Foto-Anna_Andre/Shutterstock

“Meita iedzēra kvasu un nonāca slimnīcā!” Ko organismam nodara saldinātie dzērieni? 1

“Lai tveicīgajā laikā mana ģimene varētu veldzēt slāpes, biju nopircis vairākas pudeles kvasa dzēriena.

AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
15 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
Lasīt citas ziņas
Visiem slāpa, tāpēc kvasu izdzērām diezgan lielā daudzumā – pusotra, divus litrus katrs.

Pēc tam meitai, kas ir bērniņa gaidībās, un arī astoņgadīgajam mazdēlam radās veselības problēmas, meita pat nonāca slimnīcā. Uz dzēriena pudeles etiķetes bija norādīts, ka tas satur E950, E952 un E954, kā arī nātrija benzoātu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kādam mērķim izmanto šīs e-vielas? Kādu kaitējumu tās var nodarīt cilvēka veselībai?” Jautā Arnolds no Rīgas.

Jāuzmanās no garšas pastiprinātājiem un krāsvielām

E-vielas ir pārtikas piedevas, kuras pievieno produktam, lai ietekmētu tā īpašības: uzlabotu garšu, krāsu, konsistenci, novērstu pārtikas produkta bojāšanos. To drošumu pārbauda Eiropas Pārtikas nekaitīguma institūcija.

Katrai e-vielai ir noteikta maksimālā pieļaujamā deva, lai tā neizsauktu toksisku efektu. Visvairāk jāuzmanās no krāsvielām un garšas pastiprinātājiem.

Pārtikas un veterinārā dienesta Augu izcelsmes produktu, dzērienu un bioloģiskās lauksaimniecības uzraudzības daļas vecākā eksperte Ilze Lejasbuda skaidro – kvasa dzēriens ir neraudzēts bezalkoholiskais dzēriens, ko iegūst, izmantojot graudu produktu ekstraktu, ūdeni, aromatizētājus, konservantus un citas pārtikas apritē atļautas sastāvdaļas.

Speciāliste arī atšifrē minētās pārtikas piedevas: E950 (acesulfāms K), E951 – (aspartāms), E952 – (ciklamāti) un E954 (saharīni) ir saldinātāji, ko izmanto, lai piešķirtu pārtikas produktiem saldu garšu.

“Šos saldinātājus atļauts lietot bezalkoholiskajos dzērienos, ja tie ir ar samazinātu enerģētisko vērtību vai bez pievienotā cukura,” norāda Ilze Lejasbuda. “Maksimāli pieļaujamā šo e-vielu norma: E950 – 350/mg/l, E951 – 600 mg/l, E952 – 250 mg/l un E954 – 100 mg/l.”

Savukārt nātrija benzoāts (E211) ir konservants, kas pagarina pārtikas produktu glabāšanas laiku, aizsargājot tos no mikroorganismu izraisītas bojāšanās un/vai aizsargājot pret patogēnu mikroorganismu augšanu (patogēni ir mikroorganismi – baktērijas, vīrusi, kas var inficēt organismu un izraisīt slimības). Maksimāli pieļaujamā norma bezalkoholiskā dzērienā ir 150 mg/l.

Foto: pexels.com

Pirms pārtikas piedeva tiek atzīta par izmantojamu, tai jāiziet rūpīga, zinātniski pamatota drošuma novērtēšana. Eiropā to veic Eiropas Pārtikas nekaitīguma institūcija, bet starptautiskā līmenī – Pārtikas un lauksaimniecības organizācija un Pasaules Veselības organizācijas Pārtikas piedevu apvienotā ekspertu komiteja.

Drošuma novērtējumu izstrādā, izmantojot visu informāciju, kas iegūta pētījumos ar dzīvniekiem un brīvprātīgajiem, tādējādi secinot, kāda ir maksimālā attiecīgās vielas deva, lai tā neizsauktu nevēlamu toksisku efektu. Šādi pieļaujamā dienas deva ietver ievērojamu drošības rezervi un ir attiecīgās vielas daudzums, ko, uzņemot ikdienā visas dzīves garumā, neradīsies kaitējums cilvēka veselībai.

Lai arī produkti satur atļautās un it kā nekaitīgās e-vielas, regulāri patērējot daudz produktu, kas satur pārtikas piedevas, ir grūti novērtēt, cik liela e-vielu deva ar dažādiem produktiem dienas laikā tiek uzņemta un kādas var būt iespējamās sekas. Kā jau minēts, visvairāk jāuzmanās no krāsvielām (E100–E199) un garšas pastiprinātājiem (E600–E699), īpaši – veidojot ēdienkarti bērniem.

Saldināts dzēriens nav slāpju dzesēšanai

“Karstā laikā – īpaši atrodoties saulē! – ļoti būtiski uzņemt šķidrumu, padzerties, sevišķi tas attiecas uz bērniem un grūtniecēm.

Taču veldzēties vajadzētu ar tīru ūdeni, jo neviens saldinātais dzēriens nav paredzēts slāpju veldzēšanai,” uzsver uztura speciāliste un Uztura skolas vadītāja Alise Kindzule.

