Foto: shutterstock

Ko čukst intuīcija? Augu vērtība pirtī 0

Neatņemama pirts sastāvdaļa ir dažādi augi – sākot ar veco labo bērzu slotiņu un beidzot ar dažiem eksotiskākiem ienācējiem. Tie kalpo gan pēršanai, gan beršanai, gan kā aromterapijas elementi. Ideāli, ja dažādu veidu fiziskajai auga iedarbībai pievienojas arī tā dvēsele, dziedinot garīgi.

LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 158
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 30
2 dienas
Lasīt citas ziņas
Pēršanās ar pirtsslotiņu ir zināmākais, taču ne vienīgais veids, kā pirtī ienāk augi.

Kuri der, kuri ne? Pirtniece Ivita Pičukane teic – jebkurš augs var būt šim nolūkam derīgs, bet tikpat labi jebkurš var izrādīties arī nederīgs, nepiemērots. Viss atkarīgs no konkrētā cilvēka – gan no viņa intuitīvās patikas vai nepatikas pret kādu augu, gan no jutīguma un panesības.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Piemēram, ir alerģiski cilvēki pret nopļautu zāli, sienu. Tad tā nederēs kā noberšanās līdzeklis,” viņa paskaidro. Tāpēc pirtniekam svarīgi pirms procedūras vai rituāla ar katru klientu sīki izrunāties, teju vai ievākt anamnēzi. Ja peramais stāsta, ka viņam ir tāda vai citāda pārtikas alerģija, pirtniekam būtu jāsaausās – nereti tas var būt signāls, ka šim cilvēkam ir arī paaugstināta jutība pret kāda auga daļām. Piemēram, tiem, kuriem ir alerģija pret bērza putekšņiem, mēdz būt krustotā alerģija pret riekstiem, kivi vai seleriju un otrādi. Tas nozīmē, ka konkrētajā gadījumā šos augus (augļus, dārzeņus) pirts procedūrā labāk neiekļaut.

Foto: SHUTTERSTOCK

Tikpat uzmanīgi jāieklausās klienta vēlmēs, jāizzina patika pret to vai citu augu. Piemēram, kādam var patikt lupstājs – dārzājs ar spēcīgu smaržu, ko izmanto kā garšvielu salātos, zupā vai sautējumā. Tad to var pievienot slotiņai un izmantot pēršanai vai šā auga uzlējumu lietot, uzmetot garu. Taču pēc kāda laika šim pašam cilvēkam konkrētais augs vairs nepatīk, apnicis, lupstāju pirtī just vairs negribas. Tas nozīmē, ka augs savu uzdevumu ir izpildījis un jālūko pēc kā cita ar atšķirīgu iedarbību. Līdzīgi var būt ar zāļu tējām, kuras dzer pirtī: kādu brīdi viena garša ļoti patīk, bet tad vairs ne.

Te jāieklausās intuīcijā – tā bieži pasaka priekšā, kas tobrīd ķermenim un garam vajadzīgs.

Augu izvēle gan tējām, gan pēršanai un beršanai atkarīga no mērķa – relaksējošai pirtij derēs vieni, tonizējošai – citi. Vēl kādi augi palīdzēs pret grūtsirdību, citi atbalstīs cīņā pret bailēm vai sena aizvainojuma uzveikšanā. Pirtnieks, kurš pazīst augu dvēseli, atradīs katram klientam vajadzīgo un iedarbīgo.

Vasarā – ej un plūc!

Ziemā pirtī izmanto iepriekš sagatavotus augus: kaltētus vai saldētus un tad atlaidinātus. Vasarā salūkot pirtij vajadzīgo ir pavisam vienkārši – derēs jebkurš augs, kas aug turpat pirts tuvumā, izņemot indīgos. Slotiņās var iesiet gan vijīgākos koku vai krūmu zarus ar lapām (pavasarī – arī ar ziediem), gan likt miesai sajust kādu skujkoku adatiņu, gan nāsij saost ziedu un zāļu aromātu. Attīrīt ķermeni un garu palīdzēs arī dažādi rūgtie augi: vībotne, vērmele, pelašķis, arī kumelīte, asinszāle vai biškrēsliņš.

