Pacientu biedrības “Par sirdi” vadītāja Inese Mauriņa.
Pacientu biedrības “Par sirdi” vadītāja Inese Mauriņa.
Publicitātes foto

Vai pacienti drīkst izvēlēties zāles? 9

Neskatoties uz to, ka 2020. gada 1. aprīlī pieņemtie Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka, ka aptiekās pacientiem jāizsniedz lētākais jeb references medikaments, nāk par labu pacientu maciņiem, tomēr kritiķi arvien skaļāk norāda uz šī lēmuma vājākajiem aspektiem.

Reklāma
Reklāma
“Zaļais kurss jau tepat pie sliekšņa,” plāno aizliegt malkas, brikešu un granulu apkuri 69
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns 19
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus 27
Lasīt citas ziņas

Kritikas galvenie aspekti saistīti ar to, ka lētākie jeb references medikamenti bieži mainās. Vecāka gadu gājumā pacientiem šīs biežās maiņas sagādā grūtības – mainās zāļu paciņu un tablešu krāsa un forma, tikko pierasts pie vienām – jāsāk lietot citas. Arī zāļu efekti un blakusefekti ne vienmēr ir pilnīgi vienādi – ar vienām vajadzīgie rādītāji tiek sasniegti, ar citām ne.

Turklāt apjukuma rezultātā mēdz būt, ka tiek aizmirsts iedzert zāles vai arī vienlaikus lietotas viena un tā paša medikamenta divas versijas. Rezultātā arvien biežākas ir situācijas, kad pacienti prasa ārstam parasto, t.s. zilo, recepti un pērk sev pierastās zāles, maksājot pilnu cenu no savas kabatas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pacientu biedrības “Par sirdi” vadītāja Inese Mauriņa saka, ka pacientu pieredze un atsauksmes par pašreizējo sistēmu ir dažādas.

“Ir pacienti, kas apmierināti ar pašreizējo situāciju, jo samazinājusies medikamentu cena. Taču ir pacienti, kuriem lielas grūtības sagādā tas, ka ik pa dažiem mēnešiem mainās zāles, kas jālieto – mainās paciņu un tablešu krāsa, tas rada apjukumu, bez tam daudzi pacienti vēlas lietot tos medikamentus, kurus lietojuši jau gadiem ilgi – gan tāpēc, ka izveidojies pieradums, gan arī tāpēc, ka tie palīdzējuši sasniegt noteiktus, ārsta ieteiktus veselības rādījumus.

Grūti komentēt, cik lielu cilvēku skaitu skar šī problēma – kardioloģisko pacientu Latvijā ir vairāki simti tūkstoši un kaut kāda daļa no tiem nav apmierināta ar to, ka lētākais pieejamais medikaments tik bieži mainās. Domāju, ka kopā ar valsts institūcijām būtu jāizvērtē gan tas, kā saglabāt pašreizējās sistēmas ieguvumus pacientiem, gan arī tas, kā labot trūkumus, kas parādījušies pēdējā pusotra gada laikā.”

Atliek tikai jautājums – cik tieši ilgu laiku Latvijai aizņems būs šī pašreizējās medikamentu izsniegšanas sistēmas priekšrocību un trūkumu izvērtējums un cik ilgu laiku prasīs soļa speršana pretī pacientu interesēm – ļaut pacientam aptiekā izvēlēties zāles, piemaksājot tikai cenas starpību starp references medikamentu un izvēlēto medikamentu?

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.