Publicitātes foto

Citas sievietes piens – otra labākā izvēle zīdainītim. Aicina ziedot piena bankai 0

Autore: dūla, zīdīšanas speciāliste un portāla Veselam.lv redaktore Linda Rozenbaha

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Kokteilis
FOTO. Ieva Brante demonstrē lielisku veidu, kā parādīt krāpniekiem viņu īsto vietu
Lasīt citas ziņas

Es atceros, kā biju dūla mammai, kurai bērniņš piedzima priekšlaikus, – saprotams, viņam vēl nebija pietiekami daudz spēciņa zīst mammas krūti, un mammai pašai bija sirsnīgi jāpiepūlas, lai piens atnāktu – viņa krūtis glāstīja, pieradināja, meditēja, vizualizēja, kā piens tek, domāja par savu mazulīti. Un kad piens atnāca, tas plūda straumēm. Mamma jutās tik piepildīta un priecīga par piena upēm. Bet mazais, protams, vēl visu nevarēja izēst. Un mammai tik ļoti gribējās, lai tik vērtīgais pieniņš neietu postā, nebūtu jāizlej – viņa jautāja mediķiem, vai varētu to iedot kādam citam bērniņam, – daudzām mammām te, kur mazie piedzimuši priekšlaikus, kaut vai no satraukumiem vien, piens tā arī neatnāca vai izbeidzās. Gribējās palīdzēt arī citām mammām, jo tas ir zināms un pierādīts, ka bērniem, bet jo īpaši tādiem knīpučiem, svarīgs ir cilvēka piens (Pasaules Veselības organizācija un pētījumi pierādījuši – donora piens ir otrā labākā izvēle pēc mātes piena jebkuram zīdainim). Diemžēl iespējas dot pienu citām mammām tā arī nebija. Mūsdienās medicīnas iestādē tam jānotiek oficiāli un ar pārbaudēm, izmantojot piena banku. Taču tagad mammām, kuras vēlēsies dalīties ar savu pienu, šāda iespēja būs. Iespēja būs, ja jūs, līdzcilvēki, palīdzēsit un ziedosit līdzekļus piena bankas izveidei Latvijā.

Šajā ziņā mēs Eiropā esam palikuši tādi kā pastariņi, līdzās Rumānijai. Igaunijā piena banka ir, un Lietuvā ir pat veselas divas!

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd uzsākta iniciatīva ziedot piena bankas veidošanai priekšlaikus dzimušiem bērniņiem, un kopumā piena bankas izveide izmaksās 61 00 eiro, neskaitot PVN. Turklāt tas ar visu to, ka sievietes pienu ziedotu – par to nesaņemtu atlīdzību. Tā kā projekts ir tik apjomīgs, tā īstenošana prasīs vairākus gadus, taču ir viennozīmīgi zināms, ka “ieguldījumi atmaksāsies”. Tā apgalvo Latvijas Neonatologu biedrības valdes priekšsēdētāja, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas neonatoloģe Amanda Smildzere, kas ir viena no piena bankas izveides iniciatorēm. “Tas viennozīmīgi atmaksāsies, jo mazināsies bērnu ciešanas, samazināsies priekšlaikus dzimušo bērnu ārstēšanās laiks slimnīcā, bērniņi ātrāk tiks mājās. Dārgums atmaksājas! Ir zinātniski pierādīts, ka mātes piens palīdz izvairīties pat no tādām agrajiem bērniņiem raksturīgām smagām slimībām kā nekrotiskais enterokolīts, būtiski samazinot tā ārstēšanās laiku. Nekrotiskā enterokolīta gadījumā sekas bērniņam nereti ir ne tikai īstermiņā, bet visam mūžam, tāpēc tik svarīgi dzīves sākumā saņemt mātes vai donores pienu,” kā vienu no iemesliem piena bankas radīšanai skaidro ārste Amanda Smildzere.

Kas vajadzīgs piena bankai un cik tas maksā

Iespējams, kādam vēl atmiņā no padomju laikiem palikušas zīdītājas, kas pabaroja ne tikai savu, bet arī kaimiņu bērnu. Un tas – par baltu velti vai pateicību. Tā ir viena veida sadarbība. Savukārt piena bankas tiek veidotas priekšlaikus dzimušiem un pasaulē tās tiek veidotas, izejot stingru kontroles sistēmu, un tas arī veido izdevumus.

