Foto – Shutterstock

Mazais peld un nirst! Ko nodarbības ūdenī dod bērna veselībai un attīstībai? 0

Kad sākt

Ko nodarbības ūdenī dod bērna veselībai un attīstībai, no cik mēnešu vecuma atvasi var vest uz peldbaseinu, kāpēc zīdainim nav bīstami mācīties nirt un to vēlams sākt līdz astoņu mēnešu vecumam – uz šiem un citiem jautājumiem atbildes sniedz fizioterapeite Alīna Kurmeļeva.

KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 42
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
14 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 22
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Daudzi vecāki domā, ka bērnu nevajadzētu vest uz baseinu ātrāk par sešu vai pat divpadsmit mēnešu vecumu, jo viņš šķiet pārāk nevarīgs. Ko gan tur darīs, ja iemācīties peldēt vēl nespēj? Protams, iepazīstināt ar ūdeni, sākumā liekot vanniņā, nevis baseinā, mazo var un vajag jau neilgi pēc piedzimšanas. Jānogaida vien, kad nokrīt nabassaites galiņš un paiet vismaz 24 stundas pēc tuberkulozes potes.

Ūdenī mazulis parasti jūtas droši un mierīgi, jo šī vide atgādina atrašanos mammas puncī augļūdenī.

Dzīves sākumposmā bērniņu iesaka katru vakaru likt vannā, jo tā nomierina un relaksē pirms gulētiešanas.

Uz nodarbībām ūdenī vairākumā veselības iestāžu aicina vecākus ar mazuļiem, sākot no divu mēnešu vecuma, kad mamma un tētis ar bērniņu jau saraduši, lielie uztraukumi par zīdaiņa pareizu aprūpi aiz muguras un bēbītis ir pielāgojies būšanai šajā pasaulē, ārpus mammas vēdera.

Bērnu veselības centrā Ķengarags 2–5 mēnešus veciem zīdaiņiem nodarbības notiek speciālās vannās, kas ir nedaudz lielākas par veikalos nopērkamajām plastmasas silītēm, lai mazuli varētu peldināt un viņš izbaudītu kustību prieku.

“Pirmajos dzīves mēnešos mazulis drošāk jūtas nelielā, ierobežotā vidē, nevis plašā peldbaseinā,” skaidro fizioterapeite Alīna Kurmeļeva. “Sākumā ir viena vai vairākas iepazīšanās nodarbības, kas ilgst tikai 10–15 minūšu.

Pie jaunās vides un aktivitātēm jāpieradina lēnām un pakāpeniski, lai nesāk baidīties un protestēt.

Pirmajā reizē rādu vecākiem, kā bērns pareizi jātur mazgājot, lai neizveidotos paaugstināts muskuļu tonuss un vēlāk nebūtu stājas problēmu, – daudzi to diemžēl nezina. Pēc tam katra nodarbība ilgst 20 minūšu, kad ne tikai saudzīgi izvingrinu bērnu, bet arī mācu vecākiem, kā to pareizi darīt pašiem, mazo katru dienu mazgājot. Ja cītīgi darbojas arī mājās, rezultāts, protams, ir labāks.

Vingrojumus izvēlos atkarībā no mazuļa vecuma un problēmas, ja tāda ir. Gribu uzsvērt: nav jāgaida problēma, lai nāktu uz ārstniecisko vingrošanu ūdenī! Tā ļoti noder profilaksei, proti, veselības stiprināšanai un attīstības veicināšanai. Ūdens vanniņā ir 36–38 grādus silts. Mazajiem patīk!”

Pēc piecu mēnešu jubilejas ķipari pārceļas uz peldbaseinu, jo kļūst aizvien zinātkārāki un ir gatavi plašākas pasaules iepazīšanai. Šajā vecumā viņi sāk atšķirt pazīstamus un svešus cilvēkus. Ar savējiem, protams, jūtas visdrošāk, tāpēc baseinā jākāpj un mazulis jāvingrina vienam no vecākiem. Speciālists rāda, kas un kā darāms.

“Ļoti svarīgi, lai bērna iepazīstināšana ar baseinu noritētu mierīgi un iejūtīgi, lai pirmais iespaids būtu labs. Mazulis jāliek ūdenī pamazām, sākumā iemērcot vien pēdiņas, citādi var nobīties, sākt protestēt. Nedrīkst steigties un spiest darīt to, ko viņš pagaidām nevēlas, citādi pēc tam darboties ūdenī būs ļoti grūti.”

