Publicitātes foto

Spēlmani sūta ārstēties, draud pamest, slēpj naudas maku. Vai esi kļuvis līdzatkarīgs? 0

Sastopoties ar atkarību ģimenē, līdzcilvēki ir gatavi darīt visu, lai palīdzētu atkarīgajam, un nereti aizmirst paši par sevi. Kā saprast, vai esot ilgstoši kopā ar atkarīgo, esat kļuvuši līdzatkarīgi?  Biedrības “Esi brīvs” vadītāja Dace Caica piedāvā iepazīties ar pazīmēm, kas norāda, ka esat pārāk nodarbināts ar tuva cilvēka atkarības kontrolēšanu, kā arī sekām, kas var rasties līdzatkarībai attīstoties.

“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem 67
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
Lasīt citas ziņas

Kā definēt līdzatkarību?

“”Mēs spēlejam visas brīvdienas”, „Mēs meklējam palīdzību”, “Mēs jau visu esam izmēģinājušies”, tādi parasti ir pirmie vārdi ar ko līdzatkarīgie uzsāk sarunu griežoties pēc palīdzības. Uzdodot jautājumu: ”Vai tad jūs kopā spēlējāt brīvdienās?”- līdzatkarīgais apjūk,” stāsta biedrības “Esi brīvs” vadītāja Caica.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Līdzatkarību var definēt kā psiholoģisku atkarību no otra cilvēka un viņa uzvedības. Cilvēki, kuri spiesti sadzīvot ar otra atkarību, īpaši atkarīgo mātes un sievas, vairs neatšķir, kur beidzas viņu pašu vēlēšanās, jūtas un vajadzības un, kur sākas atkarīgā jūtas. Tas noved pie tā, ka līdzatkarīgie aktīvi iejaucas citu ģimenes locekļu dzīvē gan mājās, gan ārpus tās, bieži izsaucot dažādas protesta vai agresīvas uzvedības reakcijas no atkarīgā puses, tas, savukārt, noved pie recidīva.

Progresējot atkarībai, ģimenes locekļi dažādi cenšas to apturēt, kļūstot aizvien vairāk pārņemti ar atkarīgā uzvedības izmaiņu un aizmirstot par savām vajadzībām.

Nepārtraukta atkarīgā kontrole, vajāšana, žēlošana, vainas apziņa un viņa problēmu risināšana parasti nenes nesniedz gaidāmos rezultātus. Atkarīgais turpina spēlēšanu, bet tuvinieki izmisīgi turpina savu “cīņu”. Līdzatkarīgs cilvēks it kā pazaudē sevi un dzīvo otra cilvēka dzīvi,” uzsver Caica.

Pārāk liela iesaistīšanās atkarīgā problēmās

Spēļu atkarības gadījumā spēlmaņa tuvinieki parasti aktīvi iesaistās, proti, slēpj no apkārtējiem epizodisko vai regulāro spēlēšanu, kontrolē spēlmani, cenšas viņu „vest pie prāta”, ārstēt, mēģina mazināt spēlēšanas sekas, piemēram, aizņemoties naudu atkarīgā vajadzībām vai parādu segšanai, melo par atkarīgā veselības stāvokli viņa darba devējam, sakopj apģērbu pirms darba utt.

Tādā veidā līdzatkarīgie nokārto atkarīgā problēmas un arvien vairāk uzņemas atbildību par spēlmaņa dzīvi. Tas prasa arvien lielākas pūles. Savukārt, spēlmanim nav iemesla pārtraukt kompulsīvo spēli, jo viņš neizjūt savas spēlēšanas sekas.

Līdzatkarības problēmas noliegšana

Spēlmaņu ģimenēs bieži valda haoss un neparedzamība. Nekad un ne par ko nevar būt drošs. Jebkurā brīdī atkarīgais var sākt spēlēt un tas pilnībā izmaina noskaņojumu un attiecības mājās, atceļ visus plānu, ģimene sāk dzīvot it kā citā režīmā. Vairojas savstarpējā neuzticēšanās- spēlmanis sola pārstāt spēlēt, un nekad nepilda solīto. Ģimene draud novērsties, ja spēlmanis nepārstās spēlēt, bet nekad neizpilda draudus.

