Rakstniece Inga Jēruma: beidzot ir salds miegs 0


Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Katram cilvēkam ir sava piemērotākā un veiksmi nesošākā krāsa, ko var noteikt pēc dzimšanas datuma. Noskaidro savējo!
Veselam
Izrādās, ka kanēlis patiesībā nemaz netop no kanēļkoka. 4 ēdienu viltojumi jeb produkti, kas nemaz nav tie, par ko tos uzskatām
Mājas
Latvijas Jumiķu apvienības vadītājs: Latvijā jau ir pirmie gadījumi, kad saules paneļi uz jumta ir aizdegušies paši no sevis
Lasīt citas ziņas

Kad īsti sāku krākt, neatceros, bet zinu, ka 70.–80. gados mans vīrs no rītiem zobojās: “Kam tu pa nakti telegrafē?” Es izlaižot tādas skaņas, kas atgādina cara laiku telegrāfa aparāta klaboņu.

Nesenākā laikā reizēm modos ar sajūtu, ka plaušās vispār nav gaisa, klepoju, bet dažbrīd bija sajūta, kā aizrijoties – šķita, ka tūlīt nosmakšu. Kad panika beidzās, viss atvērās un varēju mierīgi klepot, elpot un gulēt tālāk. Miegs gan bija caurs. Taču galvenais – dienas laikā pietika man kaut kur apsēsties, dažas minūtes pasēdēt, un jau uzmācās snauda. Varēju aizmigt jebkur – tramvajā, teātrī, lasot grāmatu, skatoties televīziju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepatīkamus mirkļus sagādāja arī krākšana. Braucot ekskursijā, vienmēr vajadzēja meklēt otru krācēju, ar kuru dalīt istabu. Bērni un vēlāk mazbērni aizrādīja, ka mana krākšana ne sevišķi patīk. Draudzenes stāstīja, ka pat skaitījušas sekundes, līdz es atkal ievilku elpu.

Kad presē sāka parādīties skaidrojumi par obstruktīvo miega apnoju, sapratu, ka laikam mani piemeklējusi šī liga. Biedēja piebilde, ka ārstēšana izmaksā diezgan dārgi. Tomēr, līdzko parādījās nedaudz brīvo līdzekļu, teicu sev: “Jēruma, ir laiks!”

Miega slimību centrā mani pieņēma ārste Marika Daudze. Iztaujāja, pēc tam iedeva līdzi īpašu diagnostikas ierīci. Konsultācija un aparāta izmantošana maksāja 135 eiro. Par vienu nakti pārējie stāstīja, ka es gulēju seklā miegā un ik pa divām minūtēm aizturēju elpu. Ilgākā neelpošanas pauze bijusi pat 70 sekundes! Nomodā taču es to nekādi nespētu. Īsāk sakot – obstruktīvā miega apnoja diezgan nopietnā formā.

Man ieteica iegādāties elpošanas aparātu. Degunam vajadzēja uzlikt masku, caur kuru plaušām pieplūst gaiss. Vispirms nedēļu izmēģināju šo aparātu un par to samaksāju 65 eiro.

Pirmā nakts pagāja nemierīgi – guli nu ar tādu uzpurni! Aparātā kaut kas mirkšķināja, kustējās caurule, kas to savieno ar sejas masku… Uz rīta pusi tomēr aizmigu. Atcerējos dakteres Daudzes teikto: sākumā galvenais ir pacietība. Nākamā nakts bija patīkamāka – septiņas stundas dziļa miega bez pamošanās. Izrādās, 85% apnojas pacientu labi pierod pie sejas maskas. Priecājos, ka esmu starp tiem.

Sapratu, ka elpošanas aparāts man ir nepieciešams, taču Miega centrā tie maksā 600–700 eiro! Bērni man ir iemācījuši izlūkot piedāvājumus internetā. Tā arī darīju. Firmā BMC šāds aparāts ar atlaidēm maksāja 359 USD jeb 330 eiro. Pasūtīju un drīz vien saņēmu, samaksājot arī 70 eiro muitas nodokli. Aparāts ražots Ķīnā (kas gan tur nav ražots!), taču tam ir ES sertifikāti.

Reklāma
Reklāma

Tagad guļu ar sejas masku un elpoju mitrinātu gaisu, ko aparāts piegādā automātiski, tiklīdz maska pieskaras sejai. Ir mazliet dīvaina sajūta gulēt ar uzpurni un saitēm uz galvas, taču mundrums nākamajā dienā atsver visu. Neatceros, kad būtu tik labi izgulējusies, laikam vienīgi bērnības vasarās pie vecmāmiņas laukos.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.