Lūk, piena bankas izveides un darbošanās posmi:
– Jāievāc sievietes-donores medicīniskā vēsture un jāveic asins analīzes
– Jāsavāc piens (to pēc speciālas apmācības sievietes darīs pašas)
– Piens jāsasaldē (domāts, ka pienu nodos reizi vienā līdz divās nedēļās, minēja Amanda Smildzere)
– Jāveic pienā esošo baktēriju testēšana
– Jāveic piena sastāva analīze
– Seko donora piena apkopošana
– Tad to pasterizē
– Veic atkārotu pienā esošo baktēriju testēšanu
– Saldē
– Ārsts nozīmē donora pienu
– Tas tiek piegādāts mazulim.

Īsam, bet ļoti būtiskam laikam

Jebkurš zīdīšanas speciālists, ārsts un mamma, kas iedziļinājusies zīdaiņa uztura tēmā, zinās, ka ir zinātniski pierādīts – visvērtīgākais uzturs bērnam ir viņa mātes piens. Ja nav iespējama zīdīšana, otra labākā izvēle – atslaukts mammas piens. Ja arī šādas iespējas nav, nākamā labākā izvēle ir donores piens. To apstiprina arī neonatoloģe Amanda Smildzere.

Reklāma
Reklāma

Tomēr nav gluži tā, ka ar piena banku plānots nodrošināt priekšlaikus dzimušā bērniņa, kura māmiņai nav piena, visu zīdaiņa periodu. Patiesībā šis plānotais laiks ir diezgan īss, taču, kā jau minējām, vitāli svarīgs mazuļa dzīves sākumā viņa turpmākajai veselībai. Amanda Smildzere paskaidro: “Tas, cik ilgi tiks dots donores piens, atkarīgs no medicīniskiem rādītājiem – bērniņam jānobriest kuņģītim, zarniņām, jāskatās, kāda ir mikroflora, ir konkrēti rādītāji, kuriem seko līdzi. Caurmērā laiks, kad dod donores pienu, varētu būt līdz brīdim, kad bērns sasniedz divu kilogramu svaru, tas jau ir pat samērā liels rādītājs,” min ārste.

Jautāju, vai gadījumā, ja donoru mammu atsaucība būs lielāka un varēs nodrošināt pienu arī ilgākam laikam, vai tad bērniņi pienu saņems ilgāk, šobrīd gan ārste min, ka nē – atskaites punkts būšot medicīniskie rādītāji.

Viņa norāda, ka donora piens no piena bankas ir ļoti dārgs, viens litrs izmaksā aptuveni simts eiro! Un arī kaimiņvalstīs piena bankas piens tiek izmantots priekšlaikus dzimušajiem, kā arī noteiktu saslimšanu gadījumā.

Jāsaka, ka to, kuriem pieniņu vajadzēs, ir gana daudz. Ik gadu Latvijā vairāk nekā 1000 bērnu (jeb 6%) dzimst priekšlaicīgi. Ne visām māmiņām šādā dzīves pārbaudījumā izdodas pieniņu saglabāt.

“Ir būtiski piebilst, ka mātes piena bankas mērķis būs nodrošināt donoru pienu vismazākajiem pacientiem visos Latvijas neonatoloģijas centros, ne tikai Rīgā,” uzsver Dr. A. Smildzere.

Kā tu vari palīdzēt priekšlaikus dzimušiem bērniem būt veselākiem

Ziedojot piena bankas izveidei vienā no trim veidiem:
• zvanot uz Bērnu slimnīcas fonda ziedojumu tālruni 90006988 (ziedojums: 1,42 EUR par zvanu) vai ziedojot mājaslapā bsf.lv,
• ziedojot Rimi un Supernetto kastītēs vai Mans Rimi naudas uzkrājumu Rimi veikalu kioskos vai mājaslapā mansrimi.lv.
• iegādājoties Aptamil 2, 3 vai 4 piena maisījumus ar akcijas uzlīmi Rimi veikalos, tādējādi ziedojot 0,50 eiro par katru iegādāto iepakojumu (akcijas periods: 02.10.2017. – 31.12.2017.)

