Foto – Shutterstock

Risinājumi, ja cietis astes un krusta kauls 0

“Pakritu uz slidenām flīzēm un tik stipri sasitu dibenu, ka vairs nevaru apsēsties. Vai varu cerēt, ka sāpes drīzumā pāries?” Maija Tukumā

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 21
Kāpēc apklusis Krievijas tirāns? Pēc prezidenta vēlēšanām pazudis Putins
Lasīt citas ziņas

Atbild klīnikas “Orto” vertebrologs, mugurkaula ķirurgs Artis Gulbis: “Nokrītot ar dibenu uz cieta pamata, iespējams traumēt astes, krusta, iegurņa un sēžas kaulu, kā arī mugurkaula jostas daļas skriemeļus. Ja cietis astes kauls, tā skrimslis var iespiesties taisnajā zarnā un izraisīt mīksto audu iekaisumu. Ja sāpes pēc kritiena nav pārgājušas 3 – 5 dienu laikā, noteikti jāapmeklē ģimenes ārsts un jāveic rentgena izmeklējums.

Vissvarīgākais noteikums ir izvairīties no sēdēšanas. Ja tas nekādi nav iespējams, zem dibena paliek spilvenu vai piepūšamu riņķi ar tukšu vidu.
CITI ŠOBRĪD LASA

Astes kaulu var efektīvi ārstēt, pēc iespējas ātrāk sākot lietot pretsāpju un pretiekaisuma svecītes (ievadot taisnajā zarnā uz nakti), ko turpina 2 – 3 nedēļas. Nereti sāpes rimst piecu dienu laikā. Atsevišķos gadījumos svecītes izraisa caureju vai dedzinošu sajūtu. Tad tās var aizstāt ar injekcijām, ko izdara 1 – 2 reizes dienā. Ja sāpes 2 – 3 nedēļu laikā nav rimušas, jādodas pie mugurkaula speciālista un jāveic datortomogrāfija.

Traumēts astes kauls noteikti jāārstē, ja rodas sāpes sēžot, dzimumakta vai vēdera izejas laikā. Blokādes šā kaula apvidū mūsdienās vairs tikpat kā neveic, jo pētījumi liecina, ka 30% gadījumu pēc tām rodas infekcija, jo tuvu atrodas anālā atvere un taisnā zarna. Turklāt sievietēm tās var izraisīt ginekoloģisku iekaisumu, kas mēdz pārvērsties hroniskā saslimšanā.

Ja traumētais kauls, lietojot medikamentus, 2 – 3 mēnešu laikā nav sadzijis un izraisa sāpes, neatliek nekas cits kā veikt operāciju.

To gan izdara reti, jo astes kauls ar īpašām saitēm satur taisno zarnu un mazā iegurņa orgānus. Pēc operācijas, ja jau izveidojies hronisks iekaisums un mainījusies mīksto audu anatomija, sāpes var arī saglabāties. Par krusta kaula lūzumu, kas ir vēl nopietnāka problēma, liecina sāpes staigājot. Šajā gadījumā svecītes nebūs efektīvas, nepieciešamas pretsāpju un pretiekaisuma medikamenta injekcijas. Cietušais drīkst pārvietoties tikai maziem solīšiem. Reizēm staigājot nepieciešams atbalsts spieķa vai ratiņu veidā, lai novērstu iegurņa pārslodzi. Nepieciešamības gadījumā krusta kaulu operē.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.