Foto: SHUTTERSTOCK

Adatas, kas ārstē! Akupunktūras enerģijas noslēpumi gan veselībai, gan skaistumam 0

Akupunktūra ir viena no senākajām ārstniecības metodēm, kas sākusi attīstīties gandrīz 2500 gadu pirms mūsu ēras, tās pirmsākumi meklējami ķīniešu tradicionālajā medicīnā.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Adatu terapija nav brīnummetode, taču tā visnotaļ efektīvi līdzsvaro enerģijas plūsmu ķermenī un aktivizē cilvēka pašatveseļošanās spējas.

“Cilvēki arvien vairāk sāk uzņemties atbildību par savu veselību. Saprot, ka nav tādas brīnumtabletītes, kas līdz pret visām kaitēm, sāk domāt citādi un apzinās, ka veselība jāskata kompleksi,” atzīst akupunktūras ārste Dr. Ārija Cipruse.

Dzīvības enerģija

CITI ŠOBRĪD LASA

Kopš pagājušā gadsimta divdesmitajiem gadiem akupunktūras jomā vērojams atdzimšanas periods, un adatu terapija Eiropā šobrīd ir īpaši populāra. Katras valsts likumi mēdz atšķirties, bet Latvijā ir noteikts, ka akupunktūru drīkst praktizēt šīs nozares profesionāļi, kuru pamatspecialitāte ir ārsts.

Kādreiz adatas tika sterilizētas un lietotas atkārtoti, tagad izmanto vienreizējās adatas, kas pagatavotas no zelta, sudraba un citu kvalitatīvu metālu sakausējumiem.

Adatas ir ļoti smalkas, no 0,12 līdz 0,3 mm diametrā.

Ja dzīvības enerģija (Ci) organismā ir traucēta, nereti rodas veselības traucējumi. Lai šo enerģijas plūsmu harmonizētu, var palīdzēt adatu terapija. To visbiežāk iesaka, lai līdzsvarotu imūnsistēmas darbību, mazinātu sāpes, atslābinātu muskuļus, palīdzētu locītavu, mugurkaula problēmu, elpošanas ceļu slimību, ginekoloģisku, gremošanas trakta un hormonālo problēmu gadījumā.

Adatu terapiju izmanto arī pret atkarībām, dažādiem psihosomatiskiem un veģetatīviem traucējumiem. “Piemēram, alerģiju gadījumā adatas, kas tiek liktas pie deguna, ļoti labi noņem tūsku, atbrīvo elpošanu, pats galvenais – sabalansē imunitāti, jo reizēm tā var būt gan pārāk aktīva (kā alerģiju gadījumā), gan pārāk neaktīva,” skaidro akupunktūras ārste.

Akupunktūru nevajadzētu veikt, ja ir augsta temperatūra, akūts iekaisums, akūts psihotisks stāvoklis.

Smagu saslimšanu gadījumā noteikti jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, jo var būt papildu riski. Tāpat adatas nebūtu ieteicams likt grūtniecības laikā, jo, stimulējot kādu bioaktīvo punktu, var tikt izraisīta dzemdes aktivitāte.

Savukārt pirms pašām dzemdībām vai arī, ja rit jau 40. grūtniecības nedēļa un dzemdības aizkavējušās, akupunktūra var noderēt, lai stimulētu procesu.

Organisms ārstē pats sevi

Vizīti pie akupunktūras ārsta var dēvēt par tādu kā relaksējošu “piespiedu meditāciju”. Cilvēkā sasprauž adatas, un vidēji pusstundu viņš nekustīgi guļ uz kušetes. Daktere pieņem arī bērnus, bet retāk: “Ja bērnam ir kādi pieci seši gadi, viņš nebaidās no procedūras un var mierīgi nogulēt vismaz 15 minūtes, tad var droši nākt. Bet, ja ir liels stress, tad labāk ne; tādā gadījumā reizēm piedāvāju akupunktūras masāžu ar pirkstiem.”