Ķermeņa noberšanai pēc izkarsēšanās noderēs kaut vai pie pirts sliekšņa saplūktas zāles kumšķis vai saujā saburzīti diļļu kāti no tuvējās dobes. Šim nolūkam var izmantot arī iepriekš sagatavotus, sadiegtus mizas saišķus – no ievas vai kārkla.

Kā skrubi var lietot dažādas sēklas, piemēram, ķirbja, vai sasmalcinātus kastaņus.

Var veidot arī kombinētus skrubjus, teiksim, samaisa sēkliņas, sāli, sodu un kaltētas kalmes saknes gabaliņus. Noberzēties un izmasēties var ar stingri sasietām biškrēsliņu buntītēm vai pašgatavotām pindām – blīviem kokvilnas vai lina auduma maisiņiem, kuros iesieti graudi, zirņi, pupas un aromātaugi.

Īpatnējs un mazāk lietots līdzeklis – sažāvēti sasmalcināti papeļu pumpuri. “Tiem ir īpatnēja struktūra – tie ir kustīgi kā kinētiskās smiltis,” teic Ivita Pičukane un piebilst, ka šis līdzeklis viņai esot ļoti mīļš. Varot uzklāt uz muguras pirts rituālā, esot īpaši piemērots, iederīgs veļu laikā. Arī papeles zarus var iesiet slotiņās – lai arī daudziem šis koks nepatīk, jo vasaras sākumā visapkārt lidinās tā pūkas, kas sliktāk liek justies alerģiskiem cilvēkiem, toties sava spēcīgā aromāta dēļ pirtī iederas labi. Noder arī pumpuru eļļa vai uzlējums.

Āda arī jāpabaro!

Kad āda izkarsēta, izpērta un noberzēta, tā jāpabaro. Arī šim mērķim noder augi: uz ķermeņa var klāt dažādu ogu, augļu un dārzeņu biezeņus, tiem piejaucot medu, krējumu vai augu eļļu. “Derēs jebkas, kas atrodams ledusskapī, izņemot gaļu un zivis,” smej pirtniece. Augumam patiks arī mālu vai dūņu (sapropeļa) maska. Kad laiciņu paturētas, maskas noskalo. Pēc tam ar ziepēm gan vairs neberžas, jo tās iedarbojas sausinoši, savelkoši un augu labais efekts būs vējā.

Vaicāta par eksotiskāku augu izmantošanu, Ivita Pičukane atteic – Latvijā ir tik daudz vietējo, ka tos visus nemaz nevar paspēt apgūt un ienest pirtī.

Tomēr kā akcents var noderēt kampars, eikalipts, ingvers, arī lavanda.

Galvenais – ļaut vaļu radošumam, iet pļavā un mežā un lūkot, kas der pērienam, kas – vīkšķim, kas skrubim. Ja ir interese par augu iedarbību un lietojumu, pamazām tie jāiepazīst. Pirtniece iesaka katru gadu pamatīgi izpētīt un apgūt trīs jaunus augus, tā zināšanas pamazām audzējot.

Foto: shutterstock

Ja augus pētīt un vākt nav vaļas, var izlīdzēties ar gatavo veikala produkciju – sekojot pirts tradīcijas attīstībai, pat dažu lielveikalu plauktos atrodamas ne tikai pirtsslotas, bet arī pirts medus, pindas un, protams, dažādas zāļu tējas.

Augu iedarbība

• Bērzs tonizē, palīdz uzveikt mikrobus un atslābināt saspringušos muskuļus, mazināt kaulu sāpes.
• Ozols iedarbojas ātri un spēcīgi, uzturot karstumu, iznīcinot baktērijas un padarot ādu tvirtāku.
• Liepai piemīt sviedrējoša, pretiekaisuma un mīkstinoša iedarbība. Tā vairo sievietes pievilcību.
• Vītolam ir pretsaaukstēšanās, pretiekaisuma un sviedrējoša iedarbība.

