Foto: pexels.com

Sirdsklauves un reibonis. Kā novērst pēkšņu hipoglikēmiju? 0

Kā pazīt pirmos hipoglikēmijas simptomus, un kā novērst radušos problēmu? Jautā Anastasija no Rīgas.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 11
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 46
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā 144
Lasīt citas ziņas

Hipoglikēmija jeb cukura līmeņa strauja pazemināšanās asinīs vienādi bīstama ir gan I tipa, gan II tipa cukura diabēta slimniekiem. Turklāt jāņem vērā, ka ikreiz cilvēkiem ar diabētu hipoglikēmija var izpausties dažādi. Tāpat jāatceras, ka hipoglikēmijas pazīmes dažiem cilvēkiem dažādās situācijās var parādīties pat tad, ja glikozes līmenis asinīs ir tuvu normālam līmenim (ap 4 mmol/l).

Par cukura līmeņa strauju pazemināšanos asinīs liecina sirdsklauves, nervozitāte, roku trīcēšana, svīšana, reibonis, nemiers, izsalkums, slikta dūša, tirpšana un durstoša sajūta, stāsta endokrinologs Ingvars Rasa.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ja hipoglikēmiju nenovērš, cilvēkiem ar cukura diabētu parādās koncentrēšanās grūtības, miegainība, apjukums, neraksturīga un neadekvāta uzvedība, agresivitāte, redzes izmaiņas, galvassāpes vai pat bezsamaņa. Šie simptomi parādās bez brīdinājuma, tāpēc svarīgi zināt, kā rīkoties, ja kas tāds notiek.

Gadījumos, kad hipoglikēmija pārsteidz uz ielas, sabiedriskajā transportā vai jebkur citur ārpus mājas un nav iespējams pār­baudīt glikozes līmeni asinīs, galvenais ir apēst viegli asimilējamos jeb tā sauktos ātros ogļhidrātus.

Foto: pexels.com

Pirmkārt, noteikti jāpārtrauc jebkādas aktivitātes, jāapsēžas un jāuzņem 12–15 gramu viegli asimilējamo ogļhidrātu: 5–6 glikozes tabletes vai glāzi augļu sulas vai limonādes, noderēs arī jebkuri citi saldumi – cepumi, konfektes.

Otrkārt, ja vien iespējams, uzreiz vajadzētu noteikt glikozes līmeni asinīs – gan tiklīdz parādās hipoglikēmijas pazīmes, gan pēc 15–30 minūtēm kopš laika, kad problēmu mēģināts novērst. Ja hipoglikēmijas pazīmes neizzūd, vēlreiz jāuzņem 12–15 gramu ogļhidrātu.

Hipoglikēmijas pazīmes izzūd pakāpeniski, taču būs redzams, ka cilvēks ar diabētu sāk justies arvien labāk.

Pēc tam noteikti jāapēd kaut nedaudz komplekso ogļhidrātu, piemēram, pusšķēlīte maizes. Vieglas hipoglikēmijas gadījumā cilvēks parasti pats tiek galā, jo lielākoties cukura diabēta pacientam pašam līdzi ir konfekte, cukurgraudiņš vai viņam izrak­stītais medikaments problēmas novēršanai.

Grūtāk tad, ja hipoglikēmijas simptomi ir izteiktāki un mainās – cilvēks ir apjucis un neadekvāts, viņam var būt redzes traucējumi. Šādā situācijā svarīga ir līdzcilvēku palīdzība. Savukārt gadījumos, kad palīdzība kavējas un cilvēks ir bezsamaņā, uzreiz jāzvana neatliekamajai medicīniskajai palīdzībai. Smagu hipoglikēmiju spēj novērst tikai mediķi.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.