Publicitātes foto

Citas sievietes piens – otra labākā izvēle zīdainītim. Aicina ziedot piena bankai 0

Autore: dūla, zīdīšanas speciāliste un portāla Veselam.lv redaktore Linda Rozenbaha

VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
Lasīt citas ziņas

Es atceros, kā biju dūla mammai, kurai bērniņš piedzima priekšlaikus, – saprotams, viņam vēl nebija pietiekami daudz spēciņa zīst mammas krūti, un mammai pašai bija sirsnīgi jāpiepūlas, lai piens atnāktu – viņa krūtis glāstīja, pieradināja, meditēja, vizualizēja, kā piens tek, domāja par savu mazulīti. Un kad piens atnāca, tas plūda straumēm. Mamma jutās tik piepildīta un priecīga par piena upēm. Bet mazais, protams, vēl visu nevarēja izēst. Un mammai tik ļoti gribējās, lai tik vērtīgais pieniņš neietu postā, nebūtu jāizlej – viņa jautāja mediķiem, vai varētu to iedot kādam citam bērniņam, – daudzām mammām te, kur mazie piedzimuši priekšlaikus, kaut vai no satraukumiem vien, piens tā arī neatnāca vai izbeidzās. Gribējās palīdzēt arī citām mammām, jo tas ir zināms un pierādīts, ka bērniem, bet jo īpaši tādiem knīpučiem, svarīgs ir cilvēka piens (Pasaules Veselības organizācija un pētījumi pierādījuši – donora piens ir otrā labākā izvēle pēc mātes piena jebkuram zīdainim). Diemžēl iespējas dot pienu citām mammām tā arī nebija. Mūsdienās medicīnas iestādē tam jānotiek oficiāli un ar pārbaudēm, izmantojot piena banku. Taču tagad mammām, kuras vēlēsies dalīties ar savu pienu, šāda iespēja būs. Iespēja būs, ja jūs, līdzcilvēki, palīdzēsit un ziedosit līdzekļus piena bankas izveidei Latvijā.

Šajā ziņā mēs Eiropā esam palikuši tādi kā pastariņi, līdzās Rumānijai. Igaunijā piena banka ir, un Lietuvā ir pat veselas divas!

CITI ŠOBRĪD LASA

Šobrīd uzsākta iniciatīva ziedot piena bankas veidošanai priekšlaikus dzimušiem bērniņiem, un kopumā piena bankas izveide izmaksās 61 00 eiro, neskaitot PVN. Turklāt tas ar visu to, ka sievietes pienu ziedotu – par to nesaņemtu atlīdzību. Tā kā projekts ir tik apjomīgs, tā īstenošana prasīs vairākus gadus, taču ir viennozīmīgi zināms, ka “ieguldījumi atmaksāsies”. Tā apgalvo Latvijas Neonatologu biedrības valdes priekšsēdētāja, Bērnu Klīniskās universitātes slimnīcas neonatoloģe Amanda Smildzere, kas ir viena no piena bankas izveides iniciatorēm. “Tas viennozīmīgi atmaksāsies, jo mazināsies bērnu ciešanas, samazināsies priekšlaikus dzimušo bērnu ārstēšanās laiks slimnīcā, bērniņi ātrāk tiks mājās. Dārgums atmaksājas! Ir zinātniski pierādīts, ka mātes piens palīdz izvairīties pat no tādām agrajiem bērniņiem raksturīgām smagām slimībām kā nekrotiskais enterokolīts, būtiski samazinot tā ārstēšanās laiku. Nekrotiskā enterokolīta gadījumā sekas bērniņam nereti ir ne tikai īstermiņā, bet visam mūžam, tāpēc tik svarīgi dzīves sākumā saņemt mātes vai donores pienu,” kā vienu no iemesliem piena bankas radīšanai skaidro ārste Amanda Smildzere.

