Foto – Shutterstock

Vēnu atriebība – trofiskās čūlas. Veidojas kā ķēdes reakcija 0

Ārstēt trofiskās čūlas ir sarežģīti – pacientam jārēķinās ne vien ar pagaru periodu, kurā būs regulāri jāmaina pārsēji un paklausīgi jāvalkā kompresijas zeķes, bet arī ar izdevumiem un nepieciešamību saukt palīgā radus un tuviniekus.

“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Lasīt citas ziņas

 

Zināms, ka sabiedrība noveco, taču dzīves kvalitāti līdz ar gadiem cilvēki zaudēt nevēlas. Mūsdienīgs astoņdesmitgadnieks vēl var būt ļoti aktīvs, grib ceļot, strādāt dārzā. Daudziem šajā vecumā ir dažādas slimības – sirds mazspēja, cukura diabēts, saistaudu saslimšanas. Arī trofiskās čūlas ir drīzāk gados vecu, nevis jaunu cilvēku slimība, kas var būt cieši saistīta ar citām kaitēm, taču dzīves kvalitāti var pazemināt krietni vairāk.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Nevar runāt tikai par trofiskajām čūlām, ir jārunā par cilvēkiem,” individuālas aprūpes nozīmi akcentē pieredzējusī ārste Aleksandra Kušpelo.

 

Kā čūlas veidojas

Čūlas nerodas ne vienā vai divās dienās, bet ilgākā laikā. Pirms tam par draudošajām briesmām vēsta kāju tūska. “Piemēram, cilvēks, kuram ir sirds mazspēja, ilgi sēž uz dīvāna, kājas nolaistas, sakrustotas, satūkušas. Cits sēž pie galda, salīcis uz vienu pusi, un tad brīnās, kāpēc tieši kreisā vai labā kāja satūkusi. Izskaidrojums – mugurkauls ir šķībs, mazajā iegurnī visi orgāni saspiesti, attiecīgās puses vēna piespiesta, ir traucēta asiņu attece, sirds nepumpē, kā nākas,” apraksta ārste.

Pret tūsku ārsti parasti izraksta urīndzenošus līdzekļus, bet daudziem tos negribas lietot. “Skraidīšana uz tualeti ir apgrūtinoša. Tā nevienam nepatīk! Netīk, piemēram, sētniecei, kurai vajadzētu piecos no rīta izdzert urīndzenošu medikamentu, bet viņai taču jāstrādā. Kur viņa lai atrod tualeti, būdama uz ielas? Tāpēc velk garumā, sak, zāles iedzers brīvdienās, bet tad ir kas cits darāms un diurētiķi aizmirstas. Tas ir jautājums ģimenes ārstiem – kāpēc viņi nepanāk, ka pacienti lieto šīs zāles un izprot, kam tās vajadzīgas?”

Veidojas ķēdes reakcija – sirds mazspēja rada tūsku, urīndzenošos līdzekļus nelietojam, pievienojas venozā tūska. Ja daudz sēžam, iedarbojas arī gravitācijas tūska. Viss kopā rada to, ka āda netiek pienācīgi apasiņota un apgādāta ar barības vielām, tāpēc mainās tās struktūra. Āda plīst un sāk sulot. “Pacienti man saka – dakter, es nesaprotu, kāpēc man kāju āda sāk tecēt! Sēžu, un peļķe apakšā,” atstāsta Aleksandra Kušpelo un skaidro, ka pa ādas mikrospraugām tek limfa un kājās uzkrājies starpaudu šķidrums. Uz ādas ir mikrobi, tiem šāda mitra un silta vide patīk, tāpēc tie aktivizējas un inficē brūci. Sākas ādas trofikas (šūnu vielmaiņas procesu kopuma) traucējumi – tā rodas sarežģīti ārstējama brūce, ko sauc par trofisko čūlu.

 

Svarīgi tikt pie speciālista

Tiklīdz čūla izveidojusies, ļoti svarīgi ir bez kavēšanās vērsties pie speciālista. Ārstes Aleksandras Kušpelo pieredze liecina, ka daudzi apmeklē ģimenes ārstus un ķirurgus, kuri nav specializējušies čūlu ārstēšanā. Tad tiek izmēģināti dažādi līdzekļi, bet panākumu nav, un čūla tiek ielaista.

