Foto no Lailas Ikases arhīva. Lūk, kā dārzā izskatās āboli ar mizas taukainumu.

Vai vaskots ābols ir kaitīgs? 0

Esmu veikalā ievērojusi ābolus, ko klāj tāda kā vaskota kārtiņa. Parasti tos nepērku, jo bažījos par vaskojuma ķīmisko izcelsmi. Ļaudis pat runā, ka šāda kārtiņa rodoties no pārliekas miglošanas, tādēļ labāk izvēlos Latvijas ābolus. Taču, izrādās, ka arī vietējiem āboliem var būt šāds vaskojums.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības tests: jūsu dzimšanas mēneša zieds atklāj par jums vairāk, nekā spējat iedomāties 17
Mākslīgais intelekts nosauc piecus “neveiksmīgākos” latviešu politiķus 115
“Kā krāpnieks zināja, ka neesmu izņēmusi paciņu?” Lasītāja atmasko neīsto “Latvijas Pastu” 1
Lasīt citas ziņas

Latvijas ābolus piedāvā interneta veikals Svaigi.lv, kur tirgo tikai pašmāju produktus, tepat mūszemē audzētus un ražotus. Piedāvājumā ir arī Latvijas āboli, ko klāj vaskota kārtiņa. Kā paskaidroja Diāna Dzindule, viena no Svaigi.lv izveidotājām, šādu vasku dabiskā veidā izveidojis pats ābols. Tāda esot šķirnes īpatnība. Vai tiešām tā?

Vaicāju ābolu piegādātājiem. Augļus ved no Engures novada Smārdes pagasta zemnieku saimniecības Eglāji.

CITI ŠOBRĪD LASA

Saimnieks Kaspars Ofkants par jautājumu nav izbrīnīts. Arī Kalnciema tirdziņā Rīgā, kur viņi tirgojas jau desmito gadu, pircēji nereti aizdomīgi vaicā, kādēļ āboli ir vaskoti, vai tik tas nav kaut kas slikts.

“Tad es smejos, ka katru ābolu ieziežam ar otiņu, uzklājam zosu taukus… Protams, ka nevaskojam! Novācam 200 tonnas ābolu, mums ir 11,5 hektāri ābeļdārza, audzējam 10-15 šķirnes. Taču tikai dažām mūsu šķirnēm veidojas šāda vaskota kārtiņa. Kad šos ābolus novācam, vaska kārtiņas vēl nav, tā rodas pēc laika, augļiem uzglabājoties. Mums ir trīs “vaskotas” šķirnes –“Antejs”, “Zaiļijskoje”, “Saltanat”,” piebilst Kaspars.

LLU Dārzkopības institūta vadošā pētniece Laila Ikase skaidro, ka ābolu mizai var būt divu veidu segums. Pirmkārt, dabīga vaska apsarme. Tā izskatās pelēkbalta vai zilgana, veidojas dārzā un, augļus ņemot rokās, viegli noberžas; tā nekad nav ķīmiskas izcelsmes. Otrs veids – mizas taukainums jeb eļlainums. Tas tiešām var būt dabīgs – rodas ļoti gataviem augļiem, tātad vietējie audzētāji nemānās.

Taču taukainums var būt arī mākslīgs, to redzam daudziem importa augļiem, kuru miza ir apstrādāta ar vaskiem, lai tā nevīstu. Latvijā vaskošanu neviens neveic, nav nepieciešamības, arī dārgi. Tomēr šāda vaska kārtiņa nav bīstama, tie nav pesticīdi! Pārtikas vaski ir dabiskas izcelsmes.

“Tomēr iesaku importa ābolus, piemēram, dzeltenos “Golden”, kuri vienmēr ir vaskoti, pirms ēšanas kārtīgi nomazgāt vai nomizot, jo, tālu ceļu mērojot, vaskiem pielīp putekļi,” piebilst zinātniece.

Vietējie āboli vienmēr mums pašiem ir vērtīgāki. Ja tie ir pareizi uzglabāti, āboli ir pārpilni vitamīnu un minerālvielu, ir kraukšķīgi un sulīgi.
“Un mūsu āboli smaržo! Ne velti mūsu pircējs izvēlas ar degunu – vispirms pasmaržo, tad skatās, vai patīk krāsa un stingrība, vēl pavaicā par garšu. Pagājušais gads āboliem nebija pārāk labvēlīgs, bet savējos vēl kādu mēnesi tirgosim. Mūsu ābolus var nopirkt arī veikalā “Maxima”, taču tur diemžēl nav norādīts, kuras saimniecības dārzā tie auguši,” piemetina Kaspars Ofkants.

Foto no Lailas Ikases arhīva. Lūk, kā dārzā izskatās āboli ar apsarmi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.