Foto: Shutterstock

Vēders pēc dzemdībām – iespējama diastāze. Kā ar to sadzīvot? 0

Ja pēc dzemdībām vēders zaudējis agrāko formu un ir nevis plakans, bet izgāzies un krunkains, iespējams, tā ir diastāze – nepareizs taisno vēdera muskuļu novietojums.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 257
12 stundas
Lasīt citas ziņas
Pirms sāc intensīvu vēderpreses trenēšanu, labāk izlasi šo rakstu, jo diastāzes gadījumā tā nepalīdzēs – tai vajadzīgi pavisam citāda veida vingrojumi!

Diastāze, ko latīniski sauc par Diastasis recti, nozīmē to, ka starp labo un kreiso taisno vēdera muskuli paplatinājusies atstarpe.

CITI ŠOBRĪD LASA

To bieži novēro grūtniecēm, jo topošajam mazulim augot mammas vēderā vajag arvien vairāk vietas. Līdz ar to taisnie vēdera muskuļi atbīdās un starp tiem esošie saist-audi – tā sauktā baltā līnija – iestiepjas.

Ne tikai grūtniecēm

Medicīniskajā literatūrā minēts, ka diastāze veidojas aptuveni divām trešdaļām topošo māmiņu. Risks ir lielāks, ja tā ir kārtējā grūtniecība, ja bērniem ir neliela gadu starpība un grūtnieces vecums ir virs 35 gadiem. Arī tad, ja gaidāmi dvīņi vai trīņi, iespēja, ka muskuļi attālināsies, ir lielāka.

Diastāze var būt jaundzimušajam, taču mazuļiem tā pāriet pati no sevis. Vēdera muskuļi mēdz attālināties arī vīriešiem ar alusvēderu, kā arī var būt ikvienam, kurš nepareizi veic noteikta veida fiziskos vingrinājumus, īpaši ar svaru cilāšanu.

“Ir bijuši gadījumi, kad sievietēm diastāze veidojas tāpēc, ka viņas nodarbojas ar krosfitu un nepareizā tehnikā ceļ smagumu, neizmainot spiedienu vēdera iekšpusē,” zina teikt fizioterapeite Elīza Auziņa. Vēl diastāze var būt cilvēkiem, kuri ļoti pieņemas svarā un tad strauji novājē, vai pacientiem, kuriem veiktas operācijas vai izmeklējumi, kuru laikā vēderu uzpūš ar medicīnisko gāzi.

Diastāzes gadījumā vēdera priekšpusē veidojas krokas, taču tā nav tikai estētiska problēma: vēdera orgānus vietā notur vairs tikai plāna saistaudu josla. Retos gadījumos rodas orgānu trūce, biežāk sāp mugura, ir grūti kustēties un pat elpot, jo trūkst pareiza muskuļu balsta. Ja ir diastāze, arī nākamās dzemdības var noritēt sarežģītāk, bet dažkārt muskuļu atvirzījums ir aizcietējuma vai urīna noplūdes cēlonis.

Tikai ne klasisko vēderpresi!

Lielākoties pēc dzemdībām taisnie vēdera muskuļi atgriežas agrākajā stāvoklī, tomēr ne vienmēr. Situāciju vēl pasliktina vēdera sasprindzināšana, piemēram, cilājot smagumus (šajā gadījumā ir runa arī par bērnu cilāšanu vai personīgā liekā svara nešanu), tāpat aizcietējumu gadījumā vai dzemdībās. Arī nepareiza apsēšanās vai atgulšanās jau tā vājos saist-audus starp taisnajiem vēdera muskuļiem izstaipa vēl vairāk.

Diastāzes novēršanas risinājums ir vingrojumi, taču Elīza Auziņa uzsver – tā noteikti nav vēderpreses trenēšana!

“Nereti sievietes nospriež – ahā, ja jau pro-blēma ir vēdera muskuļi, jātrenē vēderprese. Sameklē jūtūbā vingrojumus un pilda, bet diastāze nemazinās, reizēm tieši pretēji – kļūst vēl lielāka,” apraksta fizioterapeite. Arī daudzi citi tradicionālie fitnesa vingrojumi (atspiešanās, tā dēvētais planks u.c.) vēdera muskuļu stāvokli var padarīt sliktāku, nevis uzlabot. Nav ieteicama arī peldēšana, noteiktas jogas pozas, piemēram, suns ar galvu uz leju jeb adho mukha švānāsana, kā arī darbības, kas jāveic balstā uz ceļgaliem vai plaukstām.

