Foto: Pexels

Stradiņa slimnīca aicina uz “Insulta dienu”, veselības pārbaudēm 0

Pirmdien, 29. oktobrī, visā pasaulē tiks atzīmēta Insulta diena. Arī Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā no plkst. 10:00 līdz 13:00 ikvienam interesentam būs iespēja veikt ekspress pārbaudes – noteikt cukura līmeni asinīs, ķermeņa masas indeksu, izmērīt asinsspiedienu un uzzināt savu insulta riska iespējamību, informē PSKUS.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Lasīt citas ziņas

Pasākumu organizē PSKUS Neiroloģijas klīnika un tajā piedalās pacientu biedrība “ParSirdi.lv”, kā arī RSU Studentu pulciņš.

Insults ir galvenais nāves cēlonis visā pasaulē. Arī Latvijā katru dienu no insulta mirst aptuveni 7 cilvēki! Tomēr šī ir tikai viena daļa no kopējā stāsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visā pasaulē ir aptuveni 80 miljoni cilvēku, kuri pārcietuši insultu – vairāk nekā 60% no viņiem dzīvo viņiem izjūt insulta radītus traucējumus līdz dzīves beigām.

Šogad, Pasaules insulta kampaņai izvēlēts sauklis “Cēlāmies, kad insults vēlējās, lai krītam”, liekot uzsvaru uz dzīvi pēc pārdzīvota insulta. Daudziem dzīve pēc tā nekad vairs nebūs kāda bijusi, bet ar pienācīgu aprūpi un atbalstu joprojām ir iespējams jēgpilni dzīvot!

Kas ir insults?

Insults sākas, kad tiek pārtraukta asins piegāde kādai smadzeņu daļai. Bez asinsrites smadzeņu šūnas var tikt bojātas vai mirt. Šim bojājumam var būt dažādi simptomi atkarībā no tā, kur smadzenēs notiek bojājums. Tas var ietekmēt cilvēka ķermeni, spēju kustēties un valodu, kā arī to, kā viņš domā un jūtas.

Insults ir galvenais invaliditātes cēlonis un otrais galvenais nāves cēlonis pasaulē. Insults var notikt ikvienam jebkurā vecumā un tas ietekmē ikvienu – izdzīvojušos, ģimenes un draugus, darba vietas un kopienas.

Insults ir ārstējams

Insults ir liels trieciens cilvēka veselībai, kas nes līdzi virkni citas medicīniskas un sociālas problēmas. Bet ir veidi, kā dot iespēju no insulta atveseļoties. Atklājot insulta pazīmes agrāk, ārstējot to kā ārkārtas situāciju, nodrošinot piekļuvi labākajai profesionālajai aprūpei, var būtiski uzlabot rezultātus.

Svarīgi fakti par insulta ārstēšanu

Agrīna diagnostikai ir liela nozīme. Pazīstot insulta pazīmes, ātri tiek glābtas dzīvības un uzlabojas atveseļošanās process. Ja bāžaties, ka tuviniekam var būt insults, veiciet šo ĀTRI pārbaudi:

Reklāma
Reklāma

ATSMAIDĪT – Vai noslīd mutes kaktiņš vienā sejas pusē, cilvēkam pasmaidot?
TURĒT – pacelt abas rokas, vai cilvēks spēj tās abas vienlaicīgi noturēt?
RUNĀT – Vai persona spēj runāt? Vai vārdi tiek pareizi salikti, savirknēti? Vai cilvēks saprot teikto?
IZSAUKT – rīkojieties ātri un nekavējoties meklējiet neatliekamo medicīnisko palīdzību, ZVANOT 113.

PSKUS Neiroloģijas nodaļas vadītāja, asociētā profesore Evija Miglāne uzsver, ka “tikai aptuveni piektā daļa no visiem mūsu stacionārā nonākušajiem pacientiem slimnīcā ierodas savlaicīgi. Viņiem mēs spējam palīdzēt, veicot smadzeņu asinsrites atjaunošanu jeb reperfūzijas terapiju. Tas dod lielu iespēju atveseļoties no insulta bez sekām”.

Ierodoties slimnīcā mazāk kā stundu pēc simptomu sākuma, iespēja, ka nopietnu seku nebūs, samazinās uz pusi. Ja stacionēšana aizkavējas līdz 4 – 5 stundām, ārstēšana vēl ir iespējama, bet bez sekām insults var atstāt tikai vienu no 15 – 20 saslimušajiem. Jo ilgāk nosprostots asinsvads – jo vairāk neironu iet bojā – jo grūtāka rehabilitācija, uzsver ārste.

Rehabilitācija ir kritisks solis ārstēšanas procesā

Rehabilitācija sākas slimnīcā jau nākošajā dienā pēc insulta. Tā palielina iespēju atkal staigāt, runāt un dzīvot pēc pārciestā smadzeņu bojājuma.

Vienam no četriem izdzīvojušajiem būs vēl viens insults

Ārstēšanu, kas novērš nākamo insultu sauc par sekundāro profilaksi. Tā ietver sevī ne tikai veselīgu dzīvesveidu, bet arī regulāru medikamentu lietošanu asinsspiediena pazemināšanai, un holesterīna līmeņa normalizēšanai, kā arī asinis sašķidrinošu medikamentu – antiagregantu un antikoagulantu lietošanu.

Pareizs dzīvesveids var ievērojami samazināt nākamā insulta risku. Tas nozīmē pareizu, veselīgu uzturu, fiziskās aktivitātes, pārtraukt smēķēšanu, kontrolēt stresu un ierobežot alkohola lietošanu.

Jau vēstīts, ka šā gada maijā Eiropas insulta organizācijas konferencē (European Stroke Organization conference 2018) Gēteborgā tika pasniegti “Angels awards” apbalvojumi, kurus piešķir insulta vienībām, kas atbilst starptautiskam ekselences līmenim pacientu aprūpē. Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Insulta vienība saņēma “Zelta statusa” apbalvojumu.

Šī gada septembrī PSKUS norisinājās “Angel Programme” insulta apmācības, kurās PSKUS Insulta vienības ārsti, rezidenti un māsas nodemonstrēja teicamu komandas darba paraugu, parādot, ka laiks, kas nepieciešams, no insulta pacienta nonākšanas slimnīcā līdz tromba šķīdināšanas procedūras uzsākšanai (angl. door-to-needle time), PSKUS slimnīcā ir tikai 7 minūtes.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.