Foto: Artcookstudio/Shutterstock

Tableti, kapsulu vai pulveri? Ne visas zāles drīkst dalīt 0

Ja kādas zāles ir grūti lietot, piemēram, norīt kapsulu vai tableti, vajag noskaidrot, vai tās nevar iegādāties citā – šķīstošā vai šķidrā formā.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Dārzs
FOTO. Cik šogad maksā stādi, un kas ir piedāvājumā? Reportāža no Siguldas Stādu parādes
Lasīt citas ziņas

Lai arī daudziem netīk lasīt zāļu lietošanas pamācības, to vajadzētu darīt. Bet – ko iesākt, ja ārsts iesaka lietot zāles citādi, nekā norādīts. Tas nenozīmē, ka dakteris nav lasījis medikamenta lietošanas instrukciju. Ja ārstam ir pieejama informācija, kas nav iekļauta oficiālajā zāļu aprakstā un atšķiras, viņam ir tiesības ieteikt lietot zāles pēc saviem ieskatiem.

Konsultē Dzirciema aptiekas vadītāja Sigita Čulkstena.

Tabletes – dalīt vai ne?

CITI ŠOBRĪD LASA

Parastas tabletes sastāvā ir aktīvā viela un palīgvielas, kas nodrošina tabletei noteiktu formu. Ja lietošanas pamācībā rakstīts, ka tablete jānorij vesela nesakošļājot, tā arī jādara, lai sagaidītu cerēto iedarbību vai izvairītos no nevēlamas zāļvielas ietekmes.

Tabletēm, kuras paredzētas dalīšanai, ir dalījuma līnija. Ja tās nav, bet tablete tomēr tiek dalīta, var mazināties zāļu iedarbība.

Taču atsevišķos gadījumos tabletes jāsaberž pulverī, piemēram, ja nav pieejamas zīdaiņiem piemērotas koncentrācijas zāļu formas, kā arī pulverveida aktīvā viela. Zīdaiņiem paredzētās zāles tiek sagatavotas atbilstīgas devas pulveru formā, kur bez aktīvās vielas parasti pievieno arī glikozi, vai sīrupa veidā.

Šķīdināmi pulveri un tabletes bieži vien iedarbojas ātrāk. Šim nolūkam vispiemērotākais ir istabas temperatūras ūdens.

Tabletes apvalks gādā, lai tā priekšlaikus neizšķīstu kuņģī, kur aktīvās vielas efektivitāti var mazināt kuņģa skābe, bet gan nokļūtu zarnās. Tas pasargā arī no nepatīkama aromāta un garšas, kā arī gremošanas trakta gļotādu, mutes dobumu un zobus no aktīvo vielu kairinošās iedarbības, uzlabo slīdamību un atvieglo norīšanu. Ja apvalks tiks sadalīts, sasmalcināts vai sakosts, tas nepildīs savu uzdevumu.

Ir tabletes, kuras efektīvāk uzsūksies mutes dobumā, piemēram, nitroglicerīns maksimāli ātri iedarbosies, paliekot tableti zem mēles.

Izšķir ātras un īslaicīgākas, kā arī ilgstošas iedarbības (retard) tabletes. Pēdējās nebūs piemērotas ātrai sāpju mazināšanai, jo iedarbosies vidēji pēc pāris stundām.

Reklāma
Reklāma

Kas slēpjas kapsulā

Parasti kapsulās iepilda vielas ar nepatīkamu garšu vai kairinošu iedarbību: pulverus, eļļas, šķidrumus, kā arī apkārtējā vidē nenoturīgas vai kas kļūst neaktīvas kuņģa skābes ietekmē. Kapsulas apvalks pasargā aktīvo vielu no kuņģa skābes iedarbības vai arī lietotāju no tās kairinošās ietekmes, tāpēc tās jānorij veselas.

Atvērt drīkst kapsulas, kas satur gremošanas enzīmus, ieslēgtus kuņģa skābē nešķīstošās mikrosfērās.

Tas dod iespēju ieņemt mazāku devu, piemēram, ja zāles dod bērnam, iejaucot paskābā ēdienā vai dzērienā.

Foto: Mr Doomits/Shutterstock

Svarīgi ievērot

• Homeopātiskie pilieni, graudiņi un tabletes jālieto aptuveni 20 minūtes pirms ēšanas. Graudiņus un tabletes paliek zem mēles, jo to iedarbība sākas jau mutes dobumā. Ūdeni uzdzert nevajag. Zīdaiņiem graudiņu var izšķīdināt nelielā ūdens daudzumā, bet no 8–9 mēnešu vecuma mazulis jau spēj graudiņus nosūkāt. Lēmums par bērna prasmēm jāpieņem vecākiem – ja nav pārliecības, labāk izšķīdināt ūdenī.

