Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā 0

Aizvien vairāk novērtētas tiek dažādas ērtības un iespējas, kas ļauj ietaupīt laiku, optimālāk izmantot iespējas, apzināties savas rīcības mūsdienīgumu atbilstoši izpratnei par pareizu rīcību rūpēs par savu veselību. “Mēness aptiekas” farmaceits un aptiekas vadītājs un tiešsaistes konsultāciju projekta vadītājs Vadims Brižaņs atgādina par jauninājumiem, kuri pamazām top par ierastu ikdienu aptiekas, izmantojot aptiekas pakalpojumus.

FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
Lasīt citas ziņas

Ir zāles alerģijas profilaksei
Ar alerģiju ierasts cīnīties, veicot deguns skalošanu ar jūras ūdeni vai lietojot kādu antihistamīna līdzekli. Taču, zinot, ka alerģija sagādā problēmas, kaut ko var darīt arī profilaktiski. Aptiekās ir pieejami līdzekļi, kurus var lietot gan profilaksei, gan simptomu mazināšanai, jo, izsmidzināti degunā, pasargā gļotādu, lai alergēns nevarētu uz tās uzsēsties un sākt sekrēta izdalīšanu.

Dabīgus polimērus saturošs hipertonisks šķīdums veido uz deguna gļotādas mitrinošu slāni, kas sargā pret ārējo faktoru, piemēram, putekšņu, putekļu ērcītes, mājdzīvnieku spalvu vai pelējuma sēnīšu sporu izraisītu alerģisku rinītu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iespējams – vienā iepakojumā, bet dalīti
Organismam ik dienu jāuzņem veselībai nepieciešamās minerālvielas un vitamīni. Ar uzturu tas ne vienmēr izdodas, tādēļ talkā var nākt multivitamīni. Vēl nesen vienā multivitamīnu kapsulā vai tabletē bija viss – vitamīni, minerālvielas, dažreiz arī ekstrakti un eļļas. Pašlaik aptieku piedāvājumā ir preparāti, kuru sastāvs ir dalīts – uz plāksnītes jeb blistera atsevišķi ir kapsulas ar eļļā šķīstošiem vitamīniem un nepiesātinātajām aminoskābēm (omega-3, omega-6) un atsevišķi – ūdenī šķīstoši vitamīni.

Šīs kapsulas jālieto dažādos laikos – ūdenī šķīstošos vitamīnus lieto pirms ēšanas, bet eļļā šķīstošos – tikai ēšanas laikā, uzlabojot vitamīnu un minerālvielu uzsūkšanos organismā. Šādu iepakojumu ražošanas izmaksas ir lielākas, taču tāds ir mūsdienu labi informētās sabiedrības pieprasījums, un daudzi ražotāji tam seko.

Bērnu uzturs – jau pa porcijām
Savulaik piena maisījumus bērna barošanai varēja nopirkt tikai pulvera veidā kastēs vai skārda bundžās. Pašlaik aptiekā ir pieejams jau gatavs šķidrs maisījums 200 ml pudelēs. Šāda iepakojuma forma aiztaupa piena maisījuma pagatavošanas laiku – pirms mazuļa barošanas pudelīti ar maisījumu atliek vienīgi uzsildīt. Tiesa, pret šo ērtību varētu arī iebilst, jo atkritumos nonāk vēl vairāk plastmasas pudeļu. Par to noteikti vērts padomāt un izvēlēties maisījumu pudelē tad, kad tas ir patiešām nepieciešams, piemēram, mazuļa barošanai nakts stundās vai, dodoties izbraukumā.

Recepšu medikamenti – trīs vienā
Dažu samērā izplatītu slimību, piemēram, arteriālās hipertensijai ārstēšanai, ārsti parasti izraksta vairākus preparātus – urīndzenošu līdzekli, AKE inhibitoru un beta blokatoru. Tie vairs nav jālieto atsevišķi, jo ir apvienoti vienā tabletē, padarot zāļu lietošanu mazāk apgrūtinošu.

Hroniskas obstruktīvas plaušu slimības jeb HOPS ārstēšanas inhalatorā vēl nesen bija viena aktīvā viela, tad – divas, taču nu tās ir trīs un arī pieejamas visas ar vienu ierīces pūtienu.

Izdevīgāk – lielākā koncentrācijā
Farmakoloģijas nozares uzņēmumi dažādi gādā par to, lai medikamenti kļūtu lētāki, piemēram, tiklīdz tirgū ienāk ģenēriskie preparāti, lētākas kļūst arī oriģinālās zāles, cenas samazināšanu veicina lētāk pieejamas izejviela, tiek strādāts, lai tablete vai kapsula satur lielāku vielas koncentrāciju. Arī jauna iespēja pārstrādāt kādas nozares ražošanas blakusproduktus var būt izdevīga.

