Foto: publicitātes

„Pārmērīgi dzenoties pēc ideālas dzīves, laimes vietā saņemam veģetatīvo distoniju!” Psihoterapeits Ivars Bauls par 21. gadsimta populārākajiem traucējumiem 0

Katram ir savs laimes termometrs, bet šodien, kad ikviens var paņemt telefonu un radīt mākslīgi izskaistinātu, idealizētu dzīvi, dažbrīd iespējams nomaldīties, meklējot, kas ir mūsu patiesā laime, bet dzīšanās pēc nevienam nesasniedzamiem ideāliem un negatīvo emociju „paslaucīšana zem paklāja” nereti noved pie tik nopietnām veselības problēmām kā veģetatīvās distonijas. Psihoterapeits Ivars Bauls skaidro, kā pandēmija var palīdzēt iepazīt sevi un uzņemties atbildību par savām emocijām.

FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
Lasīt citas ziņas

Skrējiens pēc svešas laimes atduras sienā
„Mēs uztraucamies, ka citu skatījumā rosīšanās pa dārzu vai sevi piepildīšana pavisam vienkāršā profesijā citiem var šķist niecīga,” skaidro psihoterapeits, sakot, ka ir cilvēki, kuri mēģina pārlekt sev pāri un īstenot kādu šķietami sabiedrībā pieņemtu laimes formulu, piemēram, nopirkt dārgu mašīnu, kas nāk komplektā ar dārgu līzingu, kura maksāšanas process auto īpašnieku padara dziļi nelaimīgu.

„Līdz ar to tāda tieksme pēc svešas laimes un sevis pārslogošana arī ir dziļākais pamats veģetatīvajai distonijai,” viņš skaidro.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēc savas dziļākās būtības veģetatīvā distonija ir augsta trauksme, ar ko cilvēks sastopas ļoti primitīvā veidā. Ja ir kāds konkrēts pārdzīvojums ir cilvēks jūtas ievainots, izbiedēts, sastopas ar trauksmi, atpazīstot, kas notiek ķermenī, tad to nesauc par veģetatīvo distoniju, tas ir pārdzīvojums.

Savukārt, ja cilvēkam nav spēka, emocionālas kapacitātes tajā brīdī sastapties ar viņa trauksmi, sāpēm un bēdām, jo emocijas nevar nekur noslēpt, tās nepazūd, tad rodas ļoti nepatīkami veģetatīvi simptomi, kas nav saistīti ar organismu tiešā veidā, bet ir aizstāti ar, piemēram, šķietamu elpas trūkumu, sirdsklauvēm, galvassāpēm, reiboņiem.

Slavenību „mākslīgās dzīves” traucējumi
Veģetatīvā distonija radās deviņdesmitajos gados, tie bija reti traucējumi, kas skāra tieši slavenības, sabiedrībā populārus cilvēkus – dziedātājus, aktierus, kuru dzīves saistītas ar nemitīgu kāpšanu sev pāri un ļoti mazu patiesu un emocionālu kontaktēšanos. Psihoterapeits pandēmijas laikā iezīmē pozitīvu īpašību – no vienas puses daudzi cilvēki pašizolācijā kļūst apātisku un depresīvi, bet no otras puses mazāk saskaramies ar sabiedrības spiedienu.

„Svarīgi gan saprast, ka sabiedrība nevar uz mums nekādā veidā spiest. Veģetatīvās distonijas būtība ir tā, ka mēs paši sevi nežēlīgi izmantojam un spiežam uz sevi, izvirzām sev brīnišķīgus mērķus un absurdas idejas par savu dzīvi. Mēs palasām rakstus, paskatāmies reklāmas, cik skaisti cilvēki dzīvo pasaulē, saburam sev ainas un tad sitam sev ar pātagu līdz spēku izsīkumam,” viņš izskaidro.

Visgrūtāk ir atzīt, ka esam nelaimīgās attiecībās
Otrs lielākais iemesls šiem traucējumiem ir neizdevušās attiecības. „Liela daļa pāru Latvijā nemaz neuzskata un nenojauš, ka gadiem ilgi dzīvo nelaimīgā laulībā. Daudziem attiecības mājās ir formālas, vēsas, cilvēki tā patiesi viens par otru nemaz neinteresējas un nerūp. Man klients stāsta, ka precējies ar lielisku cilvēku, bet, parunājot ilgāk, mīlošais vīrs reti ir mājās, sieva jautā tikai par bērnu pulciņiem un tapešu krāsu,” Bauls atklāj.

Cilvēkam pašam sev ir grūti atzīt, ka viņam ir neizdevušās attiecības, tad sāk sāpēt sirds, rasties sāpes krūtīs. Ne velti pasakās mīlas dēsti un lieli pārdzīvojumi tiek aprakstīti vārdiem „sajūta it kā akmens uz krūtīm” – tas nav nekas jauns.

