Foto: Valdis Semjonovs

Ārsts tavā virtuvē – ķiploks. Kā tas palīdz cīņā ar saaukstēšanos un citām kaitēm 0

Autore: Dita Vinovska

Laikā, kad daudzi cieš no saaukstēšanās, ikvienam ir svarīgi iepazīt produktus, kas palīdz ne vien ātrāk izveseļoties, bet arī pasargā no slimības. Ķiploks ir viena no dārza veltēm, ko izmanto, lai uzlabotu un stiprinātu veselību. Tomēr atceries, ka, lai arī šis augs ir patiešām vērtīgs, ar tie lietošanu pārspīlēt nevajadzētu, jo nepatīkama elpa ir tikai viena no blakusparādībām, ko izraisa tā lietošana uzturā.

Reklāma
Reklāma
Numeroloģija un skaitļu maģija: kā jūsu tālruņa numurs ietekmē jūsu likteni un kad to mainīt? 1
Neizmet, turpini izmantot – 10 praktiski pielietojumi ikdienā tavam vecajam viedtālrunim 7
Krievijā valda histērija: izbojāta Putina inaugurācija 178
Lasīt citas ziņas

Lai uzlabotu veselību un nenodarītu sev pāri, dienā ieteicams apēst ne vairāk par pāris daiviņām ķiploka. Turklāt jāņem vērā, ka svaigs ķiploks izraisa vairāk blakņu nekā termiski apstrādāts. Ņemot vērā, ka šo augu izmanto daudzu un dažādu ēdienu pagatavošanā, rudenī stiprināt veselību ar tā palīdzību ir ne vien vienkārši un droši, bet arī ļoti garšīgi.

Pret saaukstēšanos, holesterīna līmeņa normalizēšanai un vispārējai veselībai

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ķiploks, gluži tāpat kā dzērvenes, ir ar plašu pielietojumu gan slimību ārstēšanā, gan profilaksē. To iecienījuši praktiski visi, sākot no vecmāmiņām un beidzot ar uztura bagātinātāju ražotājiem un uztura speciālistiem,” norāda uztura speciāliste Eva Kataja. Viņa skaidro, ka ķiploka popularitāte ir pilnībā pamatota, jo tā ir enzīmi (piemēram, allināze), sēru saturoši savienojumi (piemēram, allīns) un savienojumi, kas iegūti enzimātisku reakciju rezultātā, piemēram, allicīns – galvenais aktīvais ķiploku savienojums.

Tas viss kopā labvēlīgi ietekmē cilvēka veselību. “Ķiploka sastāvā esošajiem savienojumiem ir spēja sinerģiski iedarboties vienam uz otru, kā rezultātā tas patiesi spēj daudzveidīgi ietekmēt mūsu veselību un cīnīties gan ar vīrusiem, gan baktērijām, gan arī sēnītēm.” Lai arī Kataja skaidro, ka pierādījumi par to, ka ķiploks tiešā veidā palīdz uzveikt saaukstēšanos, nav viennozīmīgi, viņa iesaka to lietot uzturā savas veselības uzlabošanai.

Savukārt “Healthline” norāda, ka laba veselība, kam palīdz arī ķiploks, pasargā no saaukstēšanās, turklāt kādā nelielā pētījumā ir noskaidrots, ka cilvēki, kas iecienījuši ķiplokus, ne tikai retāk slimo un cieš no saaukstēšanās, bet arī ātrāk izveseļojas. Tomēr jāņem vērā, ka šis pētījums zinātnieku skatījumā ir zemas kvalitātes.

Lai arī zinātnieki neņemas apgalvot, ka ķiplokam patiešām piemīt brīnumaina iedarbība cīņā ar saaukstēšanos, to iesaka lietot vispārējā veselības stāvokļa uzlabošanai, jo tas satur daudz organismam vajadzīgu vielu, piemēram, C vitamīnu, mangānu un B6 vitamīnu. Lielos daudzumos ķiploks palīdzēs cilvēkiem ar augstu asinsspiedienu – no šī auga gatavoti uztura bagātināji var būt tikpat efektīvi kā medikamenti. Protams, pirms to lietošanas jākonsultējas ar speciālistu.

Tāpat ķiploks ir lielisks līdzeklis holesterīna līmeņa samazināšanai.

Tajā esošās vielas palīdz samazināt vecuma demences un Alcheimera slimības risku. Tas noder kaulu veselības uzlabošanai, toksīnu izvadīšanai, fizisko spēju uzlabošanai, kā arī nedaudz aizkavē organisma šūnu novecošanos.

Slikta elpa nav vienīgā blakusparādība, tāpēc ar ķiplokiem pārspīlēt nevajag

Daudzi cilvēki izvairās no ķiploku lietošanas uzturā, jo baidās, ka tie izraisīs sliktu elpu, tomēr jāņem vērā, ka nepatīkams mutes aromāts, nav vienīgā blakusparādība šim kopumā veselīgajam augam. “Healthline” skaidro, ka veselības uzlabošanas nolūkos dienā ieteicams apēst divas līdz trīs ķiploka daiviņas. Lietojot uztura bagātinātājus, kas gatavoti no ķiplokiem, ļoti svarīgi ievērot ārsta norādes, jo to pārmērīga lietošana var būt kaitīga.

Reklāma
Reklāma

Ķiploku lietošana kopumā ir droša, bet tie var izraisīt zināmas blakusparādības, norāda “Web Md”. Ķiploki var radīt dedzināšanas sajūtu mutē un vēderā, grēmas, gāzu veidošanos, nelabuma sajūtu, sliktu dūšu, vemšanu, izmainīt ķermeņa aromātu un caureju. Ķiploka blakusefektus biežāk novēro, ja tos lieto svaigus. Termiski apstrādāti šie augi rada mazāk problēmu un nepatīkamu sajūtu.

Jāpiebilst, ka ķiploks lielos daudzumos var palielināt arī asiņošanas risku. Tāpat, lietojot ķiploku vai tā piedevas ļoti lielos daudzumos, var parādīties alerģiska reakcija. Svaigs ķiploks var būt kairinošs ādai, tāpēc skaistumkopšanā ar to jābūt uzmanīgai.

Ja vēlaties ēst ķiplokus katru dienu ļoti lielos daudzumos (vairāk par pāris daiviņām) vai lietot uztura bagātinātājus, kas gatavoti no šī auga, jārēķinās, ka var parādīties daļa vai visas no minētajām blakusparādībām. Īpaši uzmanīgām jābūt grūtniecēm, sievietēm, kas baro bērnu ar krūti un maziem bērniem.

Goda vietā uz galda. Ieteikumi ķiploka izmantošanai virtuvē

Ēdienu, kas pagatavots tikai un vienīgi no ķiplokiem, atrast varētu būt sarežģīti, un ļoti iespējams, garšas kārpiņas tas nebūt neiepriecinās. Tomēr šis brīnumainais augs ir lieliska piedeva daudziem ēdieniem, un to izmanto gan gaļas, gan dārzeņu, gan dažādu uzkodu pagatavošanai.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.