Foto: Andrey_Popov/SHUTTERSTOCK

Gaiša galva mūža garumā. Kas nepieciešams labai smadzeņu darbībai? 8

Regīna Olševska, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
Lasīt citas ziņas

 

Galvas smadzeņu attīstība sākas jau pirmajā grūtniecības mēnesī, tādēļ ļoti svarīgi, lai tiktu ielikti stipri pamati, proti, jau plānojot grūtniecību un tās laikā sieviete ar uzturu, kā arī papildus pēc ārsta ieteikuma uzņemtu visas nepieciešamās barības vielas un vitamīnus. Arī turpmākās dzīves laikā iespējams parūpēties par to, lai atmiņa, domāšana, koncentrēšanās spējas un citas kognitīvās funkcijas būtu pēc iespējas labākas.

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Veiksmīgs starts turpmākai dzīvei

Galvas un muguras smadzenes kopā veido centrālo nervu sistēmu, kuras viena no galvenajām funkcijām ir nodrošināt pilnvērtīgu psihisko darbību, apstrādājot informāciju, ko sniedz visas piecas maņas – redze, dzirde, garša, oža, tauste.

Izrādās, ka vēl nedzimuša bērna galvas smadzenes sāk attīstīties jau pirmajā grūtniecības mēnesī, kad izveidojas nerva caurule, ieliekot pamatu centrālajai nervu sistēmai.

Izpētīts, ka otrajā grūtniecības trimestrī parādās atmiņas, domāšanas, jušanas spējas, bet pēdējā trimestrī – spēja iemācīties pašas elementārākās lietas, piemēram, atšķirt māti no citiem cilvēkiem.

Tieši tādēļ ļoti svarīgs ir pilnvērtīgs uzturs – kā plānojot grūtniecību, tā grūtniecības laikā. Piemēram, atklāts, ka daudzos gadījumos nervu caurules defektu auglim iespējams novērst, ja sieviete pēc ārsta ieteikuma lietojusi B grupas vitamīnus, folskābi.

Joda, folskābes, dzelzs, cinka deficīts, nepietiekams, nepilnvērtīgs uzturs grūtniecības laikā, tāpat kā atkarības raisošu vielu lietošana un vides toksīni, piemēram, smagie metāli, ir biežākie bērna intelektuālās attīstības traucējumu, piemēram, zemu kognitīvo spēju, cēloņi.

Folskābes galvenie avoti uzturā ir termiski neapstrādāti zaļie lapu dārzeņi, lapu salāti, pākšaugi, apelsīni, tomāti. Tomēr sievietēm, kuras plāno grūtniecību, folskābi jāsāk lietot papildus jau pirms grūtniecības iestāšanās – cik lielās devās, to ieteiks ārsts.

Novērota arī omega-3 taukskābju – trekno zivju (lasis, forele, siļķe, sardīne) – lietošanas pozitīvā ietekme uz bērna kognitīvo attīstību un augšanu. Grūtniecības laikā sievietēm iesaka lietot arī D vitamīnu, jo pietiekami augsts D vitamīna līmenis mātei nepieciešams ne tikai bērna kaulu, bet arī galvas smadzeņu un imūnās sistēmas attīstībai. Riska grupā ir sievietes ar lieko svaru, tās, kuras reti uzturas svaigā gaisā un uzturā nelieto zivis.

Rīgas Stradiņa universitātes Sporta un uztura katedras pasniedzēja dietoloģe Lolita Neimane, kura pētījusi jodu saturošu produktu īpatsvaru grūtnieču uzturā, secinājusi, ka ar to netiek nodrošināts pietiekams joda daudzums, kas nepieciešams normālai vairogdziedzera hormonu sintēzei.

Vēl nedzimušajam bērnam tas var radīt nopietnu kaitējumu, piemēram, neatgriezenisku smadzeņu bojājumu un garīgās attīstības traucējumus, bet pēc dzimšanas aizkavēt bērna augšanu un attīstību, būt par iemeslu zemām kognitīvajām spējām. Tas nozīmē, ka mātes nepilnvērtīgā uztura dēļ bērns var būt apveltīts ar zemāku intelektuālās attīstības koeficientu jeb IQ nekā vienaudži.

