Foto – Shutterstock

Pārtikas piedevu jeb E-vielu ABC 0

Konsultē IRINA KARPIKOVA – SIA “Locija” sabiedrības veselības ārste (veselības zinātņu maģistra grāds uzturzinātnē) ar pieredzi pārtikas uzņēmumu inspicēšanā un sertificēšanā. Piedalījusies pārtikas drošumu reglamentējošo normatīvo aktu un vadlīniju izstrādāšanas darba grupās.

Reklāma
Reklāma

Pārtikas piedevu nepieciešamība

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 cipariem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro 15
Farmācijas gigants “AstraZeneca” atzīst, ka viens no tās Covid-19 vakcīnas blakusefektiem var būt pat nāvējošs 7
FOTO. Muskuļains torss! Pirmo reizi redzam Donu jaunajā Eirovīzijas tērpā 14
Lasīt citas ziņas

Pārtikas piedeva ir jebkura viela, ko atsevišķi uzturā nelietojam un kas nav arī raksturīga pārtikas sastāvdaļa, tā definēts Eiropas Parlamenta un Padomes Regulā*. Pārtikas piedevas jeb E-vielas var pievienot dažādos ražošanas posmos – ražošanā, pārstrādē, sagatavošanā, iepakošanā u.c.

E-vielu ražošanā izmanto gan dabiskās, dažādas augu un dzīvnieku izcelsmes izejvielas, gan pārtikas piedevas var izgatavot mākslīgi – ķīmiskās sintēzes ceļā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kāpēc tiek liktas pārtikas piedevas? To lietošana atvieglo tehnoloģiskos procesus, kā arī palīdz ražot produktus ar vēlamu ārējo izskatu, konsistenci, garšu, derīguma termiņu, samazinātu cukura vai tauku daudzumu. Piemēram, konservantu lietošana dažos termiski apstrādātas gaļas produktos ir nepieciešama tīri tehniski, lai uzlabotu produktu mikrobioloģisko kvalitāti, tostarp kavējot tādu bīstamu mikroorganismu augšanu kā Listeria monocytogenes, kas var izraisīt visai draudīgu pārtikas infekciju – listeriozi.

Vēl kāds piemērs – lielākoties zivju konservēšanai izmanto ļoti augstu sāls saturu (kas paaugstina asinsspiedienu), bet to var ražot ar veselībai mazāk kaitīgu produktu, pievienojot skābi un konservantu. Klasiskā majonēze ir ar augstu tauku saturu, toties cietes un emulgatoru lietošana palīdz ražot mērci ar zemāku tauku saturu. Savukārt saldinātāju izmantošana dažādos pārtikas produktos ir noderīga, lai aizstātu cukurus ar augstu kaloritāti (saharozi, glikozi, fruktozi utt.), tādējādi ļaujot samazināt produktos esošo kaloriju daudzumu. Pievienojot noteiktām pārtikas produktu kategorijām saldinātāju (kur to atļauts izmantot), ražotājiem būtu lielāka elastība, izstrādājot pārtikas produktus ar samazinātu enerģētisko vērtību (kuriem piemīt tādas pašas garšas īpašības kā produktiem ar augstu kaloritāti).

Kāpēc tas ir tik būtiski? Protams, organismam ir nepieciešama enerģija kaloriju veidā (ogļhidrāti, tauki u. c.), bet to pārmērīga lietošana kombinācijā ar mazkustīgu dzīvesveidu, var visnotaļ negatīvi ietekmēt cilvēka veselību, izraisot aptaukošanos un aktualizējot tādas veselības problēmas kā hipertonija, cukura diabēts, ateroskleroze u. c. Toties produkti ar samazinātu kaloritāti palīdz kontrolēt vai samazināt svaru, ja tas nepieciešams. Ir cilvēki, kuri uzturā nevar lietot produktus, kas satur cukurus, taču, ja tomēr gribas ēdienu ar saldu garšuv, tad deserti, bezalkoholiskie dzērieni un īpašām diētām paredzēti produkti ar saldinātājiem ir domāti tieši šādai patērētāju grupai. Jāņem gan vērā, ka ne vienmēr teiciens “visi liesi produkti ir veselīgi, bet trekni – kaitīgi” atbilst patiesībai. Piemēram, trekno jūras zivju produktu un olīveļļas lietošana uzturā nodrošina mūsu organismu ar vērtīgām taukskābēm utt. Tāpēc katra situācija jāvērtē individuāli.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.