Speciālists vispirms noskaidro čūlas izcelsmi – vai tā ir venoza vai arteriāla nepietiekamība vai kas cits. No tā atkarīga ārstēšana. 80% trofisko čūlu ir vaskulāra izcelsme, proti, tās radušās asinsrites traucējumu dēļ. Taču tām var būt citāda etioloģija – ir arī onkoloģiskās, pēctraumatiskās, dermatoloģiskās un citu veidu čūlas.

Lai noskaidrotu čūlas izveidošanās cēloņus, ārsts izvaicā pacientu par citām slimībām, kā arī liek lietā instrumentus. “Instruments numur viens ir rokas – jāiztausta pacienta pulss. To vajadzētu darīt arī ģimenes ārstiem, bet daudziem diemžēl nav laika pacientu ne vien iztaustīt, bet pat likt izģērbties, lai apskatītu.” Aleksandra Kušpelo uzskata: ja tā notiek, pacientam jāuzstāj, ka vēlas tikt pienācīgi ārstēts, un jālūdz nosūtījums pie speciālista.

Ar saitēm un zeķēm

Lielākajai daļai čūlu ir venoza izcelsme. Tad jāuzsāk venozās hipertensijas ārstēšana. Paralēli čūlu kopšanai veic kompresijas terapiju ar saitēm vai speciālām kompresijas zeķēm. Ļoti daudzi pacienti tās uzskata par apgrūtinājumu, jo spiež, ir neērtas, pašam grūti uzvilkt, turklāt īpaši jāmazgā un pēc noteikta laika jāmaina tāpēc, ka izstaipās un vairs nenodrošina spiedošo efektu. Citiem zeķes vai saites neturas, jo kājas augšpusē ir resnas, bet pie potītēm tievākas, daudziem tās šķiet sevišķi mokošas vasarā.

“Vajadzīgs laiks, lai pacientus pārliecinātu par zeķu nepieciešamību un pieradinātu pie to valkāšanas. Ne visi pacienti tās var uzvilkt paši. Ja cilvēkam ir 80 gadu, gūžas locītavu vai mugurkaula deformācija, vai liekais svars un grūti noliekties, tad pat kurpes ir sarežģīti apaut, nerunājot par kompresijas zeķēm. Taču ir ierīces, ar kurām to izdarīt vieglāk. Citiem palīdz radinieki,” izeju redz daktere.

Ja čūlas ir lielas, sākumā zeķu vietā piedāvā izmantot speciālas saites, bet pārsiešana jāveic 2–3 reizes nedēļā. Ikreiz doties pie ārsta ir sarežģīti. “No Purvciema pacients pie manis var atbraukt 2–3 reizes nedēļā, bet no Kuldīgas diez vai. Tad svarīgi, lai līdzās būtu izpalīdzīgi tuvinieki. Cenšamies viņus apmācīt, kā pareizi sasaitēt kompresijas saites un kā uzvilkt kompresijas zeķes. Tas nav vienkārši! Ja pacients ir baletdejotājs,varbūt izdodas pašam, jo zeķe jāvelk ar iestiepumu, turot paralēli kājai. Citādi bez palīdzības neiztikt.”

 

Ārstē iekšķīgi un ārīgi

Venozās čūlas biežāk veidojas pie iekšējās potītes. Ja neko nedara un neārstē, var izveidoties cirkulārās čūlas. “Pie manis ir nākuši pacienti, kuriem uz kājām ādas nav no potītēm līdz pat ceļgaliem – tikai viena liela brūce.”

Čūlas sāp, tāpēc daudzi izmēģina līdzekļus paši uz savu roku, lai sāpju nebūtu. “Jāsaprot – venozās čūlas sāp, jo ir inficētas, nav likvidēta venozā hipertensija, netiek lietota kompresijas terapija un āda ir nostiepta. Jāsāk ārstēt – kā milzīgu mezglu šķetināt pa vienam diedziņam,” saka Aleksandra Kušpelo.