Piemēram, ir atklāts, kā no zivju un dzīvnieku ražošanas blakusproduktiem izdalīt kolagēnu, kas nepieciešams locītavu, kaulu, saistaudu, muskuļu, ādas, matu veselībai. Ja kādreiz preparātos kolagēna koncentrācija bija niecīga un dienā vajadzēja lietot līdz desmit kapsulām, pašlaik kapsula var saturēt pat ap desmit tūkstoš reižu vairāk kolagēna, tādēļ pietiek ar vienu kapsulu dienā.

Var pagatavot aptiekā
Ir situācijas, kad aptiekā, no tās neatkarīgu iemeslu dēļ, trūkst kāda medikamenta, piemēram, ārīgi lietojamas ziedes, krēma vai acu pilienu, kas ļoti nepieciešami, jo tieši tie ir labi palīdzējuši. Aptiekās joprojām ir laboratorijas, kurās, ja vien ir pieejamas visas vajadzīgās izejvielas, farmaceiti pagatavo zāles, atbilstoši receptei. Recepti var iesniegt tuvākajā “Mēness aptiekā” pat, ja tajā nav zāļu gatavošanas nodaļas. Zāles pagatavos tur, kur tā ir, un nogādās jums visērtāk pieejamajā aptiekā.

Zāles nav obligāti rūgtas
Ne viena vien paaudze uzaugusi ar pilnīgi nebaudāmu zivju eļļu un rūgtām zālēm. Lai rūgtums nekairinātu kuņģa gļotādu, zāles allaž bija jālieto ēšanas laikā. Rūgto zāļu laiks ir pagājis! Pārtikas garšvielas, ko mēdz pievienot bezrecepšu zālēm un uztura bagātinātājiem, ir kvalitatīvas, drošas, neizraisa alerģiju un padara lietošanu patīkamāku. Arī cukuru vairs nepievieno, jo no tā cieš cilvēki ar cukura diabētu, turklāt uzņemt lieku devu cukura nav ieteicams nevienam. Tā vietā izmanto organismam nekaitīgus cukura aizvietotājus.

Kādēļ nepamēģināt mutē šķīstošas zāles
Vairāki recepšu medikamenti, kas kādreiz bijuši tikai perorāli lietojamā veidā, tagad pieejami kā mutē šķīstošas tabletes. Liekot tableti uz mēles, zāles ļoti īsā laikā izšķīst, daļa aktīvās vielas uzsūcas nekavējoties un daļa nonāk kuņģa zarnu traktā. Šāds zāļu uzņemšanas veids ir sevišķi svarīgs, ja medikamentam ir ātri jāsasniedz mērķis.

Iespējams, var šķist mazliet mulsinoši un neparasti ierasto medikamentu uzņem šādi, taču no mutē šķīstošas tabletes nudien nav jābaidās. Tā ir tik pat droša – zāles ir oriģinālas, izgājušas visas klīnisko pētījumu stadijas un iedarbības ātruma ziņā ir pat efektīvākas. Kādēļ nepamēģināt?

SAISTĪTIE RAKSTI

Preču meklēšanas sistēma ir ērta
Jebkurš “Mēness aptiekas” farmaceits tobrīd aptiekā neesošās zāles var operatīvi sameklēt citā “Mēness aptiekā”, izmantojot speciālu preču meklēšanas sistēmu, un piedāvāt rezervēt medikamentu konkrētajam pacientam. Pakalpojums ir ērts un ļauj ietaupīt laiku, patstāvīgi meklējot nepieciešamo preci vairākās aptiekās. Pajautā savam farmaceitam!

Droši pasūtīt internetā ir iespējams
Piemēram, vietne e-menessaptieka.lv vienmēr strādā un ļauj izvairīties no situācijām, kad kāda ļoti nepieciešama prece tuvējā aptiekā nav pieejama. Pasūtījumu var saņemt ar piegādi uz mājām vai darbavietu, vai jebkuru “Mēness aptieku” visā Latvijā. Mēness aptieka piedāvā arī farmaceita konsultācijas tiešsaistē.