Ne vienmēr šķiršanās ir atbilde, bet sāpes, skumjas, dusmas – visa emociju gamma ir jāizjūt, neko nepaslaukot zem paklāja. „Emocijas var tikai izdzīvot. Sāpju kauss ir jāizdzer, lai nokļūtu līdz galvenajam jautājumam – kā man dzīvot savu autentisku dzīvi un būt laimīgam?” Bauls atklāj, ka psihoterapija ir vieglākais veids, kādā saņemt palīdzību.

Patiesas skumjas dziedē fiziskas sāpes
Bieži vien rezultāts tiek sasniegts ātrāks, nekā klients rēķinājies, bet pie nosacījuma, ka viņš ir pietiekami drosmīgs, lai skatītos uz to, kas nav kārtībā paša dzīvē. „Reizēm ar to vien, ka cilvēks ierauga, kas viņa dzīvē neiet tā, kā gribētos, un ar to vien, ka viņš sāk sajust reālas sāpes par to, sāk domāt par to, kā novērst šīs lietas, veģetatīvās distonijas simptomi ļoti mazinās,” psihoterapeits atklāj.

Šajā brīdī no neirotiskas aizstātas trauksmes gaismā tiek izceltas patiesas bēdas. Cilvēks tajā brīdī nejūtas laimīgs, atskāršot, kas dzīvē nav kārtībā, bet sirdsklauves nomaina patiesas, izjustas skumjas – tas ir lūzuma punkts, ceļa sākums pretī atlabšanai un atbildībai mainīt savu dzīvi. Pirms tā nekādas veseļošanās iespējas nepastāv.

Uzņemties atbildību par savām emocijām
„Ja mēs pārfrāzējam, veģetatīvā distonija ir galēja bezatbildība par savu dzīvi. Cilvēks tik ilgi slauka zem tepiķa savas problēmas, ka tepiķis jau ir ar tādu zināmu kaudzi apakšā un viss sāk birt ārā,” Bauls salīdzina. Ja cilvēks vienreiz ir uzveicis veģetatīvo distoniju, darbs ar psihoterapeitu var palīdzēt turpmāk līdzīgās situācijās atpazīt pirmos signālus un reaģēt citādāk.

„Viņš saprot to brīdi, kad atkal sāk paslaucīt emocijas zem tepiķa, un labāk izprot pats savu mehānismu. Tādējādi nonākot autentiskā realitātē, kur spēj sastapties ar sliktām emocijām un tās vairs neuzkrāt,” Bauls skaidro un atzīst, ka cilvēku izpratne par viņu iekšējiem procesiem ir ļoti augusi un arī atbildības uzņemšanās par šiem procesiem ir pavisam savādāka nekā agrāk.

„Vēl ne tik daudzus gadus atpakaļ cilvēki vispār neuzņēmās atbildību par to, kā viņi jūtas un uztvēra to kā sliktu laiku – šodien esmu dusmīgs, es uz visiem kliedzu, nu rīt būs labāka diena un tad es nekliegšu. Tas, protams, ir pārspīlēts, bet apmēram tik bezatbildīgi ļaudis bija.

SAISTĪTIE RAKSTI

Daudzi cilvēki vēlas justies labāk, bet nevēlas mainīt savu dzīvi un tātad arī nevēlas uzņemties atbildību, kas principā nav iespējams, tikai mainot savu dzīvi var mainīties pašsajūta un tā arī ir tā atbildības uzņemšanās. Tas ir tieši tik vienkārši.

Šodien cilvēki arvien vairāk saprot, ka mēs esam atbildīgi arī par to, kā mēs jūtamies. Ja mēs par to esam atbildīgi, tad mēs esam arī atbildīgi meklēt palīdzību un kaut ko darīt ar savu dzīvi,” psihoterapeits ar prieku atzīst.

