Foto: shutterstock

Ko čukst intuīcija? Augu vērtība pirtī 0

Neatņemama pirts sastāvdaļa ir dažādi augi – sākot ar veco labo bērzu slotiņu un beidzot ar dažiem eksotiskākiem ienācējiem. Tie kalpo gan pēršanai, gan beršanai, gan kā aromterapijas elementi. Ideāli, ja dažādu veidu fiziskajai auga iedarbībai pievienojas arī tā dvēsele, dziedinot garīgi.

No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga” 286
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
Lasīt citas ziņas
Pēršanās ar pirtsslotiņu ir zināmākais, taču ne vienīgais veids, kā pirtī ienāk augi.

Kuri der, kuri ne? Pirtniece Ivita Pičukane teic – jebkurš augs var būt šim nolūkam derīgs, bet tikpat labi jebkurš var izrādīties arī nederīgs, nepiemērots. Viss atkarīgs no konkrētā cilvēka – gan no viņa intuitīvās patikas vai nepatikas pret kādu augu, gan no jutīguma un panesības.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Piemēram, ir alerģiski cilvēki pret nopļautu zāli, sienu. Tad tā nederēs kā noberšanās līdzeklis,” viņa paskaidro. Tāpēc pirtniekam svarīgi pirms procedūras vai rituāla ar katru klientu sīki izrunāties, teju vai ievākt anamnēzi. Ja peramais stāsta, ka viņam ir tāda vai citāda pārtikas alerģija, pirtniekam būtu jāsaausās – nereti tas var būt signāls, ka šim cilvēkam ir arī paaugstināta jutība pret kāda auga daļām. Piemēram, tiem, kuriem ir alerģija pret bērza putekšņiem, mēdz būt krustotā alerģija pret riekstiem, kivi vai seleriju un otrādi. Tas nozīmē, ka konkrētajā gadījumā šos augus (augļus, dārzeņus) pirts procedūrā labāk neiekļaut.

Foto: SHUTTERSTOCK

Tikpat uzmanīgi jāieklausās klienta vēlmēs, jāizzina patika pret to vai citu augu. Piemēram, kādam var patikt lupstājs – dārzājs ar spēcīgu smaržu, ko izmanto kā garšvielu salātos, zupā vai sautējumā. Tad to var pievienot slotiņai un izmantot pēršanai vai šā auga uzlējumu lietot, uzmetot garu. Taču pēc kāda laika šim pašam cilvēkam konkrētais augs vairs nepatīk, apnicis, lupstāju pirtī just vairs negribas. Tas nozīmē, ka augs savu uzdevumu ir izpildījis un jālūko pēc kā cita ar atšķirīgu iedarbību. Līdzīgi var būt ar zāļu tējām, kuras dzer pirtī: kādu brīdi viena garša ļoti patīk, bet tad vairs ne.

Te jāieklausās intuīcijā – tā bieži pasaka priekšā, kas tobrīd ķermenim un garam vajadzīgs.

Augu izvēle gan tējām, gan pēršanai un beršanai atkarīga no mērķa – relaksējošai pirtij derēs vieni, tonizējošai – citi. Vēl kādi augi palīdzēs pret grūtsirdību, citi atbalstīs cīņā pret bailēm vai sena aizvainojuma uzveikšanā. Pirtnieks, kurš pazīst augu dvēseli, atradīs katram klientam vajadzīgo un iedarbīgo.

Vasarā – ej un plūc!

Ziemā pirtī izmanto iepriekš sagatavotus augus: kaltētus vai saldētus un tad atlaidinātus. Vasarā salūkot pirtij vajadzīgo ir pavisam vienkārši – derēs jebkurš augs, kas aug turpat pirts tuvumā, izņemot indīgos. Slotiņās var iesiet gan vijīgākos koku vai krūmu zarus ar lapām (pavasarī – arī ar ziediem), gan likt miesai sajust kādu skujkoku adatiņu, gan nāsij saost ziedu un zāļu aromātu. Attīrīt ķermeni un garu palīdzēs arī dažādi rūgtie augi: vībotne, vērmele, pelašķis, arī kumelīte, asinszāle vai biškrēsliņš.

