“Guļamistabā nedrīkst būt nekādi gadžeti – televizors, telefons, dators…” Ārste-psihiatre Bērziņa stāsta par miega higiēnu 61

TV24 raidījumā “Dr.Apinis”, runājot par bezmiegu un tā cēloņiem, ārste-psihiatre Natālija Bērziņa, kura specializējas miega traucējumos, pastāstīja par miega higiēnu – pasākumiem, ko darīt, lai mēs varētu veicināt miegu.

Reklāma
Reklāma
“Ko var iemācīt šādi ģērbušās lektores?” Dzejniece un lektore publiski šausminās un ņirgājas par pasniedzēju apģērbu 124
Ēdam katru dienu! Kuros pārtikas produktos ir visvairāk plastmasas?
Seni un spēcīgi ticējumi: šīs lietas nekad nedrīkst ne aizņemties, ne aizdot 9
Lasīt citas ziņas

“Viena pati miega higiēna kā tāda bezmiegu neizārstē, bet tā ir ārkārtīgi svarīga profilakse. Tas ir viss, ko mēs darām pirms miega būtībā visu savu dzīvi,” skaidroja ārste-psihiatre Bērziņa. “Tas skar to vidi, kur mēs guļam, tas skar to, ko mēs darām – mūsu uzvedību un fizioloģiskās funkcijas.”

Bēriņa TV24 raidījumā uzskaitīja to, ko nevajadzētu darīt pirms došanās gulēt, un pastāstīja, kādai jābūt guļamistabai.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Guļamistabā nedrīkst būt nekādi gadžeti – nost televizoru, nost! Vispār, lai tur pat nekarājas pie tās sienas. Nekādu telefonu, nekādu datoru gultā. Pat grāmata. Lai arī man patīk grāmatas un tās ir jālasa, bet vakarā ārpus gultas kaut kur citā telpā. Guļamistabai vajadzētu būt bez šiem te trigeriem vai kaut kādiem novērsošiem gadžetiem vai ierīcēm. Tad tur jābūt vidēji 18 grādu temperatūrai. Jābūt ir skaņas izolācijai vai “baltā trokšņa” mašīnai. Ir cilvēki, kuri ir pieraduši ar kaut kādu troksnīti gulēt, tad viņi var to ierīci ieslēgt, bet aiznest kaut kur projām. (…) Bet tas neder visiem, labāk ir skaņas izolācija, lai nav kādi papildus ierosinātāji. Tad jānoslēdz gaismu – divas stundas pirms iešanas gulēt mājās visur vajadzētu ieslēgt vakara gaismu, kas ir dzeltenīgi sarkanīgā spektra gaisma. Ieslēgt relaksējošu mūziku, sagatavoties miegam…” tā par miega higiēnu stāstīja ārste-psihiatre.

Pirms došanās gulēt, var veikt arī kādu rituālu, piemēram, doties siltā vannā, bet ne obligati karstā. Tāpat nedrīkst vakarā vairs ēst “treknu, smagu” ēdienu. Tāpat sporta nodarbības – aerobiku, fizisko slodzi, kad jāsvīst, tad to vajadzētu veikt rīta pusē vai dienas pirmajā pusē, nevis pirms gulētiešanas. “Lai ir četras stundas starplaiks, kad beidzam sportot un ejam gulēt. Kategoriski nē alkoholam! Tas sabojā miega fāzes – jūs pat nezināt, kā?! Smēķēšana, nikotīns ir stimulants – tā viela stimulē mūsu smadzenes. Šausmenes, ziņas, pārdzīvojumi, darba e-pasti, nedod dievs, – tas viss ir tas, ko vajag likt nost, jo vakars ir ļoti svarīgs laiks tieši jums,” skaidroja Bērziņa.

Lai arī viņa smaidot sacīja, ka šie visi miega higiēnas pasākumi izklausās ideālās pasaules variants, taču mums “būtu jātiecas uz to pusi”.

TV24 raidījuma “Dr.Apinis” vadītājs ārsts Pēteris Apinis šos ieteikumus komentēja, sakot, ka viņš nevarot iedomāties “šādu šausmu stāstu”, ko Bērziņa tikko skatītājiem pastāstījusi, iedomāties savā dzīvē. Tomēr ārste-psihiatre Bērziņa palika nelokāma un turpināja teikt: “Var palasīt, var parunāt ar tuviniekiem. Ja ir iespēja, var iziet drusciņ lēnā pastaigā – nekur nevajag skriet! Kādu aplīti apkārt mājai apiet, pabužināt dzīvnieciņu…Darīt to, kas dod cilvēkam mieru! Ja mēs atnākam mājās pēc darba, kur e-pasti, viss notiek…un tad mēs vēl mājās, nu, pēdējo e-pastu jāpaskatās…Ziniet ko, diez vai pasaulē un jūsu dzīvē kas notiks, ja jūs to neredzēsiet, ko tas draugs Instagram ielicis…”

Plašāk skaties rakstam pievienotajā video.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.