Foto – Fotolia/Svetlana Fedoseeva

Tabletīte kotletes vietā? Tievēšanas brīnumlīdzekļu aizkulises atklāj uztura speciāliste 0

Tiecoties pēc ideāla svara, nereti nākas uzdurties dažādiem brīnumlīdzekļiem, kas sola strauju un garantētu notievēšanu: tabletēm, tējiņām un pulverīšiem, kas aizstāj ēdienu. Vai tiem visiem sakāms kategorisks nē, vai arī ir situācijas, kad kāds no tiem var noderēt? Un vai ir dabiski līdzekļi, kas var būt atbalsts vājētāja ceļā? Atbild uztura speciāliste Guna Rijkure.

Reklāma
Reklāma

Uztura bagātinātāji

Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Lasīt citas ziņas

“Patiešām, ir reizes, kad mēdzu ieteikt kādu uztura bagātinātāju, taču ne līdzekļus, kas, piemēram, traucē taukiem uzsūkties,” stāsta speciāliste. “Ļoti bieži liekais svars veidojas kāda blakusapstākļa dēļ, piemēram, cilvēks ir ļoti nervozs un stresa dēļ visu laiku ēd. Tad runa var būt par kāda dabiska relaksanta lietošanu, kam sastāvā apiņi, mārsils vai citi augu valsts līdzekļi. Var padzert arī magniju B6.” Savukārt, ja ir vēlme sakārtot organismu un uzlabot analīžu rezultātus, piemēram, aknu marķieru ALAT/ASAT rādījumus, var palietot kādu no hepatoprotektoriem – aknu aizsardzības līdzekļiem.

Bet, ja ir vēlme samazināt apetīti, nevajag tūdaļ stiept roku pēc kāda uztura bagātinātāja – to vietā var uzēst linsēklas. “Tās ir ekonomiski izdevīgākas. Vēl ļoti labi darbojas topinambūrs – par to pati esmu pārliecinājusies. Tajos ir ļoti daudz šķiedrvielu, un tie arī veiksmīgi attīra organismu, jo darbojas gluži kā slotiņa,” savu pierdzi apraksta Guna Rijkure un piebilst – palasot novājēšanai paredzēto uztura bagātinātāju sastāvu, nereti izrādās, ka tajos ir šīs pašas vai citas vielas, kuras iespējams uzņemt ar uzturu.

Tējiņas un pulveri

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja runa ir par tējām, mēdzu ieteikt daktera Tereško tējas – novājējot tik un tā ir daudz jādzer.” Ar speciāli novājēšanai paredzētajiem maisījumiem gan jāuzmanās – nereti tie vien izraisa diareju jeb caureju un veicina organisma atūdeņošanos.

“Noteikti neiesaku ēdienu aizvietojošos pulverīšus – nekas nav labāks par dabīgu uzturu,” teic uztura speciāliste. “Ja jau viss būtu tik vienkārši, varētu iztikt ar pulverīšiem vien, neko negatavojot. Ēšana ir viena no baudām – kāds gan prieks visu laiku dzert vienu un to pašu pulveri!? Uzskatu, ka daudz interesantāk ir atklāt arvien jaunus un vērtīgus produktus. Cilvēks mēdz domāt, ka tāpat jau visu zina, taču ieradumi mēdz būt iesīkstējuši, un ikdienas skrējienā daudz ko var nepamanīt – arī jaunus, neparastus pārtikas produktus tuvējā veikalā. Rīsu piens, diedzēti graudi un sēklas – nepaskrieniet tam visam garām!” Īstermiņā nedaudz eksperimentēt ar ēdiena aizvietotājiem nav aizliegts, taču ne ilgi – labāk pagatavot ko gardu un veselīgu sev un tuviniekiem par prieku.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.