Foto: Shutterstock

Plaušu vēzis ir klusais slepkava! Pacienti dalās pieredzē un aicina balsot par inovatīvām zālēm 0

Plaušu vēzis, ko arvien sekmīgāk ārstē arī Latvijā, tomēr ir viena no grūtāk diagnosticējamām onkoloģiskajām slimībām, apliecina ārsti, aicinot ieklausīties vairāku pacientu stāstos un iepazīties ar iniciatīvu ārstniecības atbalstam portālā www.manabalss.lv.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa.” Vai varētu aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri? 400
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
“Meita raudāja, zvanīja, nesaprotot, kur atrodas!” Šoferis Ogrē vienaldzīgi izsēdina 10 gadus vecu meitenīti nepareizā pieturā 84
Lasīt citas ziņas

Inovatīvie medikamenti ļautu izdzīvot daudziem

Kā portālam “Veselam.lv” pastāstīja Plaušu vēža pacientu un tuvinieku biedrības vadītājs Harijs Gals, iniciatīvas mērķis ir valsts kompensējamo medikamentu sarakstā iekļaut inovatīvus medikamentus, kas iedarbojas efektīvāk un nodrošina labākas izredzes atveseļoties no smagās slimības.

CITI ŠOBRĪD LASA
Jaunās zāles, kuras Eiropas Savienībā jau vairākus gadus tiek lietotas pacientiem, ļauj ne tikai “apārstēt” šo slimību, bet to izārstēt.

Runa ir par medikamentiem tiem pacientiem, kuri ir neoperējami, tātad ļoti smagi slimi. Arī Rīgā ārsti onkologi un pulmonologi, kas ārstē šos pacientus, ir ieguvuši pirmo tik izcilu pieredzi, izārstējot pirmos pacientus.

Tātad runa ir par, varētu teikt, pat “revolucionārām” zālēm.

Pacienti cer, ka valsts tās padarīs pieejamas pacientiem. Runājot par profilaksi un diagnostiku, Gals atgādina, ka ģimenes ārstu pienākums ir nosūtīt cilvēku uz papildu izmeklējumiem – rentgenu vai datortomogrāfiju, ja rodas aizdomas, ka vienkāršs klepus varētu būt arī kas daudz nopietnāks.

“Bet tāpat katram pašam vajadzētu uzmanīt savu veselību – vienkārša pārbaude un laikus diagnosticēta onkoloģiska saslimšana var glābt dzīvību. Ir gadījumi, kad sekmīgi izārstēti pacienti ar plaušu vēzi trešajā vai pat ceturtajā stadijā, tomēr visbiežāk šādos gadījumos rezultāts ir letāls.”

Shutterstock ilustrācija

Latvijā šobrīd reģistrēti 6000 plaušu vēža pacienti, kas ir gana liels skaits, tādējādi pacientu biedrības vadītājs cer, ka nepieciešamie 10 000 parakstu jauno medikamentu kompensēšanai tiks savākti, līdzīgi kā kampaņā par inovatīvo medikamentu kompensēšanu citas smagas slimības – melanomas – pacientiem. Šobrīd iniciatīvu atbalsta jau vairāk nekā 2000 cilvēku.

Plaušu vēzis ir viltīgs

Plaušu vēzis bieži tiek ielaists, jo simptomi nereti atgādina daudz mazāk bīstamas saslimšanas. Ieskatam piedāvājam ieskatu vairāku pacientu pieredzē.

Rolands (visi vārdi mainīti) vēlējās palīdzēt savam sešus gadus vecajam dēlam pārciest kādu medicīnisku procedūru, un, lai rādītu labu piemēru, piekrita veikt pārbaudes arī sev pašam. Milzīgs bija vīrieša pārsteigums, kad viņam diagnosticēja plaušu vēzi.

Reklāma
Reklāma

Anita juta smagas saaukstēšanās simptomus un izsauca neatliekamo medicīnisko palīdzību. Sievieti nekavējoties nogādāja reanimācijā ar pulmonāro edēmu, bet sliktākie jaunumi vēl bija tikai priekšā – viņai atklāja plaušu vēzi ceturtajā stadijā.

Annai bija 38 gadi un trīs mazi bērni, kad viņai atklāja plaušu vēzi.

Jaunākie atklājumi medicīnā izglāba sievietei dzīvību. Marijas stāsts ir dramatisks: viņai bija reizē plaušu vēzis un nepieciešama arī smadzeņu operācija. Vēl pēc pieciem gadiem sieviete uzzināja, ka radušās metastāzes. Cerības radās, kas sieviete uzzināja, ka viņai ir EGFR mutācija, kuru varēja ārstēt ar metodēm, kādas pirms pieciem gadiem vēl nemaz nebija izstrādātas.

Rutas pastāvīgo klepu sākotnēji noturēja par pneimoniju, bet sešas nedēļas ilgs ārstniecības kurss stāvokli neuzlaboja. Pareizā diagnoze izrādījās plaušu vēzis.

“Ieilguša klepus vai pneimonijas gadījumā obligāti jāpārbauda, vai organismā nav ieperinājusies šī bīstamā slimība,” atgādina Harijs Gals.

Kā jau vēstīts, plaušu vēzis ir audzēju paveids ar visaugstāko mirstību. Saskaņā ar jaunākajiem apkopotajiem datiem 2017. gadā ļaundabīgo audzēju izraisīts letāls iznākums kopā bija 5988 – no tiem plaušu vēzis nogalināja 987 pacientus.

Salīdzināšanai – resnās zarnas vēzis prasīja 645 dzīvības, krūts vēzis – 428, prostatas vēzis – 422 dzīvības, kuņģa vēzis – 413 dzīvības, hematoloģiskie audzēji – 409 dzīvības.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.