Ķermeņa noberšanai pēc izkarsēšanās noderēs kaut vai pie pirts sliekšņa saplūktas zāles kumšķis vai saujā saburzīti diļļu kāti no tuvējās dobes. Šim nolūkam var izmantot arī iepriekš sagatavotus, sadiegtus mizas saišķus – no ievas vai kārkla.

Kā skrubi var lietot dažādas sēklas, piemēram, ķirbja, vai sasmalcinātus kastaņus.

Var veidot arī kombinētus skrubjus, teiksim, samaisa sēkliņas, sāli, sodu un kaltētas kalmes saknes gabaliņus. Noberzēties un izmasēties var ar stingri sasietām biškrēsliņu buntītēm vai pašgatavotām pindām – blīviem kokvilnas vai lina auduma maisiņiem, kuros iesieti graudi, zirņi, pupas un aromātaugi.

Īpatnējs un mazāk lietots līdzeklis – sažāvēti sasmalcināti papeļu pumpuri. “Tiem ir īpatnēja struktūra – tie ir kustīgi kā kinētiskās smiltis,” teic Ivita Pičukane un piebilst, ka šis līdzeklis viņai esot ļoti mīļš. Varot uzklāt uz muguras pirts rituālā, esot īpaši piemērots, iederīgs veļu laikā. Arī papeles zarus var iesiet slotiņās – lai arī daudziem šis koks nepatīk, jo vasaras sākumā visapkārt lidinās tā pūkas, kas sliktāk liek justies alerģiskiem cilvēkiem, toties sava spēcīgā aromāta dēļ pirtī iederas labi. Noder arī pumpuru eļļa vai uzlējums.

Āda arī jāpabaro!

Kad āda izkarsēta, izpērta un noberzēta, tā jāpabaro. Arī šim mērķim noder augi: uz ķermeņa var klāt dažādu ogu, augļu un dārzeņu biezeņus, tiem piejaucot medu, krējumu vai augu eļļu. “Derēs jebkas, kas atrodams ledusskapī, izņemot gaļu un zivis,” smej pirtniece. Augumam patiks arī mālu vai dūņu (sapropeļa) maska. Kad laiciņu paturētas, maskas noskalo. Pēc tam ar ziepēm gan vairs neberžas, jo tās iedarbojas sausinoši, savelkoši un augu labais efekts būs vējā.

Vaicāta par eksotiskāku augu izmantošanu, Ivita Pičukane atteic – Latvijā ir tik daudz vietējo, ka tos visus nemaz nevar paspēt apgūt un ienest pirtī.

Tomēr kā akcents var noderēt kampars, eikalipts, ingvers, arī lavanda.

Galvenais – ļaut vaļu radošumam, iet pļavā un mežā un lūkot, kas der pērienam, kas – vīkšķim, kas skrubim. Ja ir interese par augu iedarbību un lietojumu, pamazām tie jāiepazīst. Pirtniece iesaka katru gadu pamatīgi izpētīt un apgūt trīs jaunus augus, tā zināšanas pamazām audzējot.

Foto: shutterstock

Ja augus pētīt un vākt nav vaļas, var izlīdzēties ar gatavo veikala produkciju – sekojot pirts tradīcijas attīstībai, pat dažu lielveikalu plauktos atrodamas ne tikai pirtsslotas, bet arī pirts medus, pindas un, protams, dažādas zāļu tējas.

Augu iedarbība

• Bērzs tonizē, palīdz uzveikt mikrobus un atslābināt saspringušos muskuļus, mazināt kaulu sāpes.
• Ozols iedarbojas ātri un spēcīgi, uzturot karstumu, iznīcinot baktērijas un padarot ādu tvirtāku.
• Liepai piemīt sviedrējoša, pretiekaisuma un mīkstinoša iedarbība. Tā vairo sievietes pievilcību.
• Vītolam ir pretsaaukstēšanās, pretiekaisuma un sviedrējoša iedarbība.

• Kalme tonizē dezinficē, stiprina matu saknes.

