Kaspars Gulbis
Kaspars Gulbis
Foto – Matss Markovskis

Mazāk čīkstēt, vairāk darīt! Par spīti slimībai… Kaspara Gulbja spēka stāsts 0

Artrīts ir slimība, kas izraisa iekaisumu teju vai visos cilvēka orgānos, un procesu apturēt ir sarežģīti. Šī smagā kaite var būt iedzimta, kā tas noticis ar gados jauno baušķenieku Kasparu Gulbi. Artrīts ietekmējis visu viņa organismu, arī redzi – viņš kļuvis vājredzīgs. Neraugoties uz veselības problēmām, jaunais vīrietis ir enerģisks un optimistisks. Dzimtajā pilsētā Bauskā viņš palielā plantācijā audzē ogas pārdošanai un pamazām ceļ māju, lai nākotnē tajā vītu savu ģimenes ligzdu.

 

Ģimenes slimība

EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 30
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 205
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
Lasīt citas ziņas

“Man ir 29 gadi, bet ar artrītu slimoju jau kopš astoņu gadu vecuma. Viss sākās ar locītavām un kreiso celi, tad pamazām aizgāja uz otru celi. Pēc tam iekaisa mugura. Kļuvu vājredzīgs. Pilnīgi izārstēties nav iespējams, process visu laiku iet uz priekšu,” atklāj baušķenieks Kaspars Gulbis, kurš kopā ar ģimeni mīt netālu no Rundāles pils. Viņa slimība ir iedzimta – ar artrītu slimo gan Kaspara mamma Baiba, gan vecmāmiņa, mammas mamma Velta. Arī brālim Andim konstatēta šī kaite, taču vieglā formā – tā nav traucējusi ne izveidot ģimeni, ne braukt meža darbos uz Norvēģiju. Māsa Agnese strādā sociālajā aprūpē Vācijā, un pašlaik šķiet, ka viņa ir vesela.

Puisis stāsta, ka vecmāmiņai artrīts sācies ar locītavu sāpēm, bet agrāk uz to raudzījās vienkāršoti – bija jāturpina strādāt, un viss. “Artrīts nozīmē to, ka organisms pats sev uzbrūk. Ja neārstējas, turpmāko dzīvi var nākties pavadīt guļus. Varbūt arī man kādreiz tā būs, bet līdz tam laikam daudz kas jāpaveic,” Kaspars ir apņēmības pilns.

CITI ŠOBRĪD LASA

Viens celis viņam jau operēts, un tas problēmas pagaidām nerada, taču slimības ietekmē ir traucēta citu orgānu darbība, piemēram, slimas ir nieres, ir bojāta redze. “Man palikuši tikai 20 procenti no redzes vienā acī, bet ar otru es redzu ļoti minimāli. Pie tā jau esmu pieradis. Vienu brīdi neredzēju vispār, bet tad redze tomēr atjaunojās. Draugi man prasa, kā es redzu. Domāju, ka vairāk ieklausos. Klausos, kā aktieri grāmatas lasa. Piemēram, man patīk kriminālromāni. Fantastika gan neinteresē, man patīk reālā dzīve. Esmu iecienījis mūziķi Reju Čārlzu, kurš arī bija akls.” Kaut gan Kasparu interesē literatūra, audiogrāmatas viņš daudz neklausoties, jo grūti ilgstoši nosēdēt. Toties mūzika skanot teju vai nepārtraukti – viņš klausoties arī hiphopu, repu, klasisko mūziku, šlāgerus. Žanra izvēli nosakot garastāvoklis.

 

Gan ārstē, gan kaitē

Kasparam esot gan sliktākas, gan labākas dienas un pat gadi, kad slimība iekšējos orgānus tik ļoti neskar. Kopš 15 gadu vecuma viņš saņem speciālus bioloģiskos medikamentus, kas bloķē artrīta impulsus. Pirmos sešus gadus pēc to lietošanas juties lieliski. Gadā zālēm jātērē 12 000 eiro. Tā ir milzu summa, taču Kasparam tā nav jāmeklē savā kabatā – izdevumus kompensē valsts. “Bez šiem medikamentiem es pat nebūtu ratiņkrēslā, bet gan piekalts gultai. Nevarētu sēdēt, jo viss sāpētu. Tagad, lietojot medikamentus, jūtos samērā labi,” viņš apraksta terapijas efektu. Tomēr slimības saasinājuma laikā jālieto pretsāpju līdzekļi, bet tie bojā organismu. Tāpat esot ļoti daudz zāļu, kuras Kasparam vairs nepalīdz – pie tām viņš jau pieradis. Nākas mainīt medikamentus. “Draugi reizēm joko, ka es brokastīs ēdu tabletes. Rītos man jānorij kādas sešas tabletes. Tās lielākoties ir pretiekaisuma zāles. Neesmu precīzi skaitījis, bet mēnesī pats par zālēm izdodu simtus eiro. Man ir pirmā invaliditātes grupa un 138 eiro pabalsts mēnesī.”