Atkarīgā ģimenē nekas nav tā, kā izskatās, cilvēki iemācās nerunāt par to, kas notiek, neuzticēties ne citiem, ne sev. Ģimenē nerakstīts likums ir noliegums – spēlmans noliedz, ka viņam ir problēmas ar spēli tieši tāpat, kā līdzatkarīgais noliedz, ka viņam ir problēmas ar līdzatkarību. Kamēr turpinās noliegums, tikmēr progresē gan azartspēļu atkarība, gan līdzatkarība.

Līdzatkarība var veicināt jaunas atkarības attīstību

Uzreiz pēc šoka par ziņu, ka tuvinieks bijis spēļu zālē, parasti parādās bažas, kas ģimenes loceklis vai draugs spēlē pārāk bieži, par ko tuvinieki mēģina runāt un saprast, cik šīs bažas ir pamatotas. Parasti spēlēšana turpinās un ģimene pakāpeniski ar to samierinās. Vienlaikus gan spēlmanis, gan viņa ģimenes locekļi atrod attaisnojumus aizvien biežākiem spēļu zaļu apmeklējumiem. Tomēr šaubas par to, ka kaut kas nav kārtībā, paliek.

Ģimene locekļi sāk spontāni kontrolēt spēlmaņa uzvedību – atturēt no došanās uz spēļu zāli, aizrādīt, slēpt naudas maku, izvairīties no savstarpējiem konfliktiem, kas varētu provocēt atkarīgo uz spēli. Tēma „azartspēles” rada spriedzi, ir grūtības runāt par to, kas notiek. Ģimenes locekļi piedzīvo apjukumu, pastāvīgu sasprindzinājumu, bailes, dusmas, pieaug vainas sajūta, viņos rodas pārliecība, ka ar pašu kaut kas nav kārtībā.

Periodiski pavīd cerība, kad spēlmanis sola atmest spēli, bet tomēr to paslepus turpina.

Runājot par līdzatkarības izpausmēm, ģimene bieži draud spēlmanim – sūtīt ārstēties, pamest, atmaskot kompulsīvo spēli, bet savus draudus neīsteno. Reizēm līdzatkarīgais impulsīvi mēģina izglābties – aiziet projām vai padzīt atkarīgo, tomēr nespēj pieņemt apzinātu lēmumu glābt sevi un atgriežas iepriekšējā situācijā. Pastiprinās psiholoģiska dezorganizācija – parādās nenoteiktas bailes, trauksme, līdzatkarīgais vairs nespēj adekvāti novērtēt situāciju. Līdzatkarīgais ar laiku var pievērsties destruktīvām pašpalīdzības metodēm, piemēram, sāk pārmērīgi lietot alkoholu .Ģimenes mēģinājumi kontrolēt spēlmaņa ikdienu piedzīvo neveiksmi.

Īpašu uzmanību nepieciešams pievērst bērniem

Bērni, kuri aug spēlmaņu ģimenēs, piedzīvo intensīvas jūtas, ar kurām ir ļoti grūti tikt galā – kaunu, vainas sajūtu, dusmas, bezspēcību. Bērni uzņemas atbildību par vecākiem, kuri netiek galā ar sevi un ar saviem pienākumiem, jo viens ir aizņemts ar spēli, bet otrs ar atkarīgā pieskatīšanu. Vecākie bērni uzņemas atbildību arī par jaunākajiem brāļiem un māsām. Vecākiem nav laika un uzmanības bērniem.

Bērni atkarīgā ģimenē iemācās, ka dzīve ir neprognozējama un nedroša, ka nevienam nevar uzticēties. Pieaugot atkarīgo bērniem ir raksturīga zema, nestabila pašapziņa, iekšējs haoss, sasprindzinājums, bailes no cilvēkiem, nespēja veidot līdzvērtīgas attiecības, kā arī nākotnē var būt atkarības un līdzatkarības problēmas.

SAISTĪTIE RAKSTI

Lai noskaidrotu savu personisko līdzatkarības riska apmēru, iniciatīvas par brīvību no spēļu atkarības mājas lapā iespējams veikt biedrības “Esi brīvs” izstrādātu testu līdzatkarības noteikšanai ar ieteikumiem turpmākai rīcībai atkarībā no iegūtā rezultāta.