• Kalme tonizē dezinficē, stiprina matu saknes.

• Ja moka bezmiegs, peroties pagalvī jāliek jasmīnu, apiņu, kliņģerīšu, kumelīšu, ķimeņu, mārsila, vērmeles, vībotnes vai vīgriezes slotiņas.
• Skaistumam noderēs ziedošu ābeļu, bērzu, ceriņziedu un pelašķu, lazdu, ziedošu liepu, kumelīšu un piparmētras slotiņas.
• Pret hemoroīdiem palīdz apšu, kastaņu lapu, pīlādža vai pelašķa slotiņas.
• Uz stīva un sāpoša spranda jāliek ceriņu slota.
• Kaulu sāpju mazināšanai var sutināties zem alkšņa, apses, bērza, ievas, papeles vai upenes slotām.
• Ja pastiprināti svīst pēdas un plaukstas, ieteicamas ozola, vītola vai salvijas slotiņas.
• Vienkārši baudai pie sejas var likt slotiņu, kas sieta no aromātiskiem augiem, piemēram, dievkociņa, piparmētras, tūjas, izopa, melisas, timiāna, kalmes, kumelītes, lavandas, raudenes, vībotnes. Ja tie sažāvēti tējai, var likt katliņā ar karstu ūdeni, iegūstot dabisku un lētu pirts gaisa aromatizētāju.

Foto: shutterstock

Ēteriskās eļļas

SAISTĪTIE RAKSTI

Ja patīk, pirtī var izmantot arī augu ēteriskās eļļas, paturot prātā principu, ka mazāk ir labāk un ka kvalitatīva ēteriskā eļļa nav lēta.
• Baziliks – atslābina
• Ciedrs – nomierina
• Sandalkoks – tonizē
• Rožkoks – atslābina, palīdz mazināt infekciju
• Kumelīte – nomierina
• Kanēlis – nomierina
• Citrons – tonizē
• Ciprese (tūja) – tonizē, palīdz uzlabot asinsriti
• Eikalipts – patiks elpceļiem
• Ģerānija – atslābina
• Lavanda – dezinficē gaisu, atslābina
• Mandarīns – nomierina
• Melisa – atslābina
• Piparmētra – tonizē, patiks elpceļiem
• Raudene – antibakteriāla iedarbība
• Priede, egle – patiks elpceļiem
• Tējaskoks – imūnsistēmu stimulējošs, antiseptisks
• Rozmarīns – antiseptisks, tonizējošs

