Kas ir pasaulē biežākais slikta veselības stāvokļa un vēlāk iespējamas nāves ierosinātājs – smēķēšana, augsts asinsspiediens? Nē, patiesībā tas ir neveselīgs uzturs.
tikpat lielu ļaunumu nodara veselīgu produktu trūkums šķīvī un pārlieku liela sāls lietošana.
Iepriekšējos pētījumos kā lielākais drauds tiek minēts pārlieku liels neveselīgu produktu, piemēram, pusfabrikātu patēriņš, bet šajā pētnieki paskatījās uz problēmu no otras puses – lielāku ļaunumu nodara pārlieku maza veselīgu produktu uzņemšana.
Viens no pieciem nāves gadījumiem visā pasaulē – tie ir aptuveni 11 miljoni cilvēku – 2017. gadā notika tieši šī iemesla dēļ – cilvēki ikdienā uzņēma pārāk maz nātrija, graudaugu, augļu, riekstu un sēklu.
Protams, ka ēdiens, ko iespējams iegādāties vien ātrās ēdināšanas restorānos nav veselīgs, bet ne transtaukskābes, ne limonādes neizraisa tik lielas veselības problēmas, kā veselīgu produktu izslēgšana no uztura.
Proti, labāk ik pa laikam apēst kādu neveselīgu našķi, bet ikdienā tomēr piedomāt pie tā, lai uzturā tiek iekļautas visas sabalansēta uztura sastāvdaļas, lai ēdiens ir dažāds un bagātīgs.
Šis pētījums ir daļa no apjomīga darba, kur simtiem zinātnieku no visas pasaules pēta priekšlaicīgas nāves un invaliditātes iemeslus no 350 dažādām slimībām 195 valstīs. Gada sākumā tika publicēts “Veselīgas planētas” pētījums, kurā tika uzsvērts, ka uz pusi samazinot sarkanās gaļas un cukura patēriņu, vairāk uzņemot augļus, dārzeņus un riekstus, varētu izglābt 11,6 miljonu cilvēku priekšlaicīgu nāvi. Jaunākais pētījums, kas uzsver tieši veselīgo produktu vērtību ikdienas uzturā, tiek saukts par visaptversošāko pētījumu, kurā apskatīta uztura ietekme uz priekšlaicīgu nāvi, kāds līdz šim veikts.