Alīna Voronova
Alīna Voronova
Foto: Matīss Markovskis

Kāpēc latvietis var justies slikti, ja viņam uzrodas daudz naudas. Attiecības ar naudu 1

Emociju vadības speciālisti Alīnu Voronovu iepazinu kā Aura-Somas konsultanti. Vēlāk atklājās, ka viņa strādā arī ar Baha ziediem un Austrālijas ziedu esencēm, sistēmfenomenoloģiju un citām metodēm. Integrējot savus daudzos instrumentus, Alīna arī izveidojusi naudas enerģētikas autorkursu, un ar to saistāms arī mūsu sarunas galvenais temats – noskaidrot, kā 2019. gadā saprasties ar naudas enerģiju.

Reklāma
Reklāma
Krievijā atgriežas “mežonīgie deviņdesmitie”: maksājumu problēmu dēļ krievi par precēm norēķinās barterī
Veselam
Ko nedrīkst ēst no rīta: 8 ēdieni, kurus nevajadzētu ēst tukšā dūšā
Veselam
Inficēja miljoniem cilvēku un pazuda: zinātnieki joprojām meklē atbildes, kas izraisīja noslēpumaino “miega slimību”
Lasīt citas ziņas

Kas tevi pamudināja pievērsties šim virzienam?

Laikam jāatklāj kārtis – vairāk nekā desmit gadus biju biznesa juriste. Ilgu laiku strādāju bankā – vietā, kur visa centrā ir nauda. Tā, pildot profesionālos pienākumus, sāku savu mijiedarbību ar naudas enerģiju.
CITI ŠOBRĪD LASA

Ievēroju, ka nereti jau pirmās sarunas laikā ar klientu pamanu, kurš vēlāk nespēs atdot kredītu. Sāku piedomāt, kas īsti ir labs naudas saimnieks, labs uzņēmējs. Secināju – tas, kuram ir kompetence, kuram patīk tas, ko viņš dara, kurš prot būt īstajā vietā un laikā, prot radoši pārvarēt grūtības. Bieži vien tam visam pamatā ir laba intuīcija. Tad nu var teikt, ka tagad es konsultēju cilvēkus, palīdzu viņiem attīstīt sevī šāda veida intuīciju.

Izvairīties no šķietami labiem darījumiem, kas vēlāk izvēršas par avāriju?

Tieši tā! Bieži vien cilvēki pie manis nonāk, kad avārijas situācija jau ir nenovēršama. Tad strādājam, lai no tās izietu ar vismazākajiem zaudējumiem. Uzņēmumu slēgšana, tiesāšanās, pasaules dižķibeles – mums nevienam nav simtprocentīgas zelta polises, ka tas mūs neskars. Jautājums – ko ar to iesākt? Te ieslēdzas konsultanta intuīcija un kompetence.

Kā notiek naudas enerģijas konsultanta darbs?

Lūk, gadījums, kurā atklājās, ka itin labi varu apvienot atšķirīgās – juristes un emociju vadības – kompetences. Pie manis kā pie juristes vērsās vecāki, kuru dēls ārzemēs bija nonācis apcietinājumā, viņi meklēja juristu, kuram ir kontakti tajā valstī un kurš varētu tulkot dokumentus, nodrošināt saziņu. Redzot šo cilvēku izmisumu, pirmais, ko ieteicu māmiņai, bija Baha ziedi – krīzes maisījums. Viņa to cītīgi lietoja un varēja naktīs gulēt, arī kamēr vēl bija neziņā par dēla likteni.

Otrs – ieminējos, ka labprāt arī piedāvātu viņiem savas psiholoģes zināšanas. Viņi bija gatavi mēģināt jebko. Tiekot pāri pirmajiem emociju uzplūdiem, klienti spēja pieņemt nopietnus lēmumus. Puisim pienācās valsts apmaksāts advokāts, taču vecāki šaubījās, vai būs gana labs, tāpēc rautin rāvās meklēt un maksāt privātam aizstāvim. Ar sistēmas modelēšanas metodi, kurā lielu lomu spēlē arī emocijas, es viņiem varēju parādīt, ka advokāta maiņa var pat kaitēt.

Reklāma
Reklāma

Vienlaikus strādājām pie situācijas iespējamo seku pieņemšana.

Rezultātā viņi caur advokātu sazinājās ar dēlu, sagādāja vajadzīgos pierādījumus no Latvijas, un tiesas sēde beidzās ar daudz mazākām nepatikšanām, nekā sākotnēji prognozēja speciālisti.