Reklāma
Reklāma

Adatu terapija ne tikai noņem simptomus, tā arī ārstē, bet mazliet citādi, nekā ierasts, skaidro Dr. Cipruse: “Akupunktūra palīdz aktivizēt cilvēka pašizveseļošanās resursus, līdzsvarojot enerģētisko sistēmu (enerģija cirkulē pa cilvēka ķermeņa enerģijas vadiem – meridiāniem) un uzlabojot mijiedarbību starp orgāniem.

Sanāk, ka es palīdzu cilvēka organismam atkal sākt ārstēt pašam sevi.

Piemēram, sāpes netiek mazinātas, ievadot kādu pretsāpju līdzekli; tā vietā akupunktūras ietekmē cilvēka organisms pats izstrādā šīs pretsāpju vielas.”

Lai rezultāts būtu veiksmīgāks, terapijas kursa laikā jāatsakās no alkohola lietošanas, tāpat jācenšas pilnvērtīgi izgulēties. Kursa ilgums parasti tiek noteikts individuāli, atkarībā no klienta vajadzībām.

“Ja ir akūtas sāpes un stress, akūtas muskuļu spazmas, iesnas utt., tad visai veiksmīgi un salīdzinoši ātri varam noņemt diskomfortu raisošos simptomus. Taču hronisku slimību gadījumā tas noteikti būs ilgstošāks process.

Organismam pie izmaiņām ir jāpierod. Turklāt jāatceras, ka ar akupunktūru vien ne vienmēr varam cilvēku atveseļot. Tas tomēr ir komplekss process, kas, piemēram, Ķīnā iet roku rokā ar fitoterapiju jeb augu terapiju. Ārkārtīgi svarīga ir arī veselības un stresa psihohigiēna ikdienā, veselīgs dzīvesveids,” atgādina daktere.

Gan veselībai, gan skaistumam

Dr. Cipruse ar lielu interesi pievērsusies arī atsevišķam adatu terapijas novirzienam – kosmētiskai akupunktūrai. Mūsdienās tā ir ļoti pieprasīta, to izmanto daudzas Holivudas zvaigznes, slavenas dziedātājas utt. Sejā ir daudz dažādu punktu, un pat tad, ja adatas uz sejas lieto tīri ārstnieciskos nolūkos, nereti manāms brīnišķīgs blakusefekts – uzlabojas ādas stāvoklis. “Kad klientes nāk uz kosmētisko akupunktūru, adatas lieku arī drusku atšķirīgāk, piemēram, pa liftinga līnijām, dziļāk zem ādas.

Uz sejas parasti izmanto ļoti daudz adatu.

Rezultāts ir fantastisks – āda atjaunojas. Kā tas iespējams? Tiek veicināta kolagēna sintēze, uzlabojas ādas apasiņošana, limfas attece. Jau pēc pirmās procedūras manāms pārsteidzošs efekts, sevišķi jaunākām sievietēm (pēc tam, trūkstot hormonālajai aktivitātei, atbildes reakcija vairs nav tik aktīva), tāpēc 20–30 gadu vecumā to parasti izmanto profilakses nolūkos, bet vēlāk – ārstnieciskos.

Taču jāņem vērā, ka pēc viena apmeklējuma efekts drīz vien pazūd. Ja procedūra tiek veikta, teiksim, 10 reizes pēc kārtas, efekts saglabājas ilgstošāk,” stāsta akupunktūras ārste Cipruse.

Pat ar visu to, ka tiek izmantotas ļoti smalkas adatiņas, seja ir klāta ar daudz virspusējiem asinsvadiem, tāpēc var nākties rēķināties ar mazu asiņošanu. Daktere mierina: “Par to nav jāuztraucas. Reizēm uz sejas (arī citās ķermeņa vietās) iznākusī asins pilīte atbrīvo un līdzsvaro enerģijas plūsmu konkrētajā apvidū.