 

Nopelna ar ogām

Kaspara mīļākās ogas ir kazenes. Te tās vēl pilnos ziedos.

Pabalsta visām vajadzībām nepietiek, tāpēc Kaspars vasarās audzē ogas – kazenes, avenes, upenes, ērkšķogas, jāņogas, ķiršus, smiltsērkšķus. Novākt ražu palīdzot citi, bet lielākās ogas Kaspars lasot pats.

“Man patīk darboties ar ogām, varu visu dienu nosēdēt pie krūma. Ražu nododu Rīgas Centrāltirgū, jo Bauskā cilvēku ir maz un viņiem šajā ziņā neko daudz nevajag. Sakrāju par ogām iegūto naudu un tā arī izdzīvoju,” par savu darbošanos stāsta enerģiskais baušķenieks un tūdaļ piebilst, ka ogu audzēšana nenozīmē tikai stādīšanu un ražas vākšanu. Piemēram, kazenēm trīsreiz gadā jāizgriež vecie dzinumi, jāapgriež jaunie, tās jāretina. Šiem ogulājiem ir ērkšķi, tie sāpīgi duras rokās. Kazenes un avenes jālaista. Neiztikt arī bez pļaušanas. Gadās, protams, slikti gadi bez ražas, jo daudz kas atkarīgs no laika apstākļiem. Ar dažādiem ogulājiem apstādīti apmēram četri hektāri, pārējo ģimenei piederošo zemi apstrādā Kaspara tēvs Aivars – viņš nodarbojas ar graudkopību un dārzeņkopību.

Puisis stāsta, ka grūtāk ir nevis audzēt, bet gan pārdot: “Man ir savi kundes, bet tik un tā tirgot kļūst arvien sarežģītāk. Ja pretī ir poļu audzējumi, tā ir problēma, jo ievestajām ogām apjomi ir lielāki un cenas zemākas.”

Kaspars ir pārliecināts, ka darba mīlestība ieaudzināta kopš bērnības, turklāt dārzs esot viņa hobijs. Šogad radies plāns stādīt riekstu lazdas, tomēr vēl jāapdomā. Ideju daudz, bet nav jau liela māksla iestādīt, galvenais ir kopšana pēc tam. Ar puķēm tagad neesot laika nodarboties, bet bērnībā viņa ziedi dārzā bijuši krāšņāki nekā mammai. Dārzeņus puisim nepatīkot audzēt, bet ogas – ļoti patīkot. “Smiltsērkšķus ēdu tāpat no krūma – man vispār garšo skābas ogas. Esmu iecienījis arī cidonijas,” viņš stāsta.

“Audzējot un pārdodot sakrāju naudiņu. Samērā bieži esmu Stradiņa slimnīcā, lielākoties apmeklēju acu ārstu un reimatologu. Nereti iestājos dienas stacionārā – saņemu zāles par brīvu, un ir vēl ārsta konsultācija.” Kaut gan Kaspars seko līdzi veselības pārmaiņām un lieto medikamentus, viņš secina – laika gaitā viņa stāvoklis pakāpeniski ir pasliktinājies. “Bērnībā sāpēja viena locītava, tagad jau abas. Slimas ir abas acis un nieres. Jāgaida, kurš no orgāniem saslims nākamais.”

 

Patīk aktīva dzīve

“Man patīk kopā ar draugiem iet uz koncertiem, uz hokeju, aizbraukt līdz jūrai. Cik daudz redzu, tas ir cits jautājums, bet man patīk tā aura. Man vajadzīga aktīva dzīve. Pirms dažiem gadiem kopā ar draugiem no Liepājas uz Jūrmalu ar riteņiem aizbraucām. Tas jau ir kaut kas! Kopā ar draugiem vēl esmu braucis uz Kuldīgu un Liepāju. Vienmēr izdomājam kaut ko jaunu. Labi, ka ir tādi draugi!” priecājas puisis.

Vēl jāpiebilst, ka trīs mēnešus gadā Kaspars strādā arī Zemkopības ministrijā, kur atbild par pakalpojumiem ar nekustamajiem īpašumiem. “Par spīti slimībai, var daudz ko darīt, un idejas man ir kā mājas. Ir doma šogad ogas pārstrādāt sukādēs. Tad būtu nodarbošanās arī ziemā. Naudu varētu piesaistīt no Eiropas projektiem…” prāto Kaspars. “Tagad ziemā lielākoties esmu Rīgā pie draugiem un draugu draugiem – pasaulē ir daudz labu un līdzjūtīgu cilvēku! Ar Rīgas draugiem mēdzam apmeklēt kafejnīcas, bet Bauskā ir garlaicīgi, šādu izklaides iespēju ir pamaz.”

