Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: EPA/SCANPIX

Kā atklāj negodīgu kovida pacientu, kurš nopircis Covid-19 sertifikātu? 122

Māra Libeka, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Kokteilis
“Man ir lauzta kāja un deguns, pārsista piere, pamatīgs smadzeņu satricinājums…” Horens Stalbe Dobelē nežēlīgi piekauts 33
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 vārdu īpašniekus, kuri kā magnēti pievelk pretējā dzimuma pārstāvjus
Lasīt citas ziņas

Palielinoties ar Covid-19 saslimušo pacientu skaitam, no kuriem daļa nonāk stacionāros, mediķiem pieaug arī aizdomas par viltotiem vakcinācijas sertifikātiem. Īpaši gadījumos, kad vakcinētam pacientam ir smaga slimības gaita.

Piemēram, Liepājas slimnīca 27. oktobrī informējusi Valsts policiju par aizdomām, ka vienam Covid-19 pacientam, kurš ārstējas reanimācijas nodaļā, varētu būt viltots vakcinācijas sertifikāts. Aptuveni 60 gadus vecam vīrietim bijuši 50% plaušu bojājumu, un viņam nodrošināta paaugstinātas plūsmas skābekļa terapija.

CITI ŠOBRĪD LASA

Valsts policija (VP) 28. oktobrī informēja, ka VP Liepājas iecirknis sācis kriminālprocesu par iespējamu Covid-19 sertifikāta viltošanu, un šī ir pirmā ierosinātā lieta Kurzemes reģionā par šāda veida noziedzīgu nodarījumu.

Tikmēr Nacionālais veselības dienests (NVD) vakar informēja, ka pēc informācijas saņemšanas no Valsts policijas līdz šīs nedēļas sākumam ir anulējis 26 izsniegtos Covid-19 sertifikātus.

NVD direktors Āris Kasparāns arī pastāstīja, ka sagatavots priekšlikums sertifikātu “iesaldēšanai” uz izmeklēšanas laiku, ja tiesībsargājošajām iestādēm būs radušās aizdomas, ka tas varētu būt viltots. Šādā gadījumā attiecīgā persona sertifikātu nevarēs izmantot. Lai priekšlikumu varētu virzīt apstiprināšanai valdībā, par to būšot diskusija ar valsts pārvaldes iestādēm.

Lai nebūtu šaubu par to, vai tehniskās iespējas atļaus “iesaldēt” aizdomīgus Covid-19 sertifikātus, jau patlaban tiem, kuriem ir sertifikāts un tiek atklātas kovida pozitīvas analīzes, tā darbība tiekot apturēta uz desmit dienām, skaidroja NVD informācijas tehnoloģiju koordinators Edgars Goba.

VP priekšnieks Armands Ruks augusta vidū publiskajā telpā izteicās, ka nelikumīgi iegūtu vakcinācijas sertifikātu skaits Latvijā varētu pārsniegt vairākus simtus. Šādu gadījumu izmeklēšana esot sarežģīta, jo policijai jārēķinās ar lielu informācijas apjomu, turklāt aizdomās turamās personas pārsvarā neatzīstot fiktīvu vakcināciju un tas paildzinot izmeklēšanu.

Reklāma
Reklāma

Šobrīd ir iespējams šīs personas nosūtīt uz Gulbja laboratoriju, kā arī Centrālo laboratoriju, lai tur veiktu testu un varētu pārliecināties, vai attiecīgajai aizdomīgajai personai, kura uzrāda, ka ir vakcinējusies, asinīs ir antivielas. Parasti potētiem cilvēkiem lielākā vai mazākā mērā tām ir jābūt, bet, kā skaidro infektologs Uga Dumpis, var būt arī tādi cilvēki, kuriem tās neveidojas vai ātri paliek negatīvas.

