Foto – Aija Geida

Pašgatavotas, ārstējošas zobu pastas 0

Pašgatavotai zobu pastai var pievienot konkrētas sastāvdaļas, kam ir ne tikai patīkama garša, bet kas arī palīdzēs novērst mutes dobuma problēmas, piemēram, zobu jutīgumu, smaganu iekaisumu vai asiņošanu.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 24
Putins ir izmēģinājis jaunu “superieroci”, kādu pasaule “vēl nav redzējusi” 156
Kokteilis
Magnētiskās vētras 2024. gada aprīļa beigām – visbīstamākās dienas
Lasīt citas ziņas

Veikalos nopērkamo zobu pastu sastāvā mēdz būt vielas, kas iekrāsotas ar ķīmiskām krāsvielām, kam pievienoti dažādi putojošie līdzekļi (nātrija lauretsulfāts jeb SLS), par kuriem pētījumos apstiprināts – tie nav draudzīgi organismam. Mājās pagatavotai zobu pastai varat pievienot vien dabiskas sastāvdaļas un būt pilnīgi droši, ka tā nekaitēs veselībai.

Zobu pastu gatavo, pamatam izmantojot kokosriekstu eļļu, dzeramo sodu un smalko jūras sāli. Ēteriskās eļļas un saldinātājus izvēlas atkarībā no iecerētā efekta, finansēm un komponentu pieejamības. Saldinātāji (medus, stēvijas pulveris un citi) lielākoties nepieciešami, lai pastai būtu patīkama garša, bet glicerīns piešķir patīkamu tekstūru. Bez šīm sastāvdaļām var iztikt, jo tās domātas tikai garšai un struktūrai. Jebkurai zobu pastai var papildus pievienot ēteriskās eļļas, lai iegūtu labāku smaržu un garšu. Bērnu zobu pastām noderēs pāris pilienu apelsīnu vai mandarīnu ēteriskās eļļas, kas dominēs pār citu komponentu garšu un smaržu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Ir arī sarežģītākas zobu pastas receptes (tās var atrast internetā, piemēram, latviešu valodā www.bbfactory.lv un www.calendula.lv), kurās izmanto silīciju, kalcija karbonātu, ksanatāna sveķus, ksilitolu, betaīnu un citas specifiskas sastāvdaļas. Nepieciešamas iemaņas un lielāks finansiāls ieguldījums, tomēr pašu gatavotas zobu pastas var būt pat četrreiz lētākas nekā veikalā pirktās.

Pirms gatavošanas jāizvēlas ārstniecisko augu ēteriskā eļļa.

Salvija ir augs numurs viens, ja asiņo smaganas un ir mutes dobuma iekaisums.

Krustnagliņas palīdz remdēt sāpes (to ēteriskā eļļa palīdzēs, ja zobārsts paziņojis, ka visi zobi salaboti un sāpēt nekam nevajadzētu, bet periodiski jūtams sāpīgums).

Kumelītes un piparmētras noder pret iekaisumu, piparmētras arī uzlabo elpu un dod patīkamu smaržu.

Tējaskoks un eikalipts ātri tiek galā ar smaganu iekaisumu, tējaskokam piemīt zobus balinošas īpašības.

Rozmarīns uzlabo asinsriti, palīdzēs ilgāku laiku, ja mēdz iekaist un asiņot smaganas, ir apasiņošanas problēmas.

Timiānam, propolisa ūdenim (un arī tējaskoka eļļai) piemīt antibakteriāls efekts.

Stēvijas pulveris darbojas gan kā saldinātājs, gan kā konservants.

Zobu pasta svaigai elpai

• 80 ml kokosriekstu eļļas

• 2 ēdamkarotes dzeramās sodas

• 2 tējkarotes stēvijas pulvera

• 15 pilienu piparmētras ēteriskās eļļas

Kokosriekstu eļļas burciņu ieliek siltā ūdenī, lai tās saturs izkūst. Visas sastāvdaļas rūpīgi iemaisa eļļā. Ielej mazā, platā burciņā un ļauj, lai sastingt. Lieto, pagatavotajā masā mazliet iemērcot zobu sukas zarus, jo pietiek ar niecīgu daudzumu. Piparmētras ēteriskā eļļa rada svaiguma sajūtu un patīkamu elpu, kokosriekstu eļļa zobus padara samtaini maigus un ir saistviela, savukārt soda parūpējas, lai zobi būtu tīri un balti. Zobu pastai ir saldena garša, tā patiks arī bērniem.

Reklāma
Reklāma

Ja asiņo smaganas

Foto – Aija Geida

• 50 g balto mālu

• ½ tējkarotes stēvijas pulvera

• ½ tējkarotes propolisa ūdens

• 3 pilieni salvijas ēteriskās eļļas

• 3 pilieni kumelītes ēteriskās eļļas

Baltos mālus sajauc ar propolisa ūdeni, līdz izveidojas bieza, viendabīga konsistence (ūdens daudzums var nedaudz atšķirties atkarībā no mālu kvalitātes un uzglabāšanas apstākļiem). Pievieno ēteriskās eļļas un stēvijas pulveri, samaisa un liek slēgtā trauciņā. Šī zobu pasta ir ļoti maiga, jo tajā nav ne sodas, ne sāls. Der tiem, kam asiņo smaganas un ir jutīgi zobi.

Foto – Aija Geida

Vienkārša un ātri pagatavojama

• 2 tējkarotes dzeramās sodas

• Tējkarote jūras sāls

• 2 pilieni krustnagliņu ēteriskās eļļas

• Daži pilieni tīra ūdens

Visas sastāvdaļas sajauc viendabīgā masā. Ja nav krustnagliņu eļļas, var izmantot citu ēterisko eļļu atkarībā no nepieciešamā efekta: garšīga pasta būs ar mandarīnu, atsvaidzinoša – ar piparmētru, antibakteriāla – ar tējaskoku un eikaliptu, iekaisumu mazinās kumelīšu eļļa.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.