Foto: publicitātes

„Pārmērīgi dzenoties pēc ideālas dzīves, laimes vietā saņemam veģetatīvo distoniju!” Psihoterapeits Ivars Bauls par 21. gadsimta populārākajiem traucējumiem 0

Katram ir savs laimes termometrs, bet šodien, kad ikviens var paņemt telefonu un radīt mākslīgi izskaistinātu, idealizētu dzīvi, dažbrīd iespējams nomaldīties, meklējot, kas ir mūsu patiesā laime, bet dzīšanās pēc nevienam nesasniedzamiem ideāliem un negatīvo emociju „paslaucīšana zem paklāja” nereti noved pie tik nopietnām veselības problēmām kā veģetatīvās distonijas. Psihoterapeits Ivars Bauls skaidro, kā pandēmija var palīdzēt iepazīt sevi un uzņemties atbildību par savām emocijām.

IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 88
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 31
12 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 62
1 diena
Lasīt citas ziņas

Skrējiens pēc svešas laimes atduras sienā
„Mēs uztraucamies, ka citu skatījumā rosīšanās pa dārzu vai sevi piepildīšana pavisam vienkāršā profesijā citiem var šķist niecīga,” skaidro psihoterapeits, sakot, ka ir cilvēki, kuri mēģina pārlekt sev pāri un īstenot kādu šķietami sabiedrībā pieņemtu laimes formulu, piemēram, nopirkt dārgu mašīnu, kas nāk komplektā ar dārgu līzingu, kura maksāšanas process auto īpašnieku padara dziļi nelaimīgu.

„Līdz ar to tāda tieksme pēc svešas laimes un sevis pārslogošana arī ir dziļākais pamats veģetatīvajai distonijai,” viņš skaidro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc savas dziļākās būtības veģetatīvā distonija ir augsta trauksme, ar ko cilvēks sastopas ļoti primitīvā veidā. Ja ir kāds konkrēts pārdzīvojums ir cilvēks jūtas ievainots, izbiedēts, sastopas ar trauksmi, atpazīstot, kas notiek ķermenī, tad to nesauc par veģetatīvo distoniju, tas ir pārdzīvojums.

Savukārt, ja cilvēkam nav spēka, emocionālas kapacitātes tajā brīdī sastapties ar viņa trauksmi, sāpēm un bēdām, jo emocijas nevar nekur noslēpt, tās nepazūd, tad rodas ļoti nepatīkami veģetatīvi simptomi, kas nav saistīti ar organismu tiešā veidā, bet ir aizstāti ar, piemēram, šķietamu elpas trūkumu, sirdsklauvēm, galvassāpēm, reiboņiem.

Slavenību „mākslīgās dzīves” traucējumi
Veģetatīvā distonija radās deviņdesmitajos gados, tie bija reti traucējumi, kas skāra tieši slavenības, sabiedrībā populārus cilvēkus – dziedātājus, aktierus, kuru dzīves saistītas ar nemitīgu kāpšanu sev pāri un ļoti mazu patiesu un emocionālu kontaktēšanos. Psihoterapeits pandēmijas laikā iezīmē pozitīvu īpašību – no vienas puses daudzi cilvēki pašizolācijā kļūst apātisku un depresīvi, bet no otras puses mazāk saskaramies ar sabiedrības spiedienu.

„Svarīgi gan saprast, ka sabiedrība nevar uz mums nekādā veidā spiest. Veģetatīvās distonijas būtība ir tā, ka mēs paši sevi nežēlīgi izmantojam un spiežam uz sevi, izvirzām sev brīnišķīgus mērķus un absurdas idejas par savu dzīvi. Mēs palasām rakstus, paskatāmies reklāmas, cik skaisti cilvēki dzīvo pasaulē, saburam sev ainas un tad sitam sev ar pātagu līdz spēku izsīkumam,” viņš izskaidro.

