Nepieciešamība “Pfizer/BioNTech” vakcīnas glabāt līdz -90 °C temperatūras saldētavās ir netipiska un saistīta ar inovatīvo tehnoloģiju.
Nepieciešamība “Pfizer/BioNTech” vakcīnas glabāt līdz -90 °C temperatūras saldētavās ir netipiska un saistīta ar inovatīvo tehnoloģiju.
Foto: Joe Mcubed/SHUTTERSTOCK

Prasību saraksts kā pasaulslaveniem māksliniekiem: vai Latvija būs gatava vakcīnām pret kovidu? 8

Ieva Ēvalde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
10 apetīti nomācoši produkti, kas jāēd katru dienu 23
Mājas
12 senlatviešu ticējumi par Jurģu dienu: kāda šī diena, tāda visa vasara? 25
Putinam draud briesmas, par kurām pagaidām zina tikai nedaudzi 15
Lasīt citas ziņas

“Pfizer/BioNTech” vakcīnai pret Covid-19, kuru kā pirmo, visdrīzākais, varētu apstiprināt lietošanai Eiropas Savienībā, ir nepieciešami īpaši uzglabāšanas apstākļi: saldētavas, kas spēj uzturēt -60 ˚C līdz -90 ˚C temperatūru. Vai Latvija būs gatava pārvadāt un glabāt pirmās vakcīnas pret kovidu, nodrošinot, ka tiek uzturēta to kvalitāte?

Prasību saraksts kā pasaulslaveniem māksliniekiem

CITI ŠOBRĪD LASA

Nepieciešamība “Pfizer/BioNTech” vakcīnas glabāt sevišķi zemas temperatūras saldētavās ir netipiska un saistīta ar inovatīvo tehnoloģiju, pēc kuras vakcīnas ražotas. (Te gan jāpaskaidro, ka šī jaunā tehnoloģija tomēr tiek pētīta un lietota jau aptuveni 10 gadus.)

Veselības ministrija atzīst, ka straujā tempā sagatavoties pirmo Covid-19 vakcīnu piegādēm, ņemot vērā šādus specifiskus nosacījumus, bijis izaicinoši.

“Ar “Pfizer” vakcīnu bija kā ar lielu, pasaulslavenu mākslinieku izrādi. Prasību saraksts, kas ir nepieciešams, lai šī vakcīna valstīs tiktu droši saņemta, uzglabāta un arī lietota, tika saņemts aptuveni pirms mēneša,” stāsta veselības ministre Ilze Viņķele. “Līdz ar to neviens nevarēja uzminēt, ka šai vakcīnai ir nepieciešamas tik ļoti specifiskas loģistikas prasības. Neskatoties uz to, mēs esam gatavi šo vakcīnu sagaidīt.”

Lai “Pfizer/BioNTech” varētu izmantot vakcinācijā pret kovidu maksimāli bez zudumiem, nolemts, ka vakcīna tiks vesta vienīgi uz slimnīcām, kur ārstējas Covid-19 pacienti, bet plašākai vakcinācijai tiks lietotas jau vēlāk piegādātās citu ražotāju vakcīnas.

Kopumā Latvija nākamā gada laikā ir iecerējusi iegādāties sešu dažādu ražotāju vakcīnas pret Covid-19, kas ražotas pēc trīs dažādām tehnoloģijām. Tas, protams, varēs notikt atbilstoši plānam tikai tad, ja šīs vakcīnas apstiprinās Eiropas Zāļu aģentūrā un Eiropas Komisijā. Nevienai no citām vakcīnām nav nepieciešama uzglabāšana tik zemā temperatūrā kā ­”Pfizer/­BioNTech”. Lielākoties tām pietiek ar aukstumu, ko var nodrošināt parasts ledusskapis.

Piegādēm ņemšot žiglākos

Kāds tad būs “Pfizer/BioNTech” vakcīnas piegādes ceļš, ja tā kļūs par pirmo Eiropā oficiāli apstiprināto Covid-19 vakcīnu? Tiklīdz piegādēm tiks dota zaļā gaisma, uz Latviju “Pfizer/BioNTech” vakcīnas plāno piegādāt pats ražotājs, attiecīgi arī nodrošinot tām īpašo saldēšanas režīmu.

