Foto. Danny Lawson/ PA Wire/PA Images

Pusaudzis atsakās valkāt cepuri: kādas var būt sekas cepures nevalkāšanai? 16

Ilze Kuzmina, “Skola & Ģimene”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Audzinu gan otrklasnieku, gan pusaudzi. Otrklasnieks pat vēsākās vasaras dienās labprāt nēsā cepuri, bet pusaudze gandrīz visu pagājušo ziemu nostaigāja pliku galvu, un ir skaidrs, ka šoziem atkal par to būs cīņa. Kā pārliecināt pusaudzi nēsāt cepuri? Pie kādiem laikapstākļiem vai gaisa temperatūras noteikti būtu jāsāk nēsāt galvassegu? Un kādas var būt sekas cepures nelietošanai? Divu bērnu mamma Rīgā

Atbild Rīgas Stradiņa universitātes Pediatrijas katedras docente Liene Smane: Veselībai nopietnas sekas, nevelkot galvā cepuri, var būt, ja gaisa temperatūra samazinās zem 15 grādiem pēc Celsija. Šajā gadījumā var iegūt apsaldējumus mazāk nekā 30 minūšu laikā. Visjutīgākās ķermeņa zonas ir ausis. Jāpiemin, ka šādā temperatūrā ir viegli apsaldēt arī degunu, kā arī roku un kāju pirkstus. Šādos laika apstākļos bērnam nekad nevajadzētu atstāt māju bez cepures. Bērni, īpaši jaunāki bērni, var zaudēt trešdaļu ķermeņa siltuma caur galvu, kad viņi atrodas ārā, tāpēc vecākiem ir jāpārliecina bērnu vilkt cepuri.

CITI ŠOBRĪD LASA

Spēcīgs aukstums var izraisīt hipotermiju un apsaldējumus. Agrīnas hipotermijas pazīmes ir intensīvi drebuļi, auksta un bāla āda, lēna elpošana, neregulārs pulss.

Tomēr jāatzīst, ka nav definētas vienotas noteiktas gaisa temperatūras, kad rodas apsaldējumi. Ir jāņem vērā arī gaisa mitrums un vēja stiprums. Bērni, gados vecāki cilvēki, kā arī cilvēki ar dažādām hroniskām saslimšanām, piemēram, cukura diabēts, ir augsta riska grupā iegūt apsaldējumus šādos apstākļos.

Jāatzīst, ka vidusauss iekaisumu, augšējo elpceļu saslimšanas, tautā sauktas par saaukstēšanos, kā arī bronhītus un pneimonijas gan nevar iegūt, ja ikdienā nevalkāsim cepuri. Šādas saslimšanas izraisa infekciozi cēloņi – ir jābūt vainīgam kādam vīrusam vai baktērijai. Šādas saslimšanas tikai no vēsiem apstākļiem, samirkšanas vai sasvīšanas nenoķersim.

Tiesa, ja vīruss vai baktērija ir “noķerta”, tad nosalšana var būt kā papildu apstāklis, kas rada labvēlīgu iespēju, lai saslimšana izpaustos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.