Iespējams, diastāze nav izteikta, un nešķiet, ka būtu svarīgi to novērst, tomēr ieteicams pievērsties šīs problēmas risināšanai, īpaši, ja ir doma vēl par kādu grūtniecību un ģimenes pieaugumu nākotnē. Pareizie vingrojumi ir labākais veids, kā dia-stāzi mazināt, un tikai tad, kad fizioterapeits kopā ar ģimenes ārstu secina, ka ar kustībām nekas nav līdzēts, risinājums ir plastiskā ķirurģija. Lēmums par to jāpieņem pēc rūpīgas izmeklēšanas un mērījumiem.

Dziļie muskuļi un elpošana

Foto: Shutterstock


“Ar piemērotām fiziskajām aktivitātēm var tikt galā pat ar diezgan lielām muskuļu spraugām,” savā praksē pārliecinājusies fizioterapeite. “Galvenais ir vingrot regulāri un pacietīgi. Man nav gadījusies neviena sieviete, kura ar vēdera muskulatūras vingrinājumiem nebūtu spējusi savilkt kopā taisnos vēdera muskuļus.”

Reizēm rezultāts redzams jau pēc divām nedēļām, citreiz pēc mēneša. Saprotams, ir dažādas organisma īpatnības, kas vēlamo izskatu neļauj sasniegt tik drīz, tomēr lielākoties piepūle atmaksājas. Ir arī atšķirība, kāds ir vēdera muskuļu stāvoklis pēc viena bērna gaidībām, vai gaidīti dvīnīši vai trīnīši un vai sieviete ir jaunāka vai jau pusmūžā.

Atbildot uz jautājumu, ar ko pareizie vingrojumi ir īpaši, Elīza Auziņa paskaidro: tie nav vērsti uz virspusējo muskuļu slodzes pastiprināšanu, bet gan dziļo muskuļu treniņu, dziļo (diafragmālo) elpošanu, nabas ievilkšanu un muskuļu satuvināšanu. Līdz ar to vingrojumi pat nav īpaši grūti.

“Tie ir ļoti pakāpeniski, vērsti uz sevis sajušanu. Vislabāk, ja atnāk pie fizioterapeita, jo tad var novērtēt, cik plata un dziļa ir diastāze, un izstrādāt vingrojumu kompleksu, ko pēc tam var izpildīt arī mājās.” Ja vingro fitnesa trenera, nevis fizioterapeita vadībā, svarīgi, lai šis cilvēks zinātu, ko nozīmē diastāze un kādas kustības tās gadījumā nav vēlamas.

Speciālās jostas nēsāšana, kā arī veselīgs uzturs arī palīdz drīzāk atgūt glītu plakanu vēderu. Fizioterapeite akcentē: tas notiek agrāk, ja ķermenis regulāri trenēts gan pirms grūtniecības, gan tās laikā. Tad muskuļi atceras, kāds bija to pareizais stāvoklis, un drīzāk atgriežas tajā.

Kad diastāzi izdevies mazināt, var sākt intensīvākus visa ķermeņa treniņus: skriet, peldēties, veikt Pilatesa vingrojumus u.tml.

Vai man ir diastāze?

Diastāzi iespējams konstatēt, atguļoties uz muguras un saliecot kājas ceļos.

Esot guļus, pirkstus vai plaukstu (vai abas) ievieto starp vēdera muskuļiem, vēršot pirkstgalus kaunuma virzienā. Platums jānosaka, sajūtot, kā muskuļi sāk saspringt, kad no pamatnes nedaudz atceļ galvu. Svarīgi nevis maksimāli sasprindzināt vēdera muskuļus, bet pavisam nedaudz, noķerot brīdi, kad tie tikai gatavojas savilkties.

Atkarībā no tā, vai spraugā var ievietot vienu, divus, trīs pirkstus vai vairāk, var spriest par diastāzes platumu. Mēra trijās vietās: virs nabas, zem tās un virs kaunuma kaula.

Diastāzes dziļumu mēra, pirkstu iespiežot starp taisnajiem vēdera muskuļiem. Ja to var ievietot līdz pirmajai falangai, diastāze ir sekla, ja līdz otrajai – vidēja, ja līdz trešajai – dziļa.

(Vairāk informācijas par diastāzes mērījumiem var atrast internetā, kā atslēgas vārdus ierakstot “diastasis rectis” vai “Julie Tupler”. Džūlija Taplere ir speciāliste, kas izstrādājusi īpašu metodiku diastāzes ārstēšanai.)