Aptauja: Iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību zemākais pēdējo divu gadu laikā
Dita Lase: Viss Latvijas “superfūds” ir ziemā, tikai cilvēki to nezin kāpēc aizmirst
“Dažiem tauku saturs kā krējumam!” Uztura speciālistes Lizetes Pugas padomi, izvēloties bezpiedevu jogurtu
Enzīmu ābece. Kad un kāpēc tos lietot?
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
Par ko 80 minūšu telefona sarunā šodien runāja Makrons, Šolcs un Putins?
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
„Mēness aptiekas” farmaceitu un ratiņkērlinga komandas spēlē uzvar draudzība
„Mēness aptieka” saņem starptautisko Best Places To Work sertifikātu
Darbu sākusi „Centrālās laboratorijas” filiāle Olainē
Vingrošana un speciāli pielāgoti vingrojumi pretsāpju terapijai
Par katru labdarības akcijā „Pērkot tu ziedo!” iegādāto RFF produktu divdesmit centus ziedo bēgļiem
Labestības tablete ikvienam
Medus sastāvs un īpašības mūsdienīgā skatījumā
Kolagēns – veselām locītavām un ādai
Kādi mēdz būt iemesli matu izkrišanai
Trīs mutes higiēnas vaļi jeb mutes dobuma higiēnas minimums
„Mēness aptiekas” komanda Rimi Rīgas maratonā skries kopā ar Bērnu un jauniešu parasporta apvienības jauniešiem
Galveno nosacījumu komplekss ikdienas sportošanai, nekaitējot locītavām
jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā
Ja locītavas smeldz no pārslodzes
Piens, lakrica vai šokolāde. Ar ko varētu konfliktēt tavas zāles
Mēness aptieka: Visbiežāk iedzīvotājiem ārsta palīdzība nepieciešama sadzīves un sporta traumu dēļ
Labestības tablete ikvienam
Vai uzturs apgādā ar visu, kas tavam organismam vajadzīgs?
Sāp mugura. Tableti, ortozi, masāžu vai tomēr pie ārsta
Atzīmējot Latvijas olimpiskā un paralimpiskā sporta sasniegumus
Kāpēc D vitamīns ir visbiežāk apspriesto uztura bagātinātāju topā
„Niez acis, tek deguns, moka šķavas? Iespējams – putekšņu alerģija jeb polinoze
Vairāk nekā puse galvas un muguras sāpes novērš ar bezrecepšu medikamentiem, nevis dodas pie ārsta
Mēness aptieka: Visvairāk bēgļiem no Ukrainas un karadarbībā cietušajiem ziedo līdzekļus ar organizāciju starpniecību
Ceļotāja pirmās palīdzības komplekts
6 padomi, lai āda pavasarī nebūtu sausa
Starptautisks ilgtspējas indekss apliecina „Mēness aptiekas” līderību farmācijas nozarē
5 iemesli, kādēļ iekļaut ēdienkartē olas
Kādēļ graudaugi ēdienkartē tik svarīgi
50 skolēni visā Latvijā iepazīst “Mēness aptieku” farmaceitu ikdienas darbu
90% slimnieku nenojauš, ka kaut kas nav kārtībā. Nieru veselības nedēļā aicina pievērst uzmanību profilaktiskajām veselības pārbaudēm
“Sievietes dažreiz vakariņu vietā izvēlas kefīru, bet tā nedariet!” Dziedātāja atklāj, kā, atsakoties no cukura un piena, mainīja dzīvi
Pagājušajā nedēļā gripas intensitāte Latvijā ir samazinājusies
Smaga situācija onkoloģijā: jāmazina pacientu līdzmaksājumi, jāapmaksā jaunas zāles
Lai saule nenodara pāri!
Ģimenes ārsts skaidro, kādēļ šogad gripa vēl plosās maijā
Krievijas politiķi vēršas pret Putinu: “Ja nepārtrauks militāro operāciju, bāreņu būs vēl vairāk”
“Nevis pirkt griķus par pieciem eiro, bet putraimus par 69 centiem?” Pārtikas cenas šogad turpinās augt
Ivars Auziņš par Kariņu: Viņš mēģina būt viens no mums
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
FOTO. Cilvēki joko par karu Ukrainā – par ko sapņo Ukraina bet par ko Krievija? Apskaties!
“Ja jūs kādu nogalināt, dabūjat piemaksu” – kāds ir atalgojums militārajos grupējumos?
Ukraina veidos mūsdienīgu bumbu patvertņu sistēmu
Arī svētdien daudzviet Latvijā gaidāms lietus
Krievija apsūdz ASV pērtiķu baku radīšanā laboratorijās Nigērijā
Aptauja: Iedzīvotāju satraukums par Covid-19 izplatību zemākais pēdējo divu gadu laikā
Planētas noslēpumi: Globālā sasilšana nav atcelta! Mitrie tropi virzās uz poliem
FOTO. Latvijā vēl retums – saimniecība, kur top produkti no aitu piena
Planētas noslēpumi: Radīts neievainojams materiāls – nevar ne sagriezt, ne caururbt
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
Vai dzīvesvietu drīkst deklarēt jebkur – arī vasarnīcā?
Lasītāja: Agrāk īpašuma nodoklis bija 0,2–0,5%, bet šogad 1,5% – trīs reizes dārgāk. Kāds tam pamatojums?
Planētas noslēpumi: Teju vai neticami! Kā izskatās pasaules diženākie baseini
FOTO. Pašmāju slavenības ierodas uz Maestro Raimonda Paula koncertu “Dzintaros”
23:53
Lietuvā jau izdevies savākt Ukrainai paredzētā “Bayraktar” iegādei vajadzīgos piecus miljonus eiro
23:32
Planētas noslēpumi: Starptautiska pētnieku grupa nākusi klajā ar jaunu diagnozi Staļinam
22:40