“Uzturvērtības ziņā saldinātie dzērieni tiek vērtēti kā ēdiens, pārsvarā – neveselīgs, ar lielu cukura, saldinātāju un pārtikas piedevu apjomu. To noteikti vajadzētu ņemt vērā grūtniecēm un vecākiem, kuri audzina mazus bērnus.”

Foto – Shutterstock.com

Izdzerot litru saldinātā dzēriena, uzņemtā cukura deva var gandrīz piecas reizes pārsniegt ieteicamo dienas normu bērnam. Tas ir līdzvērtīgi kā apēst 25 tējkarotes cukura! “Organisms uz šādām cukura līmeņa svārstībām var reaģēt ļoti krasi,” brīdina uztura speciāliste.

“Protams, var palutināt bērniņu ar vienu glāzīti saldinātā dzēriena, bet ne jau atļaut, lai izdzer lielu daudzumu šāda neveselīga dzēriena.” Turpinot Alise Kindzule atgādina, ka pieaugušajiem katram pašam jāuzņemas atbildība par savu veselību un kritiski jāizvērtē produkti, ko lieto uzturā. “Jāuzsver, ka E-vielas produktos tiek pievienotas atļautā daudzumā, kas ir atzīts par drošu, un likumdošana nosaka, tieši cik daudz katru no tām drīkst izmantot pārtikas produktu ražošanā.

Tomēr mēs nekad nespēsim novērtēt, kā mūsu organismu un veselību ietekmēs pievienoto piedevu kombinācija, sevišķi, ja ikdienā tiek uzņemti produkti, kas satur daudz dažādu piedevu, vai arī konkrētais produkts tiek uzņemts ļoti lielās devās. Katrai vielai, ko uzņemam, būtiska ir deva. Pat jebkura dabiska viela, zālīte vai tējiņa var būt veselīga, bet, uzņemot to pārmērīgās devās, var kļūt par indi.”

Ūdens nepieciešams katrai šūnai

Veselības ministrijas mājaslapā ir pieejami veselīga uztura ieteikumi grūtniecēm. Piemēram, tur minēts, ka dienā vajadzētu uzņemt 2–2,5 litrus šķidruma, to skaitā 1,5 litrus tīra ūdens, to vienmērīgi lietojot visas dienas garumā.

Foto: pexels.com

Ūdens nepieciešams katrai cilvēka šūnai, tas piedalās visās organisma reakcijās. Ūdens bērnam veicina barības vielu piegādi no mātes uzņemtās pārtikas. Tas palīdz novērst aizcietējumus, hemoroīdus, urīnceļu un urīnpūšļa infekcijas, kas grūtniecēm bieži izplatītas.

Nepieciešamo šķidruma daudzumu cilvēks var uzņemt vairākos veidos: lietojot tīru ūdeni, tēju, dažādus pārtikas produktus un ēdienus.

Ja ārsts nav ieteicis individuāli nepieciešamo šķidruma daudzumu, veselam cilvēkam dienā ieteicams uzņemt 30–35 ml šķidruma uz vienu ķermeņa masas kilogramu, kas pieaugušam cilvēkam ir 2–2,5 litri dienā, no tiem vismaz 1,5 litri tīra ūdens. Karstā laikā un palielinātas fiziskās slodzes gadījumā jāuzņem lielāks šķidruma daudzums, kā arī tīra ūdens daudzums.

SAISTĪTIE RAKSTI

Dienā ieteicamo šķidrumu, tajā skaitā ūdeni ieteicams dzert, sadalot to vienmērīgi visas dienas garumā. Lai veicinātu pietiekamu ūdens lietošanu ikdienas uzturā, tam var pievienot citronu, zemenes, mellenes, kivi, arbūza vai melones gabaliņus, gurķa šķēlītes, ingveru, rozmarīnu, piparmētru, baziliku vai citus garšaugus. Karstās vasaras dienās augļu gabaliņus un sasmalcinātas garš­augu lapiņas var sasaldēt ledusgabaliņos un pievienot ūdenim.