Ja ir iekaisuma pazīmes, veic uzsējumus, lai noskaidrotu, pret kuriem mikrobiem jācīnās. Ja mikrobi vairojas ātrāk, nekā cilvēka imūnsistēma spēj pretoties, vajadzētu lietot arī antibiotikas. Brūču tīrīšanai pieejama moderna ierīce – ultraskaņas asistēts čūlu attīrīšanas aparāts. “Nē, tas nesāp,” sola ārste. “Ar to čūlai pat nepieskaras! No speciāla uzgaļa plūst ultraskaņa un paralēli arī fizioloģiskais šķīdums kā ļoti smalka migliņa. Ar to iespējams noņemt brūces virskārtu, kurā atrodas mikrobi.”

Visbiežāk brūcēs iemitinās zeltainais stafilokoks, bet nereti ir 3–5 baktēriju kombinācija, kam vēl pievienojas sēnes. “Tie visi savstarpēji apvienojas pret mums, veidojot bioplēvi. Tā būtu jānoņem, bet ar pinceti vai šķērēm tas nav iespējams. Tāpēc brūce jāskalo, jādezinficē, jāapstrādā ar ultraskaņas ierīci.”

Kad čūla attīrīta un tūska kļuvusi mazāka, tecēšana un sāpes samazinās, uzlabojas pacienta pašsajūta. Pārsiešana vairs nav nepieciešama tik bieži, pietiek ar 1–2 reizēm nedēļā. Var sākt izmantot metodes, lai veicinātu dzīšanu. Viena no jaunākajām – bagātinātas plazmas injekcijas tieši brūcē. Plazmas preparātu sagatavo no pacienta paša asinīm. Procedūra nav komplicēta, un tai ir labi rezultāti, jo preparāts stimulē jaunu audu veidošanos.

 

Foto – Shutterstock

Mistiskā ziede un rezistentās baktērijas

Cik ilgā laikā iespējams atveseļoties? Ārste Aleksandra Kušpelo atbild: “Teorētiski trīs mēnešu laikā trofiskajai čūlai vajadzētu sadzīt, bet tas iespējams vienīgi ideālos apstākļos – ja viss notiek pēc plāna, ja pacientam ir izpalīdzīgi radinieki, ja netrūkst līdzekļu, jo ne visu ārstēšanu apmaksā valsts. Piemēram, ne tīrīšana ar ultraskaņas ierīci, ne bagātinātās plazmas injekcijas par budžeta līdzekļiem nav pieejamas. Arī zeķes un pārsēji jāpērk pašam. Tā ir ļoti liela problēma, jo valsts pagaidām maksā tikai par konsultāciju un pārsiešanu. Pārējo varu vienīgi piedāvāt, un tad cilvēkam jārēķina, ko viņš var atļauties. Vienu gan varu pateikt – pie mums ir pārstāvētas visas zināmākās lokālo kopšanas līdzekļu ražotājfirmas.”

Viena no visbiežāk pieļautajām kļūdām, cenšoties čūlas ārstēt pašu spēkiem, – daudzi iedomājas, ka to iespējams izdarīt, lietojot kādu mistisku ziedi. “Ziedes čūlu ārstēšanā nav modē,” saka ārste un paskaidro – izdalījumi no brūces ir ūdeņaini, bet ziedes ir taukainas. Katrs skolēns zina, ka tauki un ūdens nav savienojami. Veidojas emulsija, kas pārklāj brūci, tai nepiekļūst skābeklis un brūce nedzīst. Izdalījumi kopā ar emulsiju kairina brūces malas. Šādu brūču kopšanā plaši tiek lietoti hidrogeli – līdzekļi uz ūdens bāzes. To veidi ir dažādi, jāizvēlas individuāli, atbilstīgi katram pacientam un brūces stadijai.

“Normāli būtu, ja melnās nekrozes stadijai sekotu dzeltenā nekroze, tad – granulācija un visbeidzot – epitelizācija, jaunas ādas izveidošanās. Taču, ja kādā no ārstēšanas posmiem apstājas, var būt regress.”