Visgrūtāk ir atzīt, ka esam nelaimīgās attiecībās
Otrs lielākais iemesls šiem traucējumiem ir neizdevušās attiecības. „Liela daļa pāru Latvijā nemaz neuzskata un nenojauš, ka gadiem ilgi dzīvo nelaimīgā laulībā. Daudziem attiecības mājās ir formālas, vēsas, cilvēki tā patiesi viens par otru nemaz neinteresējas un nerūp. Man klients stāsta, ka precējies ar lielisku cilvēku, bet, parunājot ilgāk, mīlošais vīrs reti ir mājās, sieva jautā tikai par bērnu pulciņiem un tapešu krāsu,” Bauls atklāj.

Cilvēkam pašam sev ir grūti atzīt, ka viņam ir neizdevušās attiecības, tad sāk sāpēt sirds, rasties sāpes krūtīs. Ne velti pasakās mīlas dēsti un lieli pārdzīvojumi tiek aprakstīti vārdiem „sajūta it kā akmens uz krūtīm” – tas nav nekas jauns.

Ne vienmēr šķiršanās ir atbilde, bet sāpes, skumjas, dusmas – visa emociju gamma ir jāizjūt, neko nepaslaukot zem paklāja. „Emocijas var tikai izdzīvot. Sāpju kauss ir jāizdzer, lai nokļūtu līdz galvenajam jautājumam – kā man dzīvot savu autentisku dzīvi un būt laimīgam?” Bauls atklāj, ka psihoterapija ir vieglākais veids, kādā saņemt palīdzību.

Patiesas skumjas dziedē fiziskas sāpes
Bieži vien rezultāts tiek sasniegts ātrāks, nekā klients rēķinājies, bet pie nosacījuma, ka viņš ir pietiekami drosmīgs, lai skatītos uz to, kas nav kārtībā paša dzīvē. „Reizēm ar to vien, ka cilvēks ierauga, kas viņa dzīvē neiet tā, kā gribētos, un ar to vien, ka viņš sāk sajust reālas sāpes par to, sāk domāt par to, kā novērst šīs lietas, veģetatīvās distonijas simptomi ļoti mazinās,” psihoterapeits atklāj.

Šajā brīdī no neirotiskas aizstātas trauksmes gaismā tiek izceltas patiesas bēdas. Cilvēks tajā brīdī nejūtas laimīgs, atskāršot, kas dzīvē nav kārtībā, bet sirdsklauves nomaina patiesas, izjustas skumjas – tas ir lūzuma punkts, ceļa sākums pretī atlabšanai un atbildībai mainīt savu dzīvi. Pirms tā nekādas veseļošanās iespējas nepastāv.

Uzņemties atbildību par savām emocijām
„Ja mēs pārfrāzējam, veģetatīvā distonija ir galēja bezatbildība par savu dzīvi. Cilvēks tik ilgi slauka zem tepiķa savas problēmas, ka tepiķis jau ir ar tādu zināmu kaudzi apakšā un viss sāk birt ārā,” Bauls salīdzina. Ja cilvēks vienreiz ir uzveicis veģetatīvo distoniju, darbs ar psihoterapeitu var palīdzēt turpmāk līdzīgās situācijās atpazīt pirmos signālus un reaģēt citādāk.

„Viņš saprot to brīdi, kad atkal sāk paslaucīt emocijas zem tepiķa, un labāk izprot pats savu mehānismu. Tādējādi nonākot autentiskā realitātē, kur spēj sastapties ar sliktām emocijām un tās vairs neuzkrāt,” Bauls skaidro un atzīst, ka cilvēku izpratne par viņu iekšējiem procesiem ir ļoti augusi un arī atbildības uzņemšanās par šiem procesiem ir pavisam savādāka nekā agrāk.

„Vēl ne tik daudzus gadus atpakaļ cilvēki vispār neuzņēmās atbildību par to, kā viņi jūtas un uztvēra to kā sliktu laiku – šodien esmu dusmīgs, es uz visiem kliedzu, nu rīt būs labāka diena un tad es nekliegšu. Tas, protams, ir pārspīlēts, bet apmēram tik bezatbildīgi ļaudis bija.

