Foto – Shutterstock

Narkoze mūžu nesaīsina, bet tai pienācīgi jāsagatavojas 1

“Savulaik kādā pētījumā atklājās – vienolas dvīņiem, kas saņēmuši narkozi, salīdzinot ar saviem “dubultniekiem”, kuri to nav piedzīvojuši, īslaicīgi pasliktinās intelektuālās spējas. Droši vien mīts, ka narkoze atstāj paliekošas sekas un saīsina mūžu, nāk no laikiem, kad tajā izmantoja hloroformu. Arī mūsdienās anestēzija tomēr ir riska pasākums – tāpat kā jebkas, kas medicīnā saistīts ar nažiem, adatām un stipri iedarbīgām vielām,” atzīst Rīgas Austrumu klīniskās universitātes Operāciju bloka vadītājs anesteziologs Pēteris Tomiņš.

Reklāma
Reklāma

Katru ietekmē atšķirīgi

7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai
TV24
Ar ko Lukašenko uzjautrinājis Slaidiņu: “Tur veči stūma ezi ārā ar visām adatām!” 12
Ar vienu roku dod, ar otru ņem – G7 dienaskārtībā vairs nav Krievijas aktīvu konfiskācija. Ir tikai bailes?
Lasīt citas ziņas

Narkoze no atsāpināšanas veidiem organismu ietekmē visdziļāk, jo atņem apziņu, spēju elpot un kustēties, taču, kamēr tā pastāv, aizkavē tā dēvēto “operācijas slimību”, kas rodas, ķirurgam iejaucoties organismā. Nereti pastāv izvēles iespēja, piemēram, vēnas un bruku var operēt gan narkozē, gan ar vietējo anestēziju, kas atbrīvo tikai no sāpēm konkrētajā ķermeņa daļā.

Visbiežāk narkozes vielas ievada vēnā un papildus dod ieelpot. Katram cilvēkam bioķīmiskie procesi organismā notiek nedaudz atšķirīgi, tāpēc vieni aizmieg ātrāk, citi – lēnāk. Cilvēki uz zālēm reaģē dažādi, piemēram, daži nomierinošie medikamenti apmēram 10% cilvēku izraisa uzbudinājumu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pacienti apraksta dažādus sapņus – gan jaukus, gan nepatīkamus, ko redzējuši narkozes laikā. Man ir radies iespaids, ka to saturu kaut kādā mērā nosaka emocijas, ar kādām slimnieks ieradies uz operāciju,” stāsta Pēteris Tomiņš.

Lai pacients saņemtu atbilstoša dziļuma narkozi, anesteziologs vadās pēc viņa acīm, kā arī smadzeņu elektrisko procesu pieraksta – elektroencefalogrammas, pēc kuras par to var spriest objektīvi.

Tomēr retumis gadās, ka medikamenti iedarbojas vājāk, nekā vajadzētu, tādēļ cilvēks notiekošo daļēji uztver, tikai nespēj pakustēties un runāt. Citkārt apzināti dod seklu narkozi, piemēram, noteiktā etapā ķeizargrieziena operācijā, lai pasargātu bērnu no medikamentiem.

Gatavojoties operācijai

Pirms plānveida operācijas vai citas medicīniskas manipulācijas, kuras veikšanai nepieciešama narkoze, jākonsultējas ar anesteziologu.

Gadās, ka anesteziologs ieplānoto operāciju iesaka atlikt, jo uzskata, ka pacienta veselības stāvokli vajag un ir iespējams uzlabot, piemēram, samazināt augstu asinsspiedienu, paārstēt sirds mazspēju, uzlabot nieru darbību.

Svarīgi ir pastāstīt anesteziologam par visām pēdējā laikā lietotajām zālēm, jo tās var mijiedarboties ar narkozes medikamentiem, kā arī izraisīt komplikācijas operācijas gaitā, piemēram, hormonālās kontracepcijas līdzekļi maina asins recēšanu un tāpēc var rasties trombs.

Ļoti svarīgi ir ievērot noteikumu sešas stundas pirms narkozes neēst, jo, atslābstot barības vada un kuņģa muskulatūrai, ēdiens var nākt uz augšu, izraisot smagu, grūti ārstējamu pneimoniju vai pat nosmakšanu. Liktenīga var būt pat viena konfekte vai sula ar biezumiem. Savukārt ūdeni, tēju un kafiju var dzert ne vēlāk kā 20 minūtes pirms operācijas.

Reklāma
Reklāma
Ja pirms ilgi gaidītās operācijas piemetušās ies­nas, visticamāk, to nāksies atlikt. “Akūti slimus cilvēkus nemēdz operēt,” uzsver Pēteris Tomiņš. “Iesnas var beigties ar vīrusu pneimoniju, jo infekcija iekļūst zemākajos elpceļos vai pat plaušās, turklāt organisms ir vieglāk ievainojams.”
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.