Grupā ideālā variantā ir tikai 4–5 bērni, lai speciālists varētu pieiet pie katra, pārliecinātos, vai vecāki visu dara pareizi, ja nepieciešams, kaut ko koriģētu. Vecākiem jāpiedalās nodarbībā līdz atvases piecu gadu vecumam (ir iestādes, kur tikai līdz četriem gadiem), pēcāk bērni ir gana saprātīgi un pastāvīgi, lai darbotos baseinā tikai fizioterapeita uzraudzībā. Baseinā ūdens temperatūra ir zemāka – apmēram 31 grāds, un nodarbība ilgst 25–30 minūtes.

Peldētmācība sākas no četriem gadiem, kad bērns spēj to darīt bez vecāku palīdzības.

Līdz tam, īpaši pirmā dzīves gada laikā, mazuļa kustības pārsvarā nosaka refleksi, proti, tās nav apzinātas, tāpēc mācīties peldēt ir par agru. Nodarbību galvenie uzdevumi ir veicināt attīstību, stiprināt veselību un pieradināt pie ūdens.

Vai izmēģināt niršanu?

Līdz aptuveni astoņiem mēnešiem mazulim saglabājas elpas aiztures reflekss: tikko uz zīdaiņa sejas nokļūst ūdens, viņš momentā vairs neelpo, jo ieeja plaušās automātiski tiek slēgta. Tāpēc šis ir īstais laiks mācīties nirt. Ja to dara regulāri, parasti arī pēc astoņu mēnešu vecuma mazulis zem ūdens spēj aizturēt elpu.

Taču, ja uz baseinu ierodas vēlāk, niršana jāatliek līdz četru gadu vecumam, kad bērns iemācās apzināti aizturēt elpu.

Kā tas notiek pirmajos dzīves mēnešos? “Parasti turu mazuli uz kreisās rokas, bet ar labo plaukstu sāku liet uz muguras ūdeni. Pēc tam uzpilinu dažas piles uz galvas. Tikko mazliet tiek acīs, viņš aiztur elpu. Saku: nirstam! Turpmāk šīs darbības mazulim vienmēr ir signāls par to, kas gaidāms. Pirmajās reizēs bērnu lēnām ielaižu zem ūdens vien īsu mirkli, bet pamazām aizvien ilgāk.”

Speciālistu viedokļi par zīdaiņu niršanu ir pretrunīgi.

Daļa to uzskata par ļoti veselīgu un vērtīgu nodarbi, turpretī citi ir pārliecināti, ka mazuļa izjūtas nirstot ir neapskaužamas.

Ieskatam citāts no Krievijā populārās psiholoģes Žannas Caregradskas raksta: “Pēkšņi māte viņu atdod svešai tantei (vai vēl labāk – dara to pati), kura sāk viņu slīcināt, noliekot uz robežas starp dzīvību un nāvi. Mazulis nespēj saprast jūsu idejas par viņa attīstīšanu un norūdīšanu. Viņš saprot tikai to, ka viņa dzīvībai draud briesmas.”

Alīna Kurmeļeva par šo viedokli ir skeptiska: “Nodarbībās redzu pavisam ko citu – bērni ienirstot smaida un jūtas brīvi. Vai viņi tā darītu, ja būtu pārbijušies? Gadījumos, kad bērns vai vecāki protestē, protams, ar niršanu nenodarbojamies. Taču, ja nevienam nav iebildumu un mazulis jūtas labi, kāpēc gan neapgūt prasmi, kas noderēs visā turpmākajā dzīvē?”

Youtube.com var atrast daudz interesantu video par zīdaiņu niršanu, ievadot atslēgas vārdus babies dive.

13 iemesli, kāpēc peldēt

1. Vingrošana ūdenī veicina bērna attīstību. “Nereti vecāki priecīgi stāsta, ka mazulis neilgi pēc nodarbības sācis velties vai pirmoreiz izdarījis kādu citu kustību. Tā var būt, jo ūdenī veicam vecuma posmam pielāgotas kustības. Piemēram, aptuveni četros mēnešos, kad mazulim jāsāk velties, izpildām pagriezienus sānis.”

2. Laba peldētprasme ievērojami mazina risku noslīkt, kas ir viens no izplatītākajiem bērnu un pusaudžu nāves cēloņiem Latvijā. “Bieži vien noslīkšanas iemesls ir panika. Bērni, kuri no agra vecuma vesti uz baseinu, ūdenī jūtas droši, tāpēc daudz labāk tiek galā ar negaidītām, bīstamām situācijām.”