Kāpēc reto slimību ārstēšanai piešķirts 10 reizes mazāk finansējuma nekā paredzēts? Dienas intervija par retajām slimībām ar Vladislavu Marāni
Kā ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
Olšūnu ziedotājas stāsts: “Paliksi neauglīga! Iedomājies, cik daudz līdzīgu bērnu tev pa pasauli skraidīs!”
Šī gada pirmajos trīs mēnešos pie dežūrārstiem pacienti vērsušies 6387 reizes
FOTO. “Bet neviens neievēroja, kā esmu mainījies…” kas noticis ar populāro aktieri Jāni Jarānu?
Darbinieku trūkums, pārtikas preču cenas pieaug, ielās bezpajumtnieki, narkomāni… Eiropas ekonomikas lielvalstī iestājusies lejupslīde
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
Čakša pērn tikusi pie jaunas automašīnas dzīvokļa cenā. Cik maksā ministres auto?
Vēsturisks panākums, krievi kaitina Putinu, Ušakovam draud nepatikšanas. Nedēļas notikumu apskats
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
izvēlēties piemērotāko inkontinences izstrādājumu?
Par astmas simptomiem un kā ar šo slimību sadzīvot
„Mēness aptieka”: Farmaceite saņem Veselības ministrijas apbalvojumu Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas priekšvakarā
Tūskas iemesls var būt arī miega trūkums vai pārlieku sāļš ēdiens. Kā rīkoties?
„Centrālā laboratorija”: 64 gadījumos ērces bijušas inficētas ar kādas slimības ierosinātāju – tajā skaitā divas ar ērču encefalītu
Kā atmest smēķēšanu? Ceļvedis pīpmanim
Veselības recepte – līdzsvars it visā
Pasaules aknu dienā atgādina par profilaktisku pārbaužu lomu veselībai
„Mēness aptiekas” nodarbības “Tava veselības pietura” stiprina Latvijas paralimpiskās kustības bērnus un jauniešus
Iedzīvotāji sāpju gadījumā pārāk paļaujas uz bezrecepšu medikamentiem
Urīnceļu infekcijas var provocēt arī stress, it īpaši – bailes
11 ieteikumi mentālās veselības profilaksei
„Mēness aptieka”: Latvijas skolēniem patiesi interesē, kā strādā farmaceiti
“Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza saņēmusi “Gada balvu medicīnā 2022”
“Centrālā laboratorija”: 89% Latvijas sabiedrības organismā nepietiekams D vitamīna daudzums
„Mēness aptieka” turpina ilgtspējas līderību farmācijas nozarē Latvijā
Cigarešu laikmeta beigu sākums. Kā vislabāk cīnīties ar šo kaitīgo ieradumu?
Latvijā pirmoreiz izmantota jauna medicīniska apetīti regulējoša metode
Moderna „Mēness aptieka” atvērta tirdzniecības centrā „Sāga”
Kas notiek mūsu organismā, ja vairāk par četrām stundām dienā sēžam
Padomu kopums guļoša pacienta aprūpē, atbilstoša inventāra nozīme
Kā varam likt sāpēm atkāpties
Labs farmaceits uzdod jautājumus
9 pazīmes, ka jūs guļat par maz
Mēness aptieka: Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju mājas aptieciņas iegādē seko mediķu ieteikumiem
„Mēness aptieka” saņem starptautiski atzītu klientam draudzīgā uzņēmuma novērtējumu
Kādus vitamīnus lietot spēku atjaunošanai pēc ziemas
Mūsdienīgi rekonstruēta diennakts „Mēness aptieka” Pārdaugavā
Starptautiskā konferencē meklēs veidus, kā izmantot medicīniskās laboratorijas Latvijas veselības aprūpes sistēmas uzlabošanai
Padomi romantiskai Visu mīlētāju dienai tiem, kuri vairs nav jaunieši
Neredzamais sargkareivis: kā noteikt un nostiprināt personīgās robežas?
Menopauze – kā uzlabot pašsajūtu
Kā stiprināt ādas “superspējas”? D vitamīna sintezēšana tikai viens no ādas varoņdarbiem
Kad palīdz kartupelis – tautas dziedniecības ieteikumi
Vēnu mezgli bojā ne tikai izskatu
Pēteris Apinis: “Neviens nerunā par medicīnu, visi runā tikai par naudu!”
VIDEO. To var skatīties vēl un vēl! Hokejistu sagaidīšanas spilgtākie mirkļi ar TV24 operatoru acīm
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
“Ņemtu rokā vāli un ietu uz mežu,” Slaidiņš atklāj, ko darītu, ja Krievija iebruktu Latvijā
VIDEO. “Kristiāns Rubīns! Vāaaarti! Latvija!” kā vēsturisko mirkli spēlē Latvija – Amerika izkliedza sporta komentētāji dažādās pasaules valstīs
FOTO. Hokejistus pie Brīvības pieminekļa sagaidījuši vismaz 30 000 līdzjutēju, slimnīcās nogādāti 4
Pēc nespējas nodrošināt tiešraidi sociālajos tīklos izskan aicinājumi LTV vadībai atkāpties: “LTV labi atalgotajām vadības galvām jāripo”
“Uzbrukums Kijivai turpinās.” Ukrainas galvaspilsētā viņš atkal dzirdami sprādzieni un gaisa trauksmes sirēnas
FOTOREPORTĀŽA no hokejistu sagaidīšanas lidostā: pirmie soļi atkal uz dzimtenes zemes
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Kā ārstē policistisko olnīcu sindromu? Skaidro ginekoloģe
22:44
Dronu uzbrukumi Kijivā: “Gandrīz katru vakaru debesis izskatās kā kārtējā Zvaigžņu karu epizode”
21:48
Meļņiks: Levits bija pārvērtēts kā Valsts prezidents
20:34