• Ja moka bezmiegs, peroties pagalvī jāliek jasmīnu, apiņu, kliņģerīšu, kumelīšu, ķimeņu, mārsila, vērmeles, vībotnes vai vīgriezes slotiņas.
• Skaistumam noderēs ziedošu ābeļu, bērzu, ceriņziedu un pelašķu, lazdu, ziedošu liepu, kumelīšu un piparmētras slotiņas.
• Pret hemoroīdiem palīdz apšu, kastaņu lapu, pīlādža vai pelašķa slotiņas.
• Uz stīva un sāpoša spranda jāliek ceriņu slota.
• Kaulu sāpju mazināšanai var sutināties zem alkšņa, apses, bērza, ievas, papeles vai upenes slotām.
• Ja pastiprināti svīst pēdas un plaukstas, ieteicamas ozola, vītola vai salvijas slotiņas.
• Vienkārši baudai pie sejas var likt slotiņu, kas sieta no aromātiskiem augiem, piemēram, dievkociņa, piparmētras, tūjas, izopa, melisas, timiāna, kalmes, kumelītes, lavandas, raudenes, vībotnes. Ja tie sažāvēti tējai, var likt katliņā ar karstu ūdeni, iegūstot dabisku un lētu pirts gaisa aromatizētāju.

Foto: shutterstock

Ēteriskās eļļas

Ja patīk, pirtī var izmantot arī augu ēteriskās eļļas, paturot prātā principu, ka mazāk ir labāk un ka kvalitatīva ēteriskā eļļa nav lēta.
• Baziliks – atslābina
• Ciedrs – nomierina
• Sandalkoks – tonizē
• Rožkoks – atslābina, palīdz mazināt infekciju
• Kumelīte – nomierina
• Kanēlis – nomierina
• Citrons – tonizē
• Ciprese (tūja) – tonizē, palīdz uzlabot asinsriti
• Eikalipts – patiks elpceļiem
• Ģerānija – atslābina
• Lavanda – dezinficē gaisu, atslābina
• Mandarīns – nomierina
• Melisa – atslābina
• Piparmētra – tonizē, patiks elpceļiem
• Raudene – antibakteriāla iedarbība
• Priede, egle – patiks elpceļiem
• Tējaskoks – imūnsistēmu stimulējošs, antiseptisks
• Rozmarīns – antiseptisks, tonizējošs