Zināšanai


Iespējams, tev ir diastāze, ja:

• bijusi kāda ķirurģiska operācija vai vēdera dobuma izmeklējumi, uzpūšot vēderu ar medicīnisko gāzi (piemēram, laparoskopija);

• bijusi vēdera orgānu trūce;

• bijusi viena vai vairākas grūtniecības;

• ilgāku laiku bijis alusvēders;

SAISTĪTIE RAKSTI

• atguļoties uz muguras un atceļot plecus no pamatnes, vēdera vidusdaļa paceļas augšup kā pamatīgs paugurs;

• ir nabas izvelvējums;

• bērnībā vai vēlāk bijuši regulāri treniņi vingrošanā, peldēšanā, tenisā, golfā vai nodarbojies ar Pilatesa vingrošanu, jogu vai trenēta vēderprese;

• sāp mugura vai gūžas, pēc ēšanas pūšas vēders vai ir nepareiza stāja.

Mūsu eksperte Elīza Auziņa, fizioterapeite

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
RO
Regīna Olševska
Veselam
Āda zvīņaina un niez: tā iemesls var būt ne tikai dermatoloģiskas, bet arī citas saslimšanas
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Pidžamu novilku ar visu ādu!” Edijs stāsta, ko nozīmē sadzīvot ar atopisko dermatītu 3
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kur uzglabāt, cik ilgi “drošas”: kā pareizi rīkoties ar medicīniskajām sejas maskām un respiratoriem? 32
2 dienas
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Sauss gaiss rosina slimības. Kā parūpēties par elpceļiem apkures sezonā? 2
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Morāli kropļi.” Ķirsis skarbi par protestu Gunāra Astras pieminekļa atklāšanas pasākumā 257
12 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es tā īsti nevienu no viņām neatceros…”: rokmūziķis Ainars Virga atklāti par vienas nakts romāniem slavas “ziedu laikos” 1
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Sadarbības projekts
LA
LA.LV
Veselam
Attālināto konsultāciju skaits „Mēness aptiekā” trīskāršojies un turpina pieaugt
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: individuāli veicamos Covid-19 antigēnu testus iedzīvotāji vairāk izmanto, lai testētos pirms ģimenes vai citiem pasākumiem
3 dienas
LA
LA.LV
Veselam
Vai bieža mazgāšanās ādai patiešām ir vēlama? 13
4 dienas
LA
LA.LV
Veselam
pieciem soļiem tikt galā ar aukstumpumpu 4
12. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Veselam
Traumas šoziem vairāk vecumā virs 50 gadiem 3
12. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Centrālā laboratorija” paplašina laboratorisko pakalpojumu pieejamību, atverot vienu no lielākajām filiālēm ārpus Rīgas 4
6. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka”: Jaunajā gadā veselība būs pirmajā vietā! 2
30. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
„Mēness aptieka”: 2% iedzīvotāju ziemā telpas nevēdina vispār – lielākā daļa svaigam gaisam telpās ļauj iekļūt tikai divreiz dienā 4
29. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Jodam un briljantzaļajam – nē! 19
27. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
Senioriem un farmaceitiem Ziemassvētku priekšvakarā abpusējs dāvināšanas prieks 4
22. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mēness aptieka: 7 ieteikumi pareizai ādas kopšanai ziemā 2
21. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Mēness aptieka” paralimpiešiem Jaunajā gadā vēl labu veselību un izcilu startu ziemas paralimpiskajās spēlēs Pekinā 2
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
6 ieteikumi, lai droši un mierīgi sagaidām svētkus gadu mijā
17. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
“Veselības centru apvienība” vakcinēs pret Covid-19 arī 5-11 gadu vecuma bērnus 18
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Būt svaigā gaisā veselības profilaksei ir populāri 4
16. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Vitamīni un minerālvielas cilvēkiem gados 1
14. decembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” ieguldījums veselības aprūpes attīstībā atzīmēts ar Ministru kabineta balvu Stellai Lapiņai 6
10. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
VCA mobilais vakcinācijas punkts pirmajā mēnesī Rīgā un reģionos pret Covid-19 vakcinējis vairāk nekā 1300 iedzīvotājus 1
2. decembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Veselības centru apvienība: Covid-19 pacienti novērtē ārsta izbraukumu uz mājām 3
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Imunitāte iet roku rokā ar psihoemocionālo stāvokli 9
30. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kāpēc sargāt galvu un kaklu no aukstuma 9
25. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
VCA investē Latvijas jaunās ārstu paaudzes izglītībā 1
17. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Rūpēs par vīriešu veselību 7
