Foto: SHUTTERSTOCK

Tējas sēnes dzēriens – kombuča. Kā to pagatavot un uzglabāt? 2

Antra Krastiņa, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 154
Lasīt citas ziņas

Kaimiņiene teicās iedot tējas sēni. Gribētu noskaidrot, cik bieži un kā tā jābaro, kā pareizi jāuzglabā. Vai var barot ar vietējām zāļu tējām vai tikai melno tēju? Kam īsti tējas sēnes dzērienu lieto, un vai to var lietot diabētiķi? Irēna Jēkabpilī

Pirmie tējas sēnes dzērienu baudīja ķīnieši jau pirms 200 gadiem, bet Eiropa to iepazina tikai XX gadsimta sākumā. Tā popularitāte ir viļņveidīga, un patlaban kombuča atkal ir viļņa virsotnē.

CITI ŠOBRĪD LASA

Veikalos tējas sēne, kas nepieciešama dzēriena pagatavošanai, nav nopērkama, tā ceļo tautā no rokas rokā.

Pagatavošana

Foto: SHUTTERSTOCK

Dzēriena pagatavošanai vajadzēs tējas sēni, tēju (pēc izvēles – melno, zaļo vai zāļu, piemēram, jasmīna, kumelītes, piparmētras, vīgriezes), cukuru un ūdeni. 15–20 g tējas aplej ar glāzi karsta ūdens, ļauj ievilkties. Nokāš biezumus un ielej 3 litru burkā, pieber glāzi cukura. Burku piepilda ar ūdeni – tā, lai atliek vietas sēnei.

Ja līdz ar sēni esat tikuši pie gatava dzēriena, mazliet no tā pievienojiet burkas saturam. Tas būtu ideāli, bet, ja nav, arī nekas. Visu samaisa un atdzesē līdz 35 grādiem. Tad tējā liek sēni – ar gludo daļu uz augšu. Sākumā sēne nogrimst, bet pēc pāris dienām uzpeld virspusē. Tad burkas augšdaļu pārklāj ar trīskārt salocītu marli, lai sēne varētu elpot un burkā neiekļūtu putekļi, mazās mušiņas.

Burku noliek drošā vietā 23–29 grādu temperatūrā, bet jārauga, lai tai nepiekļūtu tieši saules stari. Dzēriens ir gatavs pēc aptuveni 7 dienām, bet nogatavošanās process var arī ieilgt – tas atkarīgs no temperatūras un kāda tēja izmantota. Vislabāk sēnei patīk augt melnajā tējā, jo tā satur kofeīnu – tā klātbūtnē sēne aug un attīstās ātrāk. Liekot sēni zāļu tējās, process noritēs lēnāk, un dzēriena garša būs citāda.

Reklāma
Reklāma

Uzglabāšana un lietošana

Gatavo dzērienu nolej citā traukā un glabā ledusskapī. Uzglabāšanas laiks ir līdz divām nedēļām, pēc tam smarža un garša var kļūt pārāk etiķaina. Dienā ieteicams izdzert 1–2 glāzes dzēriena. Cik no kopējā daudzuma atdzer, tik ik pēc pāris dienām atjauno ar jaunu tējas porciju.

Tējas sēnes augšana un dalīšana

Augšanas laikā sēne sākumā plānā kārtā aizpilda burkas augšējo daļu, tad sāk augt biezumā un aptuveni mēneša laikā izaug 1 cm bieza. Tad sēnes virsējā kārta kļūst tumšāka. Tā jānoņem, jo vairs nedod nekādu labumu. Atlikušo gaišo kārtu noskalo, sadala un turpina audzēt. Pašam nevajadzīgās pāri palikušās sēnes daļas arī aizceļo tautās.

Tējas sēnes dzērienu nedrīkst lietot cukura diabēta slimnieki un tie, kam ir paaugstināts kuņģa skābes daudzums.

Jārauga, lai uz sēnes virsmas nenokļūtu neizšķīdis cukurs, jo tas izraisa apdegumu.

Sēnei netīk pārlieku stipra tēja, un tā gluži vai necieš medu.

Ko labu kombuča dod organismam

• Tā palīdz neitralizēt organismā ar ēdienu nokļuvušās kancerogēnās vielas, satur dzīvības procesiem ļoti vajadzīgos fermentus, kas palīdz pārstrādāt cieti, olbaltumu, taukus.

• Pasargā no akmeņu veidošanās urīnpūslī, nierēs, žultsceļos, aizkavē nevēlamo baktēriju un mikrobu attīstību, pat ja dzēriens atšķaidīts attiecībā 1:50.

• Piemīt spēja šķīdināt cilvēka organismā izveidojušos urīnskābes atvasinājumus, kas ir vieni no podagras izraisītājiem.

• Tā ārstē gremošanas orgānus, darbojas kā dabīgs biostimulators, uzlabo zarnu peri­staltiku un līdz ar to vēdera izeju.

• Ar tējas sēnes dzērienā samitrinātu vates plāksnīti apstrādā īpaši svīstošas ādas vietas, lai mazinātos sviedru izdalīšanās, ātrāk sadzītu nelieli savainojumi, mazinātos iekaisuma procesi.

• Angīnas gadījumā ik pēc stundas skalo kaklu ar 7 dienas izturētu tējas sēnes dzērienu. Pēc tam malku 10–15 minūtes skalina pa muti, tad izspļauj. Dzērienu caur nāsīm iešņauc degunā – līdzīgi kā iesnu gadījumā lieto sālsūdeni. Šādi rīkojoties, angīna izzūd jau pēc diennakts.

Sejas un roku ādas kopšanai, matu veselībai

• Ja sejas āda taukaina, netīra, samaltas auzu pārslas samitrina ar tējas sēnes dzērienu, pievieno skābo krējumu. Uzklāj uz ādas, tur 20–30 minūtes. Noskalo ar vēsu ūdeni.

• Barojošu sejas masku pagatavo, tējas sēnes dzērienam pievienojot samīcītu avokado, citrona sulu, rīcineļļu. Uzklāj uz sejas, patur 20–30 minūtes. Noskalo ar siltu ūdeni.

• Ja sprēgā roku āda, to ierīvē ar tējas sēnes dzērienu. Neslauka, ļauj nožūt.

• Barojošu ziedi rokām pagatavo, vienādās devās sajaucot kombuču, medu un olīveļļu.

• Ja ir blaugznas, 30 minūtes pirms katras matu mazgāšanas galvas ādā ieziež tējas sēnes dzērienu.

• Mati kļūs dzīvīgi un spīdīgi, ja tos skalos ar kombučas un zāļu tējas maisījumu.

• Matu veselības uzlabošanai ik pēc 3–4 dienām galvas ādu masē ar tējas sēnes dzērienu. Kurss – 6–8 nedēļas.

UZZIŅA

Tējas sēnes dzēriens satur organiskās skābes (etiķskābi, ābolskābi, pienskābi skābeņskābi), vitamīnus (C, D, B grupas), etilspirtu, dažādus lipīdus un fermentus, dabiskās antibiotikas, cukurus, hlorofilu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.