Prasība visām slimnīcām

Taču aizdomas par to, ka cilvēks varētu būt nopircis sertifikātu, rodas arī stacionāros. Tiesa, ārsti nešķiros, ir vai nav pacients godīgā ceļā ticis pie sertifikāta, cilvēki tiks ārstēti neatkarīgi no tā. Taču arī slimnīcas ir iesaistītas sertifikātu pircēju izķeršanā.

NVD ir noteicis, ka no 6.septembra visām slimnīcām jāsūta uz Nacionālā mikrobioloģijas references laboratoriju asins paraugi antivielu noteikšanai no visiem pacientiem, kas tiek uzņemti stacionāros ar pabeigtu vakcinācijas ciklu, bet kuriem ir smaga slimības gaita.

Piemēram, ja stacionārā iestājas gados jauns cilvēks un viņa slimības gaita tik ļoti pasliktinās, ka šāds pacients nonāk intensīvās terapijas nodaļā, kaut gan ir saņēmis pilnu vakcinācijas kursu pret kovidu, tad to var uzskatīt par aizdomīgu gadījumu un viņa asins paraugs tiks laboratoriski izmeklēts.

“Pēc parauga testēšanas rezultātu nosūtām ārstējošajam ārstam, kuram jāizvērtē, kāds iemesls tam, ja, piemēram, antivielas pēc vakcinācijas nav konstatētas. Iespējams, ir kāda smaga blakus saslimšana vai varbūt vēl kāds cits iemesls. Reizi mēnesī mēs apkopojam rezultātus un sniedzam šo informāciju Veselības ministrijai, NVD un arī Slimību profilakses un kontroles centram,” pastāstīja Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorijas vadītājs Sergejs Ņikišins.

Laboratorija sadarbojoties ne tikai ar slimnīcām, bet arī Kriminālpoliciju un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju (KNAB). Tiesībsargājošās iestādes pieprasot sniegt atbildes par konkrētiem gadījumiem. Šīs aizdomīgās personas var būt ne tikai stacionāra pacienti – policija var nosūtīt konkrētu personu, par kuru radušās aizdomas, uz laboratoriju, kā arī pati to atvest.

Nevienai vakcīnai nav simtprocentīga  efektivitāte

Nacionālās mikrobioloģijas references laboratorija septembrī veikusi analīzes 90 aizdomīgiem pacientiem slimnīcās un atklājusi 17 gadījumus, kad pacientam nav bijušas antivielas. S. Ņikišins prognozēja, ka oktobrī varētu būt jau vairāk nekā 200 šādu gadījumu un nedēļas laikā būšot zināms, cik no šiem asins paraugiem ir bijuši bez antivielām.

“Arī slimnīcām ir jāziņo Valsts policijai par aizdomīgajiem pacientiem. Taču jāņem vērā, ka cilvēku nevar vainot par fiktīva sertifikāta iegādi tikai tāpēc, ka viņam pēc vakcinācijas nav antivielu. Ir bijuši gadījumi, kad pat vienam otram mūsu slimnīcā vakcinētam ārstam neizveidojas antivielas,” sacīja RAKUS sabiedrisko attiecību speciāliste Ilga Namniece.

Neviena vakcīna nedod simtprocentīgu efektivitāti, bet katrā valstī ir institūcijas, kas uzrauga šos efektivitātes datus. Latvijā to dara Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Šīs iestādes sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Ilze Arāja sacīja, ka SPKC interesē vispārējās tendences, bet sīkāk šie dati netiekot analizēti.

Ja it kā vakcinētam cilvēkam neuzrādās antivielas, tad tikai ar laboratorijas analīzi vien nepietiek, lai šo informāciju nodotu policijai.

“Papildus ir nepieciešams ārstējošā ār­sta, kā arī infektologa slēdziens, jo viens laboratoriskais izmeklējums nedod pamatu apgalvot, ka Covid-19 sertifikāts ir iegūts viltus ceļā. Lai atvieglotu ārstiem darbu, RAKUS ir izveidota noteikta veidlapa, kuru ārsts aizpilda un nosūta slimnīcas juristiem, lai tie attiecīgi ziņotu Valsts policijai. Slimnīca policiju ir informējusi par diviem pacientiem, kuri pie mums ārstējušies. Abos gadījumos tuvinieki atzinās, ka sertifikāts ir nopirkts. Policijai vien atliek noskaidrot, kur attiecīgā persona ir it kā potējusies,” pastāstīja Ilga Namniece.