Mūziķis Zemītis aicina večus atbalstīt sievietes

Arī Latvijā pazīstamie mūziķi Ance Krauze un Kaspars Zemītis ir pievienojušies un pauduši atbalstu kampaņai “Dod spēku vismazākajam!”, kā veltījumu priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem un stiprinājumu viņu vecākiem iedziedot brīnišķīgo “Šūpuļdziesmu”, kuras mūzikas autors ir Valdis Atāls.

Mūziķis Kaspars Zemītis teic, ka, pēc mammas vārdiem, pats esot zīdīts līdz gada vecumam un redzējis, cik svarīga mazuļiem ir zīdīšana, redzot augam savus trīs bērnus. “Mēs, veči, varam aizdomāties (par to, cik būtisks piens bērniņam) un atbalstīt mammas,” viņš uzsvēra.

Noklausies!

Mamma: Bija žēl skatīties, ka piens iet zudumā

Savukārt priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrības “Esmu klāt! dibinātāja Sanita Ziediņa dalās personiskā stāstā: “Kad pasaulē nāca mani mazuļi, izjutu to, cik svarīgs ir mātes piens – it īpaši, ja piena nav. Bērniņam piedzimstot priekšlaikus, svarīga ir katra pilīte, taču man piena nebija, un es to ļoti pārdzīvoju. Tajā pašā laikā blakus bija mammas, kurām bija tik daudz piena, ka palika pāri – bija žēl skatīties, ka tas iet zudumā. Mātes piena bankas izveide ir liels atbalsts gan mazuļiem, gan viņu māmiņām.”

Arī māmiņai Lainei Dambergai bērniņš nāca pasaulē priekšlaikus, tik maziņš, ka viņu varēja ar plaukstu noklāt. “Ārsti teica, ka viņa nedzīvos…” Viņa noraugās uz sprigano meitēnu. Lainei piena bijis daudz un ar to bijušas pilnas gan slimnīcas saldētavas, gan saldētava mājās!

Vieni no kampaņas iniciatoriem un rīkotājiem ir arī zīdaiņu un bērnu pārtikas ražošanas uzņēmums Nutricia, kas jau vairāk nekā 40 gadus savā zinātnes centrā “Nutricia Research” Nīderlandē pēta mātes pienu, ik dienu par to atklājot ko jaunu. “Mēs pētām mātes pienu, par savu misiju uzskatot mazuļu agrīnajā dzīves posmā uzņemtā uztura kvalitātes veicināšanu, jo katrs bērns ir pelnījis iespēju saņemt labāko uzturu un izaugt vesels – arī vismazākie jeb priekšlaikus dzimušie bērni, kuru veiksmīgai attīstībai uzturam ir kritiska nozīme. Piemēram, pagājušā gada laikā vien tika atklāti 600 jauni proteīni, kas atrodas mātes pienā. Mātes piens savas sarežģītās ķīmiskās formulas dēļ ir vispārsteidzošākais šķidrums pasaulē – tas mainās, atbilstoši bērna mainīgajām vajadzībām!” saka šī zinātnes centra vadītājs Baltijas valstīs Guntars Zālītis.

Lai arī ziedojumu kampaņas virsmērķis ir mātes piena bankas izveide, tas iet roku rokā ar sabiedrības izglītošanu, kā arī izpratnes un atbalsta veicināšanu, lai dotu spēku gan māmiņām, gan priekšlaikus dzimušajiem bērniem. Reizēm, lai paustu atbalstu, nemaz nav vajadzīgs tik daudz.

Ikviens tiek aicināts paust atbalstu un dot spēku priekšlaikus dzimušo bērnu ģimenēm arī simboliski – izveidojot no papīra origami taureni un izvietojot to savā apkārtējā vidē: mājās pie loga, darba vietā, skolā, kafejnīcā, bibliotēkā vai kādā citā sabiedriskā vietā. Tas būs atgādinājums, ka mēs esam tepat, līdzās, domājot labas domas.

Taurenītis ir izvēlēts par kampaņas simbolu, jo priekšlaikus dzimušie bērni ir kā taurenīši – viņi ienāk šajā pasaulē ļoti mazi, trausli un sargājami, bet vienlaikus taurenis ir arī simbols jaunai, austošai dienai un cerību pilnam sākumam.

P.S. Raksta sākumā pieminētais bērniņš braši paaudzies un ir vesels, skaists cilvēks.