Foto – Shutterstock

Ar ēdienu – pret zāļu blaknēm 0

Sāpes ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc roka stiepjas pēc zāļu paciņas. Ja jāizvēlas, ciest sāpes vai dedzināšanu pakrūtē un vēdergraizes, ko var izraisīt medikamenti, cilvēki bieži vien izvēlas samierināties ar pretsāpju un pretiekaisuma līdzekļu radītajiem gremošanas traucējumiem vai to novēršanai iedzer citu tableti. Taču zāļu kaitējumu var mazināt arī ar izmaiņām ikdienas ēdienkartē. Par to īpaši jādomā tad, ja medikamentus lieto ilgstoši.

Reklāma
Reklāma

Putras un linsēklas

Vai kārtējā krāpnieku shēma? “Telefonā uzrādās neatbildēti zvani. Atzvanot uz numuru, adresāts apgalvo, ka nav zvanījis” 67
Kokteilis
Saskaņa pēc vārdiem: 5 vārdu pāri, kuriem, pēc mākslīgā intelekta domām, ir vislabākā saderība
Veselam
Ēdieni, no kuriem labāk izvairīties pirms publiskiem pasākumiem… Tie pastiprināti veido gāzes vēderā 8
Lasīt citas ziņas

Madonas slimnīcas uztura speciāliste Baiba Bērtiņa stāsta, ka gremošanas sistēmai nedraudzīgo zāļu saraksta priekšgalā atrodas nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi, piemēram, tie, kuru aktīvā viela ir indometacīns, un aspirīns (acetilsalicilskābe). Tās ir bezrecepšu zāles, kuras, lietojot ilgāku laiku, var izraisīt ne tikai kairinājumu, bet arī nopietnus gļotādas bojājumus, piemēram, čūlas, asiņošanu ne tikai kuņģī, divpadsmitpirkstu zarnā un barības vadā, bet arī tievajā un resnajā zarnā. Tikpat nepatīkamas blaknes var būt arī recepšu zālēm, kas satur nimesulīdu vai diklofenaku. Savukārt ibuprofēnam ir mazāka iedarbība uz gremošanas sistēmu, tāpēc to lieto arī ārstēšanai medikamentu kursa veidā. Lielāks blakņu risks ir gados vecākiem cilvēkiem, kuņģa čūlas slimniekiem un tiem, kas sirgst ar kādu hematoloģisku slimību.

“Lai samazinātu šo zāļu kaitīgo ietekmi uz gremošanas sistēmu, uzturā jāierobežo aso garšvielu, alkoholisko dzērienu un kafijas lietošana, kas veicina sāls­skābes izdalīšanos un kuņģa gļotādas kairinājumu,” norāda ārste. Atgādināsim, ka sālsskābes izdalīšanos kuņģī veicina arī skābas sulas un gāzētie dzērieni, piemēram, kola, kā arī smēķēšana.

CITI ŠOBRĪD LASA

Gremošanas sistēmas aizsardzībai, it īpaši, ja zāles jālieto ilgi, ikdienas ēdienkarte jāpapildina ar putrām – no auzu pārslām, griķiem, rīsiem, prosas –, kā arī ar piena produktiem.

“Ļoti labs kuņģa gļot­ādas aizsardzības līdzeklis ir linsēklas. Iesaku sakošļāt pa tējkarotei vai ēdamkarotei linsēklu, uzdzerot glāzi ūdens. Sēklas izveido gļotu kārtiņu, kas izklāj kuņģa sieniņas, aizsargājot pret zāļu negatīvo iedarbību,” iesaka Baiba Bērtiņa.

Veselas vai sasmalcinātas linsēklas var pievienot arī putrām, dārzeņu salātiem, jogurtiem un citiem skābpiena produktiem. Gremošanas sistēmas darbības uzlabošanai, gluži tāpat kā antibiotiku kursa laikā, ikdienā jālieto arī raudzētie piena produkti, kas satur “labās” jeb probiotiskās baktērijas, piemēram, jogurti.

Ja nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu lietošanas laikā vēdera izeja kļūst šķidrāka, uzturs jāpapildina ar sausiņiem un rīsu putru, kā arī vairāk jādzer, lai nerastos atūdeņošanās, bet, ja sācies aizcietējums, vairāk jāēd augļi un dārzeņi un biežāk jāpadzeras.

Vai kuņģi iespējams “piemānīt”, piemēram, lietojot sālsskābes izdalīšanos veicinošās zāles kopā ar ēdienu? “Jādara tieši tā, kā ieteicis ārsts vai rakstīts zāļu lietošanas instrukcijā. Nevajag rīkoties patvaļīgi,” uzskata uztura speciāliste. Ja noteikts, ka zāles jālieto kopā ar uzturu, tās varētu būt putras vai piena produkti, piemēram, biezpiens ar krējumu.

Ko darīt gadījumos, ja ilgstoši jālieto vairāki medikamenti? Parasti šādā situācijā nonāk gados veci cilvēki, kuriem vienlaikus jālieto sirds zāles, pretsāpju līdzekļi un virkne citu medikamentu. “Viens no labākajiem un arī lētākajiem veidiem, kā aizsargāt kuņģi, – vairāk ēst piena, skābpiena un graud­augu produktus, linsēklas, bet zarnas iztīrīt palīdzes augļi un dārzeņi, kas satur šķiedrvielas. Nedrīkst piemirst arī padzerties, lai no organisma izvadītu dažādus sārņus,” saka ārste.
SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.