Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: SHUTTERSTOCK

No 7. līdz 9. decembrim Austrumu slimnīcā bez maksas varēs veikt muskuļu pārbaudes un izglītoties 0

No 7. līdz 9. decembrim Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā norisināsies Muskuļu veselības dienas, kuru laikā ikviens varēs bez maksas veikt muskuļu veselības pārbaudes un iegūt izsmeļošu informāciju par dažādām muskuļu slimībām, informēja preses sekretāre Aija Lietiņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Lasīt citas ziņas

„Muskuļu slimības ir ļoti dažādas un grūti atpazīstamas. Daudzi cilvēki pat nenojauš, ka viņiem ir kāda no šīm slimībām, tās izraisītos simptomus, piemēram, muskuļu sāpes, vājumu vai elpas trūkumu, kļūdaini saistot ar nepietiekamu fizisko sagatavotību vai ko citu. Daļa muskuļu slimību nav ārstējamas, taču vairāku slimību gadījumā pieejama efektīva terapija, kas ne vien palīdz mazināt apgrūtinošos simptomus un uzlabot dzīves kvalitāti, bet var pat izglābt dzīvību,” skaidro Austrumu slimnīcas neiroloģe docente Viktorija Ķēniņa.

Viena no šādām kaitēm ir Pompes slimība. Tā ir reta ģenētiska slimība, kas izraisa progresējošu muskuļu vājumu un var sākt izpausties jebkurā vecumā. Pompes slimība ir viena no tā dēvētajām lizosomālās uzkrāšanās slimībām, kas saistītas ar traucējumiem šūnas ķermenīšu lizosomu darbībā. Lizosomu galvenā funkcija ir dažādu barības vielu šķelšana, bet Pompes slimības gadījumā ir traucēta lizosomu spēja šķelt glikogēnu, kas glabājas muskuļos un aknās kā ogļhidrātu rezerves enerģijas ražošanai. Uzkrājoties pārmērīgā daudzumā, glikogēns pakāpeniski bojā muskuļu šūnas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Šī slimība var izpausties jau zīdaiņa vecumā, bet var arī nemanāmi noritēt gadiem un pieteikt sevi tikai pusaudža gados vai jau pieaugušā vecumā. Zīdaiņiem Pompes slimība izpaužas vissmagāk, skarot arī ķermeņa svarīgāko muskuli – sirdi. Jaundzimušais parasti cieš no sirdsdarbības un elpošanas traucējumiem, slikti pieņemas svarā un muskuļu vājuma dēļ ir traucēta bērniņa fiziskā attīstība.

Savukārt pusaudžiem un pieaugušajiem ar Pompes slimību raksturīgas biežas muskuļu sāpes, grūtības elpot pat pēc nelielas fiziskās slodzes un muskuļu vājums, kas parasti ir īpaši izteikts plecu un iegurņa joslā.

„Ar rokām cilvēks var izdarīt visu, ko vajag, bet pacelt tās augšā, piemēram, lai piekārtu aizkarus, ir ļoti grūti. Pēdas kustas labi, bet, lai no krēsla pieceltos, vajag krietni piepūlēties, atsperties, tāpat – kāpšana pa kāpnēm sagādā grūtības,” skaidro docente Ķēniņa. „Bieži vien cilvēks domā: tāds es vienkārši esmu – ne tik stiprs, ne tik sportisks kā citi. Tāpēc samierinās ar elpas trūkumu pat pie nelielas fiziskas slodzes, iemācās sadzīvot ar muskuļu sāpēm. Diemžēl šī slimība progresē, arvien vairāk novājinot muskuļus, tai skaitā elpošanas, kas var novest pie invaliditātes un priekšlaicīgas nāves.”

Sākumā elpošanas grūtības ir pie minimālas fiziskas slodzes, bet, slimībai progresējot, aizdusa sāk mocīt arī miera stāvoklī. „Pienāk brīdis, kad elpošanas traucējumi kļūst tik smagi, ka pacients nonāk slimnīcā pie mākslīgās elpošanas aparāta vai mirst. Diemžēl arī ne visi ārsti ir pietiekami labi informēti par šo slimību, tāpēc pacients bieži vien paliek bez diagnozes. Viņa medicīniskajā kartē tiek ierakstīts vien „nezināmas izcelsmes progresējoši elpošanas traucējumi,” stāsta Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs asociētais profesors Guntis Karelis.

Reklāma
Reklāma

Pompes slimību ir iespējams apturēt, kā arī panākt tās regresu. Lizosomu darbības traucējumu iemesls ir noteikta enzīma (skābās alfa glikozidādes) trūkums, tāpēc Pompes slimību ārstē ar enzīmu aizstājošo terapiju, proti, pacientam trūkstošo enzīmu regulāri ievadot intravenozi.

Pacientiem ar muskuļu slimībām bieži ir grūtības dzīvot aktīvu dzīvi un iekļauties darba tirgū, slimībai progresējot, viņi visbiežāk kļūst piekalti gultai. Muskuļu veselības dienu mērķis ir informēt sabiedrību par Pompes slimību un citām muskuļu kaitēm, kā arī apzināt pacientus ar šādām slimībām, lai palīdzētu atbrīvoties no mokošajiem simptomiem un sniegtu iespēju dzīvot pilnvērtīgu dzīvi.

Muskuļu veselības dienās norisināsies Austrumu slimnīcas stacionāra „Latvijas Onkoloģijas centrs” poliklīnikas 1. stāvā, un tās apmeklēt aicināts ikviens. Katru dienu notiks speciālistu lekcijas par dažādām muskuļu slimībām, kā arī muskuļu veselības veicināšanu, un ikvienam būs iespēja noskatīties īsfilmu par Pompes slimību.

Muskuļu veselības dienās ikviens varēs bez maksas veikt muskuļu spēka testu (dinamometriju) un elpošanas testu (spirometriju). Ja testu rezultāti norādīs uz iespējamām muskuļu veselības problēmām, bez maksas būs iespēja veikt arī speciālu asinsanalīzi, ko izmanto Pompes slimības atklāšanai. Pacientiem ar Pompes slimību ir paaugstināts fermenta kreatīnfosfokināzes līmenis, kas norāda uz muskuļu sabrukšanas procesiem.

Muskuļu veselības dienās būs iespēja saņemt neirologa konsultāciju. Ja problēmas ar muskuļiem ir cilvēkam, kuram ir grūtības pašam ierasties uz konsultāciju, nākt un konsultēties par viņa veselību var arī tuvinieki.

Pasākumu organizē Austrumu slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnika sadarbībā ar Austrumu slimnīcas Atbalsta fondu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.