Ja fiziskas slodzes laikā parādījusies aizdusa, vispirms jāpārbauda sirds veselība.
Ja fiziskas slodzes laikā parādījusies aizdusa, vispirms jāpārbauda sirds veselība.
Foto: Maridav/SHUTTERSTOCK

Elpas trūkums traucē dzīvot – vainīga sirds, stress vai veģetatīvā distonija? 3

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Elpas trūkums vai aizdusa, kāpjot pa kāpnēm vai veicot citas fiziskās aktivitātes, var rasties ikvienam, kuram ir mazkustīgs dzīvesveids, taču, ja tas turpinās ilgāku laiku, nepieciešams doties pie ārsta, lai noskaidrotu, vai tas nav kādas nopietnas slimības simptoms.

Varbūt vainīga sirds?

Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Lasīt citas ziņas

Ja pēc garās ziemas sācis mocīt elpas trūkums un nav bijusi saskare ar gripas, Covid-19 un citas akūtas elpceļu slimības izraisošiem vīrusiem, der pārbaudīt sirdi, piemēram, veicot elektrokardiogrāfiju, kas ļauj novērtēt sirds muskuļa stāvokli, ritmu, elektrisko impulsu vadīšanu un citas funkcijas.

“Smēķētājiem būtu svarīgi veikt arī slodzes testu – veloergometriju, lai laikus atklātu koronāro sirds slimību. Tā, tāpat kā paaugstināts, neārstēts asinsspiediens jeb hipertensija, ir biežākais sirds mazspējas iemesls. Ja ārstēšana uzsākta laikus, iespējams saglabāt normālu sirds muskuli un izvairīties no sirds mazspējas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Taču, ja sirds muskulis jau ir sabiezēts, pat ļoti labi ārstējot, no sirds mazspējas pilnīgi izvairīties neizdosies, taču tā var būt vieglā formā. Tas nozīmē, ka pie nelielas slodzes pacients jūtas labi, bet sūdzības parādās tikai lielas slodzes laikā.

Turpretī slimības smagākā stadijā simptomi, piemēram, elpas trūkums, parādās arī miera stāvoklī,” norāda P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas kardioloģe Ginta Kamzola, piebilstot, ka sirds mazspēja var būt sekas kādai citai sirds muskuļa vai vārstuļu slimībai, iedzimtai sirdskaitei, kura netiek laikus diagnosticēta un ārstēta.

Taču to var izraisīt arī endokrinoloģiskas saslimšanas, piemēram, vairogdziedzera slimības, kad rodas vairogdziedzera hormonu pārprodukcija, kuras ietekmē sirds darbība paātrinās, izraisa sirds dobumu paplašināšanos, cukura diabēts.

Pirmās sirds spēju samazināšanās pazīmes ir nespecifiskas jeb raksturīgas daudzām slimībām – cilvēks jūt, ka nogurst ātrāk nekā parasti, sāk trūkt elpas, miera stāvoklī ir paātrināts pulss, uz kājām potīšu rajonā parādās tūska, zūd apetīte.

“Ja pacientam pirms tam nav bijušas problēmas ar sirdi, viņš nereti uzskata, ka ir pārāk daudz strādājis, tādēļ gribu mudināt ikvienu, pamanot šos simptomus, it īpaši tad, ja tie turpinās ilgāku laiku, vērsties pie ārsta un veikt nepieciešamos izmeklējumus,” uzsver kardioloģe.

Plaušu tilpums un citi rādītāji

Lai atšķirtu, kas izraisījis elpošanas traucējumus – sirds vai elpceļu slimība –, nereti izmanto kardiopulmonālās slodzes testu, kurš atgādina sirds izturības pārbaudi – veloergometriju – ar to atšķirību, ka uz deguna un mutes uzlikta speciāla maska. Slodzei pakāpeniski pieaugot, tiek mērīts asinsspiediens, pierakstīta elektrokardiogramma, noteikta pulsa oksimetrija, veikta ieelpotā un izelpotā gaisa gāzu analīze.

Tā kā ilgstoša elpas trūkuma iemesls var būt arī hroniskas plaušu slimības, piemēram, bronhiālā astma vai hroniska obstruktīva plaušu slimība HOPS, ģimenes ārsts var nosūtīt pacientu uz padziļinātu izmeklēšanu – spirogrāfiju, kas ļauj spriest par elpceļu caurlaidību un plaušu tilpumu – vai tas ir pietiekams vai samazināts.

Vidēji vienas ieelpas laikā plaušās nonāk 500, visdziļākās ieelpas laikā – aptuveni 2000, bet dziļas izelpas brīdī no tām izplūst ap 1500 ml gaisa. Spirogrāfija ļauj spriest, cik labi ventilējas plaušas un kā noris gāzu apmaiņa.

Spirogrāfiju var apvienot ar bronhu provokācijas testu, tas ir, pacients pēc spirogrāfijas iedzer zāles, kas paplašina elpceļus, un veic atkārtotu mērījumu. Ja pēc medikamentu lietošanas elpošanas funkcija ir uzlabojusies, pacientam ir astma.

