Kā jauninājumi ērtībai pamazām top par ierastu ikdienu aptiekā 0

Aizvien vairāk novērtētas tiek dažādas ērtības un iespējas, kas ļauj ietaupīt laiku, optimālāk izmantot iespējas, apzināties savas rīcības mūsdienīgumu atbilstoši izpratnei par pareizu rīcību rūpēs par savu veselību. “Mēness aptiekas” farmaceits un aptiekas vadītājs un tiešsaistes konsultāciju projekta vadītājs Vadims Brižaņs atgādina par jauninājumiem, kuri pamazām top par ierastu ikdienu aptiekas, izmantojot aptiekas pakalpojumus.

Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu 150
Lasīt citas ziņas

Ir zāles alerģijas profilaksei
Ar alerģiju ierasts cīnīties, veicot deguns skalošanu ar jūras ūdeni vai lietojot kādu antihistamīna līdzekli. Taču, zinot, ka alerģija sagādā problēmas, kaut ko var darīt arī profilaktiski. Aptiekās ir pieejami līdzekļi, kurus var lietot gan profilaksei, gan simptomu mazināšanai, jo, izsmidzināti degunā, pasargā gļotādu, lai alergēns nevarētu uz tās uzsēsties un sākt sekrēta izdalīšanu.

Dabīgus polimērus saturošs hipertonisks šķīdums veido uz deguna gļotādas mitrinošu slāni, kas sargā pret ārējo faktoru, piemēram, putekšņu, putekļu ērcītes, mājdzīvnieku spalvu vai pelējuma sēnīšu sporu izraisītu alerģisku rinītu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Iespējams – vienā iepakojumā, bet dalīti
Organismam ik dienu jāuzņem veselībai nepieciešamās minerālvielas un vitamīni. Ar uzturu tas ne vienmēr izdodas, tādēļ talkā var nākt multivitamīni. Vēl nesen vienā multivitamīnu kapsulā vai tabletē bija viss – vitamīni, minerālvielas, dažreiz arī ekstrakti un eļļas. Pašlaik aptieku piedāvājumā ir preparāti, kuru sastāvs ir dalīts – uz plāksnītes jeb blistera atsevišķi ir kapsulas ar eļļā šķīstošiem vitamīniem un nepiesātinātajām aminoskābēm (omega-3, omega-6) un atsevišķi – ūdenī šķīstoši vitamīni.

Šīs kapsulas jālieto dažādos laikos – ūdenī šķīstošos vitamīnus lieto pirms ēšanas, bet eļļā šķīstošos – tikai ēšanas laikā, uzlabojot vitamīnu un minerālvielu uzsūkšanos organismā. Šādu iepakojumu ražošanas izmaksas ir lielākas, taču tāds ir mūsdienu labi informētās sabiedrības pieprasījums, un daudzi ražotāji tam seko.

Bērnu uzturs – jau pa porcijām
Savulaik piena maisījumus bērna barošanai varēja nopirkt tikai pulvera veidā kastēs vai skārda bundžās. Pašlaik aptiekā ir pieejams jau gatavs šķidrs maisījums 200 ml pudelēs. Šāda iepakojuma forma aiztaupa piena maisījuma pagatavošanas laiku – pirms mazuļa barošanas pudelīti ar maisījumu atliek vienīgi uzsildīt. Tiesa, pret šo ērtību varētu arī iebilst, jo atkritumos nonāk vēl vairāk plastmasas pudeļu. Par to noteikti vērts padomāt un izvēlēties maisījumu pudelē tad, kad tas ir patiešām nepieciešams, piemēram, mazuļa barošanai nakts stundās vai, dodoties izbraukumā.

Recepšu medikamenti – trīs vienā
Dažu samērā izplatītu slimību, piemēram, arteriālās hipertensijai ārstēšanai, ārsti parasti izraksta vairākus preparātus – urīndzenošu līdzekli, AKE inhibitoru un beta blokatoru. Tie vairs nav jālieto atsevišķi, jo ir apvienoti vienā tabletē, padarot zāļu lietošanu mazāk apgrūtinošu.

Hroniskas obstruktīvas plaušu slimības jeb HOPS ārstēšanas inhalatorā vēl nesen bija viena aktīvā viela, tad – divas, taču nu tās ir trīs un arī pieejamas visas ar vienu ierīces pūtienu.

Izdevīgāk – lielākā koncentrācijā
Farmakoloģijas nozares uzņēmumi dažādi gādā par to, lai medikamenti kļūtu lētāki, piemēram, tiklīdz tirgū ienāk ģenēriskie preparāti, lētākas kļūst arī oriģinālās zāles, cenas samazināšanu veicina lētāk pieejamas izejviela, tiek strādāts, lai tablete vai kapsula satur lielāku vielas koncentrāciju. Arī jauna iespēja pārstrādāt kādas nozares ražošanas blakusproduktus var būt izdevīga.

Piemēram, ir atklāts, kā no zivju un dzīvnieku ražošanas blakusproduktiem izdalīt kolagēnu, kas nepieciešams locītavu, kaulu, saistaudu, muskuļu, ādas, matu veselībai. Ja kādreiz preparātos kolagēna koncentrācija bija niecīga un dienā vajadzēja lietot līdz desmit kapsulām, pašlaik kapsula var saturēt pat ap desmit tūkstoš reižu vairāk kolagēna, tādēļ pietiek ar vienu kapsulu dienā.