3. Nodarbības ūdenī ieteicamas mazuļiem gan ar paaugstinātu, gan pazeminātu muskulatūras tonusu. Svarīgi, lai tas būtu normāls, jo tad zīdainis var normāli attīstīties – sākt celt galviņu, velties un rāpot. Gan hipertonuss, kad muskuļi ir pārāk saspringuši, gan hipotonuss, kad tie ir ļoti vāji, var būt iemesls, kāpēc mazulis fiziskajā attīstībā atpaliek no vienaudžiem.

“Ūdens dara brīnumus. Bērniņi, kuri ir ļoti saspringti, kustoties diezgan siltajā ūdenī, atslābinās, bet tie, kuriem ir vāji muskulīši, kļūst stiprāki un stingrāki,” skaidro fizioterapeite.

4. Peldēšana trenē un stiprina sirds un asinsvadu sistēmu. Kustoties uzlabojas asinsrite, šūnu apgāde ar skābekli un barības vielām. “Ja cilvēks skrien, asinis visvairāk pieplūst kājām, ja nodarbojas ar airēšanu – rokām, bet peldot – smadzenēm, kas ir mūsu vissvarīgākais orgāns. Peldēšana veicina gan bērna fizisko, gan garīgo attīstību.”

5. “Šķiet, peldēšana ir vienīgais sporta veids, kas stiprina gandrīz visas muskuļu grupas, palīdz veidot staltu stāju. Kad bērns iemācās pareizi elpot, peldēšana trenē pat žokļa un lūpu muskuļus, kas piedalās skaņu izrunāšanā un ir svarīgi valodas attīstībai.”

6. Nodarbības ūdenī nomierina hiperaktīvus bērnus, jo vingrojot un peldot viņi tērē kūsājošo enerģiju un nogurst, turklāt ūdens līdzsvaro nervu sistēmu.

7. Ādā ir miljoniem jušanas receptoru, un atrašanās ūdenī tai ir kā mikromasāža, kas nomierinoši iedarbojas uz nervu sistēmu.

8. Vingrojot baseinā, ir daudz mazāks risks gūt traumas, nekā darot to uz cieta pamata. Ūdens pretestības dēļ bērns nevar izdarīt pārāk asas kustības (tātad kaut ko saraut vai sastiept), arī mugurkaula un locītavu slodze ir mazāka. Ja iegremdējas līdz kaklam ūdens cēlējspēka ietekmē ķermeņa svars samazinās aptuveni par 90%, tāpēc nodarbības baseinā ir drošas bērniem ar lieko svaru un locītavu problēmām, piemēram, artrītu.

9. Aktivitātes ūdenī ir drošs veids, kā stiprināt muskuļus un locītavu saites. Rūpēties par to stingrību īpaši vajag laikā, kad mazulis mācās staigāt.

10. Dažiem mazuļiem nepatīk gulēt uz vēdera, jo pamats spiež un sagādā neērtības. Ūdenī savukārt šī poza visbiežāk izraisa prieku, jo nekas netraucē, var brīvi kustēties un paveras plašāks redzesloks, nekā guļot uz muguras. Mazais pierod gulēt uz vēdera, iemācās stabili turēt galvu.

11. Norūda un stiprina imunitāti. “Daudzi vecāki ir teikuši: bērns agrāk tik daudz slimoja, bet, tiklīdz sākām apmeklēt baseinu, gandrīz nemaz. Protams, lai nebūtu pretēja efekta, nedrīkst ziemā ar slapjiem matiem skriet ārā.”

12. Pareiza elpošana peldot un nirstot attīsta plaušu tilpumu, līdz ar to uzlabojas skābekļa piegāde katrai organisma šūnai.

13. Iespējams koriģēt X un O veida kāju deformācijas, ko izraisa muskuļu disbalanss. Piemēram, ja kājas veido O formu, to ārējo sānu muskuļi ir stiprāki, bet iekšpuses muskuļi – vājāki. Stingrie ar vingrojumiem jāatslābina un jāstiepj, bet vājie jāstiprina.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Bērniem kājas bez jebkādas palīdzības var dabiski iztaisnoties līdz sešu gadu vecumam, tomēr tik ilgi gaidīt nevajadzētu. Viena vai divu gadu vecumā par X un O kājām var neuztraukties, bet, ja deformācija ir arī pēc trim gadiem, iesaku mazuli vest uz ārstniecisko vingrošanu. Baseinā vai zālē – tā ir gaumes lieta.”