Kas vajadzīgs piena bankai un cik tas maksā

Iespējams, kādam vēl atmiņā no padomju laikiem palikušas zīdītājas, kas pabaroja ne tikai savu, bet arī kaimiņu bērnu. Un tas – par baltu velti vai pateicību. Tā ir viena veida sadarbība. Savukārt piena bankas tiek veidotas priekšlaikus dzimušiem un pasaulē tās tiek veidotas, izejot stingru kontroles sistēmu, un tas arī veido izdevumus.

Lūk, piena bankas izveides un darbošanās posmi:
– Jāievāc sievietes-donores medicīniskā vēsture un jāveic asins analīzes
– Jāsavāc piens (to pēc speciālas apmācības sievietes darīs pašas)
– Piens jāsasaldē (domāts, ka pienu nodos reizi vienā līdz divās nedēļās, minēja Amanda Smildzere)
– Jāveic pienā esošo baktēriju testēšana
– Jāveic piena sastāva analīze
– Seko donora piena apkopošana
– Tad to pasterizē
– Veic atkārotu pienā esošo baktēriju testēšanu
– Saldē
– Ārsts nozīmē donora pienu
– Tas tiek piegādāts mazulim.

Īsam, bet ļoti būtiskam laikam

Jebkurš zīdīšanas speciālists, ārsts un mamma, kas iedziļinājusies zīdaiņa uztura tēmā, zinās, ka ir zinātniski pierādīts – visvērtīgākais uzturs bērnam ir viņa mātes piens. Ja nav iespējama zīdīšana, otra labākā izvēle – atslaukts mammas piens. Ja arī šādas iespējas nav, nākamā labākā izvēle ir donores piens. To apstiprina arī neonatoloģe Amanda Smildzere.

Tomēr nav gluži tā, ka ar piena banku plānots nodrošināt priekšlaikus dzimušā bērniņa, kura māmiņai nav piena, visu zīdaiņa periodu. Patiesībā šis plānotais laiks ir diezgan īss, taču, kā jau minējām, vitāli svarīgs mazuļa dzīves sākumā viņa turpmākajai veselībai. Amanda Smildzere paskaidro: “Tas, cik ilgi tiks dots donores piens, atkarīgs no medicīniskiem rādītājiem – bērniņam jānobriest kuņģītim, zarniņām, jāskatās, kāda ir mikroflora, ir konkrēti rādītāji, kuriem seko līdzi. Caurmērā laiks, kad dod donores pienu, varētu būt līdz brīdim, kad bērns sasniedz divu kilogramu svaru, tas jau ir pat samērā liels rādītājs,” min ārste.

Jautāju, vai gadījumā, ja donoru mammu atsaucība būs lielāka un varēs nodrošināt pienu arī ilgākam laikam, vai tad bērniņi pienu saņems ilgāk, šobrīd gan ārste min, ka nē – atskaites punkts būšot medicīniskie rādītāji.

Viņa norāda, ka donora piens no piena bankas ir ļoti dārgs, viens litrs izmaksā aptuveni simts eiro! Un arī kaimiņvalstīs piena bankas piens tiek izmantots priekšlaikus dzimušajiem, kā arī noteiktu saslimšanu gadījumā.

Jāsaka, ka to, kuriem pieniņu vajadzēs, ir gana daudz. Ik gadu Latvijā vairāk nekā 1000 bērnu (jeb 6%) dzimst priekšlaicīgi. Ne visām māmiņām šādā dzīves pārbaudījumā izdodas pieniņu saglabāt.

“Ir būtiski piebilst, ka mātes piena bankas mērķis būs nodrošināt donoru pienu vismazākajiem pacientiem visos Latvijas neonatoloģijas centros, ne tikai Rīgā,” uzsver Dr. A. Smildzere.