 

Neaizmirsti pabarot smadzenes

Smadzenes savai darbībai patērē apmēram 120 g ogļhidrātu dienā jeb 420 kcal. Saliktos ogļhidrātus, kurus satur putraimi, pilngraudu maize un citi produkti, dārzeņi, augļi, organisms pārstrādā lēnāk, radot nepieciešamo enerģiju smadzenēm uz ilgāku laiku.

Putra vai brokastu pārslas, saujiņa riekstu, kāds auglis pirms darba vai mācībām nodrošinās, lai smadzenes darbotos kā nākas līdz pat pusdienlaikam. Protams, ikdienas uzturam jābūt sabalansētam, lai tajā netrūktu ne olbaltumvielu, ne tauku, ne citu vajadzīgu vielu, piemēram, B grupas vitamīnu, joda, dzelzs.

Lolita Neimane uzsver, ka līdz 45 gadu vecumam veselam cilvēkam joda deficīta profilakse, piemēram, jodētā sāls lietošana, ir ļoti svarīga, jo Latvijā veikto pētījumu dati liecina, ka lielai daļai Latvijas iedzīvotāju šī mikroelementa līmenis ir zem normas.

Joda deficīta dēļ pavājinās vairogdziedzera darbība, kas ilgtermiņā var veicināt ne tikai sirds un asinsvadu slimības un citus veselības traucējumus, bet arī atmiņas un citu kognitīvo spēju pasliktināšanos.

“Mūsu organisms bez skābekļa nevar funkcionēt, savukārt skābekli organismā pārnes hemoglobīns, kas ir sarkanajās šūnās. Lai tas izveidotos, organismā obligāti ir jābūt dzelzij. Mūsu organisms gadsimtu gaitā ir tā pielāgojies, ka labāk uzsūcas divvērtīgā dzelzs, kas ir gaļā,” norāda Rīgas Stradiņa universitātes profesore, hematoloģe Sandra Lejniece.

Vislabāk dzelzs organismā uzsūcas no sarkanās gaļas – liellopa, jēra un aknām, nedaudz sliktāk no cūkas un putnu gaļas.

Trīsvērtīgo dzelzi, ko satur dārzeņi un augļi, piemēram, zemenes, spināti, pupas, organisms spēj izmantot mazākā mērā.

Ja bērna uzturā nav iekļauta gaļa, piemēram, vecāki ir vegāni vai veģetārieši, var attīstīsies anēmija jeb maz­asinība, organisms būs sliktāk apgādāts ar skābekli un var sākties kognitīvās funkcijas traucējumi, piemēram, mācīšanās grūtības, norāda profesore.

Labai smadzeņu darbībai nepieciešami arī B grupas vitamīni, piemēram, B1 vai B12 vitamīna deficīts var nelabvēlīgi ietekmēt atmiņu, raisīt trauksmi, uzbudinājumu. Šai grupai pieder arī folskābe, kuru satur spināti, baltās pupiņas, kviešu dīgsti, apelsīni, rīsi, salāti, avokado, zemesrieksti.

 

Miegs un kustības

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas neiroloģe Anželika Gudreniece norāda, ka ilgstoša fiziskā un psihoemocionālā pārslodze, nepilnvērtīgs miegs nelabvēlīgi ietekmē daudzas kognitīvās funkcijas, tajā skaitā atmiņu. Novēršot spriedzes cēloņus, kārtīgi izguļoties, atpūšoties, tās atkal uzlabojas.

Galvas smadzenes ir ļoti jutīgas pret toksiskām vielām, piemēram, alkoholu, smagajiem metāliem, ķīmiskām vielām, tostarp nikotīnskābi, ko izdala degoša cigarete un kas sašaurina galvas smadzeņu asinsvadus.

