Foto – Shutterstock

Taisu ievārījumu, apkārt mudž lapsenes. Kā sevi pasargāt no dzēlieniem? Ko darīt, ja iekož? 0

Ievārījumu vārīšanas laikā sarosās lapsenes, bet, karstumā strādājot dārzā, neganti kož dunduri. Cīnīties ar kukaiņiem, kas kož un dzeļ, vai mēģināt sadzīvot?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
“Vibrēja durvis un logi…” Iedzīvotāji ziņo, ka vietām Latvijā novērojuši kaut ko līdzīgu zemestrīcei
Lasīt citas ziņas

Kukaiņi dzīvo savā dabiskajā vidē, un pats par sevi saprotams, ka, nejauši kādu saspiežot, cilvēks pretī saņem aizsargreakciju – kodumu. Tāpēc vajag uzmanīties.

Sargi sevi pats

• Pirms apsēžas vai atguļas zālītē, rūpīgi jāapskata izvēlētā vieta. Staigāt pa ziedošu pļavu basām kājām ir romantiski, bet bīstami: tur rosās plēvspārņi, kas vāc nektāru. Jo īpaši vilinoši mīksts ir baltais āboliņš, bet tieši tur visvairāk patīk rosīties bitēm.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Saldumi garšo ne tikai cilvēkam, tāpēc vienmēr, jo īpaši brīvā dabā, pirms ēšanas un padzeršanās jāpārliecinās, vai uz augļa, ogām, saldējuma, našķiem un dzērienā (arī skārdenē vai pudelē) nav ielavījusies lapsene vai bite.

• Ja pielido kāds kukainis, nevajag vicināties ar rokām, jo tas dzēlēju var saniknot un aizsargājoties kukainis var iedzelt.

• Pret kukaiņu dzēlieniem jutīgiem cilvēkiem vasarā un rudens sākumā, dodoties ārā, jāņem līdzi ārsta ieteiktie pretalerģijas līdzekļi.

• Pirms pastaigas brīvā dabā (mežā, pļavā) nevajadzētu iesmaržoties, bet labāk ik pēc laika uzsmērēt vai uzsmidzināt pretinsektu līdzekli. Odus atbaidošās vielas iedarbojas arī uz citiem lidojošiem un rāpojošiem kukaiņiem, piemēram, ērcēm, bitēm un dunduriem.

• Mājas teritorijā laikus jālikvidē lapseņu vai iršu pūžņi, bet tas jādara uzmanīgi, neapdraudot sevi un citus.

Tomēr iekoda…

Ja pēc kukaiņu dzēlieniem nav izteiktas alerģiskas reakcijas, dzēluma vietā var parādīties neliels pietūkums, nieze un apsārtums. Šādos gadījumos pietiek, ja cietušajai vietai pieliek kaut ko aukstu un uzziež kādu no bezrecepšu medikamentiem, kas samazina alerģisko reakciju un niezi. Ja palicis bites dzelonis, tas jāizņem uzmanīgi, nesaspiežot dzeloņa galā esošo indes maisiņu. Pēc tam koduma vietai var uzlikt degvīna kompresi, kas brūcīti arī dezinficē. Ja bite iedzeļ pirkstā, ieteicams ātri noņemt gredzenus. Ja iedzeļ mutes dobumā, palīdzēs ledus gabaliņš, auksts ūdens vai pat saldējums.

Reklāma
Reklāma

Ja ir nosliece uz alerģiju, tās mazināšanai ieteicams lietot pretalerģijas preparātus, stipru sāpju gadījumā iedzert pretiekaisuma un pretsāpju līdzekli. Mājas un ceļojuma aptieciņā sezonas laikā vajadzētu būt arī antihistamīna (pret­alerģijas) preparātiem, kas iedarbojas samērā ātri un palīdz organismam nomierināties.

Konsultējusi ģimenes ārste Anna Kraukle

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.