Kā tu vari palīdzēt priekšlaikus dzimušiem bērniem būt veselākiem

Ziedojot piena bankas izveidei vienā no trim veidiem:
• zvanot uz Bērnu slimnīcas fonda ziedojumu tālruni 90006988 (ziedojums: 1,42 EUR par zvanu) vai ziedojot mājaslapā bsf.lv,
• ziedojot Rimi un Supernetto kastītēs vai Mans Rimi naudas uzkrājumu Rimi veikalu kioskos vai mājaslapā mansrimi.lv.
• iegādājoties Aptamil 2, 3 vai 4 piena maisījumus ar akcijas uzlīmi Rimi veikalos, tādējādi ziedojot 0,50 eiro par katru iegādāto iepakojumu (akcijas periods: 02.10.2017. – 31.12.2017.)

Mūziķis Zemītis aicina večus atbalstīt sievietes

Arī Latvijā pazīstamie mūziķi Ance Krauze un Kaspars Zemītis ir pievienojušies un pauduši atbalstu kampaņai “Dod spēku vismazākajam!”, kā veltījumu priekšlaikus dzimušajiem bērniņiem un stiprinājumu viņu vecākiem iedziedot brīnišķīgo “Šūpuļdziesmu”, kuras mūzikas autors ir Valdis Atāls.

Mūziķis Kaspars Zemītis teic, ka, pēc mammas vārdiem, pats esot zīdīts līdz gada vecumam un redzējis, cik svarīga mazuļiem ir zīdīšana, redzot augam savus trīs bērnus. “Mēs, veči, varam aizdomāties (par to, cik būtisks piens bērniņam) un atbalstīt mammas,” viņš uzsvēra.

Noklausies!

Mamma: Bija žēl skatīties, ka piens iet zudumā

Savukārt priekšlaikus dzimušo bērnu vecāku biedrības “Esmu klāt! dibinātāja Sanita Ziediņa dalās personiskā stāstā: “Kad pasaulē nāca mani mazuļi, izjutu to, cik svarīgs ir mātes piens – it īpaši, ja piena nav. Bērniņam piedzimstot priekšlaikus, svarīga ir katra pilīte, taču man piena nebija, un es to ļoti pārdzīvoju. Tajā pašā laikā blakus bija mammas, kurām bija tik daudz piena, ka palika pāri – bija žēl skatīties, ka tas iet zudumā. Mātes piena bankas izveide ir liels atbalsts gan mazuļiem, gan viņu māmiņām.”

Arī māmiņai Lainei Dambergai bērniņš nāca pasaulē priekšlaikus, tik maziņš, ka viņu varēja ar plaukstu noklāt. “Ārsti teica, ka viņa nedzīvos…” Viņa noraugās uz sprigano meitēnu. Lainei piena bijis daudz un ar to bijušas pilnas gan slimnīcas saldētavas, gan saldētava mājās!

Vieni no kampaņas iniciatoriem un rīkotājiem ir arī zīdaiņu un bērnu pārtikas ražošanas uzņēmums Nutricia, kas jau vairāk nekā 40 gadus savā zinātnes centrā “Nutricia Research” Nīderlandē pēta mātes pienu, ik dienu par to atklājot ko jaunu. “Mēs pētām mātes pienu, par savu misiju uzskatot mazuļu agrīnajā dzīves posmā uzņemtā uztura kvalitātes veicināšanu, jo katrs bērns ir pelnījis iespēju saņemt labāko uzturu un izaugt vesels – arī vismazākie jeb priekšlaikus dzimušie bērni, kuru veiksmīgai attīstībai uzturam ir kritiska nozīme. Piemēram, pagājušā gada laikā vien tika atklāti 600 jauni proteīni, kas atrodas mātes pienā. Mātes piens savas sarežģītās ķīmiskās formulas dēļ ir vispārsteidzošākais šķidrums pasaulē – tas mainās, atbilstoši bērna mainīgajām vajadzībām!” saka šī zinātnes centra vadītājs Baltijas valstīs Guntars Zālītis.