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Ko darīt, ja oža pēc Covid-19 pārslimošanas ir patoloģiski mainīta 17
15. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Trīs risinājumi, kā pirms ziemas stiprināt spēju pretoties vīrusiem
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Aptieka ir drošības spilvens diabēta pacientam Covid-19 laikā 2
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Elpceļu vīrusu sezonas laikā Covid-19 raksturīgo simptomu noteikšana vēl svarīgāka 8
9. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Kā zināt pareizās devas vitamīniem? 7
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Veselam
Mājsēdē būtiski cieš pusaudžu miegs un emocionālā veselība 9
5. novembris, 2021
LA
LA.LV
Ziņas
„Repharm” uzņēmumus novērtē ar valsts apbalvojumu vadītājai Stellai Lapiņai 2
2. novembris, 2021
AB
Armands Broks*
Ziņas
Armands Broks: Bizness nevar atļauties ignorēt darbinieku emocionālo veselību 5
5 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Robežu vairs nav! Septiņu stunda ilga operācija, kas uz mūžiem varētu izmainīt mūsu medicīnu 24
5 dienas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
Slido un peldi ziemā! Kur Rīgas apkaimē iespējas nodoties ziemas sportiem un kā to pareizi darīt? 2
6 dienas
ML
Māra Libeka
Veselam
“Esmu izmisumā, jo nesaprotu, kāpēc tā tieku sodīta…” Kļūdainu datu dēļ cilvēki paliek bez valsts apmaksātajām zālēm 69
Nedēļa
RO
Regīna Olševska
Veselam
Sals kož līdz kaulam: apsaldēšanās bieži vien notiek gandrīz nemanāmi 2
13. janvāris, 2022
LA
LA.LV
Veselam
Anna Peipiņa: Mūsu cilvēki ir izturīgi, taču to pilienu, kurus vēl drīkst pilināt cilvēku pacietībai, vairs nav daudz 75
13. janvāris, 2022
LE
LETA
Ziņas
Diennaktī atklājot gandrīz 6000 jaunus Covid-19 gadījumus, atkal pārspēts līdzšinējais rekords 34
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pastāv risks, ka daudzi skolēni “izkritīs” no mācībām un nepabeigs skolu!” Plāno četrkāršot centralizētā eksāmena nokārtošanai nepieciešamo vērtējumu
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Skumja ziņa: mūžībā devies iemīļotais un talantīgais latviešu aktieris Arnis Līcītis
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Uz autoceļa “Via Baltica” Lietuvā pie Polijas robežas snigšanas un avāriju dēļ paralizēta satiksme 55 kilometru garā posmā 7
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ošlejs: Latvija ir starp trim valstīm pasaulē, kur prasa būt vakcinētam, lai strādātu. Esam ne tajā labākajā kompānijā…
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. “Ne visi supervaroņi valkā apmetņus”: vīrietis zem Dienvidu tilta aptur satiksmi, lai palīdzētu 33
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Latvijā aizvien augstāka mirstība ar diagnosticētu Covid-19 nekā vidēji Eiropā
8 stundas
GN
Gints Narogs
Ziņas
Naktī tuksnesī rakties smiltīs: pēc 10 gadu pārtraukuma Dakārā atgriežas arī mūsu braucējs
5 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Cilvēki domā par ilgtspēju, savu veselību, mieru! Trešdaļa pilsētnieku gatavi pārcelties uz dzīvi laukos 33
17 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Piedzīvojam aizvien jaunas prāta aptumsuma izpausmes 48
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Pārsteigums. Putins ir krietni sliktāks, nekā mēs iztēlojāmies.” Navaļnija komanda publicē “Putina pils” fotogrāfijas 58
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Štokenbergs: Vientuļi ļaudis bez bērniem ir pesimistiskāki par saviem nākotnes ienākumiem 34
18 stundas
KS
Kristīne Stepiņa
Ziņas
Katrs iedzīvotājs saņems uzreiz samazinātu rēķinu jau automātiski – viss, kas jāzina par valsts atbalstu energokrīzē 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Uz Liepājas šosejas avarējis satiksmes autobuss; ir cietušie 28
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man likās, ka viņš ir apsēsts ar dēmoniem”: pēc dažu dienu padzīvošanas kopā ar aktieri Imantu Stradu saka Amuna Davis
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Daudzbērnu ģimenes tiešām sliktākā stāvoklī nekā pensionāri?” Soctīklotāji neizpratnē par valsts pabalstiem rēķinu nomaksāšanai 268
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es negāju pa kreisi, es meklēju mierinājumu!”: dziedātājas Elīnas Gluzunovas bijušais dzīvesbiedrs Artjoms atzīst, ka kopdzīves laikā viņu krāpis 37
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Skumja ziņa: mūžībā devies iemīļotais un talantīgais latviešu aktieris Arnis Līcītis
23:23
LE
LETA
Ziņas
Igaunijas prezidents: NATO atgriešanās 1997.gadā nav iedomājama
23:10
LE
LETA
Ziņas
Globālajā pandēmijā inficēšanās un nāves gadījumu skaits aug, bet ir palēnināšanās zīmes
22:41