• Lietojot homeopātiskus medikamentus, neiesaka izmantot mentolu saturošus līdzekļus, piemēram, košļājamo gumiju vai zobu pastu, kas var nomākt to iedarbību. Labāk to darīt ar pāris stundu intervālu. Var arī raudzīties pēc zobu pastas, uz kuras ir norāde Sader ar homeopātiju.

• Ja jālieto daudzas zāles, svarīgi, lai tās nedarbotos vienas pret otrām. Dažas, piemēram, ko lieto sirdsslimību un augsta asinsspiediena gadījumā, var droši ieņemt kopā, bet savstarpēji nesaderīgi medikamenti lietojami ar noteiktu laika intervālu. Piemēram, pret kuņģa dedzināšanu izmantoti alumīniju saturoši preparāti var traucēt vairāku kardioloģisku, antibakteriālu un citu līdzekļu uzsūkšanos, tādēļ jāievēro pāris stundu intervāls.

• Lai sagaidītu cerēto efektu, nedrīkst lietot kopā kalcija un dzelzs preparātus. Daudzu, piemēram, sirdszāļu, iedarbību var mainīt magnijs, tāpēc šie medikamenti jālieto ar triju stundu intervālu.

• Parasti zālēm iesaka uzdzert glāzi ūdens, lai tās izšķīstu un varētu uzsūkties. Ar tējas, kafijas vai citu šķidrumu uzdzeršanu medikamentiem nevajadzētu eksperimentēt, piemēram, greipfrūtu sula var izmainīt daudzu aktīvo vielu iedarbību.

• Neuzdzerot ūdeni vai arī ieņemot tikai malciņu šķidruma, tablete var pielipt barības vadam un to kairināt, vai arī zāles iedarboties mazāk efektīvi.

• Ūdeni nevajag uzdzert vienīgi zālēm, kuras lieto, lai nodrošinātu antibakteriālu iedarbību mutes dobumā. Pēc tam aptuveni stundu nav vēlams ēst un dzert.

• Tautā pastāv uzskats, ka kuņģi no nevēlamas zāļu iedarbības var pasargāt piens, taču tas nedraudzējas ar medikamentiem, kuri uzsūcas skābā vidē. Piens satur kalciju, tāpēc nesader arī ar dzelzs preparātiem.

• Protams, gandrīz nevienu medikamentu nedrīkst lietot kopā ar alkoholiskajiem dzērieniem.

• Lai zāles būtu efektīvas, kā arī iespējami samazinātu to nevēlamo iedarbību, svarīgi zināt, kuras lietojamas pirms un kuras pēc maltītes ieturēšanas.

• Zāles var ieņemt pēc ēšanas visos gadījumos, ja ražotājs nav norādījis pretējo.

• Ieteikums lietot zāles tukšā dūšā nozīmē 20–30 minūtes pirms maltītes ieturēšanas. Atsevišķu medikamentu aprakstos norādīts, ka tie lietojami tieši pirms ēšanas vai ēšanas sākumā. Nereti tas nepieciešams, lai pasargātu gremošanas traktu no zāļu aktīvo vielu agresīvās iedarbības.

• Svarīgi arī ievērot ražotāja norādes par vēlamāko diennakts laiku.

UZZIŅA

• Lai arī ārsts un farmaceits paskaidrojis, kā zāles lietojamas un vērsis uzmanību uz kādām iespējamām problēmām, vērtīgi ir izlasīt zāļu lietošanas pamācību, jo tajā ietverta svarīga informācija par blakusparādībām un iespējamu zāļu mijiedarbību. Ja ir neskaidrības, jājautā ārstam vai farmaceitam.

• Ja bērnam iespējama alerģija pret rūpnieciski ražoto zāļu palīgvielām, aptiekā iespējams pagatavot individuālu medikamentu formu, piemēram, bez krāsvielām vai kādām citām vielām, kuras nav nepieciešamas ārstēšanas rezultātam.

• Diabēta slimniekam svarīgi izvērtēt cukura klātesamību zālēs.

• Sīrups un suspensija pirms lietošanas rūpīgi jāsakrata, lai ieņemtajā zāļu porcijā būtu visa aktīvo vielu buķete.

• Tiem, kuri mēģina atbrīvoties no alkohola atkarības, ieteicams izvairīties no spirtu saturošu zāļu, piemēram, tinktūru, lietošanas.

KONSULTĒJUSI FARMACEITE, DZIRCIEMA APTIEKAS VADITĀJA SIGITA ČULKSTENA

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.