Foto: Shutterstock

Kāpēc rodas plaisas papēžos? Zivju eļļa, māli un citi veidi, kā kājas kopt 1

Vasarā pēdas beidzot var atpūsties no slēgtiem apaviem un brīvi elpot. Taču, staigājot basām kājām pa dārzu un pludmales smiltīm, papēži nereti sabiezē un saplaisā. Kā neiedzīvoties tādās nepatikšanās?

Reklāma
Reklāma

Kāpēc plīst

Kokteilis
Ja tavas mājas numurā ir kāds no šiem 3 skaitļiem, tev ir potenciāls sasniegt visu, ko sirds kāro
Cilvēkstāsts
“Man draudēja publiski, ka mani izkropļos” – saimniecības “Jaunapšenieki” saimniece Agnese par nievām un ļaunumu, ar ko sastopas ikdienā 58
TESTS prātvēderiem: ja zini atbildes uz vismaz 8 jautājumiem, tev ir pārsteidzoši attīstīts intelekts
Lasīt citas ziņas

Sabiezējumi uz pēdām parasti rodas, valkājot mazākus, kājas izmēram neatbilstīgus apavus. Tos veicina arī vasarā iecienītās klikatiņas – vaļējas kurpes, kuras, sperot katru soli, cilājas un atsitas pret papēdi.

Ja papēžu āda ir bieza un saplaisā, der aizdomāties, vai tos pietiekami rūpīgi kopjam. Katram, kas vecāks par 18 gadiem, jālieto kāju krēms vienu līdz divas reizes dienā atkarībā no ādas stāvokļa.

CITI ŠOBRĪD LASA

Svarīgi papēžus aprūpēt pareizi. Raga slāņa pastiprinātu augšanu veicina liekās ādas atdalīšana ar šķērēm un žiletēm, nepareiza elektrisko pēdu vīlīšu lietošana, jo tad āda kļūst sausa, bieza, plaisā un tiek traucēta tās apgāde ar barības vielām. Veselus papēžus pietiek noskrubēt ar kafijas biezumiem vai citu dabisku līdzekli, nomazgāt un ieziest ar krēmu.

Plaisas papēžos mēdz izraisīt vielmaiņas un asinsrites traucējumi, kuru dēļ tie saņem mazāk barības vielu, un šajā gadījumā tās ir grūtāk ārstējamas nekā parasti. Plaisāšana raksturīga atopiskā dermatīta un psoriāzes gadījumā, kad āda sāk līdzināties bruņurupuča bruņām ne tikai uz papēžiem vien.

! Ja nav īpašu asinsrites traucējumu, ādas elastību uz pēdām nodrošina tauku dziedzeri. Tiem, kuri ievēro striktas diētas, jāzina, ka vispirms tauku slānītis pazudīs no papēžiem, un to atjaunot nebūs iespējams.

Kā rūpēties

Protams, vispirms svarīgi regulāri ievērot higiēnu, taču pēdas nevajadzētu berzt ar ziepēm. Pietiek tās noskalot tekošā ūdenī. Lai nesausinātu ādu, tā temperatūrai nevajadzētu pārsniegt +38 °C.

Ziemā pēdas var ieziest ar krēmu divreiz nedēļā, taču vasarā, lai tās būtu veselas un skaistas, tas jāuzklāj katru dienu.

Aplami ir rīkoties pēc principa: jo biezāks krēma slānis, jo labāk. Lietojot pārmērīgi daudz, āda izsutīs, plaisās vēl vairāk un dziļāk.

Veselu ādu, kas tiek regulāri barota ar krēmu, nav nepieciešams vīlēt. Ja tomēr radušies sabiezējumi, tos sausus reizi nedēļā saudzīgi apstrādā ar maigu vīlīti. Svarīgi to darīt tikai vienā virzienā, lai nebojātu epitēliju.

Daudzi papēžus pēc vannošanas mēdz noberzt ar pumeku, taču šāda rīcība nav pareiza. Ja āda ir mitra, pastāv risks bojāt tās veselo apakšējo slāni. Noberžot raga kārtiņu sausā veidā, tuvojoties veselajai, būs jūtams siltums, kas liecina – vairāk vīlēt nedrīkst, taču ūdenī šī sajūta neradīsies.

Reklāma
Reklāma

Ja papēžos ir plaisas, arī vasarā ieteicams valkāt zeķītes, jo nereti mēdz rasties alerģiska reakcija pret putekļiem, kuras dēļ papēžus aizsargājošais raga slānītis kļūst arvien sausāks.

Darbojoties dārzā, kājās ieteicams vilkt apavus, nevis staigāt basām kājām, jo arī melnzeme mēdz izraisīt alerģisku reakciju un provocēt plaisu veidošanos.

! Staigāt pa pludmali ir veselīgi, tomēr darīt to ilgstoši ne vienmēr ir labi. Ūdens un smiltis darbojas kā dabiska rīve, kas var noberzt no raga slāņa lielāku kārtiņu, nekā vajadzētu. Pēc tam nelietojot krēmu, papēži jau nākamajā rītā būs kļuvuši daudz sausāki. Ja tie mēdz plaisāt, nav vēlams ilgstoši staigāt ne pa ūdeni, ne arī pa smiltīm, lai āda nezaudētu mitrumu.

Ja papēži sagādā problēmas, it īpaši, ja tajos ir sāpīgas, asiņojošas plaisas, vērts konsultēties ar podologu, kurš ieteiks, kā tos pareizi kopt un kādus ārstnieciskus līdzekļus lietot. Lai pārragotais slānis nesabiezētu vēl vairāk, no tā jāatbrīvojas ļoti akurāti. Diabēta slimniekiem vispirms jācenšas normalizēt cukura līmeni asinīs. Nerūpējoties par papēžiem mājās, rezultāts pēc speciālista veiktās procedūras saglabāsies ne ilgāk kā 1–2 nedēļas.

Lai mazinātu slodzi papēžiem, izvairītos no plaisām un atvieglotu staigāšanu, der izmantot silikona polsterus. It īpaši tie ieteicami cilvēkiem ar lielu lieko svaru.

Plaisas sadzīst atkarībā no ādas stāvokļa un veidošanās iemesla. Veselam cilvēkam tās izdodas sadziedēt pēc divu nedēļu intensīvas kopšanas un ārstēšanas.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.