Cik pamatoti ir šie izteicieni?

• Akupunktūru izmanto tikai cilvēku ārstēšanai. Nē, akupunktūru lieto arī dzīvniekiem, piemēram, zirgiem, suņiem, kaķiem un citiem mīluļiem, vienīgi Latvijā šī joma vēl nav tik attīstīta un populāra kā citviet pasaulē. Turklāt ārstam ir arī papildus jāizglītojas, jo bioloģiski aktīvo punktu novietojums cilvēkiem un dzīvniekiem atšķiras.

• Adatu dūrieni vienmēr sāp. Ir vietas, kur dūriens jūtams gandrīz vienmēr – pēdas, pirksti, daži punkti uz sejas. Taču ir vietas, kas nesāp nemaz. Lielākoties cilvēks jūt mirkli, kad adatu ievada un tā trāpa konkrētajā punktā. Pēc tam parasti nesāp. Tomēr katram indivīdam sāpju slieksnis ir savs. Piemēram, ja mugura jau tāpat ir sāpīga un jutīga, tad process būs sāpīgāks.

Tikpat liela nozīme ir enerģijas plūsmai konkrētajos punktos, kas dienas laikā cirkulē un mainās: viens meridiāns ir aktīvāks vienā dienas laikā, otrs – citā. Arī organisms pretsāpju vielas (endorfīnus) dažādos dienas laikos izstrādā dažādos daudzumos, tādējādi viss jāskata ļoti individuāli.

• Ar adatu terapijas palīdzību var veiksmīgi notievēt. Tas ir mīts, ka akupunktūra viena pati (bez uztura paradumu maiņas un fiziskām aktivitātēm) palīdz notievēt. Adatu terapija var palīdzēt tievēšanas procesā: vairot sāta sajūtu, sabalansēt iekšējo orgānu darbību tā, lai vielmaiņa kļūtu drusku aktīvāka, uzlabot limfas atteci. Secinājums: akupunktūra ir ļoti noderīgs palīglīdzeklis notievēšanas procesā, bet nestrādā kā atsevišķa tievēšanas metode.

• Akupunktūras masāžas paklājiņš – tikpat efektīvs kā vizīte pie adatu terapeita. Tā nebūs gan. Jā, šie paklājiņi tiešām darbojas, palīdz mazināt sāpes, muskuļu spazmas, uzlabo apasiņošanu, sevišķi muguras rajonā, kur ļoti bieži manāmi asinsrites bloki.

Taču šo procesu nevar vienādot ar vizīti pie sertificēta ārsta, adatu terapeita, kurš lieto speciālas vienreizējās adatas, kas tiek ievadītas noteiktā dziļumā un kur adatu izvietojums pielāgots konkrētam indivīdam un viņa aktuālajām problēmām. Būtu arī jāsaprot, ka cilvēki ir dažāda garuma, lieluma utt., bet paklājiņi pamatā ir vienādi, tādējādi tā asumi (kas turklāt ir visai īsi) nevar garantēt iedarbību uz noteiktiem bioloģiski aktīviem punktiem.

• Akupunktūras efekts skaidrojams tikai un vienīgi ar placebo (ticību metodes iedarbīgumam). Kā ārste uzskatu, ka akupunktūras efekts nav tikai un vienīgi placebo, un par to arvien vairāk sāk runāt arī pētnieki un nozares speciālisti visā pasaulē. Te gan jāpiebilst, ka jebkurai metodei ir arī placebo efekts: tas tikai nozīmē to, ka ticam konkrētajai metodei, esam atvērti un ļaujam, ka tā uz mums iedarbojas. Arī tas palīdz!

Konsultē Sertificēta akupunktūras ārste, “Veselības centrs Vivendi” (www.vivendicentrs.lv) DR. ĀRIJA CIPRUSE

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.