“Bezmiegs ne tuvu nav vienīgā miega problēma!” Ārste Celmiņa stāsta, kas mums traucē iemigt un saldi gulēt 4

“Bezmiegs ne tuvu nav vienīgā miega problēma. Tāpat kā mums ir neiroloģija, kardioloģija, gastroenteroloģija, endokrinoloģija – tātad visas lielās medicīnas nozares, un katrai nozarei ir tādas slimības un vēl tādas, tad arī miega medicīnā ir sešas lielas slimību grupas, no kurām ir daudzas, par ko cilvēki nemaz neiedomājas,” tā TV24 raidījumā “Dr.Apinis” sacīja Veselības centru apvienības miega speciāliste un Bērnu Klīniskās Universitātes slimnīcas (BKUS) pediatre Marta Celmiņa, diskutējot par miega problēmām un bezmiega cēloņiem.

Reklāma
Reklāma
“Saņēmu algas lapiņu, esmu šokā. Es starpbrīžos raudu!” Skolotāja sociālajos tīklos dalās ar realitāti, kas jāpacieš pedagogiem 23
TV24
“Kas ir šie cilvēki? Pēc studentiem viņi īsti neizskatās…” Pabriks rosina noskaidrot, kāpēc Latvijā vērojams trešo valstu imigrantu pieplūdums
Kokteilis
FOTO, VIDEO. Īsta sapņu pils! Baiba Sipeniece-Gavare ļauj ieskatīties savā mājā, ko uzcēlis viņas vīrs
Lasīt citas ziņas

“Pirmā grupa tiešām ir bezmiegs. Tātad grūtības iemigt vai cilvēks nakts laikā pamostas, vai pamostas no rīta pārāk agri un nespēj iemigt. Tas pēdējais, ko pieminēju, ir īpaši raksturīgs senioriem, kad viņiem ir tiešām ļoti pasliktināts miegs. Otrā grupa ir elpošanas traucējumi miegā. Lielākoties tos pazīstam – tā ir krākšana, elpas aizture, nemierīgs miegs, naktī gribas iet uz tualeti vai naktī pamostas no elpas trūkuma,” skaidroja miega speciāliste Celmiņa.

Ārste tupināja TV24 raidījumā uzskaitīt miega medicīnas lielās grupas: “Trešā lielā grupa ir kustību traucējumi miegā, kad cilvēkam pirms gulētiešanas varētu būt tāda pretīga sajūta kājās, gribas visu laiku kājas kustināt, kājas grib tā ka pašas skriet! Vai arī jūti, ka blakus guļošais partneris ik pa brīdim spārdās vai daudz kustas.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Savukārt nākamā – ceturtā – lielā grupa ir “parasomnijas vai dīvaini notikumi naktī”, kad cilvēks naktī runā miegā, staigā miegā un ēd miegā, viņam ir murgi vai miega paralīze, norādīja Celmiņa. Savukārt piektā lielā grupa ir diennakts ritma traucējumi, kas izraisa cilvēkiem ar miegu saistītas problēmas. “Tātad mūsu iekšējā pulksteņa traucējumi, pieņemsim, ekstrēmas pūces vai cilvēki, kuriem ir jāstrādā maiņu darbs, un viņiem rodas smagi miega traucējumi,” piebilda ārste.

Savukārt pēdējā – sestā – grupa ir miegainības slimības. “Tās ir hroniskas, neiroloģiskas slimības, kuru rezultātā cilvēki grib ļoti, ļoti daudz gulēt! Viņi var gulēt 10 stundas, 12 stundas vai 14 stundas un joprojām jūtas miegaini, piemēram, narkolepsija,” skaidroja miega speciāliste Celmiņa TV24 raidījumā “Dr.Apinis”, kurā kopā ar citiem mediķiem detalizēti sprieda par bezmiegu un miega problēmām. Celmiņa raidījumā arī sīkāk pastāstīja savu personisko pieredzi par bezmiegu laikā, kad bija studente. Viņa TV24 skatītājiem arī atklāja, kā pēc tam sakārtojusi savu dienas režīmu, lai atbrīvotos no miega problēmām.

Plašāk skaties pievienotajā video!

Pilnu TV24 raidījumu “Dr.Apinis” variet skatīties video šeit:

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.