Var pagatavot aptiekā
Ir situācijas, kad aptiekā, no tās neatkarīgu iemeslu dēļ, trūkst kāda medikamenta, piemēram, ārīgi lietojamas ziedes, krēma vai acu pilienu, kas ļoti nepieciešami, jo tieši tie ir labi palīdzējuši. Aptiekās joprojām ir laboratorijas, kurās, ja vien ir pieejamas visas vajadzīgās izejvielas, farmaceiti pagatavo zāles, atbilstoši receptei. Recepti var iesniegt tuvākajā “Mēness aptiekā” pat, ja tajā nav zāļu gatavošanas nodaļas. Zāles pagatavos tur, kur tā ir, un nogādās jums visērtāk pieejamajā aptiekā.

Zāles nav obligāti rūgtas
Ne viena vien paaudze uzaugusi ar pilnīgi nebaudāmu zivju eļļu un rūgtām zālēm. Lai rūgtums nekairinātu kuņģa gļotādu, zāles allaž bija jālieto ēšanas laikā. Rūgto zāļu laiks ir pagājis! Pārtikas garšvielas, ko mēdz pievienot bezrecepšu zālēm un uztura bagātinātājiem, ir kvalitatīvas, drošas, neizraisa alerģiju un padara lietošanu patīkamāku. Arī cukuru vairs nepievieno, jo no tā cieš cilvēki ar cukura diabētu, turklāt uzņemt lieku devu cukura nav ieteicams nevienam. Tā vietā izmanto organismam nekaitīgus cukura aizvietotājus.

Kādēļ nepamēģināt mutē šķīstošas zāles
Vairāki recepšu medikamenti, kas kādreiz bijuši tikai perorāli lietojamā veidā, tagad pieejami kā mutē šķīstošas tabletes. Liekot tableti uz mēles, zāles ļoti īsā laikā izšķīst, daļa aktīvās vielas uzsūcas nekavējoties un daļa nonāk kuņģa zarnu traktā. Šāds zāļu uzņemšanas veids ir sevišķi svarīgs, ja medikamentam ir ātri jāsasniedz mērķis.

Iespējams, var šķist mazliet mulsinoši un neparasti ierasto medikamentu uzņem šādi, taču no mutē šķīstošas tabletes nudien nav jābaidās. Tā ir tik pat droša – zāles ir oriģinālas, izgājušas visas klīnisko pētījumu stadijas un iedarbības ātruma ziņā ir pat efektīvākas. Kādēļ nepamēģināt?

SAISTĪTIE RAKSTI

Preču meklēšanas sistēma ir ērta
Jebkurš “Mēness aptiekas” farmaceits tobrīd aptiekā neesošās zāles var operatīvi sameklēt citā “Mēness aptiekā”, izmantojot speciālu preču meklēšanas sistēmu, un piedāvāt rezervēt medikamentu konkrētajam pacientam. Pakalpojums ir ērts un ļauj ietaupīt laiku, patstāvīgi meklējot nepieciešamo preci vairākās aptiekās. Pajautā savam farmaceitam!

Droši pasūtīt internetā ir iespējams
Piemēram, vietne e-menessaptieka.lv vienmēr strādā un ļauj izvairīties no situācijām, kad kāda ļoti nepieciešama prece tuvējā aptiekā nav pieejama. Pasūtījumu var saņemt ar piegādi uz mājām vai darbavietu, vai jebkuru “Mēness aptieku” visā Latvijā. Mēness aptieka piedāvā arī farmaceita konsultācijas tiešsaistē.

Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu
Cilvēkstāsts
“Ir mamma, pie kuras jau gadiem neviens no bērniem nav atbraucis, bet viņa visu laiku gaida” – ikdiena sociālās aprūpes centrā
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
Kā atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
Veselam
A vitamīns jeb retinols – veselībai un skaistumam! 10 padomi pareizai retinola lietošanai
Veselam
Laimīgo pāru noslēpumi: 6 stundas nedēļā, lai nostiprinātu attiecības
Daudzi laulātie kautrējas izpaust savas seksuālās vēlmes. Kā saglabāt kaisli laulībā?
Veselam
Trauksmes dažādās sejas – kā tās izpaužas un kā sev palīdzēt?
Veselam
Inga Ažiņa par HIV/AIDS saslimšanu: Diemžēl, tā ir klusa slimība – cilvēks ilgstoši var pilnīgi neko nejust
TV24
Artis Pabriks: “Baltijas jūrā Krievija nav tā valsts, kas jebkādi varētu dominēt”
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
Koalīcija paudusi savu nostāju jautājumā par par Kariņa speciālo avioreisu izmantošanu
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Kokteilis
VIDEO. “Oi, mīkstas lūpiņas, garšīgas!” Šovu zvaigznei Magonei uzradusies jauna simpātija
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Ģimenes ārsti no nākamā gada varētu strādāt četras valsts apmaksātas darba dienas, piekto nosakot par maksas
Veselam
Ārstējam iesnas ar pašu spēkiem – trīs soļi ceļā uz veselību
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
Veselam
Kad emocijas plūst pāri malām.. Sāc praktizēt emociju regulēšanas tehnikas!
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
22:00
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
21:28
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
21:01