Cilvēka ķermenī kā mājās 0


“Varbūt labāk pazīstam izplatītākos tārpus, ko varam saredzēt, – cērmes un spalīšus,” saka Capital Clinic Riga pediatre Vizma Meikšāne. “Tomēr cilvēka organismā potenciāli varētu būt vairāki simti dažādu parazītu. Biežāk tiek atrodami 1–4 gadus veciem bērniem, jo tad vēl nav nobriedusi imūnsistēma. Arī gremošanas sistēma nav tik spēcīga, taču imunitāte veidojas tieši zarnās. Ja tā vēl nav attīstīta, parazītiem tā ir labvēlīga vide.

Ja bērna organismā uzradušies parazīti, simptomi neparādās uzreiz. Bērns sāk sūdzēties, ka reizēm sāp vēders, taču sāpes nav saistītas ar ēšanu vai vēdera izeju. Parasti ir arī citas sūdzības – apetītes zudums, bērns jūtas savārdzis, kašķīgs, niķīgs, bet temperatūras nav. Tas tālab, ka, piemēram, cērmes savus vielmaiņas produktus izdala organismā un tie ir toksiski, indīgi, bērns it kā visu laiku ir viegli saindēts.”

Tipiskākā spalīšu pazīme – mazais pastāvīgi grib kasīt dupsi, jo anālās aptveres apvidū niez un kņud. “Vecākiem vajadzētu apzināties, ka bērni bez iemesla dibentiņu nekasa,” piebilst daktere Vizma Meikšāne. “Ja mazie šo vietu aiztiek, vajadzētu apskatīties, kas tur ir. Ja vecāki domā, ka pamanījuši parazītus, jāvēršas pie ģimenes ārsta vai pediatra.”

Ārste saka: tie ir maldi, ka bērnus vajadzētu attārpot tāpat kā kaķus un suņus. Cilvēkiem šāda taktika neder un arī nepastāv. Medikamentus nedrīkst lietot, kad vien ienāk prātā. Ārsts tos izraksta tikai tad, ja ir pārliecība par to, ka parazīti iemājojuši organismā. Tātad vispirms par to jāpārliecinās – vai nu veic analīzes laboratoriski, vai arī vecāki paši saredz tārpus.

Tālāk no tārpiem
* Būtisks profilakses posms ir suņu attārpošana divreiz gadā.
* Ja mājas mīlulis mēdz pastaigāties dārzā, svarīgi mazgāt augļus un ogas, jo suns var būt tos apčurājis.
* Jāievēro arī prasība savākt izkārnījumus, ko laukā aiz sevis atstājis suns vai kaķis.
* Lai no saslimšanas pasargātu bērnus, jāgādā, lai smilšu kaste nekļūst par četrkājaino draugu tualeti: kad neviens nespēlējas, tā jāapklāj.
* Lai cik suns mīļš, nevajadzētu tam ļaut laizīt seju un muti.
* Dārza mēslošanā nedrīkst izmantot atejas saturu!
* Bieži jāmazgā rokas, regulāri jāmaina gultas veļa un arī apakšveļa.

Šis ir raksts no jaunākā žurnāla “36,6C” numura, kurā šoreiz ir rakstu sērija par dzīvi pēc vēža. Žurnālu var lasīt arī elektroniski.

Reklāma
Reklāma
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.