 

Zem sava jumta Latvijā

Foto – Matss Markovskis

“Būvēju arī māju. Jumts jau uzlikts, notiek iekšējās apdares darbi. Cik varu, tik daru! Man palīdz draugi, es uz Rīgu braucu arī pēc materiāliem,” stāstu par savu lielo sapni sāk Kaspars. Tā ir divstāvu mūra māja ar četrām istabām. Baušķenieks cer, ka gada nogalē to jau varēs apdzīvot. Pats ēkā esot ierīkojis elektroinstalāciju, jo Sociālās integrācijas centrā Jūrmalā apguvis elektriķa amatu. Tolaik ar redzi viss vēl bijis kārtībā. Agrāk viņš mācījies arī spēlēt ģitāru, tomēr tā nav iepatikusies. Vairāk interesējot dārzkopība.

Līdz astoņpadsmit gadu vecumam Kaspars katru gadu devies uz Vaivaru rehabilitācijas centru, lai saņemtu veselībai tik noderīgās procedūras – peldēšanu baseinā, masāžas, augstspiediena ūdensprocedūras un daudz ko citu. “Atrasties cilvēkos ir ļoti labi! Tur arī draugus esmu atradis, tādus pašus invalīdus kā es. Tomēr dzīvē esmu optimists – viennozīmīgi! Pesimisms nav domāts man. Lietoju zāles, tās iedarbojos, tātad viss notiek! Ir ģimene, kur gūt atbalstu,” priecājas Kaspars.

Puisis stāsta, ka dažkārt jūtas labāk, dažkārt – sliktāk, tomēr iepriekšējos gadus veselības stāvoklis bijis diezgan stabils. “Nav tik traki. Ziemassvētku laikā biju ciemos pie māsas Vācijā. Tā ir valsts, kurā es negribētu uzturēties. Atbraucu mājās un teicu, ka mīlu Latviju, gribu dzīvot tikai šeit. Bet paciemoties varbūt aizbraukšu arī pie brāļa Norvēģijā,” domā baušķenieks.

Kaspars atklāj, ka viņam ļoti patīk svētki – Jāņi un Jaunais gads. Jāņos ir ugunskurs, arī no gardā šašlika viņš neatsakoties. “Ziemassvētki mani nesaista, jo tie savā ziņā iemieso patēriņa kultu. Visiem vajag dāvanas – izstiepies vai saraujies, kaut vai uz kredīta!” ironizē enerģiskais puisis.