Lai uzlabotu smadzeņu darbību, liela nozīme ir ne tikai miega ilgumam, bet arī kvalitātei. “Ja miegs kaut kādu iemeslu dēļ ir nekvalitatīvs, neiestājas dziļā miega fāze, kuras laikā tiek apkopota un apstrādāta dienas laikā iegūtā informācija,” uzsver neiroloģe.

Miegam izšķir vairākas fāzes – ar ātrām acu kustībām (REM fāze), bez ātrām acu kustībām (ne-REM fāze), kura iedalās dziļā un seklā. Fāzes mainās katras 90 minūtes, turklāt sapņi var parādīties kā vienā, tā otrā. Pētījumos pierādīta saikne starp ne-REM miega fāzi un deklaratīvo atmiņu, kā arī REM fāzi un procesuālo, kā arī emocionālo atmiņu.

Uzskata, ka ne-REM fāzes laikā informācija tiek pārnesta uz noteiktām ilgtermiņa atmiņas glabāšanas vietām galvas smadzenēs.
SAISTĪTIE RAKSTI

Zinātnieki atklājuši, ka šāda pārnese notiek tikai ar to informāciju, kas pirms tam apzināti iemācīta. piemēram, mācību laikā. Nei­roloģe norāda, ka ļoti svarīgi ir būt fiziski aktīviem, tas ir, vingrot vai nodarboties ar sportu, it īpaši ieteicama aerobā slodze – slēpošana, pastaigas, nūjošana, peldēšana.

Rīgas Stradiņa universitātes zinātnieki pētīja ilgtermiņa regulāras aerobas slodzes ietekmi uz kognitīvajiem procesiem senioriem vecumā no 65 līdz 85 gadiem un secināja, ka tiem, kuri vismaz 20 gadus bija iesaistījušies aerobajās fiziskajās aktivitātēs, ir daudz labāka vārdu atmiņa un augstāka kognitīvā produktivitāte nekā mazkustīgajiem vienaudžiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Kozlovska: Mēs cīnāmies par saviem bērniem vai par nikotīna tirgotājiem un 10 miljoniem valsts budžetā?! “Tā ir asinsnauda!”
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 70
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
Vai tiešām aizliegs kurināt ar koksni? Viešam skaidrību, uz ko tas attieksies 22
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
Putina draugs – pazīstams krievu miljardieris – nopērk lidostu Vācijā, kas agrāk bijusi ASV militārā bāze
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 2
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Šoreiz nesanāca… Ko darīt, ja ārsts ir nekvalitatīvi veicis operāciju? 80
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 132
Rīgā plaši glābēju spēki evakuē cilvēkus no sadūmotām telpām deviņstāvu mājā
Spēcīgā zemestrīcē Turcijā un Sīrijā vismaz 649 bojāgājušie, tūkstošiem ievainoto 24
“Tie, kas vēlēja par Grevcovu, domā tieši tāpat – tādu cilvēku ir ļoti daudz,” tā Zatlers
VIDEO. “Viņiem paveicās. No dzīvokļa palikušas tikai sienas…” Aculiecinieku piedzīvotais Krievijas raķešu trieciena laikā Harkivas centrā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Ukraina turpina administrācijas maiņu – aizrotē arī Aizsardzības ministrs Rezņiks
FOTO, VIDEO. “Bija cienīgi uzvarēt jau tad 2018. gadā” Liene Greifāne nosauc vienīgos, kas būtu pelnījuši doties uz “Eirovīziju” pārstāvēt Latviju 19
FOTO. Britu karaļnamā atklātībā nākusi tēma, par ko iepriekš šķitis pašsaprotami klusēt… kas bija Harija pirmā sieviete? 3
FOTO. Krāšņums, senās dievības un 65 ledus mākslas darbi Jelgavas Ledus skulptūru festivālā 12
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Rīgā plaši glābēju spēki evakuē cilvēkus no sadūmotām telpām deviņstāvu mājā
11:56
Pētniecības nolūkos četrās piejūras pašvaldībās ļaus nomedīt 20 pelēkos roņus
11:51
Gaisvadu regulējums Rīgā ierobežo interneta attīstības iespējas, tā Dmitrijs Ņikitins:
11:01