Ilustratīvs foto

Bērniem jāzina rīcība gadījumos, ja sagriezts pirksts vai jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība 0

Par to, ka bērnu nodarbes vasarā ir sabalansētas, visvairāk – 23% – ir pārliecināti Rīgā dzīvojošie respondenti, noskaidrots „Mēness aptieka” un pētījumu aģentūras „Norstat” veiktajā aptaujā, iedzīvotājiem sniedzot iespēju izvēlēties vairākus atbilžu variantus.

Reklāma
Reklāma
“Būs par vienu policistu mazāk…” Mūziķis Puzikovs dziļi pārdzīvo tiesas spriedumu, atklājot, kāpēc neatzīst savu vainu 34
Kokteilis
Darbs nav vilks – uz mežu neaizskries! 5 datumi, kuros dzimst īsti sliņķi 2
TESTS. Atbildi uz 8 vienkāršiem jautājumiem un noskaidro, kas tu biji savā iepriekšējā dzīvē
Lasīt citas ziņas

Bērniem gan pavadot laiku aktīvi brīvā dabā, gan atpūšoties un dzīvojot mājās, ir jābūt zinošiem, kā rīkoties dažādās situācijās, ja gadās pašam vai kādam citam sasisties, iegriezt pirkstā, sakarst saulē u.tml., un pirms brīvlaika, īpaši, ja bērni paliek mājās vieni – ir vērts ar viņiem pārrunāt iespējamās situācijas un rīcību, atgādina “Mēness aptieka” farmaceits un attālināto farmaceita konsultāciju projekta vadītājs Vadims Brižaņs.

Par to, ka bērnu nodarbes vasarā ir sabalansētas, visvairāk ir pārliecināti iedzīvotāji vecumā no 30-39 gadiem – šādi atbildēja 27% no viņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

16% respondentu atbildēja, ka, viņuprāt, bērni vasarā lielākoties laiku pavada iekštelpās, lietojot mobilo telefonu, planšeti, skatoties televīziju u.tml. Tādās domās vairāk ir Vidzemē un Latgalē dzīvojošie, mazāk Rīgā – tikai 14%.

Savukārt 15% aptaujāto atbilde bija, ka bērni vasarā aktīvi palīdz mājas darbos, saimniecībā, sāk pelnīt īslaicīgā darbā. Par to gan vismazāk bija pārliecināti vecākie respondenti no 60-74 gadiem, bet visvairāk – 22% šādu atbildi apstiprināja 40-49 gadu vecuma aptaujas dalībnieki. Ja Rīgā bērni vasarā aptaujāto ieskatā palīdz mājās vai strādā algotu darbu tikai 9%, tad reģionos šādu atbildi apstiprināja no 15% – 21% respondentu.

Latgalē vismazāk – 9% respondentu piekrituši atbildei, ka bērni aktīvi piedalās dažādās sacensībās, koncertos, brauc ar velosipēdu, peldas, spēlē bumbu, tiekas ar draugiem, Rīgā šādu atbildi sniedza 11% respondentu, Vidzemē 14%, bet Kurzemē, Zemgalē un Pierīgā 16% aptaujāto. Vismazāk – 7% respondentu vecumā no 50-59 gadiem aptaujā piekrita, ka bērni tik aktīvi pavada laiku vasarā, un arī gados jaunāko 18-29 gadu veco respondentu vidū šādi atbildējuši tikai 12%.

Salīdzinoši mazāk populāra bērnu vidū varētu būt vasaras brīvlaika pavadīšana nometnēs, ceļojumos – šādu atbildes izvēli apstiprinājuši tikai 8% respondentu, atšķirīgi šis jautājums vērtēts arī reģionos, jo Rīgas, Zemgales, Latgales respondentu vidū iespējamā bērnu dalība un ceļošana, kā brīvlaika aktivitātes, ir nedaudz populārākas kā starp pārējo reģionu aptaujātajiem.

“Bērnam apzinīgā vecumā ir lietderīgi zināt, kā rīkoties, lai palīdzētu sev vai kādam citam, kur mājās atrodas pirmās palīdzības aptieciņa, kuros gadījumos nekavējoties meklēt pieaugušo palīdzību.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, uzlīmēt plāksteri uz nobrāzuma vai atcerēties uzlikt galvassegu, ja karstā dienā dodas laukā, noteiktu laiku atpūtināt acis no viedierīcēm vai televizora, ir elementāri apgūt un atcerēties katram patstāvīgam bērnam.

Priecē, ka bērnu un jauniešu vidū ir populāri līdzi nēsāt ūdens pudeli, ko var uzpildīt, tā nodrošinoties, ka jebkurā brīdī var padzerties, – tā tiks mazināta iespēja pārkārst saulē.

Tāpat vērts pārrunāt, kā karstā laikā lietot aizsargkrēmu pret sauli un krēmu pēc sauļošanās. Vēl jāatgādina, ka bērni bez vecāku uzraudzības nedrīkst lietot medikamentus, kā jāizsauc neatliekamā medicīniskā palīdzība, zvanot pa numuru 112, ka var būt situācijas, kurās nekavējoties jāvēršas pēc palīdzības pie atbildīgajām personām vai pat pie svešiem cilvēkiem uz ielas, skeitparkā, pludmalē vai citur, lai palīdzētu sev vai kādam citam.

Viena no iespējām vajadzības gadījumā ir arī vērties pie farmaceita tuvējā aptiekā,” vērš uzmanību Vadims Brižaņs, “Mēness aptieka” farmaceits un attālināto farmaceita konsultāciju projekta vadītājs.

Reprezentatīva iedzīvotāju aptauja „Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru „Norstat” 2022. gada aprīlī veikta visā Latvijā, aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem. 29% aptaujas respondentu norādīja, ka viņiem nav nepilngadīgu bērnu un tādus personīgi arī nepazīst.