Foto – LETA

Pētījums: 68% nesmēķētāju ir iedzīvotāji ar augstāko izglītību 0

Šobrīd gandrīz puse (49%) Latvijas iedzīvotāju nesmēķē un izvairās no piesmēķētas vides, tādējādi piekopjot veselīgu dzīvesveidu. Visbiežāk (68%) nesmēķētāji ir iedzīvotāji ar augstāko izglītību, liecina “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss”.

Reklāma
Reklāma
Dronu uzbrukumi naftas pārstrādes rūpnīcām Krievijā ir panākuši neiedomājamo – pasaules lielākajai naftas valstij sāk pietrūkt benzīna
Latvijai tuvojas aukstuma vilnis! Sinoptiķi par laiku jaunnedēļ 22
Uz gājēju pārejas gandrīz uzbrauc Valsts prezidentam 80
Lasīt citas ziņas

Jautājot par dažādu veselīga dzīvesveida ieteikumu ievērošanu, kā otrs populārākais ieteikums iedzīvotāju vidū, tūlīt aiz regulāra ūdens patēriņa diennaktī (56%), norādīta nesmēķēšana un izvairīšanās no piesmēķētas vides (49%). Vairāk kā puse iedzīvotāju, kas ievēro šādu ieteikumu, ir latviešu valodā runājoši iedzīvotāji (55%), turpat 46% ir krievvalodīgie. Visbiežāk no kaitīgā ieraduma atturas iedzīvotāji ar vidējiem (55%) un augstiem ienākumiem (63%). Interesanti, ka 55% nesmēķētāju ir vecumā no 55 – 74 gadiem.

61% to iedzīvotāju, kas ikdienā nesmēķē un izvairās no smēķētāju klātbūtnes, arī kopumā savu dzīvesveidu vērtē veselīgu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai gan nesmēķētāju skaits ir vērtējams kā pozitīvs, teju tikpat liela Latvijas iedzīvotāju daļa aizraujas ar kaitīgo ieradumu. Tas bieži vien ir saistītas ar darbā vai mācībās radīto stresu, ko izraisa pārslodze, kas kombinācijā ar pelēcīgo un apātisko laiku var novest pat līdz rudens depresijai. Diemžēl daļa iedzīvotāju stresu bieži vien cenšas mazināt tieši ar cigarešu dūmu palīdzību, kas palīdz tikai šķietami. Būtiski ņemt vērā, ka ar stresu var gana ātri tikt galā un pat izvairīties no tā ar veselīgām metodēm, ja vien zināma formula, kā pareizi rūpēties par savu nervu veselību.

“Par smēķēšanas kaitīgo ietekmi uz cilvēka uzranismu ir milzum daudz pētījumu un pierādījumu medicīnā, tomēr smēķētājam atteikšanās no šī kaitīgā ieraduma ir psiholoģiska problēma. Atkarības, tajā skaitā smēķēšana, rada maldīgu priekšstatu, ka tā ļauj stresa situācijās nomierināties, kaut gan realitāte ir pilnīgi pretēja – tā ir bēgšāna no problēmas risinājuma, kuras rezultātā proporcionāli pieaug ar katru dienu izmēķēto cigarešu skaits. Speciālisti iesaka stresa situācijās reaģēt aktīvi – plānot savu laiku, domāt pozitīvi, iemācīties gaidīt un arī atteikt, lūgt palīdzību, kad tas ir nepieciešams, un ievērot veselīgu dzīvesveidu (veselīgs uzturs, ikdienas fiziskas aktivitātes, pilnvērtīgs miegs),” iesaka „Mana Aptieka” farmaceite Agnese Ritene.

Pirmais “Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” izveidots 2016. gada maijā, kad tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS veica Latvijas iedzīvotāju aptauju. Kopumā tika aptaujāti 1000 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.