Ja jūtat, ka netiekat galā ar līdzatkarības problēmu, “Esi brīvs” aicina zvanīt uz krīžu un konsultāciju centra “Skalbes” nodrošināto atbalsta tālruni spēļu atkarīgajiem un līdzatkarīgajiem 29323202, kur padomu sniegs īpaši sagatavoti psihoterapijas speciālisti.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veselam
VIDEO. Cūku gripas paveids H1N2 Eiropā mutējies kādu laiku klusi un nemanāmi. Vai tas varētu izplatīties Latvijā?
Veselam
“Ja bērnam ir sākusies anoreksija, pret to jāizturas ļoti nopietni.” Šogad 16 katastrofāli gadījumi no 182; mirstība ir augsta
Infektologi aicina reizi gadā veikt HIV testu; slimnieka sociālais portrets pašlaik attiecināms uz ikvienu
Steidzami lūdz atsaukties 0- un B- asins grupas donorus
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
Kokteilis
VIDEO. “Visatļautība pārsniedz visas saprāta un arī vājprāta robežas!” Daugavpils mēra “nakts izklaides” rada jautājumus
TV24
Vai tā ir patiesība, ka skursteni var iztīrīt ar kartupeļu mizām?
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Ukrainas Drošības dienests sarīkojis sprādzienu Krievijas Severomuiskas dzelzceļa tunelī
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
“Centrālā laboratorija” atvērusi filiāli Jaunajā Teikā
LaMSA rīko profilaktiskus mērījumus diabēta mēneša ietvaros tirdzniecības centros “Akropole Alfa”, “Dole” un “Sāga”
Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?
“NMS laboratorija” pievienosies “Centrālajai laboratorijai”
“Aptieka – mana pasaule un mans liktenis”
Rūpēs par iedzīvotāju vajadzībām “Mēness aptiekas” veic cenu samazināšanu 
10 stratēģijas cukura diabēta komplikāciju attīstības riska mazināšanai
“Centrālā laboratorija”: Vīrieši analīzes veic gandrīz uz pusi mazāk nekā sievietes
Pazīmes un ieteikumi, ja ir kas vairāk par parastu saaukstēšanos
“Mēness aptiekas” farmaceite Jeļena Petrišina – “Gada farmaceits 2023”
OMICRON – kas tas par zvēru? 15 jautājumi un atbildes
Veselības padomi tumšajam gadalaikam
“Centrālā laboratorija” atvērusi jaunu filiāli Ādažos
Ieteikumi mērķtiecīgai sezonālo vīrusu jeb saaukstēšanās pārvarēšanai
Ja nevar aizbēgt, jāmācās sadzīvot. Demence
Mēness aptieka: Gandrīz puse aptaujāto veselības stiprināšanai ziemā izmantos arī uztura bagātinātājus
VCA poliklīnikās notiek aktīva vakcinācija pret gripu – interese arī par vakcīnām pret Covid-19
Kad labākais risinājums ir aptiekā gatavotas zāles
VCA Sievietes veselības centrs “Aura”: Topošajiem vecākiem plaša interese par gaidāmajām dzemdībām un mazuļa aprūpi
Pākšaugi ir produkts ar pievienoto vērtību
“Mēness aptieka”: Rūpēties par organismam vajadzīgo un neaizrauties ar pašārstēšanos
“Mēness aptieka” ir mīlētākais zīmols farmācijas nozarē
Uzticības persona – zinošs, iejūtīgs, un atbildīgs farmaceits
Risinājumi mobingam, vīrusu ierobežošana un vēl 10 atgādinājumi veselībai jaunajā mācību gadā
Mēness aptieka: noguruma dēļ liftu visbiežāk izmanto 18-29 gadus jauni cilvēki
“Mēness aptieka” jau otro reizi saņem starptautiskās programmas Best Places To Work apbalvojumu  
