Foto: pexels.com

PVD noraida izskanējušās bažas par it kā konstatēto salmonellu Ukrainas olās 0

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) informē, ka šī gada pirmajā pusgadā ir veicis 78 laboratoriskās pārbaudes uz Salmonella spp. un veterināro zāļu atliekvielām (kokcidiostatiskajiem līdzekļiem un nitromidazolu) Ukrainas izcelsmes olām un olu produktiem.

Reklāma
Reklāma
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
4 ikdienišķas un efektīvas lietas: tās palīdz tikt vaļā no liekā svara, ja tev nepatīk sportot 7
Lasīt citas ziņas

Līdz šim laboratoriski apstiprināti divi gadījumi, kad olu baltuma masā konstatēja Salmonella spp, par kuriem ziņots RASFF – Eiropas Komisijas Ātrās brīdināšanas sistēmai pārtikai un barībai (ziņojumi RASFF 2019.1563 no 26.04.2019. un 2019.1698 no 07.05.2019.).

Izskanējusī informācija par it kā trešo gadījumu radās Eiropas Komisijas RASFF sistēmas kļūdas dēļ, kad sistēma atkārtoti bija uzģenerējusi otro ziņojumu.

Kļūda sistēma tika novērsta.

CITI ŠOBRĪD LASA

PVD uzsver, ka dienests turpina pastiprinātu Ukrainas izcelsmes olu produktu kontroli kravām, kas tiek ievesta caur robežkontroles punktiem.

Papildus, lai izvērtētu citu veidu Ukrainas izcelsmes olu produktu un olu nekaitīgumu, visām importētajām kravām uz robežas tiek ņemti paraugi laboratoriskiem izmeklējumiem gan uz veterināro zāļu atliekvielām, gan Salmonella spp klātbūtni.

Jāpiebilst, ka iepriekš minētie produkti Eiropas Savienībā tiek ievesti no Eiropas Komisijas pārbaudītiem un atzītiem Ukrainas uzņēmumiem, kuri ir iekļauti EK atzīto uzņēmumu sarakstā olu un olu produktu importam uz ES.

Latvija ir Eiropas Savienības dalībvalsts, un mums ir saistošs Eiropas Savienībā spēkā esošais regulējums, norāda PVD pārstāvji.

Informācija par it kā trešo gadījumu:

Pirms dažām dienām Latvijas Olu un putnu gaļas ražošanas asociācija apgalvoja, ka 27.jūnijā jau trešo reizi olu produktu importā no Ukrainas ir atklāta salmonella, turklāt Eiropas Komisijas (EK) Pārtikas un barības ātrās reaģēšanas sistēmā (RASFF) riska līmenis noteiks kā nopietns.

Asociācija informēja, ka tās rīcībā esošā informācija liecinājusi, ka trīs reizes uz Eiropas ārējās robežas konstatējot importa produkcijas neatbilstību prasībām, Eiropas Komisijai jādodas pie ražotāja auditā.

Kā norādīja asociācijā, pēdējo reizi Ukrainas olu ražotāju audits veikts pirms gada – 2018. gada jūnijā, kad tika novērtētas mājputnu veselības prasības un kontroļu īstenošana attiecībā uz mājputnu gaļas, olu un olu produktu eksportu uz ES. Savukārt salmonellas nacionālais kontroles plāns Ukrainā pēdējo reizi auditēts vien 2013. gadā.

Reklāma
Reklāma

Pēdējā, 2018.gada audita ziņojumā norādīts, ka Ukrainas kontrolējošajā iestāde pilnībā neizprot ES prasības un nav informēta par Ukrainas olu ražošanas uzņēmuma procesiem.

Pēc asociācijas pārstāvju domām, zīmīgi, ka viens no ziņojumā izceltajiem secinājumiem norāda uz nepilnībām norādēs par mājputnu produktu veterināro sertifikātu aizpildīšanu eksportam uz ES valstīm, turklāt pārbaudes un apmācības, ko sniedz kontrolējošo institūciju darbiniekiem, nav garantējušas uzticamu sertifikāciju visos gadījumos.

“Ņemot vērā, ka Ukraina audita laikā jau vairāk nekā gadu eksportēja savu putnkopības produkciju uz Eiropu, šāda situācija raisa izbrīnu un liek jautāt – vai Eiropa drīzumā neattapsies pie kārtējā pārtikas skandāla? Vēl pagājušajā gadā EK atklāja lielu krāpšanos Brazīlijā, kur liellopu gaļas atbilstības sertifikātu un citu dokumentu viltošana notika pat visaugstākajos kontroles līmeņos,” bažījās asociācija.

Taču, kā jau PVD norāda, izskanējusī informācija par it kā trešo gadījumu radās Eiropas Komisijas RASFF sistēmas kļūdas dēļ.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.