Ģimene ietaupīja naudas summu, kas rakstāma ar vismaz trim nullēm, un neizdarīja liekās darbības, ko bija ieteikuši citi, ņemot vērā tikai loģikas apsvērumus.

Tātad labākais risinājums ne vienmēr ir tas, ko spējam loģiski izskaitļot?

Jā. Un biznesā tāpat – racionāla pieeja ir svarīga, taču tai nav jābūt vienīgajai.

Tu jau minēji – kādus cilvēkus nauda mīl, bet citus nemīl…

Es domāju, ka nauda ir gatava iemīlēt ikvienu. Ticu, ka visi resursi šajā dzīvē tā vai citādi ir pieejami visiem. Protams, izejas pozīcijas nav vienlīdzīgas, kādam starts ir krietni apgrūtināts (zaudēti vecāki vai apgādnieki, fiziskās spējas), taču tajā pašā laikā katrā šajā kategorijā ir cilvēki, kas to spēj pārvērst par resursu, piemēram, Niks Vučičs, kuram kopš dzimšanas nav ne roku, ne kāju, bet kurš kļuvis par miljonāru un ir laimīgs ģimenes tēvs.

Ko nauda nemīl? Tā nemīl, ka tajā saskata kaut ko citu. Arī mēs, cilvēki, gribam, lai mūs pieņem tādus, kādi esam. Sievas negrib būt mammītes vīriem, vīriem nepatīk būt sponsoriem, bērniem – tik vien kā piepildīt vecāku ambīcijas.

Nauda negrib tikt asociēta ar mierinājumu vai drošības izjūtu. Vai ar mīlestību, dāvanām. To kā resursu var izlietot šo vērtību iegūšanai, taču ne aizstāt.

Piemēram, pelnītājs tēvs nespēj veltīt bērnam pietiekami laika un uzmanības, tāpēc atpērkas, apmaksājot visas atvases iegribas. Tādējādi bērnam rodas divējāda attieksme pret naudu: no vienas puses, atkarība no tās (šopaholisms, šķērdēšana azartspēlēs), no otras – neapzināta nepatika, nevēlēšanās pašam pelnīt naudu, lai nekļūtu līdzīgs mūžīgi aizņemtajam tēvam.

Cilvēks var just nepatiku pret naudu tāpēc, ka tā izvelk ārā to, ko viņš sevī nemana.

Šķiet, tas bija zvaigžņu koučs Tonijs Robinss, kurš teicis: nauda nav ne laba, ne slikta – tā ir kā palielināmais stikls, kas parāda tevī to, kas bez tās bijis nemanāms. Piemēram, dāsns cilvēks kļūs par filantropu, apdāvināts – par supertalantīgu, bet, ja viņš ir bijis skops, kad viņam bija minimālā alga, viņš nekļūs dāsns, kad viņam atnāks daudz naudas. Viņš kļūs skops vēl lielākā mērā.

Es varu gribēt naudu, teiksim, ceļojumam, bet tā taču nav nauda naudas dēļ…

Tas ir kaut kas cits! Tu vēlies naudu mērķa dēļ. Kad cilvēks nonāk līdz šai izpratnei, es viņam saku – strādājam uz šo mērķi! Viņš atbild – jā, bet man tam vajag naudu… Tomēr ļoti daudzi mūsu mērķi ir sasniedzami bez naudas. Patiešām!

Vai arī vajadzīgās naudas daudzums var radikāli atšķirties no tā, ko esi iedomājies.

Kāda uzņēmēja sieva man sūkstījās, ka viņas vīrs daudz strādā, palīdz citiem, bet pats pat atvaļinājumu lāgā nevar atļauties. Mēs ar šo tēmu pastrādājām no viņas skatpunkta: palaidām vaļā iekrāto aizvainojumu, un tālāk notika brīnums – vīra draugs uzdāvināja abiem romantisku ceļojumu pie Vidusjūras, tāpat vien – par vīrieša labo sirdi.

Ar ko būtu jāsāk, ja esmu nolēmusi sakārtot savas attiecības ar naudu?

Vispirms jāsaprot, kur tu esi pašlaik – ar savas neto vērtības aprēķināšanu. Tas ir process, kurā naudas izteiksmē novērtē visu, kas tev pieder: gan ar plusa, gan mīnusa zīmi – jo mums var piederēt gan auto un zelta auskari, gan pieci mikrokredīti, un tas viss ir vienā katlā. Paskaties, vai esi ar plusa vai ar mīnusa zīmi!

