekiem, kā tas ir tagad. Šobrīd, kad vakcinācijas aptvere manā ārsta praksē tuvojas 90%, nepieciešamība hospitalizēt pacientus gripas dēļ ir izzudusi,” atklāj Ingars Burlaks.

Arī pacienti ir novērtējuši gripas profilakses sniegtās priekšrocības un aktīvi vakcinējas, arī tie, kuri vēl šaubās – potēties pret Covid-19 vai ne.

Gripai raksturīga ļoti strauja slimības gaita. Dažās stundās parādās izteikti simptomi: temperatūra 38–40 °C, nespēks, stipras galvassāpes, locītavu un muskuļu sāpes, aizlikts deguns bez iesnām, sauss klepus, kakla sāpes, bērniem var būt arī vemšana un caureja.

“Gados veciem, vientuļiem cilvēkiem ļoti bīstama ir slimības akūtā fāze, kura noris ar augstu ķermeņa temperatūru un intoksikāciju. Ja netiek uzņemts pietiekami daudz šķidruma, organisms ļoti ātri var atūdeņoties, sirdsdarbība pavājinās, turklāt paaugstinātās temperatūras ietekmē var saasināties hroniskās slimības. Dzīvību apdraud arī sekundārā pneimonija, kura nereti pievienojas gripai,” stāsta ģimenes ārsts.

Lai gan vakcīnu pret pneimokoku infekciju valsts šobrīd neapmaksā, ārsts aicina bērnus un mazbērnus padomāt par savu senioru veselību un to viņiem uzdāvināt.

Valsts nopērk vairāk vakcīnu

2021.–2022. gada sezonā Latvijas iedzīvotāju vakcinācijai izmanto četrvērtīgas vakcīnas, kuras satur divus A tipa gripas un divus B tipa gripas vīrusu antigēnus un kuru sastāvs atbilst Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām. Valdība no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem piešķīra Veselības ministrijai papildu 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei. Kopumā nopirktas 185 000 pretgripas vakcīnu devas (iepriekšējos gados 90 000) par vairāk nekā 2,14 miljoniem eiro.

Reklāma
Reklāma

Apstākļos, kad strauji pieaug saslimstība ar Covid-19, ļoti svarīgi vakcinēt pret sezonālo gripu cilvēkus, kuri pieder riska grupām, tādēļ šogad 100% valsts apmaksātu pretgripas vakcināciju saņems daudz plašāks iedzīvotāju loks: bērni līdz divu gadu vecumam un grūtnieces, ārstniecības personas, sociālās aprūpes centru klienti un darbinieki, seniori vecumā virs 65 gadiem un personas ar hroniskām saslimšanām.

Veselības ministrijas preses sekretāre Sintija Gulbe skaidro: “Lai pieteiktos valsts apmaksātai vakcinācijai pret gripu, iedzīvotājiem ir jāsazinās ar savu ģimenes ārstu. Noteikto grupu pārstāvjiem nav nepieciešama īpašā recepte kompensējamo medikamentu iegādei un vakcīna nav jāiegādājas aptiekā. Vakcinācijai jāpiesakās pie sava ģimenes ārsta, kurš nodrošinās vakcināciju praksē vai nosūtīs uz vakcinācijas kabinetu, ar kuru praksei noslēgts līgums par šī pakalpojuma sniegšanu.”

Ņemot vērā Covid-19 uzliesmojumu, šobrīd nav pieļaujama plaša gripas izplatība, kas radītu papildu slodzi veselības aprūpes sistēmai un dubultus draudus gados veciem un hroniski slimiem cilvēkiem.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijā izskatīšanai nodoti likuma grozījumi, kuri atļautu vakcināciju veikt arī farmaceitiem, kas ieguvuši zināšanas un praktiskās iemaņas. Nodrošinot vakcinācijas iespēju aptiekās pret sezonālo gripu vai ērču encefalītu, tiktu atvieglots ģimenes ārstu darbs, kuri šobrīd ir ļoti noslogoti.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.