SAISTĪTIE RAKSTI

Daudzi cilvēki vēlas justies labāk, bet nevēlas mainīt savu dzīvi un tātad arī nevēlas uzņemties atbildību, kas principā nav iespējams, tikai mainot savu dzīvi var mainīties pašsajūta un tā arī ir tā atbildības uzņemšanās. Tas ir tieši tik vienkārši.

Šodien cilvēki arvien vairāk saprot, ka mēs esam atbildīgi arī par to, kā mēs jūtamies. Ja mēs par to esam atbildīgi, tad mēs esam arī atbildīgi meklēt palīdzību un kaut ko darīt ar savu dzīvi,” psihoterapeits ar prieku atzīst.

LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 18
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Aptauja atklāj, vai krievi baidās no Covid-19 un plāno vakcinēties 14
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjere: Lietuva sākusi sarunas par Covid-19 vakcīnu ražošanu 25
5 stundas
IP
Ilmārs Puriņš
Ziņas
“Kādas ir nākotnes prognozes? Īsumā – būs pavisam slikti. Ir rīkojumi, bet kur pārkārtošanās jaunai dzīve?” iedzīvotājs vēršas pie valdības 88
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 31
12 stundas
RR
Ritvars Raits
Ziņas
Leģendārais autosportists devās pie mātes, lai vestu uz slimnīcu, bet līdz Lubānai netika… Kādu sodu saņēma dzērājšoferis, kurš nogalināja Sauku? 62
1 diena
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Aizvadīts Samantas Tīnas pirmais mēģinājums dziesmu konkursam “Eirovīzija”. Kādas bija atsauksmes? 17
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
„Veselības centru apvienība” vakcinē Rīgas Stradiņa universitātē
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
tikt galā ar alerģisko konjunktivītu
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Pelargoniju ziedi – prieks acīm, saknes – veselībai
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 un neiroloģiskās slimības – izplatīta kombinācija 7
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
9 ieteikumi urīnpūšļa veselībai – kā palīdzēt urīnpūslim būt stipriniekam 2
6 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Saprātīga, slodze, pulsometrs, piemērots apģērbs, atbilstošs uzturs – padomi, uzsākot skriešanas treniņus 1
30. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazinot cukura patēriņu, organismam C vitamīna tiks vairāk 1
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Neaizmirstam – rūpes par veselību ir aktuālas 365 dienas gadā!
28. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ietaupījuma iespēja aptiekas piedāvājumā kā atbalsts Latvijas iedzīvotājiem
26. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai visi skolēni mācās pie rakstāmgalda?
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
7 iemesli, kāpēc tavam mieram un miegam var noderēt senais, labais baldriāns 1
21. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Veselības centru apvienība” (VCA) mediķi šodien vakcinējuši 3250 vakcīnas pret Covid-19 4
16. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” atzīta par līderi veselības nozares zīmolu ilgtspējas indeksā 2
13. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Samazini stresa ietekmi! 10 speciālista ieteikumi, kā saglabāt normālu asinsspiedienu
12. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Lieldienās VCA apkalpotajos vakcinācijas punktos savakcinēti teju 3000 cilvēki 4
7. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka” pieejamākus padara 200 pieprasītus aptiekas produktus 4
6. aprīlis, 2021
LA
LA.LV
Stāsti
Kāpēc dermatoloģiju varētu uzskatīt arī par romantisku specialitāti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Melatonīna paaugstināšanai – ne tikai valrieksti 2
24. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Smiltsērkšķa droga satur unikālu vitamīnu kombināciju! 2
22. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Organisma atjaunošanās pēc mājās izslimota Covid-19 – konsultē uztura speciāliste
17. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kas tā tāda – nekārtīga vēdera izeja?
16. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Viltīgi klusā redzes laupītāja – glaukoma
11. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
It kā naglas būtu saēdies! Garšas un ožas zudums var būt signāls nopietnai slimībai 1
10. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vai protat uzveikt gremošanas kaprīzes?
9. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Iesnas, bronhīts, konjunktivīts, impetigo … Ko vēl mums var „uzdāvināt” cits vīrusa nēsātājs?