“Ko dzīve piespēlēs, to arī ņemšu sev. Citiem es novēlu mazāk čīkstēt, bet vairāk darīt! Būt optimistiem! Man nav bijusi vajadzība čīkstēt, un es to nedarīšu. Ko tas dod? Latviju es nemainītu ne pret vienu citu valsti. Brālis arī nedomā palikt Norvēģijā – pastrādā tur vienu vai pusotru mēnesi un atgriežas mājās. Māsai un brālim ir savas ģimenes, un arī es gribu ģimeni. Visiem draugiem ir, un es sāku justies kā piektais ritenis. Draudzenes man ir bijušas, tomēr ilgākas attiecības – ne. Bet ģimene jau nerodas vienā dienā, es visu mūžu esmu teicis, ka vispirms vajag māju uzcelt!” savu vēlmi jaunajā gadā izsaka Kaspars Gulbis.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Slimnīcu biedrības vadītājs: Kovida gultas atver uz hroniski slimu pacientu rēķina, kuriem vēlāk ārstēšana būs daudz nopietnāka un dārgāka 55
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Cik lielam vajadzētu būt onkoloģiskās aprūpes budžetam? 4
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Latvijas veselības budžets kā septiņu aklu indiešu izpratne par ziloni 30
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Inovatīvo medikamentu izmantošana Latvijā aug un pietuvojas Igaunijas līmenim 1
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 30
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 205
20 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā? 80
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 10
17 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 1
17 stundas
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
5 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
6 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Monas Lizas pieskāriens sievietes intīmajai veselībai 3
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vidusjūras diēta un C vitamīns un locītavu veselības ābecē 2
20. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Sāpju vietā jaunas locītavas 3
17. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šogad gripas sezona varētu būt smaga, tai jāsagatavojas 8
15. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Lieldraugs “Mēness aptieka” sveic Aigaru Apini ar panākumiem Tokijā 5
1. septembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” maratonā īpaši atbalsta aktīvos seniorus 3
30. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Paralimpieši saņem iedvesmojošus sveicienus pirms startiem Tokijā 1
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ja skrienot atgadās trauma
26. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bērns un viedierīces: kā pasargāt acu veselību? 3
25. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Puse Latvijas iedzīvotāju izjūt locītavu un muskuļu sāpes, bet palīdzību meklē vien retais 21
24. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
diabēts spēj izraisīt sāpes cīpslās? 2
17. augusts, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Ceļavārdi pirms paralimpiskajiem startiem Tokijā 1
10. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja pārslogots vai sasists sāp plecs 1
10. augusts, 2021
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Kustību amplitūdas nozīme un citi padomi locītavu veselībai 2
6. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
un kāpēc veidojumi uz ādas ir jāpieskata 3
4. augusts, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kamēr lokans, tikmēr jauns – atgādinājums rūpēm par locītavām un muskuļiem 1
3. augusts, 2021
VE
Veselam.lv
Veselam
Linsēklas, treknās zivis un pārējie līderi sirds veselības atbalstam
30. jūlijs, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Šovasar vislielāko uzmanību sirds un asinsvadu problēmām pievērš reģionos 6
30. jūlijs, 2021
LE
LETA
Ziņas
“Mēs esam kraujas malā.” Pavļuts atklāj iespējamos risinājumus Covid-19 mazināšanai 293
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. Gunita Berķe: “Eiropas valstīs vēzis ar metastāzēm ir hroniska slimība!” 10
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
VIDEO. “Atnācis pozitīvs rezultāts, bet es šo testu neesmu veicis!”: vai ir iespējamas šādas kļūmes Covid-19 testēšanā 30
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
“Šī ir dubultslodze, kas situāciju ļoti sarežģī”: Stradiņa slimnīcas ārsti paredz ļoti smagu nākamo nedēļu 31
2 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Latvijas Paralimpiskās komitejas prezidente Daiga Dadzīte: “Jā, es “iebliezu” to poti!… Biju “antivakseru” statusā” 90
2 dienas
LE
LETA
Veselam
“Mēs apzināmies, ka pašreizējā situācijā lielākās valsts slimnīcas tiek noslogotas ar Covid-19 pacientu ārstēšanu”: VCA pauž gatavību iesaistīties plānveida operāciju nodrošināšanā 9
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Kariņš rosina noteikt visiem 50 gadus sasniegušiem cilvēkiem obligātu vakcināciju pret Covid-19 475
15 stundas
LE
LETA
Ziņas
Lielbritānijā atklāta jauna Covid-19 “delta” paveida apakšmutācija. Vai tā jau ir Latvijā? 54
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kas notiks pret Covid-19 nevakcinēto darbinieku atlaišanas gadījumā? 80
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Levits: Pēc mājsēdes beigām jāsaglabā stingri ierobežojumi pret Covid-19 nevakcinētajiem 94
14 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Piedodiet, bet pasaulē nekur nav tik mazdūšīgi zaķpastalas kā mūsu Saeimā.” Egila Līcīša feļetons 30
10 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Cik lielam vajadzētu būt minimālajam iztikas grozam jeb ienākumu līmenim mēnesī? 16
11 stundas
LB
Laura Blumberga
Kokteilis
Žurnālistiem draud! Ansis Bogustovs un Aivis Ceriņš atklāj: viņi un viņu ģimenes regulāri saņem draudus no vakcīnu noliedzējiem 73
15 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Otrdien sāksies jaunā NBA sezona. Vai Porziņģis būs labāks nekā jebkad? 1
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Žagars: Man kauns par Latvijas sabiedrību 281
22 stundas
LA
LA
Ziņas
“Ir piemērots brīdis balstīt informētu sabiedrību!” Mediju vēstule valdībai un parlamentam 37
1 diena
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Brāļi nelikumīgi nomedī aļņus un tagad izcieš cietumsodu, lai gan notikuma vietā pieķerti netika 31
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Stilistes Žannas Dubskas neparastais mājdzīvnieks: viņa beidzot ar to iepazīstina 10
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Karalienes Elizabetes II ekskluzīvākais transportlīdzeklis pasaulē. Taču viņai nepatīkot tajā braukt! 3
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nevakcinētie šobrīd berzē rokas un priecājas!”, “Kāpēc vakcinētie nedrīkst pastaigāties?” Soctīklotāji par lokdauna ierobežojumiem 205
20 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Elīna, Drosma un Drosmis 1
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mācības lokdaunā: pagarināts brīvlaiks, daži klātienē, daži attālināti 10
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Sēdes laikā ministri zvaigāja par akadēmiķiem, cēla pie deniņiem pirkstus un grozīja, uzvedās kā skolasbērni! Egila Līcīša feļetons 59
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Tev tur pusmiljons bija rokā.” Publisko informāciju par Latvijas bagātākajiem un apdāvinātākajiem muitniekiem
07:05
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Benzīna un dīzeļdegvielas cenu neapturamais pieaugums: drīz būšot divi eiro par litru
07:00
LE
LETA
Ziņas
Igaunijā negatīvs testa rezultāts vairs netiks pielīdzināts Covid-19 sertifikātam 14
22:50