Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Pexels.com

Ko iesākt, ja gadījusies trauma? 4

Pat tad, ja, strādājot dārzā, tiek ievēroti visi nepieciešamie piesardzības pasākumi, reizēm gadās iegūt traumu. Ja tas noticis, svarīgi zināt, kā katrā gadījumā rīkoties, lai sev palīdzētu. Tāpat rūpīgi jāizvērtē traumas nopietnība – ja neesi drošs, ka tiksi galā saviem spēkiem, vērsies pēc palīdzības pie ārsta.

Reklāma
Reklāma
FOTO. Apskati, kāda automašīna bija pati populārākā tavā dzimšanas gadā! 42
VIDEO. “Gudrīši!” Aivars Lembergs ar vienkāršu piemēru nodemonstrē, kā sankcijas ietekmējušas Krieviju
“AstraZeneca” paziņo, ka tā ir sākusi savas Covid-19 vakcīnas izņemšanu no apgrozības visā pasaulē
Lasīt citas ziņas

• Nobrāzumi un brūces. Brūce, īpaši, ja tā asiņo, jāattīra ar tīru ūdeni un jāļauj tai nožūt. Var dezinficēt ar antiseptiskiem līdzekļiem, kā arī uzklāt gelu, kas veicina dzīšanu. Vaļējām brūcēm vēlams uzlikt gaisu caurlaidošu plāksteri vai pārsēju.

Grūtāk nosedzamām vietām, kā elkoņi vai ceļgali, var izmantot šķidro plāksteri, kas pieejams aerosola veidā – pēc tā uzsmidzināšanas uz brūces veidojas caurspīdīga aizsargkārtiņa, kas ir elastīga, ūdensizturīga un veicina dzīšanas procesu. Savukārt zilumiem var uzklāt heparīnu vai arniku saturošu ziedi.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Saduršanās ar šļirci vai citu asu priekšmetu. Ja gadījies sadurties ar izmestu šļirci, noteikti nepieciešams konsultēties ar ārstu. Tas pats jādara gadījumā, ja nav veikta vakcinācija pret stingumkrampjiem.

• Ādas apdegumi. Pēc apdedzināšanās un saskarsmes ar karstu priekšmetu āda ir jāapstrādā uzreiz – vispirms apdeguma vietu skalo vēsā, tekošā ūdenī un ļauj tai apžūt, bet pēc tam uz traumētās vietas var uzsmērēt dekspantenolu saturošu līdzekli. Var izmantot speciālus hidrokoloīda plāksterus, kas mazina sāpes, sekmē sadzīšanu un nepielīp pie brūces, kā rezultātā tos var viegli un nesāpīgi noņemt no traumētās ādas.

• Tulznas. Siltums, svīšana un vides netīrumi rada labvēlīgu vidi iekaisuma un infekciju attīstībai, tāpēc, ja plaukstas vai pēdas pēc āra darbiem ir cietušas, ādas bojājums ir jāapkopj uzreiz. Vispirms tulznas vietu noskalo ar ūdeni, dezinficē, nožāvē, noteikti nevajag nogriezt ādu virs pūslīša. Tad uzlīmē speciālu gela vai silikona prettulznu plāksteri, kas aizsargā no berzes, mazina sāpes, uztur mitrumu un veicina dzīšanas procesu.

Ja iepriekš novērots, ka, veicot konkrētus darbus, tulznas parādās uz kādas noteiktas ķermeņa zonas, piemēram, papēžiem, šo vietu var nosegt ar plāksteri vēl pirms tulznu rašanās vai arī izmantot speciālu aptiekās pieejamu prettulznu rullīti – uzklātā viela izveido aizsargkārtu un profilaktiski novērš tulznu rašanos.

• Muguras, plecu un citas sāpes. Uzsākot darbus, jo īpaši sezonas iesākumā, būtiski ir iesildīties, izstaipīties un nepārslogot sevi, citādi ir risks sastiept muskuļus vai iedzīvoties muguras sāpēs. Ja gūtā trauma ir nopietna un sāpes izteikti intensīvas, noteikti jāvēršas pie ārsta. Pretsāpju līdzekļi jālieto uzmanīgi, sekojot medikamenta lietošanas instrukcijai un farmaceita ieteikumiem.

Reklāma
Reklāma

Īslaicīgu un pārejošu muskuļu sāpju gadījumā var lietot kādu pretiekaisuma līdzekli ar pretsāpju iedarbību, piemēram, ibuprofēnu vai deksketoprofēnu. Bez tabletēm aptiekās pieejami arī pretsāpju geli, ziedes un plāksteri, tomēr arī tie ir piemēroti vien īslaicīgai lietošanai. Ja sāpes nepāriet, jākonsultējas ar ārstu.

“Atvēsinošos plāksterus lieto pēc traumas, lai ierobežotu iekaisuma izplatību un samazinātu tūsku, savukārt sildošos plāksterus izmanto hronisku sāpju gadījumā bez akūta iekaisuma. Sildošo plāksteru iedarbība samazina diskomfortu un sāpes, tādējādi uzlabojot pašsajūtu. Pretsāpju plāksteru priekšrocība ir to darbības ilgums –iedarbība ilgst līdz pat 12 stundām, jo aktīvā viela izdalās pakāpeniski,” stāsta farmaceite.

• Kukaiņu kodumi un nieze. Lai izvairītos no odu, dunduru un citu knišļu kodumiem, ieteicams lietot repelentus, savukārt kodumu gadījumā antihistamīnu saturoši līdzekļi nomierinās ādu un mazinās niezi. Turklāt ir sākusies ērču aktivitātes sezona, tādēļ pat piemājas dārza darbos apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces zem tā nevarētu pakļūt – bikšu gali jāieliek zeķēs, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, kā arī ieteicams valkāt galvassegu.

Papildus drošam apģērbam var izmantot ērču atbaidīšanai paredzētos līdzekļus. Pārnākot mājās, jāpārbauda gan sevi, gan mājdzīvniekus, valkāto apģērbu ieteicams uzreiz izmazgāt veļas mašīnā. Farmaceite atgādina, ka efektīvākais līdzeklis pret ērču encefalītu ir profilaktiska un savlaicīga vakcinācija.

• Saules apdegumi. Arī agrā pavasarī saule var būt mānīga – ilgstoši uzturēties tās staros var būt bīstami. Pirms došanās dārza darbos ieteicams uz atklātajām ķermeņa daļām uzklāt saules aizsarglīdzekli un vilkt cepuri. Tomēr, ja saulītes ir bijis par daudz un āda sūrst, ieteicams uzsmērēt dekspantenolu saturošu krēmu vai putas vai arī alveju saturošu gelu, kas nomierina ādu un veicina tās atjaunošanos.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.