Tālāk – novērtējam savas prasmes. Teiksim, tu proti rakstīt foršus rakstus, spēlēt kādu instrumentu amatiera līmenī – filharmonijā neņems, bet bērnudārza eglītē nospēlēt vari – un runā entajās svešvalodās. Ikdienā nevienu no šīm prasmēm tu nepārdod, taču katrai no tām ir sava vērtība, un dažas tu esi ieguvusi pat par lielu naudu. Šis izvērtējums ļaus ieslēgties tavam prātam, jo  – kas vēl naudai patīk? Strādāt! Nauda būtībā ir ļoti čakla, tai patīk būt apritē!

Tāpēc tiem, kas sakrājuši četras izglītības un nevienu no tām īsti neliek lietā, arī naudas enerģija būs sastrēgusi, jo izglītībā ieguldītais tālāk nedarbojas.

Manā piecu nodarbību kursā grupā to visu darām kopā, piedevām mans vīrs, kurš ir biznesa vadības maģistrs, ierāda pamatus sava budžeta veidošanai un kredītu atmaksas un naudas krāšanas iemaņām.

Pieņemsim, ka cilvēks katru gadu saka – šogad es sakārtošu savas naudas lietas, pārstāšu aizņemties no brālēna, atlikšu naudu ceļojumam, ziedošu 5% no ienākumiem. Bet ikreiz viss paliek pusratā. Ko tas nozīmē? Ka prāta līmenī viņš visu saprot, bet neseko rīcība – ieslēdzas zemapziņas bloks. Te nāk palīgā visas metodes, kas izmanto intuīciju.

Vai vari minēt kādu piemēru?

Mēs varam palūkoties, kas notiek ar emocijām, aiziet pie tevis un paskatīties horoskopā vai pajautāt Taro kārtīm. Tas cilvēku varbūt motivē, viņš atrod savu knifiņu, ko beidzot liek lietā. Kaut vai naudas prievīti nopīs un ap roku apliks – tā viņu stimulēs rīkoties…

Tā patiešām arī dara?

Protams! Naudas talismanu veidošana ir vesela… ne nu gluži industrija, bet kustība gan. Paskaties, cik daudziem cilvēkiem makos ir zvīņas! Dažiem tās palīdz, citiem – ne.

Ja nepalīdz – kur ir tas āķis? Vai šie cilvēki kaut kādā ziņā paši atgrūž naudu?

Mūsu paaudze joprojām integrē pagātnes represiju, nacionalizācijas pieredzi. Mūsu vecvecāki – vai katrs no tām ir cietis.

Ir pētījumi, ka mēs savu likteni bieži vien neapzināti modelējam pēc vecvecāku (ne vecāku!) parauga.

Vērojamas interesantas situācijas, kad cilvēks uz līdzenas vietas mēdz palaist garām labas izdevības, pazaudēt biznesu, iekrist depresijā un tīši vai netīši piečakarēt visus, ko vien var. Kā ar neredzamu roku viņu vada dzimtas pieredze, kas ir ļoti sāpīga un par kuru neviens īsti nerunā. Kad sākam skatīties dzimtas scenāriju līmeni, izrādās, ka attiecības ar naudu kārtojas tā, lai vai nu atkārtotu, vai arī apgāztu vecvecāku pieredzi.

Pazīstu daudzus, kas saka – es iztikšu ar mazumiņu. Viņiem īstās problēmas nesākas tad, kad nekā nav, jo mūsu tautai izdzīvošanas režīms ir asinīs.

Taču failu par to, kā dzīvot labi, mūsu dzimtu scenārijos ir daudz mazāk.

Tāpēc tad, kad tev makā ir pieci eiro, tu nereti jūties komfortablāk nekā, ja tur pēkšņi ir pieci tūkstoši. Kāpēc? Jo tu noteikti zini, ko iesākt ar piecīti. Ikviens tavs sencis ir zinājis, kā apieties ar katru kapeiciņu. Bet kā apieties ar lielu summu, paliekot dzīvam un veselam, un labās attiecībās ar tuviniekiem, – tāda ieraksta tev nav, tas ir jārada no jauna.

Es domāju, tas ir viens no lielākajiem mūsu paaudzes izaicinājumiem – iemācīties to pašiem un iemācīt bērniem, nevis kārtējo reizi nodot tālāk, kā izdzīvot par minimālo algu.