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
novērst elpceļus ietekmējošos faktorus, kas izraisa veselībai traucējošu krākšanu
3. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Asinsvadu veselību uz vēlāku laiku neatliec!
2. marts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Pret sāpēm ar adatošanu
25. februāris, 2021
LA
LA.LV
Praktiski
Mājas mīluļu “dāvanas”. Kādas kaites un parazīti apdraud saimnieku?
24. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mazā bioķīmijas vārdnīca un neaizstājamie mikroelementi – selēns, cinks
23. februāris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja ar Covid-19 saslimst starp pirmo un otro poti? Skaidro infektoloģe 19
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā sākta cietumos ieslodzīto vakcinācija pret Covid-19 6
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Otrdien atklāti 729 Covid-19 gadījumi. Miruši seši sasirgušie 6
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Cilvēki ir jāmotivē!” Mūziķis uzskata, ka brīvprātīgi piespiedu kārtā ar laiku vakcinēsies visi 48
11 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lietuvā atklāti 1230 jauni Covid-19 gadījumi, Igaunijā – 371 1
12 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc pēc vakcinēšanās ir tik maz antivielu? Infektoloģe skaidro, vai antivielu skaits ir noteicošais 31
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Birojā ar kolēģiem un bez maskām? Pavļuts nāk klajā ar paziņojumu 18
2 stundas
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 7
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Premjere: Lietuva sākusi sarunas par Covid-19 vakcīnu ražošanu 25
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgas pils senākajā daļā iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm 3
1 stunda
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
“Varam atkārtot!” Vai kara mājieni no Krievijas? Ko par 9. maiju Latvijā rakstīja krievu prese 93
7 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Nocietušies kā nevakcinēti mūki klostera cellē! Pilsoņu ēdināšanai nokāva valzivis un mamutus, alkohola patēriņam sagatavoja baseinus!” Egila Līcīša feļetons
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš izdod rīkojumu par ekonomikas ministra Vitenberga demisiju 8
3 stundas
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Ziņas
“Kūdras nozari sagaida tāds pats liktenis kā cukurfabrikas!” Uzņēmējus satrauc nodoms pārtraukt kūdras ieguvi Latvijā 44
12 stundas
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
“Jāpārstāj būt par mūžīgo naudas atmazgāšanas centru un jāsāk skatīties nākotnē.” Saruna ar Ģirtu Rungaini 36
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tā ir avārija!” Borovkovs uzskata, ka “pilnīga katastrofa” esot katru vakaru redzēt ekrānā Pavļutu 29
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Šarmantā aktrise Baiba Indriksone atzīstas: jaunībā bijusi kaislīga koķete, ka varējusi pat koķetēt ar “galda kāju”, ja istabā nebija neviena cita 7
10 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
8 izcilākās gurķu šķirnes: siltumnīcai un dārzam
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Kā šobrīd klājas un kā dzīvo Ilona un mūziķis Ūdrītis pēc traģiskā negadījuma 6
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Esošo valdību gāzt nav izdevīgi nevienam!” Hosams Abu Meri par to, kā valdība var kļūt nestabila 19
15 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Naudas kaudzi sarausis neesmu.” Saruna ar “Lido” īpašnieku Gunāru Ķirsonu 30
1 diena
DK
Daina Krūmiņa
Ziņas
Pēkšņs trieciens un sajūta, it kā automašīna pārbrauktu pāri “gulošam policistam”…Nelaime veikala stāvlaukumā 35
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. VIDEO. “Balss maskā” uzvarētāja, repera Strūberga divu bērnu māte vēršas policijā par vardarbību, “Pieci.lv” pat pārstāj atskaņot grupas dziesmas radio 42
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. VIDEO. Rīgas pils senākajā daļā iemūrē kapsulu ar vēstījumu nākamajām paaudzēm 3
22:24
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
“Grenlandiešu apustulis!” Kā mācītājs ar kuģi devās uz Grenlandi pie vikingu pēctečiem 2
21:31
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Otrās potes nebūs!” Pēteris Apinis nofilmē, kā vakcinējas pret Covid-19 7
21:12