Veselības ministrijas mājaslapā arī norādīts, ka grūtniecības laikā vajadzētu uzmanīties no dažādu zāļu tēju lietošanas un to dzeršana jāapspriež ar ārstu. Bezalkoholiskie gāzētie dzērieni ar augstu pievienotā cukura saturu, piemēram, limonādes, sulu dzērieni, nav rekomendējami grūtnieces ikdienas uzturā, jo tie neremdē slāpes, bet var izraisīt nevajadzīgu svara pieaugumu, ņemot vērā tajos esošo palielināto cukura daudzumu. Grūtniecības laikā no uztura jāsvītro enerģijas un saldinātie dzērieni.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 38
2 stundas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Ģimenes ārste pastāsta, kā ārstēties no Covid-19 mājas apstākļos 39
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Ielu intervijas: vai jūs būtu gatavi divreiz nedēļā brīvprātīgi testēties pret Covid-19? 30
5 stundas
RO
Regīna Olševska
Veselam
Latvijā gripa vēl nav konstatēta, toties plaukst un zeļ saslimšana ar citām akūtajām augšējo elpceļu infekcijām. Kā ārstēties?
2 stundas
AR
Anda Rožu
kalne
Ziņas
Viņi runā citā valodā? Viņi negrib runāt latviski! Viņi ēd kaut ko citu… Rožukalne vērtē raidījumu “Kāpēc viņi dara tā?” 14
14 stundas
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 6
3 stundas
Daina Šulca
Stāsti
“Es gribu dzīvot laimīgu dzīvi Latvijā.” Jānis aizbrauca no Latvijas pēc PSRS sabrukuma un tagad atgriezies dzimtenē
21 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 8
5 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko iedzīvotāji domā par savu imunitāti? 10
28. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptiekas” atvērtas jau no septiņiem rītā 1
27. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kur vīrusa daļiņu ir vairāk un pastāv lielāks risks inficēties? 7
25. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilā vakcinācijas punkta izbraukumiem liels pieprasījums jau pirmajā nedēļā 5
23. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ceļazīmes sadzīvošanai ar gada tumšo laiku 1
22. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mūsu jaunajā realitātē konsultācijas tiešsaistē ir farmaceitiskās aprūpes daļa 3
19. oktobris, 2021
LA
LA
Veselam
Farmaceita konsultācija „Mēness aptiekā” visā Latvijā pieejama arī brīvdienās 2
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Nākamnedēļ pie iedzīvotājiem dosies Baltijā pirmais mobilais vakcinācijas punkts 12
15. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA gatava iesaistīties papildus plānveida operāciju nodrošināšanā 3
14. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Vajadzība pēc farmaceita padoma ārkārtējā situācijā ir pieaugusi
13. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās 3
8. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Cik nopietna rudens kaite ir noķerta? 3
7. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Bez magnija nav iespējamas vairāk nekā 300 bioķīmiskas reakcijas organismā 1
6. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi – lai imunitāte ir tavas veselības miesassargs 11
4. oktobris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēness aptieka” – mīlētākais zīmols farmācijā trešo gadu pēc kārtas 4
30. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Muskuļu un locītavu profilakse būtu vērtējama augstāk 1
24. septembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
trauksmes sajūtu izmantot par iekšējo resursu
24. septembris, 2021
ML
Māra Libeka
Veselam
Gandrīz 30 tūkstošiem senioru nav sava ģimenes ārsta. Kā šie pakalpojumi viņiem tiek nodrošināti? 19
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Populārākais vēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā gadā būs – “Lai laba veselība!” 2
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Covid-19 seku mazināšana jauniešu vidū ir aktuāla – 17 000 saņems atbalstu 1
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 25
3 dienas
LE
LETA
Ziņas
Pavļuts atklāj, cik miljonus “MikroTik” valdes priekšsēdētājs apņēmies ziedot BKUS 27
4 dienas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 71
4 dienas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā atklāti 477 Covid-19 gadījumi un reģistrēta sešu pacientu nāve 21
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā parādījies jauns krāpšanas veids. Kas iedzīvotajiem jāņem vērā? 6
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 2
54 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Latvijā gaidāms liels sals. Sinoptiķu prognoze nākamajai nedēļai 2
4 stundas
GB
Guna Blaua
Stāsti
“Man nav nostalģijas pēc Operas.” Nu jau vairākus gadus operdziedātāja Kristīne Zadovska sevi sauc par “pilna laika mammu”
6 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
“Viss ir nācis ļoti lēni un ar smagu darbu.” Kārlis par mājaslapu un e-veikalu izveides platformu “Mozello”, ko “saprastu pat mamma” 2
6 stundas
LK
Linda Kusiņa-Šulce
Ziņas
“Dzīvības vainags” ir veltījums maniem bērniņiem, kas nomira pēc piedzimšanas – nepaauklēti, nesamīļoti… Saruna ar romāna autori
5 stundas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Augsto smago saslimstību un mirstību no Covid–19 un citām slimībām lielā mērā nosaka valdības sētās nāves bailes 38
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 82
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu? 62
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēvam 101
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 34
1 diena
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 132
1 diena
DB
Dace Bumbiere
Stāsti
Dzimst aizvien vairāk dvīņu. Izskan versija, ar ko tas saistīts 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 152
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 83
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
2 dienas
AT
Andris Tiļļa
Kokteilis
“Jauniešu apģērbā ir iecienītas uniseksa kolekcijas.” Mārtiņš par modi sācis interesēties jau agrā jaunībā
13:38
LE
LETA
Ziņas
Vērtēs iespēju lūgt atbrīvot no apcietinājuma ar Covid-19 slimnīcā nonākušo Lembergu 3
13:03
LA
LA.LV
Ziņas
“Prezidentam vajadzētu būt mazliet kritiskākam pret tiem cilvēkiem, kas ir ap viņu.” Kreitusi nošokējusi kāda situācija 18. novembrī 2
12:41