Mēs čīkstam, ka naudas par maz, neviens taču nepriecājas – paldies Dievam, man ir minimālā, nav par ko uztraukties…

Skaidrs, ka tas ir diskomforts, skaidrs, ka tādējādi mēs ļoti daudz ko sev atņemam. Apkārtējā pasaule mums visu laiku atgādina – klausies, ir tik daudz iespēju! Turklāt, ja viens kaut ko ir spējis izdarīt, tad to spēj arī pārējie, tikai jāsaprot, ko un kā viņš dara.

Veiksminieks efektīvi izmanto to, kas viņam ir. Diemžēl mūsu sabiedrībā nereti vērojams, ka cilvēki ar divām trim augstākajām izglītībām strādā darbu, kas viņiem nepatīk, dzīvo, neklausot savai sirdsbalsij, pūlas atbilst kaut kādam sabiedrības vai ģimenes uzspiestam standartam un to pašu cītīgi ieaudzina bērnos.

Skaidrs, ka nauda pie tādiem nāk negribot.

Un viņiem krājas vien vējā palaistu iespēju saraksts. Toties īstie veiksminieki izmanto ikvienu iespēju! Jā, viņi kļūdās, jā, arī viņiem ir zaudējumi un neveiksmīgi projekti, bet viņi vienmēr turpinās mēģināt un meklēt.

Mana pieredze ar klientiem un sarunām par iespējām un radošu pieeju mēdz apstāties pie “jā, un tad mani pieķers VID un sāksies ziepes”… Un tas ir diezgan reāli!

Te ir vēl viens scenārijs: paaudžu paaudzēs cilvēki dzīvojuši bailēs no valsts sistēmas, bez iespējas ar to sadarboties, labākajā gadījumā – izvairīties. Tam neapzināti sekojot, situāciju noved tiktāl, ka ir jau par vēlu. Arī zobārsta tālruni atceras pēc pirmās negulētās nakts, nevis kad pirmoreiz iesāpas… Bailes no valsts iestādēm ir vēl viens stāsts, ar ko es strādāju.

Bieži izrādās, ka šīs bailes sakņotas vecāku un vecvecāku pieredzē, kur patiešām valsts iestādes uzmanība beidzās ar briesmu lietām – ar to, ka kāds neatgriezās, gāja bojā vai zaudēja visu. Tādas drāmas šodien, par laimi, ir retums. Kad tiekam vaļā no šīm paaudžu auklētajām bailēm, inspektori izturas citādi, cilvēkam atrodas pareizie argumenti, viņš spēj uzrakstīt īsto vēstuli, pastāvēt uz savām tiesībām. Vairs nesvīst plaukstas, un nav jāņem darbnespējas lapa.

Ja mēs baidāmies un nīstam, tad savācam vairāk vainas un soda draudu uz sava kakla nekā tad, ja nebaidītos?

Tieši tā! Ja kaut kas mūsu dzīvē ir atnācis, tad kaut kādā līmenī mēs to esam piesaukuši. Vai tas būtu nepatīkams klients, nemīlams radinieks vai nodokļu audits. Ja apzināsim šīs pieredzes apslēpto resursu, paņemsim un izmantosim, tad sekas var būt maigākas, nekā ja turpināsim vairīties!

Šogad sociālajos tīklos Alīna divus mēnešus regulāri atskaitījās, kādus jaunus fitnesa veidus izmēģinājusi. Kāpēc?

“Ir tāda likumsakarība: jo labākā stāvoklī tu uzturi savu ķermeni, jo labāk mijiedarbosies ar materiālo pasauli. Ne velti augstas klases sportisti nereti gūst panākumus arī biznesā. Sports dod noteiktu prāta un emociju struktūru.

Šogad aizgāju uz fitnesu, pēc tam kad pastrādāju ar diviem elites sportistiem – Brieža pretinieku Usiku, kuru nedēļu ēnoju kā tulks filmēšanas grupai, otra vārdu gan nevaru atklāt. Tas manī radīja mazu, baltu skaudībiņu par to, ka mans sportiskais potenciāls ir atstāts novārtā! Es daudz strādāju ar prātu un dvēseli, bet ķermeni… nu, tā… uzturu formā… Gribēju sevi izaicināt.

Ieguvēji no izaicinājuma ir visi trīs: prāts, emocijas un ķermenis. Izturība lielākoties dzīvo tieši emocijās un prātā. Tā veidojas brīdī, kad tu tiec pāri inercei, uzmācīgajām domām “es to nevarēšu”.

Vēl viens izaicinājums bija pamainīt savu ilggadīgo priekšstatu, ka esmu fiziski diezgan kusla būtne.