Liela problēma brūču kopšanā ir baktērijas, ko nav iespējams uzveikt ar antibiotikām. “Agrāk runājām lielākoties tikai par tādu rezistento floru, kas bija izveidojusies slimnīcās, turpretī tagad arvien biežāk sastopamies ar sadzīvē iegūtu rezistenci. Tās ir sekas nepareizai antibakteriālajai terapijai,” vērtē Aleksandra Kušpelo. “Bieži vien ārsti, nezinot, kādā stadijā ir infekcija un kas to izraisījis, drošības labad izraksta plaša spektra antibiotiķus. Vēlāk izrādās, ka pacients zāles drusku palietojis, mikrobiem uz to bijis nospļauties, toties imūnsistēma reaģējusi, un tā šis līdzeklis vairs nevarēs palīdzēt. Tāpēc ļoti svarīgi ir jebkuras infekcijas gadījumā – vai tas būtu deguna blakusdobumu iekaisums vai trofiskā čūla – precizēt, kas to izraisījis un kādas antibiotikas būs iedarbīgas.”

 

Staigāt – gan veselajiem, gan slimajiem!

Pēc trofiskās čūlas sadzīšanas paliek ne vien rēta, bet arī pigmentēta āda – brūna un cieta, taču ļoti trausla. Jāturpina valkāt kompresijas zeķes – obligāti, no rīta līdz vakaram. Paralēli ārstēšanai un arī vēlāk jākonsultējas ar vēnu ārstu flebologu.

“Noteikti jāzina, kā flebologi var palīdzēt tālāk, jo katras trešās čūlas gadījumā ir recidīvs. Tās atgriežas,” ar nožēlu saka ārste. “Citas nesadzīst pusgadu, gadu un divus, tās ārstēt ir ļoti sarežģīti. Diemžēl ir arī neizārstējamas – tādas, ko iespējams tikai kopt un uzturēt, lai nekļūtu par nāves cēloni.”

Sievietēm ir augstāks trofisko čūlu risks, jo īpaši, ja ir ģenētiska predispozīcija – ja mammai vai vecmāmiņai jau bijušas paplašinātas vēnas. Citi riska faktori – darbs stāvus vai sēdus, venozās atteces traucējumi grūtniecības laikā.

Labākā trofisko čūlu profilakse? Jāsporto, daudz jāstaigā, kopumā jāievēro veselīgs dzīvesveids. Staigāšana ir svarīga terapijas daļa, ja čūlas jau izveidojušās, akcentē ārste. “Ejot vai skrienot ikru muskulis saspiež artērijas un vēnas, asinis plūst gan uz augšu, gan uz leju. Tāpēc 3–5 kilometri dienā jānoiet. Kājas jāapsaitē un jāvalkā kompresijas zeķes.”

Ja kājas ir tūskainas, var palīdzēt limfodrenāža jeb tā dēvētās piepūšamās bikses – tās lieto, ja ir izteikta limfostāze. Ja priekšā tāls ceļš autobusā vai lidmašīnā, ieteicams uzvilkt kompresijas zeķes. Laba lieta profilaksei ir masāžas virzienā no kāju pirkstiem uz augšu, kā arī kāju vingrojumi, imitējot pedāļu mīšanu.

 

Laikus pamanīt un novērst

Pirmie simptomi, lai vērstos pie ārsta, ir nogurums un pietūkums kājās. Flebologs veiks vēnu ultrasonogrāfiju un nepieciešamības gadījumā ieteiks zāles un/vai kompresijas zeķes.

 