Ēteriskās eļļas jāizmanto ar piesardzību, jo jutīgākiem cilvēkiem tās var būt kairinošas. Tās nav paredzētas lietošanai tieši uz ādas, kā arī jāvairās no šo koncentrēto šķidrumu iekļūšanas acīs. Pirts karsētava nav piemērota vieta ēterisko eļļu glabāšanai – kamēr netiek lietotas, tām nevajadzētu atrasties ne karstumā, ne tiešos saules staros.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 2
1 stunda
RO
Regīna Olševska
Veselam
Katru gadu aptuveni 1200 sievietēm Latvijā diagnosticē krūts vēzi, bet skrīningu veic tikai katra trešā paciente
8 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Berķe: “Vēža slimnieku kompensējamo zāļu gaidīšanas sarakstā ir medikamenti no 2013. gada, cenas pat latos norādītas!” 29
23 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Iedzīvotājiem piedāvā valsts apmaksātas psihologa konsultācijas 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
Daina Šulca
Ziņas
“Mēs sapratām, ka te paliksim, te novecosim.” Kurzemnieku Jablonsku ģimene 12 gados iedzīvojusies Dānijā 158
1 diena
LE
LETA
Ziņas
No rītdienas mainīsies kārtība, kā SPKC apzinās kovida slimniekus 30
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Viņš ir vecs vecis, nav simpātisks!”: Olga Kambala TV šovā paziņo, ka aktieris Lauris Dzelzītis “nepiestāv” viņas draudzenei 63
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 198
2 dienas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Latvijā asinsspiedienu regulāri mēra vien trešdaļa iedzīvotāju 6
23. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 4
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Tās noteikti ir izglābušas dzīvības”. Vai varam gaidīt zāles, kas pasargās no Covid-19? 34
2 dienas
LE
LETA
Veselam
Valdība piešķir 1,57 miljonus eiro pretgripas vakcīnu iegādei 10
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Iveta Ķelle: “Cilvēkiem ar garīga rakstura traucējumiem jau skolas vecumā jābūt regulārām nodarbībām par seksuālo un reproduktīvo veselību.” 10
4 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
Ārsti prognozē, ka varētu palielināties to pacientu skaits, kas meklēs medicīniskus iemeslus, lai nebūtu jāpotējas 67
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Uzsāk informatīvo kampaņu krūts vēža apzināšanai
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ekonomists ieskicē Latvijas nākotni: “Es pilnībā neņemtos izslēgt, ka nebūs nodokļu celšanas.” 20
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19
13 minūtes
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: “Šī ir tā reize, kad radusies vēlme atbalstīt pēdējā laikā tik bieži kritizēto valdību” 56
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Psihoterapeits Viesturs Rudzītis priecājas, ka meita saslimusi ar Covid-19: “Kā akmens no sirds novēlās…” 86
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs Tālis Linkaits: “Viens ir draudēt, ka iesi prom no darba, pavisam kas cits – pieņemt šo lēmumu.” 127
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Melnais rekords” pārspēts: Latvijā pagājušajā diennaktī reģistrēts līdz šim lielākais Covid-19 saslimušo skaits 94
7 stundas
AT
Andris Tiļļa
Praktiski
Mantotais nams Bieriņos: pilna māja mākslas mūzu
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Laikraksts “Bauskas dzīve” publicē sludinājumu: skolotājas meklē Covid-19 pozitīvos, lai varētu saslimt 106
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kariņš komentē izplatīto video: “Tas parāda vienu no manām brīvā laika aizraušanām – mūziku.” 151
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Arī veikalā kasierei tagad jābūt vakcinētai. Uz kurieni tu iesi?” Kreituse par pedagogiem, kuri draud pamest darbu 139
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Daiga un Dinija
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ministrs aicina visus jau tagad iegādāties respiratorus. Vai turpmāk tie būs jālieto obligāti? 198
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Komēdija “Svingeri krievu gaumē” uzsāk ceļu pie skatītājiem ar Dmitriju Nagijevu galvenajā lomā 16
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Ziemassvētku zvaigzne – puansetija: kā to kopt pareizi, lai tā uzziedētu atkal? 1
2 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Mūs piespiež izvēlēties starp cilvēkiem, cilvēcību…” Uzņēmēja pieņem smagu lēmumu un slēdz kafejnīcu 132
2 dienas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Saimnieces recepte: kā pareizi skābēt kāpostus, lai tie vienmēr izdotos izcili 6
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šonedēļ nevajadzētu izvirzīt pārāk lielus mērķus! Horoskopi no 18. līdz 24.oktobrim
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Man kolēģītes arī meklē. Mēs esam vairākas skolotājas”: apgalvo pedagoģe, kas ar sludinājuma palīdzību meklēja iespēju saslimt ar Covid-19
20:42
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien pārsteidzīga rīcība novedīs pie nepareiziem secinājumiem! Horoskopi 17.oktobrim
19:51
LE
LETA
Ziņas
Trīs Latvijas pilsētas: paziņo, kur pagājušajā diennaktī atklāts visvairāk Covid-19 inficēto
19:26