Tāpēc visas savas fiziskās aktivitātes neafišēju, darīju tā neuzkrītoši. Negaidīti savos 40 gados atklāju, ka tomēr esmu vismaz vidējais aritmētiskais, un varbūt manas atskaites iedvesmos arī citus rīkoties. Praksē šī pozitīvā rezonanse bija jūtama!

Projekta treneri Margarita un Gints, ņemot vērā individuālos rādītājus, pielāgoja gan ēdienkarti, gan slodzes. Astoņas nedēļas pa trim treniņiem zālē plus filmēti mājasdarbi un vēl treniņdegustācijas, kad izmēģinājām sešus eksotiskākus fizisko aktivitāšu veidus.

No tiem man vislabāk iegaršojās aerofitness gaisā pakārtos lakatos – tāda sajūta varētu būt mammas puncī. Ar veikbordu bija interesanti, lai gan īstais sērfings, manuprāt, tomēr vinnē. Vēl es sāku citādi skatīties uz garlaicīgajiem vingrojumiem brīvo svaru zālē.

Pateicoties mūsu treneru pieejai (tā pa vidu starp armijas seržantu un mīlīgu plīša lāci, kurš smaidot panāk, ka tu izdari pilnīgi visu!), vairs tos nepildu sakostiem zobiem kā skolā, bet uztveru kā iespēju ātri izkustināt savu ķermeni un prātu.”

Foto: Matīss Markovskis

Alīna piedāvā: atrodi savu naudas stihiju 2019. gadam!

Vajadzēs: spēļu kāršu kavu*.

* Var izmantot arī vienkārši četras papīra lapiņas, uz kurām pats ar roku uzraksti vai uzzīmē četru stihiju simbolus vai nosaukumus.

Uz labu laimi izvēlies vienu kārti, pievēršot uzmanību tikai mastam, – katrs no tiem atbilst savai stihijai un savai stratēģijai attiecībās ar naudas enerģiju.

Uguns (kreicis). Devīze gadam: “Nauda mīl darītājus!”Aktīva dzīves pozīcija – gan izkustinot ķermeni, gan iesaistoties sabiedriskajā dzīvē – nesīs veiksmi un papildu ienākumus. Uzmanību – runā mazāk par to, kas nav tavā varā (politika, citu ļaužu dzīve un maka biezums), un atceries, ka arī atpūta jāplāno laikus, lai uguns neizplēn priekšlaikus.

Zeme (kāravs). Šī pati par sevi ir visauglīgākā stihija. Gads solās būt izteikti veiksmīgs finanšu jomā. Devīze: “Pasaule ir dāsna pret visiem – esmu gatavs it visur ieraudzīt pārticības iespējas!” Pievērs uzmanību – ja vēlies arī turpmāk būt laimes lutekļa lomā, atceries pats būt dāsns. Taču nešķied spēkus un naudu tur, kur tie neiet labumā. Saglabā praktisku pieeju.

Gaiss (pīķis). Gada devīze: “Asini prātu, izglīto sevi! Prāta skaidrība ir puse no panākumiem.” Īstais laiks vairot savas zināšanas par naudas lietām un būt ļoti nosvērtam, izlemjot finanšu jautājumus. Uzmanību – šogad labāk nogriezt vecos parādus, nevis ņemt jaunu kredītu, paļaujoties uz rožaino nākotni.

Ūdens (ertcens). Gada devīze: “Nauda sekos Mīlestībai. Vairo Mīlestību!” Mīlestība un pozitīvas emocijas sev un citiem ir tavs galvenais kapitāls, kas nesīs augļus ar uzviju. Piestrādā pie labām attiecībām un nežēlo uzslavas un uzmundrinājumus – Visums to visu ieskaitīs tavā kontā. Uzmanību – mācies būt patiess un vienlaikus saudzīgs, kad runa ir par jūtām. Nauda mīl tos, kas prot mīlēt sevi un citus.

Alīna Voronova

emociju vadības speciāliste

• Dzimusi un dzīvo Rīgā

• Izglītība – juriste ar specializāciju komerctiesībās

• Krāsu terapeite, NLP, hipnoloģe, emociju brīvības tehnikas un Baha ziedu praktiķe, sistēmdizainere

• Patlaban apgūst psihoterapeita kvalifikāciju Inovatīvo psihotehnoloģiju institūtā Maskavā

• Grāmatu Dārgakmeņu mistiskā nozīme, Austrālijas buša ziedu esences tulkotāja un tulce

• Runā 5 valodās

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.