Publicitātes foto

Zlidņa metaboliskais vecums ir 19 gadi, pasē – 34. Vari noskaidrot savu vecumu! 0

Daudzviet Latvijā pie dietologiem un uztura speciālistiem pieejami bioimpendences svari, kuros var noskaidrot dažādus ķermeņa rādītājus, tostarp metabolisko vecumu. Šobrīd šāda pārbaude iespējama arī 11 “BENU” aptiekās.

Reklāma
Reklāma
Daudzas šo nezina! 15 populārākās sieviešu kļūdas seksā
7 produkti, kurus nedrīkst otrreiz sildīt: tie var nodarīt būtisku kaitējumu veselībai 40
Kadirovam daudz nav atlicis – viņš mirst. Čečenijas līdera nāve var ievilkt Putinu jaunā karā
Lasīt citas ziņas

Ķermeņa sastāva pārbaudes ietvaros tiek noteikts svars, ķermeņa masas indekss (ķermeņa masas un auguma samērs), ķermeņa tauku masas procentuālā attiecība pret ķermeņa kopējo masu, ūdens procentuālais saturs ķermenī, ķermeņa muskuļu masa, kaulu masa, ķermeņa bioloģiskais vecums un viscerālo tauku daudzums.

Pasākumā, kurā svinīgi atklāja šo iespēju, piedalījās vakara vadītājs Valdis Melderis, savus mērījumu datus atklāja ielu vingrošanas un crossfit pamatlicējs Latvijā Kaspars Zlidnis, bet komentēja uztura speciāliste Liene Sondore.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kaspars Zlidnis atklāj, ka viņa augums ir 1,81 m un svars 76,8kg (sveroties džinsās un ar T kreklu). Viņam ir paaugstināta muskuļu masa, jo viņš sporto, savukārt metaboliskais vecums – 19, nevis 34, kā ir pases datos! Uztura speciāliste Liene Sondore skaidro, ka metaboliskais vecums norāda, kāda ir cilvēka vielmaiņa un dzīvesveids. Ja cipars ir lielāks par pasē atrodamo, tad neesat tajā labākajā formā.

Aparāts arī parāda tauku un muskuļu izvietojumu katrā rokā un kājā, kā arī uz vēdera. Piemēram, Kasparam labā roka ir smagāka, kas saistīts ar boksa nodarbībām.

Kaspars atgādina, ka sportot var jebkurš: “Kad gāju vidusskolā un sportoju, man teica – kad beigsi mācības, tev tam nebūs laika. Pēc tam – tev piedzims bērni, un tev nebūs laika sportot. Tagad man ir divi bērni un es vienmēr atrodu laiku sportam. Turklāt vingrot var jebkuros apstākļos – kaut vai pievilkties pie priedes zara!”

Kā darbojas īpašie svari

“Bioimpendences svaru darbības princips ir elektromagnētiskais signāls, kas iziet cauri ķermenim,” skaidro Liene Sondore, “gana precīzi var noteikt gan tauku daudzumu, gan to izvietojumu, to, vai pietiekami uzņemat šķidrumu u.c. datus.” Parastie svari sniedz maz informācijas – var būt divi vienāda svara un garuma cilvēka, bet vienam lieka tauku masa ir, otram – nav. Vienam tauki var vienmērīgi izvietoti, citam – par daudz viscerālo tauku. Tie ir tauki ap iekšējiem orgāniem, kas draud ar paaugstinātu holesterīna, triglicerīdu līmeni un rada risku dažādām, piemēram, asinsvadu un diabēta, saslimšanām.

Pārbaudi var veikt jebkura vecuma sievietes un vīriešus. Pārbaudi nedrīkst veikt grūtnieces, mammas, kas zīda bērnu, kā arī cilvēki, kuriem uzstādīti sirds stimulatori. Lai mērījumi būtu precīzi, tie jāveic, basām pēdām nostājoties uz speciālajiem svariem. Sievietes var būt zeķbiksēs, plānākās par 100 deniem, citādi rezultāts var būt neprecīzs, tas var būt arī neprecīzs, ja kājas ir sasvīdušas.

Reklāma
Reklāma

Pēc pārbaudes tiek sagatavots un izsniegts ķermeņa sastāva pārbaudes rezultātu apkopojums un individuālas uztura un fiziskās slodzes rekomendācijas, kā arī ieteicamais uztura bagātinātāju saraksts.

Melderim krekls neiet ciet

Valdis Melderis joko, ka pēdējā laikā grūti kreklu aizpogāt ciet – laikam esot labi paēdis. Bet uztura speciāliste atjoko pretī: “… un paēdis labi sen.”

Liene Sondore turpina par latviešu ēšanas paradumiem: “Mūsu virtuvēs ienāk liela izmēra šķīvji – tādi kā restorānos. Un cilvēks jau grib uzlikt pilnu porciju, un vēl ar kaudzīti. Šādi nevainīgi sīkumi veicina lieko svaru. Un uz Eiropas fona mums ir jo īpaši daudz aptaukojošos sieviešu un bērnu.”

Par laimi pie uztura speciālista nākot gados jauni cilvēki, kuri jau laicīgi vēlas ēst veselīgi. Bet ir arī daļa pacientu, kurus atsūta ģimenes ārsti vai kardiologi un attieksme esot tāda – nu man lika atnāk, viņi atnāk pikti un īsti nemotivēti kaut ko mainīt…

Pēc rekomendāciju ievērošanas testu uz svariem ieteicams atkārtot pēc trim mēnešiem.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.