Foto: LETA/Ieva Lūka

VIDEO: Uzturvielu trūkums organismā var būt bīstams dzīvībai 0

Pēdējā laikā ļoti aktuāla problēma visā pasaulē ir aptaukošanās, kas rada nelabvēlīgas sekas veselībai, taču gluži pretēja problēma, par kuru nepamatoti aizmirst, ir malnutrīcija, ko izraisa nepietiekams vai nepareizi izvēlēts uzturs vai slimība. Tas rada nozīmīgas ķermeņa masas un audu izmaiņas, līdz ar to nelabvēlīgi ietekmējot veselību un slimnieka atveseļošanos.

Reklāma
Reklāma
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 32
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Notriektā tautumeita 6
Lasīt citas ziņas

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) asoc. prof. un dietoloģe Laila Meija stāsta par to, kādos gadījumos rodas malnutrīcija, un aicina īpašu uzmanību pievērst senioriem, slimajiem draugiem un radiniekiem.

Malnutrīcija, pirmkārt, rodas tad, ja uzņem nepietiekami daudz uztura. Iemesls tam var būt nabadzība, fiziska nespēja aiziet pēc ēdiena vai to pagatavot, rīšanas traucējumi, kad nevar norīt parasto ēdienu, depresija, apātija, izteikts apetītes trūkums u. c.

CITI ŠOBRĪD LASA

Otrkārt, malnutrīcija var rasties arī tad, kad uzņem pietiekami daudz kaloriju, bet tās neuzsūcas. Ir daudz iemeslu, kāpēc tā notiek, taču visbiežāk tie ir gremošanas trakta traucējumi pēc zarnu operācijas vai pēc smagas zarnu slimības.

“Situācijās, kad ir smagas slimības, organismā aktivējas iekaisuma process un veidojas katabolisms. Tātad pārsvarā notiek audu noārdīšanās, organisms zaudē savu muskuļu un orgānu masu. Līdz ar to samazinās pretošanās spēja jebkura veida infekcijai, pagarinās atveseļošanās laiks, vairāk tiek lietotas antibiotikas, un pieaug mirstība,” skaidro dietoloģe Laila Meija.

Domājot par iepriekš minēto situāciju laicīgu novēršanu, vairāk uzmanības būtu jāpievērš ne tikai veciem un slimiem cilvēkiem, bet arī vientuļiem cilvēkiem, kas dzīvo vieni vai sociālās aprūpes iestādēs.

Ir pavisam vienkārši atpazīt malnutrīcijas risku. Proti, jānoskaidro, vai cilvēks nav zaudējis svaru un vai pēdējā laikā mazāk ēd. Smaga slimība risku palielinās. Tad izrēķina ķermeņa masas indeksu, ķermeņa masu (kg) dalot ar ķermeņa garumu (m), kas kāpināts kvadrātā. “Būtu jāpievērš uzmanība slimiem cilvēkiem, ja viņa ķermeņa masas indekss ir zem 22, un senioriem pēc 70 gadu vecuma, ja indekss ir zem 20, jo tad noteikti ir nepieciešama palīdzība,” uzsver asoc. prof. Laila Meija.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.