Lai arī ziedojumu kampaņas virsmērķis ir mātes piena bankas izveide, tas iet roku rokā ar sabiedrības izglītošanu, kā arī izpratnes un atbalsta veicināšanu, lai dotu spēku gan māmiņām, gan priekšlaikus dzimušajiem bērniem. Reizēm, lai paustu atbalstu, nemaz nav vajadzīgs tik daudz.

Ikviens tiek aicināts paust atbalstu un dot spēku priekšlaikus dzimušo bērnu ģimenēm arī simboliski – izveidojot no papīra origami taureni un izvietojot to savā apkārtējā vidē: mājās pie loga, darba vietā, skolā, kafejnīcā, bibliotēkā vai kādā citā sabiedriskā vietā. Tas būs atgādinājums, ka mēs esam tepat, līdzās, domājot labas domas.

Taurenītis ir izvēlēts par kampaņas simbolu, jo priekšlaikus dzimušie bērni ir kā taurenīši – viņi ienāk šajā pasaulē ļoti mazi, trausli un sargājami, bet vienlaikus taurenis ir arī simbols jaunai, austošai dienai un cerību pilnam sākumam.

P.S. Raksta sākumā pieminētais bērniņš braši paaudzies un ir vesels, skaists cilvēks.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Konstatēts jauns sieviešu aptaukošanās faktors – tas ir gaisā!
Slimnīcas satrauktas par finansējumu: ja netiks rasts risinājums, būs apdraudēta spēja nodrošināt pacientiem vajadzīgos pakalpojumus 27
Skatītājs par ēdināšanu skolās: Ēdāju ir maz, ēdienu tikai sacūko 70
“Neesam gatavi masveidā ārstēt politraumas.” Saruna ar traumatologu Andri Vikmani 12
VIDEO. “No rītdienas jūs visi būsiet starptautiskajā meklēšanā!” Ukrainas drošības dienestam izdevies ielauzties Maskavas Zoom sarunā 49
“Man ir pie kājas, kam tas traucēja!” Bokseris Zutis noparkojas pie invalīdu stāvvietas un nodēvē sabiedrību par slimu 133
VIDEO. Labi, ka mammas nebija tuvumā… Pārgalvīgi vīri mežā Limbažu pusē atrod lācēnu midzeni un nofilmē mazuļus
FOTO. “Kažoks bez siļķes,” “20% atlaide alkoholiķiem” – smieklīgi uzraksti, kas izvietoti Latvijas veikalos 24
Šmits par palīdzību un ekonomiku. “Latvija ziedo lielas kravas ar olām, bet ukraiņi par pazeminātu cenu citas pārdod Latvijai” 14
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
Mēness aptieka: Kuri dabas līdzekļi izmantojami stresa ietekmes mazināšanai 1
Paplašinot pakalpojumu pieejamību pieaugušajiem un bērniem, VCA atver jaunu poliklīniku „Dole” 5
Daudz alkohola vai kofeīna, urīnceļu infekcijas, nierakmeņi un citi iespējamie iemesli fizioloģiskās funkcijas traucējumiem 1
Aktuāli padomi ādas aizsargfunkciju stiprināšanai ziemā
Ukraiņu farmaceits Latvijā 1
Ko ēst vai ko neēst, lai dzīvotu ilgāk 10
Mēness aptieka: Farmaceiti un farmaceitu asistenti no Ukrainas sniedz ieguldījumu Latvijas iedzīvotāju farmaceitiskajā aprūpē 9
Kā salviju izmanto veselībai 3
Dažādi augšējo elpceļu vīrusi – ko darīt veselības uzlabošanai 8
Ko svarīgi zināt par respiratori sincitiālo vīrusu 12
Astoņi ieteikumi pareizai zāļu lietošanai 6
Gudrās ēšanas ABC jeb pirmssvētku padomi vielmaiņas uzlabošanai 3
Kas ir svētku sirds sindroms, kā no tā izvairīties 5
TOP 5 notikumi veselības aprūpē 2022. gadā 3
