Preparāta iepakojums ir maldinošs? Noskaidrojam, vai tā ir 1

Nopirku aptiekā dzelzs preparātu (Chela-Ferr Med), jo uz iepakojuma lieliem burtiem bija rakstīts, ka tas der veģetāriešiem un vegāniem. Esmu vegāne, man ir svarīgi, lai sastāvdaļu ražošanas procesā neviens dzīvnieks nebūtu cietis.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Mājās sīkāk izpētot iepakojumu, uz kastītes šaurākās malas pie sastāvdaļām maziem burtiņiem izlasīju, ka sastāvā ir želatīns. Neviens vegāns un veģetārietis nelieto želatīnu. Vai tā nav klaja patērētāju maldināšana? Es jūtos piemānīta un maldināta! Citādi nebūtu pirkusi šo preparātu, ja neredzētu uzrakstu. Vēlos lūgt patērētāju tiesību sargu komentāru. AIJA SIGULDĀ

Maldinoša komercprakse

Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) patērētāju informēšanas un komunikāciju daļas vecākā konsultante Santa Zarāne skaidro: “Dzelzs preparāta gadījumā jāvēršas Pārtikas un veterinārajā dienestā, kurš atbild par šādu preparātu marķējumu. Ja šāds līdzeklis tiktu maldinoši reklamēts, tā būtu PTAC kompetence.”

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ja ražotājs uztura bagātinātāja ražošanai ir izmantojis dzīvnieku izcelsmes želatīnu, tad produkta marķējums maldina patērētāju,” bilst Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Ilze Meistere.

Atbilstīgi Negodīgas komercprakses aizlieguma likumam komercpraksi uzskata par maldinošu, ja, ņemot vērā visus apstākļus, patērētājs tās ietekmē pieņem tādu lēmumu saistībā ar darījumu, kādu viņš citādi nebūtu pieņēmis. Šajā gadījumā ar lasītāju tieši tā noticis. Norāde, ka preparāts ir piemērots vegāniem un veģetāriešiem, pamudināja lasītāju no daudzajiem dzelzs preparātiem aptiekā izvēlēties šo vienu konkrēto.

Ilze Meistere norāda: “Lai Pārtikas un veterinārais dienests varētu veikt pārbaudi, būtu nepieciešama plašāka informācija par produktu: precīzs nosaukums, derīguma termiņš vai partijas numurs, cik kapsulu ir iepakojumā, kādā tirdzniecības vietā iegādāts.”

Dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļas

Pēc PVD sniegtās informācijas, konkrētais ražotājs ražo dažādu veidu uztura bagātinātājus – gan tādus, kuri satur dzīvnieku izcelsmes želatīnu, gan tādus, kas satur augu izcelsmes želatīnu, ko iegūst no jūrasaļģēm. Tikai uz produktiem, kas satur augu izcelsmes želatīnu, var būt norāde, ka to var lietot veģetārieši un vegāni.

“Pēdējos gados PVD pieprasa ražotājam uzrādīt apliecinājumus, kas pierāda, ka šāda norāde uz produkta iepakojuma nemaldina patērētājus,” skaidro Ilze Meistere. “Šis uzņēmējs saviem jaunākajiem produktiem ir uzrādījis visus nepieciešamos apliecinājumus.” Par lasītājas minēto preparātu informācija ir nodota inspektoriem pārbaužu veikšanai.

Lūdzām skaidrot radušos situāciju uzņēmumam, kas ražo un izplata konkrēto uztura bagātinātāju. Zāļu lieltirgotavas VitalMedica pārstāve Sanita Andrejeva: “Informācija ir rakstīta par aktīvo vielu – dzelzs aminoskābes helātu Ferrochel, kas ir unikāla organiskā dzelzs. Ferrochel ir hipoalerģiska un piemērota gan vegāniem, gan veģetāriešiem. Tā kā želatīns ir kapsulas sastāvdaļa, nevis aktīvās vielas dzelzs helāta sastāvā, vegāniem un veģetāriešiem iesakām kapsulu atvērt un saturu izbērt mutē vai iemaisīt ēdienā.”

Reklāma
Reklāma

Vienīgi netiek ņemts vērā, ka cilvēki, kas izvēlas vegānisku dzīvesveidu, dara to pārliecības dēļ – dzīvot tā, lai neviens dzīvnieks neciestu produktu ražošanas laikā, un ne medikamenti, ne kosmētika netikta izmēģināta uz dzīvniekiem. Šim preparātam ražošanas gaitā izmantota dzīvnieku izcelsmes sastāvdaļa, tāpēc pārliecinātam vegānam tas ir nepieņemami.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.