 

36,6 °C konsultante ALĪNA KURMEĻEVA, fizioterapeite Ķengaraga bērnu veselības centrā

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“No sistēmas viedokļa tas nav izskaidrojams.” Judins komentē topošā Vakcinācijas biroja solītās algas 3500 līdz 4900 eiro apmērā
21 minūtes
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 1
59 minūtes
LE
LETA
Veselam
Kopumā vakcinācijas devas pret Covid-19 saņēmuši 16 070 cilvēki
2 stundas
ML
Māra Lapsa
Veselam
“Ēdu šokolādes konfektes un sastāvā pamanu pārtikas piedevu E471!” Kas tas ir un kā ietekmē veselību? 6
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dana Reizniece-Ozola kaila izpeldas ledainā ūdenī mīnus 23 grādos: “Savā āliņģī nevarētu iekļūt bez dēla neatlaidības un āmura!” 42
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena dāvās tev uzvaras sajūtu! Horoskopi 19.janvārim 2
14 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
No pamātes par sievu! Viens no Krievijas skandalozākajiem pāriem sagaidījuši pēcnācēju 22
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 10
23 stundas
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Liela daļa Latvijas iedzīvotāju, arī viņš pats, ļoti vēlētos saņemt Krievijas vakcīnu.” Krievijas dezinformācijas apskats 53
16 stundas
Lasīt citas ziņas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 1
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Norvēģija nekonstatē saistību starp Covid-19 vakcīnām un nāves gadījumiem pēc vakcinācijas 3
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš: Nav pamata domāt par ierobežojumu mīkstināšanu vai to radikālu mainīšanu 33
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
Atbildīgās iestādes pēta Norvēģijā konstatētos nāves gadījumus senioriem pēc Covid-19 potes saņemšanas 6
16 stundas
LE
LETA
Ziņas
SPKC: Novērojama Covid-19 izplatības stabilizācija, taču saslimstība joprojām ir augsta
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 inficētais sestdien braucis autobusā Talsi-Dubulti-Rīga
17 stundas
Raivis Šveicars
Ziņas
Gāzīs no troņa “Dolby”: Vienam no izcilākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem netrūkst ambiciozu plānu
16 minūtes
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Par 100 miljonu sadali lēma dažās stundās 2
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Speciāliste skaidro, cik ticams ir Covid-19 testa rezultāts, ja vienā dienā tas ir pozitīvs, bet nākamajā – negatīvs? 1
59 minūtes
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Kravas auto vadītājs Aleksandrs, brauca pa galveno ceļu, tomēr vainīgs 5
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Linda Mūrniece divus mēnešus pēc kāzām atkal brīva sieviete? 1
43 minūtes
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Parādījušies simptomi, bet tuvumā nav analīžu nodošanas punkta. Kā nodot Covid-19 analīzi? 1
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem
12 minūtes
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sportā sen visu izšķir nauda – tā pārliecina arī federācijas stīvāko tiepšu. Egila Līcīša feļetons
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Dziedātāja Laura Reinika mīļotā māsa Rūta atklājusi, ka sava pirmā bērniņa gaidīšanas laiku viņa tā arī neiemācījās izbaudīt 10
23 stundas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Neparasts gadījums – dakteris Jakovins. Krāpnieks tiesu izpildītāja mantijā? Nedēļas notikumu apskats 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu fotogrāfe iemūžina ziemas skaistumu neatkārtojamās bildēs: brīnišķīgā Latvijas daba 6
1 diena
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 24
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 73
2 dienas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Pabriks atklāj, ka Latvijas aizsardzības resors gatavojas iepirkt kara hospitāli 20
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Saldummīļi sarosās! Mājās gatavota saldā rulete ar aprikožu džemu un zemesriekstiem 1
21 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 9
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
Jaunie imigrācijas noteikumi ir sarežģīti: Vai Latvijā dzīvojoša sieva ar bērniem varēs pārcelties pie AK strādājošā vīra? 11
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Princis Harijs un Megana Mārkla kļuvuši par “vispārdotākajām karaliskajām personām” vēsturē: viņi var kļūt par miljardieriem
11:03
Raivis Šveicars
Ziņas
Gāzīs no troņa “Dolby”: Vienam no izcilākajiem Latvijas jaunuzņēmumiem netrūkst ambiciozu plānu
11:00
LA
LA.LV
Ziņas
“No sistēmas viedokļa tas nav izskaidrojams.” Judins komentē topošā Vakcinācijas biroja solītās algas 3500 līdz 4900 eiro apmērā
10:55