Atsevišķi ziņojumus par aizdomīgiem gadījumiem policijai sniedzot RAKUS Neatliekamās medicīnas un pacientu uzņemšanas klīnika.

Valsts policijā – 20 kriminālprocesi

VP sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Simona Grāvīte sacīja, ka šobrīd policija visā Latvijā esot sākusi teju 20 kriminālprocesus saistībā ar iespējamu fiktīvu vakcināciju vai vakcinācijas sertifikātu viltošanu, sāktas arī vairākas resoriskās pārbaudes. Katra informācija tiekot pārbaudīta.

“Bet darbs ir dinamisks un procesu skaits ir mainīgs, kriminālprocesos ir daudz epizožu un klientu. Gluži tāpat kā aizdomās turamo personu skaits ir dažāds attiecīgos kriminālprocesos, arī to personu loks, kas, iespējams, ir ieguvuši fiktīvus sertifikātus, ir atšķirīgs katrā procesā. Atsevišķos procesos ir iesaistīti vairāki desmiti personu, bet konkrēti atturēsimies komentēt.

Policija seko līdzi arī tam, kas tiek publicēts publiskajā telpā. Ņemot vērā, ka notiek aktīva izmeklēšana, tās interesēs plašākus komentārus par policijas darbībām vai konstatēto atturamies sniegt. Valsts policijas rīcībā ir dažādi instrumenti un metodes, lai atklātu šāda veida noziegumus,” skaidroja Grāvīte.

Diemžēl neizdevās noskaidrot, kāda ir policijas tālākā rīcība pēc analīžu rezultāta saņemšanas no laboratorijas. Lielākajā valsts klīnikā šo rezultātu analizē ārstu konsilijs, bet kas to analizē policijai, lai rastos pārliecība, ka cilvēks blēdās ar sertifikātu?

“Tās personas, kuras ir iesaistījušās šādās nelikumīgās darbībās, policija aicina labprātīgi pieteikties un sadarboties ar izmeklētājiem. Atkarībā no konkrētas situācijas, ja personas aktīvi sadarbojas, palīdz atklāt šādus smagus noziegumus, tiks izvērtēta likumā paredzētā iespēja atbrīvot tās no krimināl­atbildības. Katrs gadījums vērtējams individuāli. Process jebkurā gadījumā tiek sākts, un policijas pienākums ir to izmeklēt. Bet saprotams, ka sabiedrības veselības interesēs ir, lai šīs personas ātrāk vakcinējas. Šis jautājums tiek risināts,” norādīja Grāvīte.

Arī KNAB saņēmis vairākus signālus, kas norāda uz iespējamu vakcinēšanās fakta vai sertifikāta viltošanu apmaiņā pret naudu vai citiem prettiesiskiem labumiem.

Ja ārsts vai kāds no ārstniecības personāla piekrīt Covid-19 sertifikāta viltošanai, tas Krimināllikuma izpratnē tiek traktēts kā iespējama dokumentu viltošana, un likumpārkāpējiem jārēķinās ar saukšanu pie kriminālatbildības.

Krimināllikums nosaka, ka valsts un pašvaldību ārstniecības iestāžu darbiniekiem par dokumentu viltošanu var tikt piemērots ne tikai piespiedu darbs vai naudas sods, bet arī brīvības atņemšana līdz vienam gadam. Savukārt, ja šīs darbības veiktas mantkārīgā nolūkā, proti, pieprasot un pieņemot naudu vai citu prettiesisku labumu, var tikt piemērota brīvības atņemšana līdz pat četriem gadiem.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.