„Mēness aptieka”: vīnu un dzirkstošo vīnu pirms Jaunā gada pērk par 50% vairāk nekā bezalkoholiskos dzērienus 3
„Mēness aptiekas” tikšanās reizē ar Latvijas Pensionāru federāciju valda siltas labestības gaisotne 5
„Mēness aptiekas” sveicieni Latvijas Paralimpiskās komitejas sportistus spēcinās sasniegumiem jaunajā gadā
Ziedot līdzekļus kādas personas ārstēšanai nākamgad paredz 10% iedzīvotāju 1
Lai elpotu – vajadzīga dzelzs 6
Kāpēc laba dāvana svētkos ir vitamīni un grāmata 9
Cukura diabēts – gluži kā vēl viens pamatdarbs. Kā ar visu tikt galā? 1
„Mēness aptieka”: sievietes sejas un ķermeņa kopšanas līdzekļus izvēlas aptiekās un specializētos veikalos, bet vīriešiem iecienītāki lielveikali 4
Ķengaragā notiks bezmaksas mērījumi sirds veselības profilaksei 5
“Veselības centru apvienība” izstādē “Medbaltica 2022” piedāvā inovatīvas diagnostikas un ārstēšanas iespējas 3
Elastīgas no silikona izgatavotas menstruālās piltuves. Kāpēc tās kļuvušas tik pieprasītas? 12
A un B plāns uzturvielu un vitamīnu nodrošināšanai
7 ieteikumi līdzsvara treniņam un kritienu profilaksei ziemā 2
Četras veselīgas apņemšanās adventes laikam 15
Mēness aptieka: Katram piektajam pēc glikozes līmeņa kontroles iesaka apmeklēt ārstu 1
Aicina noteikt glikozes līmeni asinīs un uzzināt, kā mazināt diabēta risku 1
Jautā skatītājs: Ārsti dažreiz ir tik augstprātīgi un rupji! Vai viņu attieksme mainītos, ja paaugstinātu algas? 48
Plāno izmaksāt prāvas kompensācijas tiem, kuriem pēc Covid-19 vakcinācijas pasliktinājusies veselība 55
Šoreiz nesanāca… Ko darīt, ja ārsts ir nekvalitatīvi veicis operāciju?
Mēness aptieka: 26% Latvijas iedzīvotāju ārstniecības augu tējas iegādājas aptiekā – sabiedrībā to pazīšanas prasmes un vākšanas tradīcijas mazinās 2
Meņģelsone: Katra ģimene saprot, ko nozīmē, ka Latvijā vīrieši dzīvo vidēji 20 gadu mazāk nekā citviet 132
Zāles meklē, kur vien var. Poliklīnikas vadītāja atklāj, kādu medikamentu šobrīd trūkst visvairāk 24
Putina kritiķis Andrejs Piontkovskis: Ukraina izglāba Baltijas valstis
Šoreiz nesanāca… Ko darīt, ja ārsts ir nekvalitatīvi veicis operāciju?
Kreituse: Man šobrīd ir šausmīga vilšanās izglītības ministrē un arodbiedrībā
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Putins: Tiek radīti draudi Krievijas nacionālajai drošībai, mēs esam spiesti pretoties
FOTO. Krāšņums, senās dievības un 65 ledus mākslas darbi Jelgavas Ledus skulptūru festivālā
FOTO. Suņu parāde, medību trofeju izstāde, gardumi un citi brīnumi Medību dienā Liepājā
Izraudzīti dziesmu konkursa “Supernova 2023” finālisti. Vai Markuss Riva ir viņu vidū?
Lai veicinātu reemigrāciju, varētu rosināt dzēst desmit gadus vecus parādus
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
FOTO. Krāšņums, senās dievības un 65 ledus mākslas darbi Jelgavas Ledus skulptūru festivālā
10:26
Šoreiz nesanāca… Ko darīt, ja ārsts ir nekvalitatīvi veicis operāciju?
10:03
Agate, Selga, Silga un Sinilga – šīs dienas gaviļnieces. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
09:46