Mūsu eksperte Aleksandra Kušpelo, Veselības centra 4 ķirurģe, brūču speciāliste

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Ilze Aizsilniece: Vairāk nekā 10% Latvijas iedzīvotāju ir ļoti nopietnas veselības problēmas
VIDEO. Ķīnā nopietni pieiet Covid-19 inficēto izķeršanai. Kā to dara lidostās? 2
Kādēļ pēc ilgāka darba ar datoru sāk grauzt un sūrst acis? 7
Sargā sevi no gripas un citiem vīrusiem – tie uzņem apgriezienus visā Eiropā
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
FOTO. Nevar ne pazīt! Mūziķis un komponists Guntars Račs pārvērties līdz nepazīšanai
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
VIDEO. Jauna latviešu sieviete veikusi eksperimentu, vai var izdzīvot ar 100 eiro mēnesī: “Es ļoti gribu ēst!” 137
FOTO, VIDEO. Krievu propagandas mediji Lielvārdes Ziemassvētku eglītē saskata svastiku 72
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas?
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Gaļa, augļi, dārzeņi ir visbiežāk sastopami Latvijas iedzīvotāju ēdienkartē
“Veselības centru apvienības” speciālistu ieguldījums novērtēts ar Veselības ministrijas atzinību 8
Izcilība „Mēness aptiekas” farmaceitu darbā novērtēta ar Veselības ministrijas pateicību
Kad galvassāpes ir diabēta dēļ jeb septiņi jautājumi par cukura diabētu 3
Par līdzekļiem pret klepu, rudens vīrusiem un profilaksi 1
Liekais svars iedzīvotāju priekšstatos ir galvenais cukura diabēta rašanās iemesls 1
Aizvien pierādās probiotiku labvēlīgā ietekme uz veselību 5
Seši padomi, kas palīdzētu izgulēties 2
VCA Magnētiskās rezonanses kabinetā TC „Sāga” un tam tuvējā „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 1
Mēness aptieka: tikai piektā daļa Latvijas iedzīvotāju gatavojas vakcinēties pret Covid-19 – uz pusi mazāk pret gripu 50
Jeļena Bebre: „No aptiekas apmeklētājiem mācos dzīvesprieku” 7
Rīgā Pļavnieku apkaimē būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 9
„Mēness aptieku” funkcionalitātes pilnveidē šogad investēts aptuveni miljons eiro
Daugavpilī būs pieejami mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Iesnu laiks! Kā pareizi lietot līdzekļus degunam 1
VCA un „Mēness aptiekā” notiks mērījumi sirds veselības profilaksei 2
Kas var paaugstināt asinsspiedienu? 4
Par zināšanās balstītu drosmi un klientam palīdzīgiem niekiem farmaceita arsenālā 1
Mēness aptieka: ceturtajai daļai Latvijas iedzīvotāju rudens saistās ar slimošanas laika sākumu 8
„Mēness aptieka” desmito reizi atzīta par mīlētāko zīmolu farmācijas nozarē 6
Fermentēto produktu vērtība un nozīme imunitātei un zarnu mikroflorai 2
Nepareizs leņķis vai pārāk īss tīrīšanas laiks? Kādas ir 10 biežākās kļūdas, tīrot zobus 7
„Veselības centru apvienība”: Sabiedrības attieksme pret savu veselību un vakcinācijas nepieciešamību mainās 15
Dzalbs: Tiek prognozēts, ka gripa šogad varētu būt diezgan smaga un skart lielu iedzīvotāju daļu 69
“Gribam žeņšeņu arī Latvijā!” Ar ko šobrīd nodarbojas Vides risinājumu institūta pētnieki? 4
Galvas mežģis – kā atrast bērnam piemērotāko pulciņu? Šeit dažas atbildes 1
Bērnu slimnīcas virsārste: Katru diennakti vismaz pieciem mazuļiem atklājam respiratori sincitiālo vīrusu 11
Latvijā būtiski pieaug RSV izraisītās infekcijas izplatība – sevišķi bīstama šī infekcija ir jaundzimušajiem 13
Pavēro krācēju! Miega apnoja var izraisīt dzīvībai bīstamas veselības problēmas 3
Cietusī spriedumu nesagaida… Paziņoti tiesas spriedumi rekordsenās – pirms 30 gadiem ierosinātās – krimināllietās
“Vai lidmašīnā ir kāds ārsts?” Skride lidmašīnā, kas bija ceļā no Amsterdamas uz Bostonu, izglābis kāda pasažiera dzīvību 15
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
Ja uz ielas piedzīvota epilepsijas lēkme un izsaukta “ātrā” palīdzība, pēc tam par izsaukumu būs jāmaksā?
Bijusī Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga šodien svin 85. dzimšanas dienu 3
Latviju šķērsos jaunas nokrišņu zonas. Kurās dienās snigs visvairāk? Prognoze nākamajai nedēļai
Mūžībā devies latviešu dziesminieks un jumiķis Haralds Sīmanis
“Nešaubījos, ka došos karot!” Jurko stāsts par kaujām līdz spēku izsīkumam un ko karam nodarīja korupcija 74
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Saldus novadā grāvī ieslīdējis autobuss 4
20:48
Lietuva izraida Krievijas vēstniecības darbinieku
20:47
Valstij nodarīti zaudējumi teju miljona eiro apmērā: uzņēmuma vadītāju tiesās par izvairīšanos no nodokļu nomaksas
20:11