Ēteriskās eļļas jāizmanto ar piesardzību, jo jutīgākiem cilvēkiem tās var būt kairinošas. Tās nav paredzētas lietošanai tieši uz ādas, kā arī jāvairās no šo koncentrēto šķidrumu iekļūšanas acīs. Pirts karsētava nav piemērota vieta ēterisko eļļu glabāšanai – kamēr netiek lietotas, tām nevajadzētu atrasties ne karstumā, ne tiešos saules staros.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
TOP 5 bīstami mīti par lieko svaru: tas rada liekos kilogramus, nevis palīdz no tiem atbrīvoties!
Veselam
Bīstamais insults: Laikam ir visbūtiskākā nozīme – simptomi jāzina ikvienam
Veselam
Ēdot regulāri, retāk pārēdīsies. 7 prāta triki slaidākam viduklim
Veselam
TOP 10 kļūdas, kas traucē nomest lieko svaru: izlabo tās un pēc mēneša – pirmie rezultāti
No veikala “Maxima” cenšas izraidīt pircēju, kurš vēlas sazināties latviešu valodā: “Pēc jautājuma, kādēļ runājat krieviski, pārdevēja vērsās pie apsarga”
Seno tibetiešu horoskops. Ļoti neparasts, ārkārtīgi precīzs!
Cilvēkstāsts
CILVĒKSTĀSTS. Viktors Zemgals: “Es apprecējos nevis 20 gados, bet bija jau pāri trīsdesmit. Es to darīju pārliecības dēļ”
TV24
Trampa draudi NATO ir radījuši bažas visā Eiropā, ka amerikāņu kodollietussargs drīzumā var tikt aizvērts
Baltijas valstis neglābs aizsardzības līnija: militārais eksperts par to, kā Krievija rīkosies, ja vēlēsies tām uzbrukt
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Centrālā laboratorija: 7 iedzīvotāju aktuālākie jautājumi, lai apmeklētu laboratoriju
“Vetimpex”, izvēršot darbību, maina nosaukumu uz “NovusVet Latvija”
Miega slimības un pieejamie izmeklējumi
Starptautiski sertificēta augstā apkalpošanas kvalitāte “Mēness aptiekā”
Mēness aptieka: Ziemā galvenie jautājumi farmaceitam – kā nesaslimt, pazemināt temperatūru un dziedēt traumas
Kādas kaites var atnest mājās bērnudārznieks, un kā rīkoties?
Mēness aptieka: Vairāk nekā 70% Latvijas iedzīvotāju pēdējā pusgadā izjutuši atmiņas traucējumus
Cilvēki vienmēr nāks uz aptieku pēc padoma, atbalsta un arī mierinājuma
10 padomi, lai ikdienas gaitām netraucē uzpūties vēders
Mēness aptieka: Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās
Plāksteri – ne tikai uz brūces jeb ceļvedis pareizai plāksteru lietošanai
Veselam
Sagatavoties pārsteigumiem, izbaudīt sabiedrību un nepārēsties jeb 9 speciālistes ieteikumi pirms gadu mijas
Mēness aptieka: Piektā daļa Latvijas iedzīvotāju decembrī paši cep piparkūkas, vairums pērk gatavas
10 atgādinājumi par ziemas aptieciņai noderīgo
Mēness aptieka: Dāvināt veselībai noderīgo ir populāri
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Carnikavā
VCA vairāk nekā par trešdaļu pieaudzis pieprasījums pēc neirologa konsultācijām
“Veselības centru apvienība” rezidentu programmā sešos gados uzņēmusi gandrīz 50 jaunos ārstus
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
Zudušo seksuālo iekāri meklējot. Kāpēc tā zūd pat jauniem cilvēkiem
TESTS: Tas, kā tu parasti sēdi, atklāj daudz par tavu personību
VIDEO. “X” piedāvā jaunu “atrakciju” – pārbaudi, vai ar tavām plaušām viss kārtībā!
Veselam
5 “trūkumi”, kas dara tevi pievilcīgu
Populārās sausajās brokastīs atrod vielu, kas veicina neauglību. Droši ir tikai bioloģiskie produkti?
TV24
Ginekoloģe dalās ar pieredzi par suņa klātbūtni ārsta praksē: “Suns sagādā priecīgas emocijas un novērš to pirmo stresu”
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākija izlasi
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
Ko nākotnē ēdīsim? Pērn Latvijas lauksaimnieki saražojuši līdz pat 40% mazāk
TV24
Teterovskis: Skolu tīkla reforma nedrīkst nodarīt netīšu ļaunumu Dziesmu svētku procesam
Ukrainas dzīvā spēka zaudējumi kaujas laukā ir piecas reizes mazāki nekā Krievijai
Teologs: Krievija ļoti uzmanīgi klausās sarunas Rietumos
Tartu slimnīcā pacientu ērtībām sāk izmanot robotus vārdā Linda un Kalevs. Kā viņi palīdzēs?
VIDEO. Sieviete pārsteidz soctīklotājus, atklājot, ka viņai ir alerģija no ūdens. Kā viņa mazgājas?
Veselam
Augi uz lāvas pirtī. Galvgalī liekam vīgriezes, jasmīnus, lavandas!
Veselam
Kad nepieciešamas kompresijas zeķes – pusgarās, garās zeķes vai zeķbikses?
Veselam
“Diemžēl nepasargā pat prezervatīvs…” Kas ir dzemdes kakla priekšvēža slimība un kā to uzveikt?
Datori vai grāmatas? Modernās tehnoloģijas – tas ir labi, bet kam tagad sāk pieslieties zinātnieki?
Veselam
Blakšu zāle koriandrs un sarežģītais muskatrieksts. Kādas kaites palīdzēs ārstēt?
Veselam
Ķiploka un sīpola radinieks – laksis. Ieteikumi no tautas dziedniecības pūra
Veselam
Kādi medikamenti var ietekmēt analīžu rezultātu? Skaidro ekspertes
Veselam
Zaļais kurss – tendence, kas veicinās integrēt tehnoloģiskos jauninājumus ikdienas medicīnas praksē
TV24
Vai arī privātmāju īpašniekiem obligāti jābūt brūnajam bioatkritumu konteineram?
19:59
Latvijas vīriešu basketbola izlase smagā cīņā pieveic Slovākija izlasi
19:54
TV24
Latvijā dronus ražo 14 uzņēmumi, taču lielākā daļa no tiem nav piemēroti militārām vajadzībām
19:13