Foto – Shutterstock.com

Bērnu vest pavadiņā – jā vai nē 4

Bērnu pavadiņas vai “pieši”, kā nereti tās sauc, Latvijā iemanto arvien lielāku popularitāti, lai gan vēl pirms pāris gadiem mūsu sabiedrība šausminājās, kā ārvalstīs dzīvojošos bērnus vecāki vadā pie siksniņām. Skaidrojām, vai vecākiem vajadzētu tās izvēlēties un kā to izmantošana var ietekmēt bērna fizisko attīstību. Stāsta fizioterapeite Zane Paiča, pieredzē dalās arī mammas.

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti un dzērieni, kas veicina grumbu veidošanos un paātrina novecošanos 25
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Fizioterapeite norāda, ka pavadiņas ne tikai nav nepieciešamas, bet tās ir pat kaitīgas bērna veselībai. Tās parasti vecāki izmanto, kad bērns tikko sācis staigāt, bet šajā posmā viņam pašam jāmācās noturēt līdzsvars, kas ar pavadiņas izmantošanu tiek liegts. Ja bērns tiek vadāts pavadā, viņam nav iespējas sajust svaru uz savām kājām, nesniedzot pareizu ķermeņa izjūtu. Turklāt pavadas izmantošana var mainīt bērna gaitu. Vecumā, kad bērns vēl tikai mācās noturēt līdzsvaru, pavadas pielietošana raida nepareizus signālus ķermenim.

Pavadas veicina traumatismu
Lai gan daudzi iedomājas, ka pavadas sniedz lielāku drošību un bērnus pasargā no traumām, patiesībā ir gluži pretēji. Ja bērns regulāri tiek vests pavadā, viņš pats neprot pareizi noturēt līdzsvaru, tādēļ tad, kad viņš kustās bez tās, traumas ir neizbēgamas – viņš vienkārši krīt. Bērnam ir jākrīt, tas ir dabīgi un normāli, protams, šeit runājam par parastiem kritieniem, nevis krišanu no augstuma, atzīmē Paiča. Bērns, kurš sācis staigāt, krīt bieži un arī tā ir pieredze. Jā, kritieni ir bīstami veciem cilvēkiem, kuri trauslo kaulu dēļ viegli var iegūt lūzumus, taču bērniem par to nav jāsatraucas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pavadu bērni” nākotnē būs dakteru pacienti

Fizioterapeite skaidro – ja bērns, kurš tiek vests pavadā, krīt, viņš paliek karājoties padusē, tādējādi var satraumēt gan krūšu kurvi, gan paduses. Kā jau ar daudzām bērniem paredzētām lietām, arī pavadas, pēc Paičas domām, ir pieaugušo drošībai, bet nevis radītas bērnu interešu dēļ.

Bērna drošību var nodrošināt citos veidos – vairāk veltot uzmanības savam mazulim. Ja nereti tiek apelēts pie tā, ka kāda gados vecāka auklīte vai vecmāmiņa nespēj novaldīt mazo žiperi, speciāliste iesaka vecākiem izvēlēties aktīvāku bērna pieskatītāju vai vecmāmiņu sūtīt uz vingrošanas nodarbībām, kur ķermenis tiks iekustināts un kļūs spriganāks.

Bērnus nedrīkst ielikt šādos rāmjos, uzskata Paiča. “Pavadu bērni” nākotnē būs muguras slimību pacienti. Jā, varbūt ļoti veselīgam bērnam pavadas lietošana tik ļoti nekaitēs, bet bērniem, kuriem ir tendence uz paaugstinātu vai pazeminātu muskuļu tonusu, tā radīs nelabvēlīgas sekas. Turklāt ietekme var parādīties tikai pieaugušā vecumā.

Tieši tas pats attiecināms uz bērniem, kas par agru sēdināti. Viņiem var būt problēmas ar plecu daļu un sprandu. Arī tie, kuri ātri stutēti staigāt – viņiem var būt problēmas ar ķermeņa jostas daļu.

“Pavadas ir suņiem domātas, dzīvnieki iet uz četrām kājām, tādēļ viņiem tās lietošana nekaitē,” atzīmē fizioterapeite.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.