Šīs vakcīnas uzglabāšanā netiks iesaistītas zāļu lieltirgotavas, bet – pilnībā visu piegādāto vakcīnu apjomu saņems un uzglabās Valsts asinsdonoru centrs.

“Mūsu rīcībā jau tagad ir trīs jaunas dziļās saldēšanas iekārtas, kuras var nodrošināt “Pfizer/BioNTech” vakcīnas uzglabāšanai nepieciešamos -75 ˚C,” stāsta Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole. “Katra šī ledusskapja ietilpība ir 500 litri. Turklāt vēl trīs šādas iekārtas mums tiks piegādātas janvāra vidū.”

No Valsts asinsdonoru centra saldētavām atbilstoši slimnīcu vakcināciju kabinetu pieprasījumiem “Pfizer/BioNTech” vakcīnas tiks vestas uz ārstniecības iestādēm, kur tās jāizlieto piecu dienu laikā saskaņā ar aukstuma ķēdes nosacījumiem, uzglabājot +2 ˚C līdz +8 ˚C temperatūrā.

Reklāma
Reklāma

Par vakcīnu piegādēm ārstniecības iestādēm Nacionālais veselības dienests drīzumā iecerējis uzsākt iepirkumu, uzaicinot sarunu procedūrā piedalīties piecus pretendentus. Nacionālā veselības dienesta Iepirkumu nodaļas pārstāvis Ainārs Lācbergs arī atklāj, ka tiks organizēti pat divi dažādi iepirkumi: “Vienā gadījumā ir būtiski, lai piegādes tiktu veiktas maksimāli ātri – pāris stundu laikā, lai nekavētu vakcinācijas procesus ārstniecības iestādēs, jo vakcīna ir jāizmanto piecu dienu laikā.”

Saldētavas atrod pie donoriem

Vai tomēr, izmantojot Valsts asinsdonoru centra jaunās saldēšanas iekārtas “Pfizer/BioNTech” vakcīnu uzglabāšanai, netiks būtiski traucēts pašas šīs iestādes darbs, piemēram, iespējas sniegt pakalpojumus vai uzglabāt resursus? Centra direktore Egita Pole atbild noliedzoši, norādot, ka Latvijai tā ir veiksmīga sagadīšanās, ka Asinsdonoru centra rīcībā ir tik jaudīgas iekārtas, kuras turklāt uz laiku ir iespējams atvēlēt vakcīnu glabāšanai, neietekmējot centra darbību.

“Latvija nebūt nav vienīgā valsts, kam pēc ­”Pfizer/­BioNTech” vakcīnas specifisko loģistikas un uzglabāšanas nosacījumu izsludināšanas problēmas sagādājusi dziļās saldēšanas iekārtu pieejamība,” zina stāstīt Egita Pole.

Viņa skaidro, ka Asinsdonoru centrs iegādājies jaunas dziļās saldēšanas iekārtas pirms gada no līdzekļiem, kas piešķirti Ie­stāžu kvalitātes procesu uzlabošanas programmā. “Bijām paredzējuši šīs iekārtas izmantot, lai zemākā temperatūrā glabātu arhīvā laboratorijas asiņu paraugus, kas atbilstoši likumam mums ir jādara trīs gadus,” tā Egita Pole.

“Līdz šim asiņu paraugus esam glabājuši –35 ˚C temperatūrā. Tagad uz šo zemākas temperatūras režīmu arhīva uzglabāšanā pāriesim nedaudz vēlāk.” Ie­stādes vadītāja arī norāda, ka šajā gadījumā zemākas temperatūras režīmam nav izšķirīgas nozīmes, tomēr Asinsdonoru centrs iekārtas iegādājies, jo šādu asins­paraugu arhīva uzglabāšanu paredz pirms dažiem gadiem apstiprinātās Eiropas Komisijas labas prakses pamatnostādnes.

Paredzēts, ka vakcīnas pret Covid-19 tiks iedalītas Eiropas Savienības dalībvalstīm proporcionāli to iedzīvotāju skaitam.

Uz pirmajām piegādēm tiek cerēts jau pašā nākamā gada sākumā. Latvija sākotnēji plāno saņemt 9000 vakcīnas devu, kas paredzētas 4500 cilvēku vakcinācijai. Iedzīvotāju vakcinācija pret Covid-19 Latvijā būs pilnībā brīvprātīga.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.