Spirogrāfijai bieži vien ir izšķirošā loma, lai noteiktu hroniski obstruktīvas plaušu slimības diagnozi, kuras pirmā izpausme ir progresējošs elpas trūkums, kam pievienojas hronisks klepus, krēpu izdalīšanās, sēcoša elpa, kuras pamatā ir iekaisums elpceļos.

Tā ir organisma aizsargreakcija pret kaitīgām daļiņām vai gāzēm, īpaši tabakas dūmiem, tādēļ viens no galvenajiem noteikumiem, lai izvairītos no tālākas plaušu bojājumu attīstības, ir smēķēšanas atmešana.

Elpot traucē stress

Ja veiktie izmeklējumi liecina, ka ar fizisko veselību viss kārtībā, bet traucējošās ķermeņa reakcijas – elpas trūkumu, svīšanu, sirdsklauves – pavada apjukums, bailes, bezpalīdzības sajūta, iespējams, vainīgi veģetatīvās nervu sistēmas darbības traucējumi – somatoformā veģetatīvā disfunkcija jeb veģetatīvā distonija, kuras iemesls ir psihoemocionālā pārslodze, izdegšana.

Psihoterapeits Tarass Ivaščenko norāda, ka viena no vismokošākajām šo traucējumu izpausmēm ir panikas lēkmes, kuras var uznākt jebkurā brīdī un kuru laikā fiziskajiem simptomiem pievienojas nepārvaramas bailes sajukt prātā, izdarīt kaut ko nekontrolējamu vai pat nomirt.

“Veģetatīvās distonijas pacienti ir pārliecināti, ka var nomirt jebkurā brīdī. Sajūta, ka pēkšņi vairs nespēj paelpot vai sirds sitas kā negudra, ir ļoti biedējoša. Ar laiku šīs domas kļūst par sava veida apsēstību – pacienti visu uzmanību koncentrē uz sava ķermeņa norisēm,” viņš saka.

Ārstēšana atkarīga gan no slimības ilguma un intensitātes, gan no tā, kas izraisījis šos traucējumus.

Par iedarbīgām psihoterapijas metodēm tiek uzskatītas psihodinamiskā un kognitīvi biheiviorālā psihoterapija, kura var ilgt no dažiem mēnešiem līdz pat dažiem gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI

Ar tās palīdzību pacients sāk labāk izprast savas emocijas, slimības mehānismu un spēj tikt galā ar tās izpausmēm, kuras pakāpeniski kļūst arvien retākas un vājākas, līdz izzūd pavisam.

Reizēm papildus jālieto arī medikamenti, piemēram, antidepresanti, nomierinoši vai miega līdzekļi, jāizmanto relaksācijas metodes.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Pēteris Apinis: Cilvēka mikrobioms un rezistence pret mikrobiem, vīrusiem un vakcīnām
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas 2
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 4
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Ak vai, cik zemu kritis buldozers, ka tam jāvelkas uz veikalu bez sertifikāta un jātirda apsargs, lai ielaiž šopingā. Egila Līcīša feļetons 47
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 13
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
Rūpēs par vīriešu veselību 7
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 5
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
Otro dienu pēc kārtas jaunatklāto Covid-19 gadījumu skaits Latvijā tuvu 6000 33
Aparjods izcīna 2. vietu EČ kamaniņu sportā un pirmoreiz valsts vīriešu sporta veida vēsturē 3. vietu PK kopvērtējumā 1
Kalvītis: Nevaru iedomāties, ka es kā valdības vadītājs varētu vienu sabiedrības daļu izslēgt no sabiedrības, tāpēc ka viņi negrib mani klausīt 81
“Man tas ir labs azarts, bet galvenais, ka prieks maniem abiem bērniem.” Rūjienietis pilnveido tautas bobsleju, gūstot ievērību visā pasaulē
Naktī uz svētdienu gaisa temperatūra vietām noslīdēs zem -10 grādiem
APTAUJA: Latvijā 48% iedzīvotāju nav informēti par iespēju izņemt skaidru naudu veikalu kasē
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu 168
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 576
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā… 379
“Truši var būt visai bezbailīgi un pašapzinīgi dzīvnieki”: kas noteikti jāzina par trusi kā mājdzīvnieku?
VIDEO. Kauguros spēcīgais vējš norāvis dzīvojamās mājas jumtu 7
Izcili gardas kotletītes rīvmaizē: bez gaļas!
VIDEO. Ar mammu labāk tā nejokot! Dēls par nešpetnu joku saņem slapju slotu sejā 5
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis 30
Kazahstānā vairāk nekā 460 cilvēkiem izvirzītas apsūdzības terorismā un nemieru rīkošanā 5
22:30
Kuram no ministriem pērn bijušas lielākās izmaksas? 4
21:40
Vai cilvēkam vispār ir iespējams saprast, kas ir bezgalība?
21:04