
Masalas Latvijā “izķertas”? SPKC apzinājis visas kontaktpersonas, vai ir jauni saslimšanas gadījumi 4
Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) 2.maijā ir saņēmis reisa Maskava-Rīga pasažieru sarakstu no autobusu operatora “Ecolines” un apzinājis ar masalām saslimušā cilvēka kontaktpersonas Latvijā, kā arī informējis pārējo kontaktpersonu pārstāvēto valstu atbildīgās iestādes, aģentūru LETA informēja SPKC pārstāve Ilze Ūdre.
Patlaban ar masalām saslimusī persona ārstējas ģimenes ārsta uzraudzībā, savukārt kontaktpersonām ir jānovēro savs veselības stāvoklis un slimības simptomu novērošanas gadījumā jāvēršas pie sava ģimenes ārsta.
SPKC nav reģistrējis jaunus saslimšanas gadījumus ar masalām.
Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Latvijā kādam cilvēkam laboratoriski apstiprināta saslimšana ar masalām, un saistībā ar šo gadījumu SPKC aicināja atsaukties 16.aprīļa autobusa reisa Maskava-Rīga pasažierus. Ar masalām saslimusī persona četras dienas vēlāk ar autobusu braukusi arī uz Tallinu.
Masalas ir ļoti lipīga akūta vīrusu infekcijas slimība, kas izplatās gaisa pilienu, kā arī tieša kontakta ceļā. Iespējamība saslimt ar masalām ir jebkuram neimūnam cilvēkam, kurš iepriekš nav vakcinēts pret masalām vai nav slimojis ar masalām, un kurš ir nonācis kontaktā ar saslimušo vai uzturējās telpās, kurās pēdējo divu stundu laikā atradies masalu slimnieks. Masalas var būt ļoti nopietna slimība, jo tās var noritēt ar smagām komplikācijām, teikts SPKC mājaslapā.
Slimībai raksturīgs drudzis, ķermeņa temperatūrai pārsniedzot 40 grādus pēc Celsija skalas, smalki raibi sarkani izsitumi un pietūkuši limfmezgli. Komplikācijas var būt ausu, plaušu vai smagākos gadījumos smadzeņu audu iekaisums. Masalas var būt dzīvībai bīstamas.
Tā kā dažās valstīs nav pietiekama iedzīvotāju vakcinācijas aptvere pret masalām, ik pa laikam tiek novērots arī masalu gadījumu skaita un uzliesmojumu pieaugums. Piemēram, šogad ziņots par jauniem gadījumiem deviņās Eiropas Savienības valstīs – Austrijā, Čehijā, Somijā, Vācijā, Īrijā, Lietuvā, Nīderlandē, Rumānijā un Spānijā.
Masalu uzliesmojumi parasti ir saistīti ar ārzemēs inficētu ceļotāju atgriešanos savā mītnes zemē. Tāpēc, pieaugot sezonālajiem ceļojumiem, palielinās infekciju izplatīšanās risks starp valstīm, skaidro centrā.
Vakcinācija ir vienīgais efektīvais masalu profilakses pasākums, lai novērstu saslimšanu ar masalām. Vakcinācijas nolūkā izmanto kombinēto vakcīnu pret masalām, masaliņām un epidēmisko parotītu (MPR vakcīnu). Maksimālai aizsardzībai ir nepieciešamas divas potes, līdz ar to Latvijā un citās valstīs bērnu vakcinācijas kalendārs paredz divas potes ar MPR vakcīnu. Pirmo poti bērns saņem 12-15 mēnešu vecumā, bet revakcinācija tiek veikta septiņu gadu vecumā, skaidro SPKC.