„Mēness aptieka”: No veselības viedokļa aizvien pārāk maz – tikai 17% – vasarā devušies ikgadējā atvaļinājumā
atbrīvoties no pesticīdu atliekām uz augļiem un dārzeņiem
Lojalitātes programmai VESELĪBA gada laikā vairāk nekā pusmiljons dalībnieku
Vairāk nekā 10 pieņēmumi un patiesības par labas veselības simbolu – ābolu
Veselam
Kad emocijas plūst pāri malām.. Sāc praktizēt emociju regulēšanas tehnikas!
Kokteilis
“Ceru, ka visi pievienosies man cīņā pret šo briesmīgo slimību…” Dižākās rokzvaigznes Fredija Merkūrija nāve izmainīja sabiedrības priekšstatus par AIDS
Veselam
“Vēža ārstēšanā pats svarīgākais ir laiks.” Onkoloģijas pacientu organizācija izteikusi prasības iekļaušanai 2024.gada valsts budžetā
Kokteilis
VIDEO. “Palika rūgta sajūta” – Rūta Dvinska dalās ar pieredzi, kas mainījusi viņas dzīvi
Gandrīz pusei Latvijas iedzīvotāju nepietiek laika aktivitātēm ārpus darba
Veselam
Mazāk mīlestības, vairāk īgnuma. Pazīmes, ka vīrietis vēlas “pakot čemodānus”
TV24
Izglītības ministre: Man ļoti simpātiska šķiet ideja par obligātu mācīšanos līdz 18 gadu vecumam
Traģisks negadījums pie Liepājas: ceļu satiksmes negadījumā gājusi bojā autobusa pasažiere
“Kad šis murgs vienreiz beigsies?” Vecāki klases čatos atkal mēģina vienoties par dāvanām pedagogiem
TV24
Horens Stalbe: “Tiklīdz jūs nonākat Rīgā, tā jūs saprotat, ka mašīna sadalīsies gabalos!”
TV24
Kas notiks ar pastāvīgi dzīvojošiem Krievijas pilsoņiem Latvijā pēc 2. decembra?
Pašreizējās prognozes liecina, ka nākamnedēļ laikapstākļus Latvijā ietekmēs Krievijas anticiklons. Paliks krietni aukstāks?
Izraēlas armija paziņo par kauju atsākšanu Gazas joslā
“Es varēšu paturēt pāris zobu un aci?” Nepilngadīgās transpersonas slepkavas bija sagatavojušas slimīgu plānu, kā nogalinās
Veselam
Kozlovska par ģimenes ārstu pieejamību: “Laukos visā Eiropā un arī Latvijā būs tā saucamie medicīniskie tuksneši”
TV24
Ārsts: Mīksto audu sarkomas nesāp, turpretī kaulu audzēji sāp ļoti; tie aug ārkārtīgi ātri
Bērnu tiesību aizsardzības inspekcija: Aprūpes iestādes atsakās uzņemt bez vecāku gādības palikušus bērnus, pamatojot to ar brīvu vietu neesamību
TV24
Ja pagājis pusgads pēc Covid-19 vakcinācijas, vai varam paļauties, ka vakcīna vēl pasargā?
Veselam
FOTO. Bērnu slimnīcā veikta Latvijā pirmā navigētā iegurņa traumas operācija bērnam – smagā autoavārijā cietušai pusaudzei
Veselam
Inga Akmentiņa-Smildziņa: “Latvijā vecāki vēro, domā, cer, un tad viņi klusējot sakrāmē savus koferus un aizbrauc…”
Veselam
Plīsusi acs tīklene… Par ko tas liecina un ko pēc notikušā iesākt?
Kāpēc iepriekš nekad nerunāja par pēcdzemdību depresiju. Tādas nebija vai nemanījām?
Veselam
VIDEO. Anotālijs Danilāns un Hosams Abu Meri atbild uz gadiem šķetinātiem jautājumiem – cik veselīgi ir dzert kafiju un citronūdeni?
Traģisks negadījums pie Liepājas: ceļu satiksmes negadījumā gājusi bojā autobusa pasažiere
10:55
Kāpēc sīpolus nedrīkst glabāt kopā ar kartupeļiem un citi padomi par sīpoliem
10:37
Izpētīts: suņi neuzticas meļiem un atpazīst sliktus cilvēkus
10:02