Foto – Shutterstock

Eniņa, Tereško un Ulmis – par pienenes un gaiļbiksīšu labumiem un to lietošanu 0

Spītējot laika apstākļiem, pilnā sparā zied pienenes, šur tur arī gaiļbiksītes, bet maija otrajā pusē uzziedēs saldās un aromātiskās baltās panātres. Daži šos vērtīgos augus vāc, lai žāvētu un izmantotu ārstnieciskos nolūkos, citi ceļ galdā svaigā veidā vai izmanto dažādu ēdienu pagatavošanai. Balto panātru ziedus var pievienot dārzeņu un augļu salātiem, pieneņu ziedus lietot ne tikai salātos, bet arī marinēt, gatavot medu vai sīrupu vai kā krāsvielu pievienot omletei un desertiem.

Reklāma
Reklāma

Dziedē saknes, lapas un ziedi

Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 6 vārdu īpašniekus, kurus visbiežāk ieskauj kupls bērnu pulciņš 3
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā 15
Kokteilis
7 pārsteidzošas lietas, ko par jums atklāj apģērba krāsa
Lasīt citas ziņas

“Augos ir monumentāls dziednieciskais spēks, kas izmantojams mūsu veselības uzturēšanā un dzīves kvalitātes paaugstināšanā, bet ar dažiem nosacījumiem. Pirmkārt, ievācam tikai bioloģiski audzētus vai savvaļā tīrā vidē augušus augus vai to daļas. Otrkārt, vismaz ievācot jāievēro Mēness fāžu stāvoklis. Treškārt, augu pārstrādē un pagatavošanā nevajag pārsniegt 45 grādu temperatūras robežu. Ceturtkārt, pirms lietošanas augus sasmalcina iespējami sīkākās daļiņās, jo tā kuņģis un gremošanas sistēma tikpat kā netiek noslogota, augu bioloģiski aktīvās vielas caur zarnu bārkstiņām veikli nokļūst asinsvados un iedarbība ir acīmredzama,” stāsta ārstniecisko augu zinātājs un audzētājs Jānis Ulmis no Limbažiem. “Savā praksē dažādus augus lietoju cauru gadu: pienenes – vēderam, aknām, ādai; gaiļbiksītes – imunitātei, nerviem, sirdij, plaušām, vielmaiņai; panātres – asiņu attīrīšanai, nerviem, vēderam, plaušām, diabētam, ādai, sieviešu kaitēm. Visplašākajā daudzveidībā lietoju augus gan zaļajos kokteiļos, gan pulveros, gan tējās.”

Arī farmācijas doktore Vija Eniņa uzsver: pienenes, gaiļbiksītes un baltās panātres ir ārstniecības augi, kuriem piemīt daudzas labas īpašības. No pieneņu saknēm iegūst drogas, ko izmanto organisma attīrīšanai, lapas noder pavasara zaļajiem salātiem, bet ziedi – pieneņu medus pagatavošanai. “Arī gaiļbiksītes vērtīgākā daļa ir saknes, kas labi veicina atkrēpošanu, taču lapiņas ir bagātīgs askorbīnskābes jeb C vitamīna avots. Ziediņi izmantojami smaržīgas un atkrēpošanu veicinošas tējas pagatavošanai. Savukārt baltās panātres lak­stiem ir gan tonizējoša, gan nomierinoša iedarbība – kas nu cilvēkam katrā brīdī nepieciešams,” norāda farmaceite.

CITI ŠOBRĪD LASA

Fitoterapeits Artūrs Tereško akcentē, ka pieneņu saknes iedarbojas žulti dzenoši, lapas – žulti veidojoši. Žults izdale organismam ir ļoti svarīga – jo vairāk tā izdalās, jo aktīvāka vielmaiņa. Pienenes sakne un lapas atvieglo gremošanu, aktivizē aizkuņģa dziedzera darbību, bet pienenes sakņu pulveris palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs. Pienenes drogas iekļautas arī daktera Tereško aknu veselības tējas sastāvā, jo līdztekus citiem augiem uzlabo aknu šūnu darbību.

Izkaltētas gaiļbiksītes lapiņas un ziedi ar visiem kātiem un saknēm noder trahejas un bronhu iekaisuma ārstēšanai, lai mīkstinātu klepu un mazinātu elpceļu kairinājumu. Gaiļbiksītes ziedu tēja palīdz pret migrēnu, nervozitāti un bezmiegu. To pagatavo šādi: ēdamkaroti ziedu aplej ar glāzi verdoša ūdens, stundu ļauj ievilkties, nokāš un lieto pa ceturtdaļai glāzes četras reizes dienā.

Vijas Eniņas pavasara salātu recepte

* Pieneņu, gaiļbiksīšu un baltās panātres lapiņas izmantoju nezāļu salātos kopā ar gārsu, virzu, nātri, balandām un citiem labumiem, kas pašlaik dārzā atrodami. Aizdaram noder rūgušpiens vai kāda eļļa (kaņepju, lineļļa, olīveļļa) kopā ar skābumiņu – citrona sulu vai citronskābes šķipsniņu. Garšīgi un veselīgi!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.